Ενεργοποίηση Gas Prices Στην Ελλάδα

[ img ]

Moderators: dtsoukalas, irafan, grkpete, JimmyK1

Re: Ενεργοποίηση Gas Prices Στην Ελλάδα

Postby irafan » Fri Jun 09, 2017 7:11 pm

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) έμεις έχουμε δώσει πριν κάποια χρόνια στη Waze ένα αριθμό λίγο μικρότερο του 3600 και νομίζω ότι αυτό προέκυπτε από το site του fuelprices.gr του υπουργείου ανάπτυξης.
Μόλις ολοκλήρωσα το "χαμαλίκι" να πριντάρω από το συγκεκριμένο site όλες τις εγγραφές ανά Νομό και τις έβγαλα 5245

Άλλη μια περίπτωση "Greek statistics"? :D
Νομίζω με την ίδια διαδικασία είχε βγεί ο αριθμός πριν από κάποια χρόνια στην Waze. Ίσως ο mikempell θα μπορούσε να βοηθήσει εδώ καθώς νομίζω ότι είχε ασχοληθεί.

Πάντως το 3600 νομίζω μας "βολεύει"...

karapan wrote:Αλλαγές στο χάρτη των πρατηρίων καυσίμων
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/en ... 02315.html

Είναι ίδια τα νούμερα που έχουμε ως σύνολο πρατηρίων ανά την επικράτεια;
[ img ][ img ][ img ]
Global Champ | Greece Country Manager
Community FB page
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 104 times
Been thanked: 183 times

Postby karapan » Fri Jun 09, 2017 7:32 pm

Μέχρι να τα καταγράψουμε και να εμφανιστούν στον χάρτη, θα έχει έρθει πλήρως η ηλεκτροκίνηση και δεν θα τα χρειαζόμαστε. :lol:
[ img ][ img ]ѧѦ ѧ ︵͡︵ ̢ ̱ ̧̱ι̵̱̊ι̶̨̱ ̶̱ ︵ Ѧѧ ︵͡ ︵ ѧ Ѧ ̵̗̊o̵̖ ︵ ѦѦ ѧ ... "Life is too short for traffic."
karapan

Has thanked: 14 times
Been thanked: 24 times

Postby C4YpNoS » Mon Jun 12, 2017 1:54 pm

Και η ηλεκτροκίνηση να έρθει στη ταλαίπωρη χώρα μας, κάτι μου λέει πως ακόμα σε μνημόνια θα είμαστε..

Ερώτηση, Τι σκορ έχουμε; Δηλαδή, αν είμαστε κοντά στον αριθμό που εμείς έχουμε δηλώσει - θα έχει νόημα να κάνουμε ένα ντου για ένα διάστημα και να συμπληρώσουμε βενζινάδικα που λείπουν;
Αν έχω καταλάβει καλά γιατί σήμερα η Δευτέρα είναι πολύ χαρντκορ.
C4YpNoS

Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times

Postby irafan » Mon Jun 12, 2017 8:05 pm

Το ποσοστό ολοκλήρωσης καταγράφεται στο πρώτο post του thread όπου ενημερώνεται τακτικά.

Ποσοστό ολοκλήρωσης:
03/06/17: 35.74%

Το feature του gas station, προσωπικά το θεωρώ σημαντικό. Απλά, όπως έχει αναφέρει και ο Jimmyk1, αναμένουμε να τελεσφορήσει μια πρωτοβουλία της κοινότητας που θα μας γλυτώσει αρκετό κόπο, γι αυτό δεν έχουμε επικεντρώσει συστηματικά τις προσπάθειες μας στο συγκεκριμένο θέμα. Φυσικά, αυτό δεν πρέπει να αποτρέπει κάποιον να χαρτογραφεί gas stations όταν τα συναντά

Ηρακλής

C4YpNoS wrote:Και η ηλεκτροκίνηση να έρθει στη ταλαίπωρη χώρα μας, κάτι μου λέει πως ακόμα σε μνημόνια θα είμαστε..

Ερώτηση, Τι σκορ έχουμε; Δηλαδή, αν είμαστε κοντά στον αριθμό που εμείς έχουμε δηλώσει - θα έχει νόημα να κάνουμε ένα ντου για ένα διάστημα και να συμπληρώσουμε βενζινάδικα που λείπουν;
[ img ][ img ][ img ]
Global Champ | Greece Country Manager
Community FB page
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 104 times
Been thanked: 183 times

Postby C4YpNoS » Tue Jun 13, 2017 1:03 pm

irafan wrote:Το ποσοστό ολοκλήρωσης καταγράφεται στο πρώτο post του thread όπου ενημερώνεται τακτικά.

Ποσοστό ολοκλήρωσης:
03/06/17: 35.74%

Το feature του gas station, προσωπικά το θεωρώ σημαντικό. Απλά, όπως έχει αναφέρει και ο Jimmyk1, αναμένουμε να τελεσφορήσει μια πρωτοβουλία της κοινότητας που θα μας γλυτώσει αρκετό κόπο, γι αυτό δεν έχουμε επικεντρώσει συστηματικά τις προσπάθειες μας στο συγκεκριμένο θέμα. Φυσικά, αυτό δεν πρέπει να αποτρέπει κάποιον να χαρτογραφεί gas stations όταν τα συναντά

Ηρακλής

C4YpNoS wrote:Και η ηλεκτροκίνηση να έρθει στη ταλαίπωρη χώρα μας, κάτι μου λέει πως ακόμα σε μνημόνια θα είμαστε..

