Post Reply

Προβλήματα με IGN editors?

Post by
Καλησπέρα σε όλους. Απο ότι φαίνεται το Waze έχει δώσει κάποιο βάρος στη Ελλάδα θέλωντας να αναπτυχθεί η χρήση του και εδώ.
Σε αυτό μάλλον οφείλεται και η πληθώρα ign editors οι οποίοι προσθέτουν συνεχώς δρόμους και αναπτύσουν το δίκτυο.
Δυστυχώς αρκετές φορές, απο ότι φαίνεται κάνουν αλλαγες και σε μέρη που ΔΕΝ ξέρουν, παρά την αρκετά μεγάλη κάλυψη απο editors σε μερικές περιοχές.

Για παράδειγμα σήμερα είχα δύο προβλήματα στην ίδια περιοχή (γύρω απο τη Λαχαναγορά του Ρέντη) όπου το Waze με δρομολογούσε την πρώτη φορά σε δρόμο που δεν επιτρεπόταν η στροφή και στη συνέχεια ανάποδα σε μονόδρομο. Εφόσον περνάω κάθε μέρα απο εκεί, κοίταξα πριν λίγο και όντως κάποιος ign editor είχε κάνει αλλαγες στις 25/9 οι οποίες προφανώς πέρασαν στο τελευταίο tile update.

Η ερώτηση είναι αν και άλλοι έχετε παρατηρήσει τέτοια προβλήματα σε περιοχές που ξέρετε και κυκλοφορείτε ή κάνετε edit. Αν ναι, μπορούμε να πάμε στο Waze και να τους επιστήσουμε την προσοχή, εναλλακτικά απλά θα τα δεχθώ ως μεμονωμένα γεγονότα.

POSTER_ID:16195783

1

Send a message

Post by grkpete
Έχω βρει αρκετά προβλήματα στα Χανιά με περιπτώσεις όπου τα πράγματα λειτουργούσαν μια χαρά ενώ με τις αλλαγές οι οδηγίες δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Για παράδειγμα, https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =263606232 που είναι πάνω σε μια διαδρομή που πηγαίνω σχεδόν καθημερινά: Ενώ παλιά υπήρχε διασταύρωση με node όπου οι οδηγίες σου έλεγαν να στρίψεις δεξιά (αν ερχόσουν από τον βορρά προς τον νότο), η διασταύρωση καταργήθηκε αυθαίρετα με την αφαίρεση και του δρόμου που συνεχίζει προς τον νότο (ναι, οκ, σε λίγο διάστημα σταματάει αυτός ο δρόμος, αλλά κάποιος που δεν γνωρίζει την περιοχή δεν μπορεί να το ξέρει αυτό). Έτσι τώρα, αν δεν ξέρεις την περιοχή και ακούς τις οδηγίες, δεν υπάρχει η επισήμανση να στρίψεις δεξιά, και συνεχίζεις εκεί που φαίνεται ο δρόμος να συνεχίζει μέχρι που να μην υπάρχει πια δρόμος.

Θεωρώ πως θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια κριτήρια επέμβασής τους, π.χ. να βάζουν δρόμους εκεί που δεν υπάρχουν ή εκεί που υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα στην δρομολόγηση. Έτσι όπως γίνονται οι αλλαγές τώρα, φαίνεται ότι γίνονται αλλαγές για να παρουσιάζεται κάποιο έργο, αλλά με ουσία περιορισμένη.

Παναγιώτης
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Συμφωνώ με τον JimmyK1.

Βρήκα και άλλα προβλήματα εκεί που σίγουρα δεν υπήρχαν πριν - Μιλάμε για μονοδρόμηση δρόμων διπλής κατεύθυνσης (!) και δημιουργία κόμβων εκεί που δεν υπάρχουν. https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... 967&zoom=8

Νωρίτερα σήμερα πέρασα από ένα σημείο όπου μέχρι πρόσφατα σωστά δεν δρομολογούσε το waze γιατί απαγορευόταν η αριστερή στροφή και σήμερα επιτρεπόταν... https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... 967&zoom=8 (το διόρθωσα μόλις).
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
από ότι έχω καταλάβει, οι IGN είναι κάτι σαν "ομάδα κρούσης" που τους καλούν να προσαρμόσουν μαζικά μια περιοχή που δεν έχει αναπτυγμένο χάρτη ή πολλούς editors.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Εγώ όπου και να κοιτάξω βλέπω επεμβάσεις, οι περισσότερες "διορθώνοντας" κάτι το οποίο δεν ήταν χαλασμένο και λειτουργούσε καλά, και σε μερικές περιπτώσεις εισάγοντας λάθος δρόμους/κόμβους. Σε δύο περιπτώσεις έχω δει να αλλάζουν την κατεύθυνση δρόμων, την μία κάνοντας διπλής κατεύθυνσης μονόδρομο, και στην άλλη κάνοντας μονόδρομο διπλής.

