Locked

Schimbare denumiri DN-uri și Autostrăzi: insigne drumuri

Post by spookyx
Vă anunț și vă solicit ajutorul celor care au permisiuni de modificare a denumirilor DN-urilor și Autostrăzilor ce au în componență denumirea de drum European.

Denumirile de drumuri europene le vom trece ca nume alternative separat.
Exemplu:
DN2 - denumire drum
E85 - denumire alternativă
E60 - denumire alternativă

nu puneți „E60 - E85” ca denumire alternativă.

De ce facem aceste modificări?

Dacă nu ați observat până acum (în LiveMap), am lucrat împreună cu staff-ul Waze la activarea de insigne a drumurilor „road shields” pe culorile și formatul din România.
Întrucât sistemul nu poate afișa două insigne pentru același drum, atunci vom proceda la separarea denumirilor suplimentare în denumiri alternative. Nu cred că ele vor mai fi afișate, dar cel puțin pentru o afișare corespunzătoare a insignelor, vom schimba denumirea ...

Puteți să vedeți deja pe LiveMap cum arată insignele... necolorate... dar în client vor apărea colorate: DN - roșu, DJ - albastru, DC - galben, A - verde, E - verde

Ar mai fi situații de gennul DN1 - DN7. În acest caz propun să lăsăm doar DN1 și să punem DN7 ca alternativ pentru că Waze nu poate afișa două insigne în paralele pentru același drum.

Începând cu luna mai, noua formă de denumire a drumurilor naționale/județene/comunale va fi de forma:
„DN1 - Calea Bucureștilor” ceea ce va afișa „1” în insigna roșie.
Astfel, cu denumirea completă cu tot cu denumirile alternative vom avea:
Denumirea principală: „DN1 - Calea Bucureștilor”, Otopeni, Județul Ilfov
Denumire alternativă: DN1, Fără oraș
Denumire alternativă: E60, Fără oraș
Denumire alternativă: Calea Bucureștilor, Otopeni

„DJ300 - Șos. Cernica” ceea ce va afișa 300 în insigna albastră.
Denumire principală: „DJ300 - Șos. Cernica”, Cernica, Județul Ilfov
Denumire alternativă: DJ300, Fără oraș
Denumire alternativă: Șos. Cernica, Cernica

„DC122 - Str. Independeței” ceea ce va afișa 122 în insigna galbenă.
Denumirea principală: DC122 - Str. Independeței
Denumirea alternativă: DC122
Denumirea alternativă: Str. Independeței


Denumirea principală este pentru o vizualizare mai bună, corectă și completă. Insigna de drum este generată pe baza denumirii principale. Dacă este „DN1 - Calea Bucureștilor”, va afișa insigna roșie cu „1” în ea. Dacă este „DN7 - Șos.

Denumirele alternative ca DN1, E60, E80, DN7 etc, fără oraș, sunt utile pentru rutele lungi. Waze va prefera o astfel de rută dacă va avea ca și denumire alternativă una dintre acestea și o va considera un drum lung/prioritar.

Denumirea alternativă de „Calea Bucureștilor”, „Șos. Cernica” cu numele orașului precizat va ajuta ca Locurile să poată folosi această denumire alternativă, precum și în determinarea numerelor de imobile, precum și o asimilare mai rapidă cu rezultatele din Google Maps.

Denumirile alternative mai sunt folosite și în determinarea instrucțiunilor de navigație.

Insignele de drum sunt afișate doar pentru magistrale minore și majore.

PS: În măsura posibilității, DC-urile (drumurile comunale), dacă NU sunt critice pentru o rută optimă și alternativă, multe dintre aceste drumuri comunale terminându-se în neant, le vom trece ca Primary Street pentru descongestionarea hărții atât în LiveMap cât și în Client. Un drum marcat ca stradă principală (primary street) nu va afișa insigna de drum.

