Page 9 of 37
Re: Roadblocks needed!
Posted: Thu Aug 17, 2017 10:28 am
by kumiankka
kumiankka wrote:Uiva 2017
Lauttasaaressa pidetään Uiva 2017 -venenäyttely to-su 17.-20.8.2017. Jos vanhat merkit pitävät paikkansa, niin tapahtuman ajan
Veneentekijäntie on yksisuuntainen pohjoiseen.
http://www.uiva.fi/
to-su 17.-20.8.2017
to-pe 12-20
la-su 10-18
OnttoKaiku wrote:Nämä lisätty ja tein molemmista vielä eventit.
Jaahas, tänä vuonna Veneentekijäntie onkin sitten jätetty kaksisuuntaiseksi
Kävin ajamassa tuolla tänään, mutta jäi epähuomiossa raportit tekemättä.
Re: Roadblocks needed!
Posted: Thu Aug 17, 2017 10:59 am
by kumiankka
Otaniementie on poikki Tietotien ja Vuorimiehen tien väliltä. Tie poistuu ilmeisesti kokonaan, koska sille alueelle rakennetaan Aalto-yliopistoa.
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... ,145926965
Re: Roadblocks needed!
Posted: Sat Aug 19, 2017 8:46 pm
by kumiankka
Kesti kolme tuntia raporttinapin painalluksesta siihen, että raportti ilmestyi editoriin
Luulin jo ettei sitä tulekaan. Toivottavasti ruuhkailmoitukset sun muut toimii nopeammin
Re: Roadblocks needed!
Posted: Sat Sep 02, 2017 8:50 pm
by kumiankka
Paikka:
Tie 50, eli Kehä III , Vantaa. Tarkempi paikka: Koivuhaan liittymä.
Päällystystyö Haitta-aste: Merkittävää haittaa liikenteelle Nopeusrajoitus : 50 km/h Yksi ajokaista suljettu Lisätieto:
Ramppi idän suunnasta tultaessa suljettu. Työaika: ma 21:00-06:00
Ajankohta:
04.09.2017 - 04.09.2017.
Linkki tähän näkymään
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... s=79399854
Re: Roadblocks needed!
Posted: Mon Sep 04, 2017 8:35 pm
by kumiankka
Yrjönkatu on poikki kadun varrella olevan talon peruskorjauksen takia. Helsingin karttapalvelun mukaan katualueen varaus alkoi 30.12.2015
ja jatkuu 23.9.2017 asti. Risteyksessä oleva raportti näyttää liittyvän juuri tähän.
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =137875148
Lintulahdenkuja on myös edelleen poikki rakennustyömaan takia. Helsingin karttapalvelun mukaan katualueen varaus alkoi vuosi sitten ja jatkuu 31.10.2017 asti.
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =277211100
Kyllä on harvassa Wazen käyttäjät, kun katu saa olla poikki Helsingin ydinkeskustassa reilusti yli puolitoista vuotta ilman että kukaan raportoi. Vai onko siitä vaan sulut vanhentuneet ennen aikojaan?
Re: Roadblocks needed!
Posted: Tue Sep 05, 2017 7:57 am
by kumiankka
latvamik wrote:Ei tule ajeltua noin syrjässä ollenkaan
Niin kun täällä on niitä hidasteitakin
Re: Roadblocks needed!
Posted: Mon Sep 11, 2017 8:13 pm
by kumiankka
Helsingin Kalasatamassa/Hermannissa tämä segmentti kiinni (ja raportit myös)
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =308709658
ja sen vieressä tämä segmentti kaksisuuntaiseksi:
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =296318284
Molempiin tarvitaan vähintään nelostason editori ja lukkoakin voisi vähän löysätä
Re: Roadblocks needed!
Posted: Tue Sep 12, 2017 6:42 pm
by kumiankka
Proffa71 wrote:Closure-pätkässä näköjään lukko tippui automaattisesti pienemmälle tasolle. Eka Closure niin en ole varma pitäiskö sen käyttäytyä noin?
Siinä ei alun perin edes ollut lukkoa
Ajattelin, että closurella saadaan nopeampi vasteaika korjaukseen kuin segmenttiä editoimalla. Sen takia en lähtenyt itse säätämään, vaikka olisin voinut.
Re: Roadblocks needed!
Posted: Tue Sep 12, 2017 7:43 pm
by kumiankka
OnttoKaiku wrote:Nostin tuon Lautatarhankadun pätkän Primary Streetiksi, se ilmeisesti toimii ainakin tällä hetkellä ajoreittinä pohjoisesta etelään?
Kyllä siitä keskustaankin pääsee, mutta opasteissa lukee korkeintaan Pasila, jos sitäkään. Pasilan reitti kulkee korttelin pohjoispuolelta. Redin oman
infon mukaan Lahti - keskusta -reitti kulkee metroaseman alta
ramppia pitkin. Toimivia väyliä kaikki, joten antaa Wazen arpoa niistä tilanteen mukaan nopeimman.
Kävin ajamassa tuolla suunnalla viime viikolla. Hermannin rantatien ja Työpajankadun
risteyksessä io tällaiset optasteet:
http://aijaa.com/1sBcJx
Ja välittömästi sen jälkeen Hermannin rantatien ja keskusta-rampin
risteyksessä on tällaiset opasteet:
http://aijaa.com/tfEGtN
Re: Roadblocks needed!
Posted: Tue Sep 26, 2017 7:54 pm
by kumiankka
Kävin tarkistamassa Kalasataman alueen tilanteen. Siellä tarvetta tiesuluille.
Tämä ramppi puuttuu edelleen ja edellinen sulku on tainnut expiroitua. Maasto oli sen näköistä, että 4x4-attribuutti voisi toimia myös
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =337676100
Nippu rakennustöiden takia suljettuja segmenttejä. Rakennettavissa taloissa on arvioitu valmistuminen tämän vuoden loppuun mennessä:
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... ,293222689
Tämä tie on kanssa työmaa-aluetta vielä toistaiseksi:
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =340933751
Teiden linjaukset on hyvin kohdallaan koko alueella. Hermannin rantatien ja Kyläsaarenkadun välissä tai ulkopuolella olevista GPS-jäljistä ei tarvitse välittää. Ne on joko työmaan autoja tai vanhentunutta tietoa.