Jernbane - låsning og elevation
Efter (fejlagtigt) at have rapporteret at et jernbanesegment skulle have elevation1 for at gå over en vej forstår jeg nu fra Wiki at jernbaner skal sættes til -5.
Jeg ved ikke om det er en klog beslutning, men den er i hvert fald ikke gennemført, hvilket kan lede nybegyndere i map editoren som mig i en fælde. Fx. her er jernbanen "korrekt" ført over vejen: https://www.waze.com/livemap?zoom=&lat= ... n=12.37005.
Som en sidebemærkning synes ikke alle jernbaner at være låst til højeste level, fx. her: https://www.waze.com/livemap?lon=12.551 ... 6634&zoom= en segmentet låst til level 1 (og evevation er 9 - der må virkelig være tale om en højbane) og her https://www.waze.com/livemap?lon=12.550 ... 6291&zoom= er der låst til level 3 og korrekt elevation -5.
Nok ikke verdens eller Danmarks mest vigtige problem, men dog nok til at lede nogle af os i små fælder.
Fortsat god sommerdag
Jeg ved ikke om det er en klog beslutning, men den er i hvert fald ikke gennemført, hvilket kan lede nybegyndere i map editoren som mig i en fælde. Fx. her er jernbanen "korrekt" ført over vejen: https://www.waze.com/livemap?zoom=&lat= ... n=12.37005.
Som en sidebemærkning synes ikke alle jernbaner at være låst til højeste level, fx. her: https://www.waze.com/livemap?lon=12.551 ... 6634&zoom= en segmentet låst til level 1 (og evevation er 9 - der må virkelig være tale om en højbane) og her https://www.waze.com/livemap?lon=12.550 ... 6291&zoom= er der låst til level 3 og korrekt elevation -5.
Nok ikke verdens eller Danmarks mest vigtige problem, men dog nok til at lede nogle af os i små fælder.
Fortsat god sommerdag
Re: Jernbane - låsning og elevation