Locked roads/landmarks

Moderators: Unholy, Mikempell, JimmyK1, irafan

Re: Locked roads/landmarks

Postby manemoi » Mon Dec 10, 2012 5:58 pm

GilBaxton wrote:Πριν μερικες ημερες ειχα βρεθει στην Ροδο
Χαρηκα οταν ειδα οτι σχεδον ολο το νησι είναι ήδη "χαραγμενο" από τον Σουηδό Wazer, GasoGrill, που κανει συχνά καλοκαιρινες διακοπες. Περιττο να πω οτι εχει κανει εξαιρετική δουλεια , αλλα δυστυχώς - για εμας - ολες οι ονομασίες ειναι στα Αγγλικά. Στα μηνυματα που ανταλλάξαμε ανέφερε οτι δεν υπήρχε ενεργός wazer για το νησι και ορισμένους δρόμους τους είχε κλειδώσει - πριν από το 2010- για να τους ξαναβρεί και την επόμενη χρονιά...

Ο GasoGrill εξελιχθηκε σε level 4 Wazer, και μαζι και τα κλειδώματα του... φυσικά ούτε ο ίδιος δεν το θυμόταν. Εχω ήδη ξεκλειδώσει το μεγαλύτερο μέρος στην Ρόδο, εχω μεταφράσει δρόμους στο κεντρο της πολης και ελπίζω οτι ενας τοπικός θα αναλάβει περεταίρω... Ο Σουηδος GasoGrill δημιουργησε τον χάρτη την Ροδο και τον προστατεψε απο τους ανώριμους -τότε- greek wazers. Είναι το μοναδικό νησί με τόσο πλήρη χαρτογράφηση.

Σήμερα που κάποιοι Έλληνες ανέλαβαν να συνεχίσουν το έργο του στην Ροδο, ορισμένοι αφελείς greek wazers επέλεξαν να κάνουν delete στον Υμηττό και να σβήσουν μεγάλα τμήματα στην Εθνική Οδο στην Κρήτη

Για να δημιουργήσεις μια δομή πληροφοριών χρείαζεσαι μια σταθερή βάση, η επιλογή "κλείδωμα" υπάρχει στο waze όχι για να κανουμε debate αλλά γιατί οφείλουμε να το χρησιμοποιούμε - με σύνεση- και να αρχίσουμε να χτίζουμε, ολοι μαζι, την βάση του Greek Waze.

Φυσικά όσοι wazers είναι level 3 και 4 ας προσπαθήσουμε να μην κλειδώσουμε τους άλλους ... απέξω

ήρθε ένας ξένος και κλείδωσε το νησί για να το ξαναβρεί του χρόνου και του δώσατε και συγχαρητήρια.
Αν το πρόβλημά σας πάντως είναι πως "δυστυχώς αναβαθμίστηκαν και τα κλειδώματά σας μαζί με το λογαριασμό σας", τότε η λύση είναι να ζητήσετε από το support team του waze να ξεκλειδώσει τα κλειδώματά σας και να σας γλιτώσει από κόπο.

Εντωμεταξύ αν θέλετε, ξεκλειδώστε τη Λεωφόρο Γρηγ. Λαμπράκη στον Πειραιά καθώς ούτε σωστή 100% είναι αλλά και ενεργοί area managers (πολλοί μάλιστα) υπάρχουν για την περιοχή...

take care
Theodore
Image
manemoi

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Postby GilBaxton » Mon Dec 10, 2012 6:23 pm

Ο "Ξένος" δημιούργησε την βάση για να συνεχίσουμε εμείς. Είτε μας αρέσει είτε όχι, ο ξένος μας έδωσε κάτι, και ένα απλό ευχαριστώ είναι δείγμα παιδείας και αναγνώρησης απο μέρους μας. Αν δεν συμφωνείς, μπορείς να του στείλεις μήνυμα με τη άποψη σου

Τέλος, δεν χρειάζεται να "ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" για να γίνουμε ίδιοι, με λίγο περισσότερη δουλειά θα αποκτήσουν και άλλοι "κατσίκα". Ας κοιτάμε μπροστά...

