Ghid de editare

[ img ]

Moderators: Unholy, twist3r, dacianova, spookyx

Re: Ghid de editare

Postby spookyx » Mon Feb 04, 2013 4:45 pm

Ei, nu e asa cum vrei noi.
Ca daca ar fi si dupa mine as dori si eu
Major Highways - Drumuri Europene
Medium Highways - Drumuri National
Minor Highways - Drumuri Judetene
Mini Highways - Drumuri Comunale

iar in orase sa avem iarasi vreo 3-4 variante SAU/SI posibilitatea sa stabilim si numarul de benzi de pe fiecare segment de drum.

dar nu tot timpul e asa cum vrem noi.

Waze va sti cum sa se descurce cel mai bine in functie de valorile de trafic... in timp va invata.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 75 times
Been thanked: 499 times

Postby twist3r » Mon Feb 04, 2013 4:44 pm

Probabil ca dcarpiuc are dreptate. Cel putin in Timisoara eu le las momentan asa cum au fost adaugate ele de utilizatori. Daca vor fi ceva probleme ne consultam local. Am de prea putin timp aplicatia instalata si folosita ca sa imi dau seama de ceva probleme momentan.
twist3r
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 81 times
Been thanked: 126 times

Postby vectra96 » Mon Feb 04, 2013 4:41 pm

spookyx wrote:Numele alternative NU apar pe harta, dar e posibil (nu mi-am dat seama) ca sa apara la cautare.

Oricum nimeni nu cauta DN1-E60. Dar apar probleme cand cauti o strada care are segmente de DN si segmente care nu sunt DN (strada pe care stau eu are segmente de DJ si segmente care nu sunt DJ)iar la cautare apar doua strazi.
spookyx wrote:Cat despre prezenta DN6 - E70 in denumirea strazilor, ea e obligatorie atunci cand sunt marcate ca Major Highway
De ce? Partea de DN poate sta foarte bine la denumire alternativa.
twist3r wrote:Oricum, in Timisoara ar trebui transformate acele strazi care sunt marcate in prezent ca Major Highway la Primary Street si lasate doar segmentele de la periferie ca MH si sa contina denumirile de drumuri nationale/judete/europene. Astfel, scapi si de problema ta cu denumirile.

Din nou nu sunt de acord. Daca e DN trebuie sa aiba undeva acest inscris, la denumire alternativa cel mai bine, si sa fie marcat ca MH, si repet, sa-i lasam pe navetistii locali sa decida, si asta doar in cazul in care observa ca rutarea locala e bruiata de prezenta MH. Asa, de la distanta doar putem incurca rutarea pe distante lungi.

Am observat de exemplu ca ai schimbat in Oradea MH in PS, asa din Bucuresti. Acum, in drum spre Bors ma ruteaza pe centura chiar daca pe DN-ul care acum e PS ar fi mai rapid (toata lumea merge pe acolo).
vectra96

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Postby twist3r » Mon Feb 04, 2013 4:28 pm

Ok, inteleg ce spui. Dar Str. Simion Barnutiu e chiar una din cele mai importante artere din Timisoara. Nu cred ca poate avea acelasi rang ca oricare alta strada.

Primary Street vad ca sunt destul de multe in Timisoara si la o prima vedere intradevar, sunt rute importante pe acolo. Dar Simion Barnutiu e in Top 5 daca pot sa zic asa.

Problema cu rangurile este ca in interiorul orasului nu mai dispunem de ranguri adecvate oraselor noastre. Probabil ca Minor Highway ar trebui sa punem doar la drumuri judetene, iar Major la cele Nationale/Europene. Cat despre PS la arterele importante dintr-un oras. Dar, ca in oricare oras de la noi, sunt artere mai importante si altele mai putin importante. Str. Simion Barnutiu este una din arterele f importante din Timisoara.
twist3r
Country Manager
Country Manager

Postby spookyx » Mon Feb 04, 2013 4:18 pm

Numele alternative NU apar pe harta, dar e posibil (nu mi-am dat seama) ca sa apara la cautare.

