Post by twist3r
Refacut + blocat. Singura optiune viabila daca exista editori care ori din necunoastere ori din reavoință fac stricăciuni in oras. Alta solutie nu cred ca exista.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Ok, daca deja e vorba de un editor care din cate stiu eu nu e deloc incepator atunci degeaba blochezi segmentele pt ca le poate edita. In acest caz cred ca cel mai bine e sa ajungeti la un numitor comun.

E clar ca pe undeva aveti pareri diferite dar incercati sa va puneti de acord. Inteleg ca e frustrant ca altcineva sa iti strice munca dar nu stiu daca in cazul de fata e corect sau nu sa dai vina pe Robert.

Din pacate in Waze noi nu putem vedea istoricul complet al modificarilor unui segment. Putem vedea doar creearea si ultima editare. Din acest motiv inclin sa cred ca e destul de greu sa dai vina pe el, chiar daca apare ultimul la editare.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Cred ca m-ai inteles gresit. Eu incerc sa fiu echidistant mai ales ca nu pot afla daca ai tu dreptate sau are el. Nu e drept sa il acuz de ceva de care nu sunt convins ca e vinovat.

Pe de alta parte iti inteleg in totalitate frustrarile legate de aceste evenimente dar rugamintea mea e sa le depasesti daca poti. Putem eventual sa cerem poate prin vocea lui spookx ceva detalii legate de editarea unor segmente din Ploiesti si atunci ne putem lamuri daca el este de vina sau nu.

Nu cred ca trebuie sa renunti doar din cauza asta dar daca o vei face nu pot sa spun ca te condamn foarte tare pentru ca si eu am renuntat la voluntariat in unele cazuri cand am simtit ca ma lupt cu morile de vant.

Eu zic sa ramai activ si sa incercam sa dam de capat acesti povesti.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Si inca un lucru, eu sunt convins ca acolo cineva ti-a stricat munca, doar ca nu sunt convins ca e vorba de Robert. Poate deja era stricata de un alt utilizator cand el doar a modificat ceva la respectivele segmente. E un scenariu probabil dar putin greu de demonstrat. Cand vede si spookx aceste mesaje poate ne decidem cui si unde sa ne adresam sa vedem daca se poate un istoric mai detaliat acolo.

Pana atunci imi exprim regretul de a pierde un editor bun cand deja suntem foarte putini editori in Romania (buni sau mai putini buni).
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
E foarte frustrant si asta inteleg perfect.

Sistemul e imperfect dar nu cred ca exista unul perfect. Eu am activat pe MapMaker inca de la deschiderea lui, activez inca pe OpenStreetMap care e total diferit si de Waze si de MapMaker.

La MapMaker am renuntat din cauza unor frustrari care se aseamana cu ale tale dar dublate de incompetenta celor de la Google care se ocupa de MapMaker (in general Indieni).

In Waze sistemul clar ca nu e perfect dar e oarecum unul corect. Sistemul de rating al editorilor poate fi imbunatatit dar nu cred ca e o prioritate pentru ei.
Cred ca mai degraba e o boala a noastra a celor din balcani de a strica munca altora. Repet, nu vorbesc aici de Robert.

Alte sisteme asemanatoare Waze functioneaza foarte bine in tarile civilizate dar foarte prost in cele mai putin civilizate unde se gasesc multi care sa aiba placerea de a strica.

Ca un exemplu, in Italia au fost blocate toate editarile in Waze si editorii noi nu puteau face absolut nicio modificare fara acordul editorilor mai experimentati din cauza unor vandalizari uriase.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Nu are rost sa-mi dau cu parerea despre acest aspect pt ca inca nu cunosc toate aspectele si sincer sa fiu nici nu cred ca are rost sa ma implic si eu.

Ar trebui sa asteptam oarecum si replica lui Robert ca poate in cele din urma isi va recunoaste sau va aduce lucruri noi in ecuatie care ar putea sa-ti schimbe si tie parerea. Poate.

In alta ordine de ideei, spookx a tot incercat in ultima vreme sa aduca in discutie un mod mai simplu si cu mai multe optiuni de a discuta astfel de probleme care nu ar trebui neaparat sa fie scrise pe un Forum.

In acest caz cred ca era perfect un fel de Hangup in care discutam in timp real si eventual sa putem adauga poze/video ca sa ne exprimam mai clar. Eu am incercat sa vad daca se poate asa ceva in Google+ dar nu am ajuns la o concluzie. Chiar ar fi cazul sa ne organizam mai bine si cred ca acest lucru nu trebuie sa stea doar pe umerii lui spookx.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
twist3r wrote: Am sa fac aceea cale ferata si am sa-i pun numele de "CF - TEST -NU-STERGE!" si am sa-i dau si nivelul -5 si am sa o blochez pe nivelul meu (3). Sper ca editorii care au un nivel =>3 sa citeasca acest forum si sa nu stearga acel segment de cale ferata pana maine. Am sa va anunt maine rezultatul experimentului.
Experimentul a functionat si acel segment a fost inlaturat de pe harta in urma actualizarii hartii de azi dimineata. Am sters deja calea ferata creeata pt test si voi reface experimentul pt celelalte bucati din acel poligon. Sper ca la sfarsit sa nu mai fie Dumbravita cel mai mare oras al Romaniei :)
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Daca cumva userul world_l038j7uc ne citeste forumul l-as ruga sa citeasca regulile de editare si abia dupa sa adauge/schimbe strazi in Resita. http://www.waze.com/wiki/index.php/Romania

La o prima privire diacriticele sunt incorecte, restrictiile la capete sunt lasate la voia intamplarii, din numele strazilor lipseste Str./Bd., lipsa diacriticelor in cazul landmark-urilor, landmarkuri puse care nu sunt necesare in Waze, etc.

E pacat ca nu putem sa ii contactam pe acesti useri intr-un mod mult mai direct pt ca se poate ca acest user sa nu vina niciodata aici pe forum si va continua sa editeze prost.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
http://world.waze.com/wiki/index.php/Ho ... the_Editor

Aici avem un mic preview legat de numerele de strada, optiune ce se va activa odata cu un nou update al editorului.

Gasesc o problema pt Romania prin faptul ca scrie undeva pe acolo ca
ouse numbers cannot contain anything except numbers.
Ori pt mine asta e o problema ca in zona mea de exemplu (nu stiu cum e prin alte localitati) sunt foarte multe orase si mai ales sate unde exista si cate o litera atasata numarului.

Poate spookx incerci sa le explici acest lucru inainte sa lanseze aceasta optiune si dupa aia sa ne plangem ca nu putem sa le punem corect. Chiar daca teoretic aceste numere ar trebui sa fie una langa alta, situatia din teren mi-a demonstrat ca pot sa existe si sute de metri distanta intre 18a si 18b. Si daca tot incearca sa fie ei cat mai exacti cu aceste numere, macar sa le putem introduce de la inceput corect.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message