Στειλε μου PM για οτι χρειάζεται ξεκλείδωμα

Καλο βράδυ
GilBaxton

Been thanked: 1 time

Postby manemoi » Mon Dec 10, 2012 6:29 pm

Ο ξένος δημιούργησε τη βάση και την κλείδωσε, γιατί τη θεώρησε κατσίκα του!
Τα requests μου θα τα βάζω εδώ, είναι καλό σχολείο για τους επόμενους "αφελείς" wazers που θα τα διαβάζουν στο μέλλον...

https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... TTTTTTTTFT
Image
manemoi

Been thanked: 2 times

Postby GilBaxton » Mon Dec 10, 2012 6:38 pm

Χμ, παλεύεις πολυ για να δημιουργήσεις εντυπώσεις βλέπω

Πρέπει να σε πείραξε πολυ που ο ξενος χαρτογράφησε την Ρόδο, δεν ειναι δα οτι την αγόρασε κιολας.
Τοσα χρόινα που ηταν κλειδωμένη σε level 4 δεν σε ειδα να "παλεύεις" για να αλλάξει.
Τώρα που δηορθώθηκε σε πειραξε?

Οπως και να έχει, σημερα η Ρόδος έχει επιστρέψει πισω ... σε εμάς
GilBaxton

Postby dtsoukalas » Fri Dec 14, 2012 10:47 pm

Ειρήνη υμίν!, ας πέσουν οι τόνοι σας παρακαλώ!
Σχετικά με το locking από ότι έχω διαβάσει η κύρια λειτουργία του είναι σχετικά με την προστασία των δρόμων από το ίδιο το σύστημα ώστε να αποτρέπει την αυτόματη αλλαγή παραμέτρων των δρόμων, όπως κατεύθυνση, επιτρεπόμενες στροφές, γεωμετρία κ.λ.π
Παρακάτω σας παραθέτω κάποια links από το wiki:
http://www.waze.com/wiki/index.php/FAQ# ... ed_road.3F
http://www.waze.com/wiki/index.php/Auto ... g_of_roads
Happy Wazing…
ImageImageImage
Waze Local Champ - Country Manager, Greece
Mail Me
ImageImage
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Has thanked: 27 times
Been thanked: 13 times

Postby karapan » Sun Dec 23, 2012 2:47 pm

Επανέρχομαι στο θέμα για να πω ότι η κοινότητα των ελλήνων wazers μεγαλώνει και αυτή τη στιγμή υπάρχουν τουλάχιστον 100 ενεργά μέλη με ιδιαίτερη κινητικότητα.

Είναι κρίμα να μένουμε να συζητάμε ως λογικό το να παρακαλάνε 100 άτομα (τώρα) και ακόμα περισσότερα στο μέλλον 1 ή 2 άτομα για να ξεκλειδώνουν κομμάτια που απέχουν μακράν από το να χαρακτηριστούν ως ολοκληρωμένα.

Αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη αντιβαίνει τη βασική δεοντολογία του crowdsourcing.

Ένα τελευταίο που προτείνω πέρα από αυτό που έχω ήδη προτείνει περί άμεσου ξεκλειδώματος όλων των κομματιών στην Ελλάδα, είναι να εφαρμοστεί ως rule of thumb η αρχή ότι ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ.

Είναι ξεκάθαρο ότι αυτοί οι ελάχιστοι που κλειδώνουν κομμάτια στην Ελλάδα (δεν θα αναφέρω ονόματα γιατί είμαι εναντίον των προσωπικών αντιπαραθέσεων) έχουν στοιχειώδη άγνοια περιοχών. Έχω συναντήσει κομμάτια που είναι τραγικά λάθος και σχεδιασμένα και ονομασμένα και είναι locked. Δεν θα ήθελα να σχολιάσω περισσότερο το θέμα.

Εγώ δεν έχω κάνει locked ακόμα και τις γειτονιές που έχω ζήσει και τίς ξέρω σαν την παλάμη μου, και έχω δει επίσης δεν το έχουν κάνει και άλλοι έμπειροι χρήστες.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, υπάρχει η δεοντολογία του crowdsourcing εδώ, που λέει ότι αν κάποιος συναντά locked κομμάτια που δεν έχουν ολοκληρωθεί πλήρως, είναι υποχρεωμένος να κάνει report αυτή τη συμπεριφορά στους admins.

Ελπιζω να μην καταφύγουμε εκεί, γιατί θα αρχίσουμε να ξενερώνουμε με την εθελοντική μας προσφορά στο εργαλείο.