Cat despre prezenta DN6 - E70 in denumirea strazilor, ea e obligatorie atunci cand sunt marcate ca Major Highway.

Oricum, in Timisoara ar trebui transformate acele strazi care sunt marcate in prezent ca Major Highway la Primary Street si lasate doar segmentele de la periferie ca MH si sa contina denumirile de drumuri nationale/judete/europene. Astfel, scapi si de problema ta cu denumirile.

De exemplu: Str. Simion Barnutiu sa fie PS iar, Calea Dorobantilor sa ramana MH.
Calea Aradului sa devina MH de la intersectia cu Amurgului.
La fel cu Calea Torontalului, de la intersectia cu Bd. Cetatii.
Str. Gheorghe Lazar sa devina PS.
Calea Circumvalatiunii sa devina PS.
iar restul de strazi parte a DN59 sa inceapa ca MH dupa Bd. Dambovita/Bd. Liviu Rebreanu.
Calea Sever Bocu sa devina Minor Highway incepand de la Amurgului.
Calea Martirilor ar putea sa devina si ea Minhor Hw.
Timisoare are un fel de inel, chiar daca e rupt, dar creeaza o buna circulatie pe acele bulevarde care sunt o alternativa buna la a evita centrul.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby twist3r » Mon Feb 04, 2013 9:39 am

Nu stiu in alte zone alte tarii dar in Timisoara exista 3 statii de benzinarii Aral. Brandul nu se afla in lista. Ce trebuie sa fac pentru a-l adauga? Momentan le-am adaugat la Alte Statii, dar Aral e un nume suficient de cunoscut pt a avea un brand propriu.

O alta problema este ca in Timisoara sunt cateva strazi care sunt si DN-uri si E-uri. Asadar, am o strada cu denumirea Str. Simion Bărnuţiu - DN6 - E70
NU era mai corect ca DN6 respectiv E70 sa fie trecute fiecare separat ca alternativ names?
Acelasi drum iese din Timisoara si devine doar DN6 - E70 . La fel, cele doua denimiri sunt trecute impreuna la name. Daca trec E70 ca alternative name mai apare vizual pe harta?
twist3r
Country Manager
Country Manager

Postby twist3r » Sun Feb 03, 2013 6:03 pm

Tot timpul România era deja selectată. Nu am văzut niciun landmark care să nu aibă România selectată. Dar orașul lipsea de la destul de multe landmark-uri unele actualizate de către useri care văd că sunt foarte experimentați. Am selectat Timișoara din listă și am salvat, dar după 2-3 zile văd ca orașul tot lipseste.
twist3r
Country Manager
Country Manager

Postby dani_el_01 » Sun Feb 03, 2013 5:58 pm

Si eu am observat asta. Trebuie sa fii atent daca la tara se completeaza automat Romania. Daca nu se completeaza, salvezi si dai refresh la browser pentru ca in caz contrar orice modificare nu se va salva.
dani_el_01
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Postby twist3r » Sun Feb 03, 2013 5:27 pm

Mi se pare mie sau orasul nu se salveaza intotdeauna? As putea sa jur ca am editat adresa si completat si orasul la cateva landmark-uri acum cateva zile si azi am vazut ca unele nu il mai au.
twist3r
Country Manager
Country Manager

Postby spookyx » Sun Feb 03, 2013 12:52 pm

Zilele trecute am discutat despre asta si mai atrageam atentia ca parcarile si benzinariile sa NU se suprapuna peste drumuri pentru ca vor suprima traficul (raportarile), iar landmark-urile mai mici de 1600mp nu apar pe harta. Deci nu prea are rost de pus orice landmark minuscul, oricum, cautarea de POI este furnizata prin intermediul serviciilor gen: Foursquare, Google, Bing etc.

Nici landmark-urile de tip Parking Lot din fata centrelor comerciale nu stiu daca isi au rostul, dar le lasam asa momentan si vom lua o decizie pe viitor, dupa ce se va implementa functia de a cauta parcari libere/cu plata etc.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

PreviousNext

Return to Romania [română]