Το άλλο ανησυχητικό που έχω παρατηρήσει είναι που εισάγονται γεωμετρίες μάλλον αυτόματα κάπως, που είχα μήνες να δω. Εκεί που είχα απλοποιήσει διασταυρώσεις και είχα κάνει μία γραμμή διπλής κατεύθυνσης για κάθε δρόμο, να γίνονται π.χ. πάλι ξαφνικά 2 μονόδρομοι που συναντούν 2 μονόδρομους.

Σίγουρα θα έχουν κάτι να συνεισφέρουν και σίγουρα θα έχουν βοηθήσει σε κάποια σημεία που είχαν έλλειψη δρόμων (φαντάζομαι). Πάντως είναι εκνευριστικό για μένα, όπως έχω ξαναπεί, να προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε έναν πολύπλοκο κόμβο και να βλέπω να σβήνεται και να μπαίνει κάτι άλλο, συχνά λάθος. Αξίζει να κάτσω να το ξαναφτιάξω ή θα περάσει άλλο κύμα IGN να μου το κανονίσει;

grkpete
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Εγώ συμφωνώ με όλα όσα είπε ο JimmyK1 και θα κοιτάξω να σημειώσω στο spreadsheet ότι καινούργιο εντοπίσω.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Ευχαριστώ τον Jimmy για την συμβολή του στο θέμα αυτό και την διοίκηση του waze που δείχνουν να αντιλαμβανονται τι πρόβλημα. Προσωπικά πιστεύω πως είναι σημαντικό να επεκταθεί ο χάρτης αλλά όχι με αντίτιμο την ποιότητα αυτών που έχουν ήδη δημιουργηθεί.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by irafan
Καλησπέρα σε όλους,

Εχω παρατηρήσει και εγώ edits στην θεσσαλονίκη από ing editor και το συνειδητοποίησα μετά από κάποια "περίεργη" δρομολόγηση που μου πρότεινε το waze καθώ με έβγαζε για συγκεκριμένο τμήμα διαδρομής εκτός του freeway. Μπάινοντας στον editor να δώ τι συμβαίνει διαπιστώνω οτι κάποιος ign_tetianak(2) ‎είχε κάνει και τις 2 οδέυσεις του freeway προς την ίδια κατεύθυνση για ένα τμήμα του δρόμου (δηλ και οι 2 οδήγουσαν προς χαλκιδική).

Νομίζω οτι αυτό δεν είναι ανεκτό και τέτοια "βοήθεια" δεν την χρειαζόμαστε.
Μπορούμε να ζητήσουμε, η βοήθεια τους να επικεντρωθεί στην δημιουργία δρόμων σε περιοχές που έχουν μηδαμηνή ή ελάχιστη χαρτογράφηση.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
παραθέτω και άλλο αντίστοιχο πρόβλημα και έχω αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο πραγματικά!!!

https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =264452857

Να σταματήσουν να κάνουν edits άμεσα!

JimmyK1, είσαι σε επικοινωνία με κάποιον συγκεκριμένα ή να το θέσουμε στον Unholy?
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Παράδειγμα προβληματικού editing στην Θεσσαλονίκη, το οποίο ανακάλυψα από report άλλου wazer για λάθος οδηγίες

http://i57.tinypic.com/2s650f8.png

Εστειλά και εγώ ένα PM στον Unholy για να σταματήσει το editing

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Συνεχίζω να εντοπίζω προβλήματα.
Παρακάτω έγινε επέμβαση από τον editor ign_elina (2) στις 15/9
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... 901&zoom=5

Στον συγκεκριμένο κόμβο γίνονται έργα και η γεομετρία δεν αντιστοιχεί στον χάρτη. Ενώ εμείς το είχαμε διορθώσει για να ανταποκρίνεται στην νέα πραγματικότητα (η ουσία του waze για up-to-date χάρτες), ο συγκεκριμένος editor τον επανέφερε στην γεωμετρία του χάρτη πριν τα έργα και λανθασμένα, επιτρέποντας την αναστροφή στην Εθνική οδό και οδηγώντας το waze να δώσει λάθος οδηγίες (το εντόπισα από map error).

http://i60.tinypic.com/145lih.jpg

JimmyK1 ενημέρωσε και εσύ αν έχεις τελικό ok από unholy οτί κανένας ign δεν παίζει με τους χάρτες μας, ωστέ να αρχίσουμε να το σημαζεύουμε.

Καλημέρα
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message