PPS: În orașele mari (reședințe de județ), străbătute de mai multe magistrale și unde magistralele se întind pe mai multe denumiri de străzi, putem lăsa fără a mai include denumirea DN-ului sau a DJ-ului prin ele. Exemplu: „Bd. Iulia Maniu”. În general am preferat să păstrez doar străzile de intrare/ieșire din oraș cu forma completă „DN1 - Șos. București-Ploiești”, în funcție de la caz la caz. Exemple de orașe mari: București, Buzău, Ploiești, Focșani, Bacău, Brașov, Sibiu etc.

Zic de la caz la ca pentru că sunt situații unde anumite bulevarde sunt folosite sau asimilate mai mult în sensul DN-ului traversat decât al denumirii efective, precum „DN1 - Șos. București-Ploiești”. În general se face referire mai mare la DN1 decât la denumirea lungă a arterei.

Orașele mai mici, pe care noi le denumim scriptic orașe de tranzit, vom păstra denumirea completă „DN1 - Șos. București-Ploiești”. Orașele de tranzit precum: Urziceni, Râmnicu Sărat, Adjud etc.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times

POSTER_ID:1067056

1

Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by ciprian-coman
Eu am doua nelamuriri:

1. Daca tot se lucreaza la asta de ce nu se folosesc road shields cum apar pe indicatoare, diferentiat pentru DC, DJ, DN, E, A? Asa cum sunt acum in Google Maps?

2. De ce duplicam denumirile DN? Pe exemplul tau DN7 apare si ca ruta si ca nume dupa Calea Bucuresti
ciprian-coman
Area Manager
Area Manager
Posts: 123
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Send a message

Post by hidegandras
In sfarsit o veste buna. Intrebare: schimba si inauntrul oraselor / municippilor, acolo unde avem Primary road etc.?
hidegandras
Area Manager
Area Manager
Posts: 78
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Send a message
Waze on iPhone 5s on Digi.Mobil
Area manager - Târgu-Mureș

Post by hidegandras
Inca o intrebare: daca avem mai multe variante, de ex. "DN15 - E60 - Bd. 1 Decembrie 1918" cum procedam?
hidegandras
Area Manager
Area Manager
Posts: 78
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Send a message
Waze on iPhone 5s on Digi.Mobil
Area manager - Târgu-Mureș

Post by hidegandras
S-a actualizat harta și au apărut insignele de drumuri. Nu știu dacă așa trebuie să arate, dar ce puțin pe WP pe rută insignele apar într-un speech bubble ca și denumirile de străzi.

Mi s-ar părea normal, ca insignele de drumuri să apară peste tot la fel, și dacă este și denumire de stradă acesta să apare în speech bubble ca și la celelalte străzi.
hidegandras
Area Manager
Area Manager
Posts: 78
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Send a message
Attachments
Waze on iPhone 5s on Digi.Mobil
Area manager - Târgu-Mureș

Post by MindToAsk
Se mai rezolvă chestia de care spunea hidegandras cu insignele care nu apar când ai rută? [unele segmente apar ca insignă, altele în bulă]
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by MindToAsk
Acum am observat că acolo unde apar insigne nu apare deloc denumirea drumului (nu doar la rutare ci tot timpul). Dacă totuși ești curios cum se numește strada respectivă trebuie să ți apăsat lung pe segment iar dacă ai 'noroc' ca denumirea străzii să fie scurtă (foarte scurtă) atunci îți apare, altfel nu.
De exemplu: DN15 - Str. Revoluției -> aici va apărea insignă cu 15 dar pe hartă nu apare denumirea străzii, iar la verificare manuală în bulă va apărea 'Str.' dacă vrei să vezi tot trebuie să dai click pe bulina cu i pentru informații complete.

Postăm ca bug pe Centercode?
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by spookyx
Alte cazuri exemple:
In cazul în care avem un drum de genul:
Calea București - DN7 - E81, Budești, VL, Romania
Vom schimba denumirea principală în
DN7 - Calea București, Budești, VL, Romania
iar ca denumiri alternative:
DN7, No city
E81, No city

adică să ștergem denumirea de E81 din denumire, pentru că oricum nu mai apar nicăieri denumirile de drumuri europene, poate doar in insigne pe viitor, insigne independente. Momentan vor aparea doar insignele drumurile ce incep cu DNxxx, DJxxxx, DCxxx, Ax, Exx, dar nu vor fi afisate denumirile alternative in insigne...

