Data fra vejdirektoratet
Hej Waze folk.
Jeg har i rigtig mange år Brugt waze og været super glad for det. Desværre har vejdirektoratet ændret noget i deres data feed ser det ud til, og derfor tolker waze det ikke korrekt.
Fx idag hvor Vejlefjord broen er lukket på grund af et større uheld, er den kum markeret som at der sket et udheld.
Her er hvordan det ser ud ved Vejdirektoratet
https://imgur.com/ujWh50f
Hvordan Waze viser det
https://imgur.com/syEXSys
Det betyder desværre at WAZE forsat mener, man blot skal køre over Vejlefjordbroen, til trods for den faktisk er spærret.
Og derfor endte jeg her, i håb om nogen ved hvem der skal kontaktes omkring dette.
Jeg har i rigtig mange år Brugt waze og været super glad for det. Desværre har vejdirektoratet ændret noget i deres data feed ser det ud til, og derfor tolker waze det ikke korrekt.
Fx idag hvor Vejlefjord broen er lukket på grund af et større uheld, er den kum markeret som at der sket et udheld.
Her er hvordan det ser ud ved Vejdirektoratet
https://imgur.com/ujWh50f
Hvordan Waze viser det
https://imgur.com/syEXSys
Det betyder desværre at WAZE forsat mener, man blot skal køre over Vejlefjordbroen, til trods for den faktisk er spærret.
Og derfor endte jeg her, i håb om nogen ved hvem der skal kontaktes omkring dette.
Re: Data fra vejdirektoratet