ΟΚ.. επομένως συνεχίζουμε κανονικά και μας ενημερώνετε όταν υπάρξουν νεότερα με το παραπάνω :)
C4YpNoS

Postby sonam_ » Tue Dec 05, 2017 9:28 am

Καλημέρα, πρόσφατα, έχουν προστεθεί από τη Waze, θέσεις πρατηρίων υγρών καυσίμων συγκεκριμένης εταιρίας με τη μορφή PURs (Place Updates Requests).

Δε ξέρω αν αυτό σχετίζεται με τις ενέργειες που έχουμε κάνει σαν κοινότητα, όπως έχει αναφέρει παραπάνω ο JimmyK1 και ο irafan, ή είναι κάτι διαφορετικό.

Όπως και να χει με δεδομένο το σύνολο των πρατηρίων περίπου 3600 και το ποσοστό ενσωμάτωσης στις 1/12/2017 - 51,81% με ένα σύντομο υπολογισμό υπολείπονται 835 βενζινάδικα.

Τι θα λέγατε να οργανωθούμε σε ένα "mini" mapraid ή αλλιώς να κάνουμε ένα ντου όπως είπε και ο C4YpNoS και να προσπαθήσουμε να τα περάσουμε. Αν μαζευτούμε 20 Wazers και περνάμε κάθε μέρα 4 ο καθένας σε 10 μέρες περίπου θα επιτευχθεί ο στόχος του 75%.

Μανώλης
Last edited by sonam_ on Tue Dec 05, 2017 6:38 pm, edited 1 time in total.
sonam_
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 21 times

Postby C4YpNoS » Tue Dec 05, 2017 9:42 am

sonam_ wrote:Καλημέρα, πρόσφατα, έχουν προστεθεί από τη Waze, θέσεις πρατηρίων υγρών καυσίμων συγκεκριμένης εταιρίας με τη μορφή PURs (Place Updates Requests).

Δε ξέρω αν αυτό σχετίζεται με τις ενέργειες που έχουμε κάνει σαν κοινότητα, όπως έχει αναφέρει παραπάνω ο JimmyK1 και ο irafan, ή είναι κάτι διαφορετικό.

Όπως και να χει με δεδομένο το σύνολο των πρατηρίων περίπου 3600 και το ποσοστό ενσωμάτωσης στις 25/11/2017 - 51,44% με ένα σύντομο υπολογισμό υπολείπονται 848 βενζινάδικα.

Τι θα λέγατε να οργανωθούμε σε ένα "mini" mapraid ή αλλιώς να κάνουμε ένα ντου όπως είπε και ο C4YpNoS και να προσπαθήσουμε να τα περάσουμε. Αν μαζευτούμε 20 Wazers και περνάμε κάθε μέρα 4 ο καθένας σε 10 μέρες περίπου θα επιτευχθεί ο στόχος του 75%.

Μανώλης

Με εξαίρεση τη μια εταιρεία που αναμένουμε σε μορφή pur επίσης, αν δεν κάνω λάθος, μπορούμε να εστιάσουμε στις υπόλοιπες και πράγματι για 1-2 βδομάδες να ασχοληθούμε με αυτό αν είναι να μας ανοίξει αυτή την επιλογή.
Θα μας πουν τα παιδιά αν αυτό έχει νόημα.
C4YpNoS

Postby hariskar_ » Sun Mar 18, 2018 3:06 pm

Στην Καβάλα υπάρχει βενζινάδικο ELVA, αλλά δε βλέπω τέτοιο brand στον editor, τι κάνω;
hariskar_
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 38 times
Been thanked: 4 times

Postby hariskar_ » Wed Apr 11, 2018 11:32 am

Εφ' οσον τις τιμές θα τις περνάμε εμείς, γιατί δεν περνάμε τα βενζινάδικα από fuelGR και google; Και λάθος να κάνουμε, πχ αν έχει αλλάξει η εταιρία δεν είναι σημαντικό (το σημαντικό είναι η τιμή που θα περνάμε εμείς) και μπορούμε να το διορθώσουμε αργότερα. Θα πρότεινα, ας περάσουμε τα βενζινάδικα από fuelGR και google ώστε να ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία και τα όποια λάθη τα διορθώνουμε στην πορεία.
hariskar_
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 38 times
Been thanked: 4 times

Postby sonam_ » Mon Apr 16, 2018 9:34 am

hariskar_ wrote:Εφ' οσον τις τιμές θα τις περνάμε εμείς, γιατί δεν περνάμε τα βενζινάδικα από fuelGR και google; Και λάθος να κάνουμε, πχ αν έχει αλλάξει η εταιρία δεν είναι σημαντικό (το σημαντικό είναι η τιμή που θα περνάμε εμείς) και μπορούμε να το διορθώσουμε αργότερα.

Έχει απαντήσει ο irafan σε παρόμοιο ερώτημα του karapan στην προηγούμενη σελίδα σε αυτό το threat:
irafan wrote:Όσο αφορά την μαζική καταχώρηση με χρήση του συγκεκριμένου site, αναφέρω ότι γενικά η εταιρία είναι πολύ "δυσκοίλια" με την αθρόα χρήση δεδομένων από τρίτους. Στην ουσία το απαγορεύει, εκτός αν προέρχονται από κρατικό φορέα.

Καταχωρήσεις gas station στην λογική της προσθήκης POI στο χάρτη φυσικά και μπορούν να γίνονται.

https://www.waze.com/forum/viewtopic.ph ... 0#p1631739
sonam_
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 21 times

PreviousNext

Return to Greece [Ελλάδα]