La fel și în cazul centurilor, păstrăm denumirea Centura Ploiești și păstrăm doar DN-urile asociate.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
ciprian-coman wrote:Eu am doua nelamuriri:

1. Daca tot se lucreaza la asta de ce nu se folosesc road shields cum apar pe indicatoare, diferentiat pentru DC, DJ, DN, E, A? Asa cum sunt acum in Google Maps?

2. De ce duplicam denumirile DN? Pe exemplul tau DN7 apare si ca ruta si ca nume dupa Calea Bucuresti
1. Pai cam asta e si ideea, doar ca exista niste limitari in acest moment in ceea ce poate face Waze. Asadar, Waze va afisa doar o singura insigna (shield) si ea va fi cea din denumirea principala.
2.1. Nu duplicam denumirile... doar ca Waze nu va prelua insigne din denumirile alternative (cel putin nu acum)... dar pentru viitor, e bine sa fim pregatiti.
2.2. Eliminam E-urile comple din denumiri, si le trecem la alternative (pentru viitor).
2.3. In cazul "DN7 - Calea Bucuresti", asa cum adaugam E81 ca denumire alternative, sa adaugam si DN7 ca denumire alternativa... si aici ar fi cam doua motive:
2.3.1. Exista o continuitate a denumirii drumului DN7. Pentru Waze "DN7 - Calea Bucuresti" si "DN7" sunt 2 drumuri cu denumiri diferite. Dar daca "DN7 - Calea Bucuresti" are alternativ "DN7" il va putea considera aceeasi ruta... (zic poate, nu stiu, suspectez ca ar putea)...
[nu mai e valabil in totalitate] 2.3.2. Pastram DN7 in denumirea drumului "DN7 - Calea Bucuresti" pentru ca, ca si pana acum, atunci cand acel segment e trecut pe Major Highway, el va aparea mult evidentiat si diferit de restul drumurilor, si atunci, daca tot l-am marcat ca MH, macar sa stim si de ce... adica, prin urmare continuam aceeasi politica de denumiri ca pana acum, doar ca scoate E81 din denumirea principala si o adaugam in denumirea alternativa..

Pana cand Waze va fi in stare sa faca ceva mai bine, noi ne adaptam... zic din pacate nu vor aparea shielduri nici pentru denumiri compuse "Calea Bucuresti - DN2"...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Am reușit după lungi așteptări ca Waze să repare probleme cu insignele drumurilor, astfel încât ele se afișează corespunzător acum.

Ba mai mult, am reușit să îi convingem ca să facă să se afișeze și insignele pentru drumurile cu denumire compusă, astfel că, dacă avem o denumire de genul: „DN1 - Sos. Bucuresti-Ploiesti”, waze va afișa insigna roșie cu numărul 1 în interiorul ei.

Mai mult, insignile centurilor sunt și ele afișate, gen:
„DNCB - Centura Bucuresti” - se afiseaza insigna, cu o mica eroare, acum apare DNCB in insigna, dar sper sa repare acest lucru curand...
la fel si alte centuri „DNCT - Centura Timisoara” apare tot DNCT in insinga...

Așadar, vom proceda la schimbarea denumirilor și inversării astfel, prima denumire va fi cea a arterei majore separata de caracterul cratimă/minus și apoi denumirea arterei secundare (stradă sau denumirea alternativă) astfel:

DN1 - Șos. București-Ploiești
DN2 - Bd. București
DN65F - Centura Craiova
DNCB - Centura București
DNCDTS - Centura Drobeta-Turnu Severin
DJ300 - Șos. Cernica
DC122 - Str. Independeței


Un caz aparte îl reprezintă Centura Iași care are două denumiri oficiale întâlnite: DNVO28D (VO vine de la Varianta Ocolitoare iar 28D reprezintă ramificația DN28)... și mai apare și DNCI pe ici colo... e o struțo-cămilă de denumire, nu știu cine a inventat-o :)

Insignele sunt afișate indiferent de categoria drumului.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]