Post by hariskar_
Εφ' οσον τις τιμές θα τις περνάμε εμείς, γιατί δεν περνάμε τα βενζινάδικα από fuelGR και google; Και λάθος να κάνουμε, πχ αν έχει αλλάξει η εταιρία δεν είναι σημαντικό (το σημαντικό είναι η τιμή που θα περνάμε εμείς) και μπορούμε να το διορθώσουμε αργότερα. Θα πρότεινα, ας περάσουμε τα βενζινάδικα από fuelGR και google ώστε να ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία και τα όποια λάθη τα διορθώνουμε στην πορεία.
hariskar_
Country Manager
Country Manager
Posts: 62
Has thanked: 37 times
Been thanked: 4 times
Send a message

Post by irafan
Mike, γνωρίζεις τι αριθμό απο πρατήρια, ή τι ποσοστο απαιτείται για να ενεργοποιήσει το waze αυτή την επιλογή για την Ελλαδα; Μπορείς να μαθεις από τον Ori, πόσο κοντά ειμαστε σε αυτην την απαίτηση;


Sent from my iPad using Tapatalk
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Mikempell wrote:Update: δείτε την τρίτη απάντηση!

Ποσοστά:
17/09/14: 11.25%
Mike μπορεις να μας παρέχεις περιοδικό update; Ας πουμε καθε 15 ή 30 ημέρες;


Sent from my iPad using Tapatalk
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Mike, μπορείς να μας κάνεις update σε τι ποσοστό καταγραφής βενζινάδικων βρισκόμαστε?

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
karapan wrote:Έχουμε κάτι νεότερο σε αυτό;

Γεια σου karapan!
Αυτή είναι η τελευταία ενημέρωση που έβαλε ο mikempell

Ποσοστά:
02/02/16: 24.20%

Είμαστε ακόμη μακριά από το το στόχο του 75% για την ενεργοποίηση του feature.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
pipinos1976 wrote:Όχι πως με ενδιαφέρει το θέμα, καθώς βάζω από συγκεκριμένα πρατήρια, αλλά δεν γίνεται να παίρνει τιμές από το Υπουργείο απευθείας;
Καλημέρα pipinos1976

Σχετικά με την ενεργοποίηση του feature Gas Prices, έχουμε ζητήσει ήδη από τη Waze να εξετάσει (με τη λογική ότι είμαστε μακριά από το στόχο του 75%) μία από τις παρακάτω επιλογές:

1. Ενεργοποίηση του Feature Πανελλαδικά με το υφιστάμενο ποσοστό κάλυψης
2. Ενεργοποίηση του Feature σε Αθήνα + Θεσσαλονίκη όπου υπάρχει η μεγαλύτερη συγκέντρωση χρηστών
3. Η Waze να βρει/αγοράσει τα σχετικά data από εφαρμογές/κρατικούς μηχανισμούς που τα έχουν

Το θέμα συζητήθηκε με την Localisation Team και ενημερωθήκαμε ότι ήταν θετικοί προς την ενεργοποίηση του feature με χρήση κάποιας από τις 3 επιλογές, αλλά δεν έχει προχωρήσει ακόμη.

Θα κάνω follow up και θα ενημερώσω αν υπάρχει κάποια θετική εξέλιξη.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
karapan,

ο συνολικός αριθμός πρατηρίων που έχει το Waze είναι 3822 (λογικά δόθηκε από εμάς στο παρελθόν) και βάσει αυτού υπολογίζεται το ποσοστό καταγραφής. Δεν είχε καταγραφεί από ποια πηγή προήλθε το στοιχείο, αλλά εγώ πιστεύω ότι προήλθε από πίνακα της σελίδας του Υπουργείου Ανάπτυξης & Ανταγωνιστικότητας (fuelprices.gr)

http://www.fuelprices.gr/PriceStats?pro ... order_by=7

Σύμφωνα με το πίνακα που έχει ενημερωθεί 04/03/2016, ο αριθμός των πρατηρίων είναι πλέον 3621.