Φιλικά πάντα. ;)
karapan

Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Postby GilBaxton » Mon Dec 24, 2012 3:06 pm

Πριν 2-3 ημέρες ένας από εμάς, επέλεξε να διαγράψει ολόκληρο το κομμάτι της Εγνατίας οδού, λιγο έξω απο τα Γιάννενα έως την Ηγουμενίτσα (50-60km)

Ο συγκεκριμένος χρήστης -ονόματα δεν λέμε- έχει ήδη διαγράψει και ολοκληρη την Ηγουμενίτσα καθώς και αρκετους δρόμους στην γύρω περιοχή, Ηδη αφαιρέθηκαν τα δικαιώματα του, αλλα η ζημιά έχει γίνει.
Το περιέργο είναι πως στην ίδια περιοχή εχουν προηγηθεί ξανά και ξανά διαγραφές,περίπου στα ίδια κομμάτια. Καποιος βρήκε χόμπι να κανει "ζημιές"

Φοβάμαι οτι ο χρήστης θα επανέλθει, πιθανόν με νέο όνομα. Οσοι κινήστε στην περιοχή ενημερώστε το forum για οτι περίεργο δείτε

Καλές γιορτές
GilBaxton

Postby karapan » Wed Dec 26, 2012 5:08 pm

Δεν ξέρω που αναφέρεσαι, αλλά Εγνατία διέγραψα εγώ κομμάτι που είναι φτιαγμένο προς την Ηγουμενίτσα με μονό δρόμο που ήταν εκτός χάραξης στο βουνό και σκοπεύω να το φτιάξω αυτές τις μέρες με 2πλή λωρίδα.
karapan

Postby GilBaxton » Thu Dec 27, 2012 2:23 pm

...ξεχασες να αναφερεις την πολη της Ηγουμενιτσας και μερικους επαρχιακους στην γυρω περιοχη

Καταφερες 3 πραγματα
1. Να αχρηστεψεις τον βασικο οδικο αξονα για ΒΔ Ελλαδα, την περιοδο των εορτων
2. Να απογοητευσεις οσους αφιερωσαν ωρες για να ετοιμασουν αυτο το κομματι, γιατι εσυ αποφασισες οτι δεν ειναι 'καλο'
3. Να ενοχλησεις τους admin και να χασεις τα δικαιωματα σου

Στο μελλον διορθωνε, μην σβηνεις... ολοι θα χαρουμε να δουμε την δουλεια που υποσχεθηκες, ολκληρωμενη
GilBaxton

Postby karapan » Thu Dec 27, 2012 5:25 pm

Η Ηγουμενίτσα είχε δρόμους πάνω σε πολυκατοικίες, χωρίς ονόματα και χωρίς δρομολογήσεις.

Η Εγνατία στο Γιάννενα - Ηγουμενίτσα ήταν όλη φτιαγμένη σε μονή λωρίδα.

Οι δρόμοι Ηγουμενίτσα - Πλαταριά ήταν στο βουνό πάνω και όχι στο δρόμο.

Όλα φτιαγμένα με create road. Είναι αποδεκτά αυτά για την κοινότητά μας;

Αν θέλεις κάποιος ας δει τη δουλειά μου στα Γιάννενα και στον Εύοσμο που σχεδιάζω με χειρουργικό νυστέρι. 8-)

Να σημειώσω ότι τα προβλήματα τα ανακάλυψα οδηγώντας και διαπίστωσα ότι ο χάρτης δεν με εξυπηρέτησε πουθενά! Άρα δεν κατέστρεψα κανένα λειτουργικό κομμάτι, π.χ. που θα χρησιμοποιούσε κανείς σε γιορτές αφού οι δρόμοι ήταν σε χωράφια και οι δρομολογήσεις δεν υπήρχαν! Ούτε καν ονόματα δρόμων και περιοχών!

Κάνεις κάποιος τον κόπο να τα ανακατασκευάσει από την αρχή και του στερούμε τα δικαιώματα! Εδώ είμαστε για να προσφέρουμε και όχι για να διαφωνούμε.

Και να σημειώσω και ένα τελευταίο. Είναι θεμιτό να πηγαίνουμε να πειράζουμε περιοχές που δεν έχουμε οδηγήσει και δεν ξέρουμε; Εγώ πηγαίνω και επεμβαίνω μόνο σε περιοχές που έχω περάσει και γνωρίζω.

Ίσως πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάποιες κεντρικές οδηγίες και ας αφήσουμε στην άκρη τη λογική του ban.

Π.χ. στο δυτικό άξονα στην Αμφιλοχία και πάνω είναι σωστό να είχε αφήσει ίχνη στη θάλασσα και στα χωράφια χρήστης στην πρώτη 10δα (χωρίς να είναι ένας δρόμος αλλά κομμάτια ιχνών) και αν τα σβήσει κάποιος για να φτιάξει από την αρχή είναι για να τον πετάξουμε από την κοινότητα;
karapan

PreviousNext

Return to Ξεκλειδώματα δρόμων