On se nimetty siilokujaksi Vihdinkin kartassa. Uskoisin ehkä enempi kunnan omaan karttaan, kuin fonectaan tässä tapauksessa. Mutta... voi se olla silti tyyppiä PLR, vaikka sillä nimi onkin? Tai sitten se voisi pistää Private roadiksi aika huoletta, kun menee kuitenkin rakennuksen pihaan.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Reititin muuttuu alituiseen. Painotus "isojen" teiden eduksi menee välillä suorastaan naurettavaksi. Kauheita lenkkejä tarjoaa välillä. Lyhin reitti katosi jo aikoja sitten. Kun siitä nousi beta-puolella itku ja poru, waze perusteli poistamista sillä että "ei sitä kukaan käytä".latvamik wrote:Onko reititysalgoritmiä jotenkin päivitetty lähiaikoina? Olen nyt saanut viime aikoina todella omituisia tuloksia kun yritän tulla esim. Myllylammen Nesteeltä kotiin. Livemap antaa parempia reittejä, mutta ei sekään ajata tuota loogista reittiä (=Hiidenmäentie) Nummelan keskustaan, vaan kierrättää isomman tien kautta - mikä taitaa olla se Wazen perisynti. Eräänä päivänä en saanut edes kolmen parhaan reitin joukkoon Asemantietä, joka nyt kuitenkin on se lyhin ja käytännössä nopein reitti meille. Reittiehdotus kiersi 25-tien kautta 2-tielle ja sieltä etelään Nummelan rampille. Toinen reittiehdotus meni takaisin 1-tielle ja sieltä 2-tien kautta edelleen Nummelan rampille. Lisäksi hokasin, että applikaatiostahan on kadonnut valinta "lyhin reitti" kokonaan.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Näistä urputetaan aina kun eteen tulee, beta-puolella. Jos "ulkopuolelta" haluaa saada näitä wazen näkyviin, niin kannattaa ottaa tavaksi ajaa DEBUG-tila päällä (aktivoidaan hakemalla osoitetta 2##2).latvamik wrote:Ja asialleko emme voi mitään?ranttine wrote:Painotus "isojen" teiden eduksi menee välillä suorastaan naurettavaksi.
Kun tulee källireititys eteen, niin karttarapsa siihen ja sitten lokien lähetys (debug-lokien lähetystä varten ilmestyy nappi tuonne rapsavalikkoon, kun tila on päällä).
Karttarapsassa hyvä mainita: käyttäjänimi ja tieto, että lokit on lähetetty. Sitten pystyn pistämään tiedon eteenpäin tästä beta-puolelle.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Re: Omituista reititystä