Αν συμφωνείτε, επικοινωνώ προς το Waze να καταγράψει αυτό το site ως επίσημη πηγή και την αλλαγή του συνολικού αριθμού.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Κώστα καλημέρα. Στο συγκεκριμένο post φαίνεται η ημερομηνία των πιο φρέσκων στατιστικών. Νομίζω οτι ειναι ενημερωμένο εως 15/4.

Στάλθηκε από το SM-G901F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Κώστα, έχεις δίκαιο, το "φώτισα" λιγάκι με κόκκινη γραμματοσειρά

Ναι έχουμε αρκετό δρόμο για το 75%...

Το παρονομαστή δεν το έχουμε ανανεώσει νομίζω ποτέ.
Νομίζω, μόνο έχει μειωθεί ο παρονομαστής θα έχει νόημα να τον μεταβάλλουμε...

Ηρακλής
karapan wrote:Ευχαριστώ, δεν το είχα προσέξει ότι το πρώτο post του thread ενημερώνεται με το ανανεωμένο νούμερο. Ίσως είναι καλό να το «φωτίσουμε» λίγο με font editing.

Έχουμε δρόμο ακόμα μέχρι το 75%. 8-)

(ανανεώνουμε και τον παρονομαστή; --> το σύνολο των πρατηρίων ανά την επικράτεια)
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Κώστα, το συγκεκριμένο θέμα μας έχει αποσχολήσει και στο παρελθόν.

Όσο αφορά την μαζική καταχώρηση με χρήση του συγκεκριμένου site, αναφέρω ότι γενικά η εταιρία είναι πολύ "δυσκοίλια" με την αθρόα χρήση δεδομένων από τρίτους. Στην ουσία το απαγορεύει, εκτός αν προέρχονται από κρατικό φορέα.

Προς το παρόν, θα συνιστούμε λίγο υπομονή και θα παρέπεμπα σε post του Jimmyk1 στις 05/01/17 στο ίδιο thread.

Καταχωρήσεις gas station στην λογική της προσθήκης POI στο χάρτη φυσικά και μπορούν να γίνονται.

Ηρακλής
karapan wrote:Στην παρούσα φάση μόνο έναν τρόπο βλέπω για να αυξήσουμε το ποσοστό ενσωμάτωσης των βενζινάδικων.

Χρησιμοποιούμε ως βάση επιβεβαίωσης το χάρτη που υπάρχει εδώ --> https://fuelgr.gr/web/ . Βλέποντας το χάρτη αυτό και ΜΟΝΟ για περιοχές που έχουμε οδηγήσει και θυμόμαστε ότι όντως έχει βενζινάδικο στο σημείο που δείχνει, φτιάχνουμε τα αντίστοιχα στο WME.

Τονίζω ότι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιήσουμε τυφλά τον παραπάνω χάρτη, καθώς υπάρχει το σενάριο της μη επιβεβαιωμένης πληροφορίας. Απλά μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε για να φέρουμε στο μυαλό μας τα βενζινάδικα που δεν μπορούμε να ανακαλέσουμε μόνοι μας απευθείας όταν πάμε να σχεδιάσουμε.

Π.χ. εγώ στα Γιάννενα, θυμόμουν μόνος μου να πάω να σχεδιάσω τα 2-3 βενζινάδικα που χρησιμοποιώ συχνά, αλλά με το χάρτη που είδα όλη την περιοχή σίγουρα επιβεβαιώνω ότι υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 30, που μόνος μου δεν θα τα σχεδίαζα απευθείας.

Τί λέτε να ακολουθήσουμε τη μέθοδο αυτή, εντείνοντας τις προσπάθειες μέσα στο τρέχοντα μήνα και στο τέλος να δούμε πού βρισκόμαστε σε ποσοστό;
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message