Post Reply

Wazers în trafic

Post by alephan
Salutare,

Aveți idee de vreo restricție nouă? Nu mai văd nici un wazer în trafic. Am testat asta cu un coleg. Niciunul nu avem invisible și totuși nu ne vedem pe stradă. Aveți vreo idee de ce schimbat? Voi vă vedeți?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
alephan
Posts: 45
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

POSTER_ID:2131197

1

Send a message
@g

Post by alephan
Salut. Avem vreo opinie oficială waze pe această temă?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
alephan
Posts: 45
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Send a message
@g

Post by alephan
Și atunci care este regula după care apar sau nu pe hartă?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
alephan
Posts: 45
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Send a message
@g

Post by alephan
Asta era una dintre features care făceau această aplicație deosebită... Me disappointed.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
alephan
Posts: 45
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Send a message
@g

Post by alephan
spookyx wrote:
alephan wrote:Asta era una dintre features care făceau această aplicație deosebită... Me disappointed.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Știu... și eu am fost... mi-a mai trecut. utilizatorii noi nu prea știu de schimbare, dar cei vechi da. Ce-i drept, în trecut dacă îți propuneai cam puteai să urmărești pe cineva, ceea ce nu era un lucru tocmai bun. Hai să privim și aspecte pozitive ale deciziei. Nu ne place, dar e înspre binele tuturor. O decizie a unei instanțe putea fi mult mai dură decât decizia luată.

schimbarea s-a petrecut cu puțin timp înainte de achiziția de către google. Probabil că în timpul negocierilor Google a cerut unele modificări pentru a se conforma cu unele probleme de privacy... și când e vorba de Google nu te joci cu astea.
Exact ce banuiam. Vorba aia - asta e. Trebuie in schimb sa implementeze ceva de prieteni macar. Sa imi vad amicii.
alephan
Posts: 45
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Send a message
@g

Post by Di3gis
Mie, asta cu urmărirea utilizatorilor între ei mi se pare o aberație atîta timp cît există opțiunea "hidden". O bifezi nu mai apari pe hartă. E mult mai mișto să existe pe hartă cine dorește să apară acolo. Mi se pare o prostie folosirea unui algoritm aberant de limitare.
Di3gis
Posts: 3
Has thanked: 1 time
Send a message
______________________
Diegis

Post by dulaustefan
De obicei durează câteva minute pentru a apărea pe hartă , nici eu nu prea vedeam pe nimeni ... Totuși prietenii de pe facebook îmi apar acum. :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
dulaustefan
Posts: 47
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by MindToAsk
Nu mai găsesc unde am văzut statistici cu useri conectați simultan pe câteva orașe din România. Am putea avea un asemenea raport și pe Târgu Mureș? Ultimele săptămâni am impresia că a cam scăzut numărul userilor... e cam gol orașul.
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by MindToAsk
Mulțumesc,
http://waze.ro/rrdimg/targumures.html

Păcat că nu funcționează :(
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by satwien
Wazerii de pe harta par pusi din burta, am vazut de mai multe ori cum depasesc pe harta un alt wazer, dar in realitate nu era nimeni, nici pe sensul meu, nici pe sensul opus (pe A3, intre Bucuresti si Ploiesti este cel mai simplu de urmarit asta).
Sau poate nu sunt pusi din burta ci este doar un delay (introdus special sau pur si simplu datorat incarcarii serverelor) intre pozitia reala si cea care apar pe harta. Oricum, utilitatea afisarii wazerilor pe harta este discutabila, nu vad cu ce ajuta.
Una peste alta, parerea mea este ca Waze ar trebui sa investeasca ceva mai mult in doua directii: infrastructura hardware si marketing. Este nevoie de o masa critica de wazeri pentru a avea suficiente date pentru a genera hartile de trafic, cazul Romaniei ... din pacate. Sa speram ca trendul ascendent se va mentine, iar in viitorul apropiat vom ajunge si noi macar la nivelul Ungariei.
satwien
Posts: 55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message