Post Reply

Welcome Thread

Post by
Καλησπέρα wazers!
Αυτό το thread είναι για να γράφει ο κάθε νέος wazer για τον εαυτό του και για να τον γνωρίσει το Ελληνικό forum.

Εδώ μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τους παλαιότερους wazers.

Θα αρχίσω με τον εαυτό μου μιας και δεν το έχω κάνει ακόμα.
Με λένε Μιχάλη -γνωστός και ως Mike-, ζω και κάνω edits στην ευρύτερη περιοχή των Ιωαννίνων και είμαι μαζί με τον Ori (Unholy) διαχειριστής του Ελληνικού forum. Μου αρέσουν τα video games, battlefield, gta, watch dogs, euro truck, terraria και πολλά άλλα. Το ιντερνετικό μου ψευδώνυμο είναι Mikempell όπως και εδώ στο waze. Είμαι επίσης φανατικός ποδηλάτης και ψάχνω θήκη κινητού για το ποδήλατο για να έχω το waze μαζί μου :lol: . Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μπορείτε να το λέτε σε εμένα και θα προσπαθήσω να το λύσω ή να σας βοηθήσω ;) . Θέλω να ευχαριστήσω τον Δημήτρη (JimmyK1) και τον Ori (Unholy) που με βοήθησαν στα πρώτα βήματα μου με το waze.

Happy Editing!

POSTER_ID:16958574

1

Send a message

Post by aidworker
Γεια και χαρά. Είμαι ο Σωκράτης ή aidworker και είμαι όντως aid worker σε μια μεγάλη ιατρική, ανθρωπιστική οργάνωση. Για λίγο στην Θεσσαλονίκη λόγω δουλειάς και μιας κι ασχολούμαι με το mapping/editing κυρίως σε open street maps, είπα να βάλω κι ένα λιθαράκι κι εδώ. Αυτά.
aidworker
Posts: 149
Has thanked: 5 times
Send a message

Post by aidworker
Καλώς ήρθες!
aidworker
Posts: 149
Has thanked: 5 times
Send a message

Post by aidworker
καλώς τον ΤriantafyllosP!
aidworker
Posts: 149
Has thanked: 5 times
Send a message

Post by AlxKyr22
Καλησπέρα σε όλους.

Με λένε Αλέξη, είμαι νέος wazer (λιγότερο από βδομάδα) από την Θεσσαλονίκη και ελπίζω να βοηθήσω και εγώ στον χάρτη με τα edits μου. Γνωρίζω κυρίως από ανατολική Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική. Έχω πολλές απορίες αλλά θα δοκιμάσω να ψάξω πρώτα το φορουμ και μετά να σας ενοχλήσω με τα μηνύματα μου!

Ενδεικτικά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποια επίσημη οδηγία για το τι προτιμάμε από places to add στους χάρτες. Επίσης, θέλουμε και αγγλικά στην ονομασία (alternative name), ή ο χάρτης αφορά μόνο γνώστες ελληνικών? Στα τηλέφωνα βάζουμε και το πρόθεμα (+30)? Κενά? Μας ενδιαφέρει η ακρίβεια στην τοποθέτηση places ή στο περίπου? Το Parking μπορεί να είναι είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό?

Πολλά από αυτά μου τα απάντησε ήδη ό irafan σε pm αλλά αν έχει κάποιος να πει κάτι πάνω σε αυτά αι εμ ολ ιαρς (I am all ears)!

Αλέξης (AlxKyr22)
AlxKyr22
Posts: 13
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by arvageo1
Καλημέρα από τη Σύρο!!!
arvageo1
Posts: 4
Send a message

Post by BertZZZZ
Hello

My name is Bert Schoofs. I live in Belgium, actively using waze since more one year.
Since my nice holiday in Greece, invited by Greek friends in Patra, I found out there is still a lot to do for the Greek waze map. So I'll be around for a few months.
Thanks to google translate, I hope to communicate and help where possible.

Kind Regards
BertZZZZ
BertZZZZ
Country Manager
Country Manager
Posts: 37
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by C4YpNoS
Καλησπέρα Wazers,

Είμαι ο Δημήτρης (YpNoS / C4YpNoS) και.. είμαι ένας Αθηναίος ο οποίος μένει στη Θεσσαλονίκη τα τελευταία 17 χρόνια αλλά είναι πλέον δημότης Βόλου εδώ και λίγους μήνες, με καταγωγή από το Κάτω Νευροκόπι Δράμας. Δεν ξέρω αν έχει ενδιαφέρον αυτό αλλά σίγουρα έχει αρκετές ενδιαφέρουσες οδηγικές διαδρομές ανάμεσα στους προορισμούς αυτούς.
Η δουλειά μου είναι οι Διεθνείς διαμεταφορές (όχι δεν οδηγώ φορτηγό.. ασχολούμαι με αεροπορικά/θαλάσσια/οδικά/rail φορτία από και προς την Ελλάδα..) και καθημερινά μετακινούμαι από τα Πεύκα προς την Πυλαία (κοντά στο Cosmos) μέσω του καταπληκτικού περιφερειακού της Θεσσαλονίκης όπου κάθε μέρα είναι και μια καινούρια περιπέτεια!
Είμαι εδώ εξαιτίας του 'αδελφού' μου Χρήστου, αυτής της φωνής που ακούτε στις φωνητικές οδηγίες. Και κόλλησα όταν είδα τις δυνατότητες του Waze.. αφού ξεπέρασα τα πρώτα προβλήματα installation που έχει η εφαρμογή για το Android - και από όσο βλέπω στα comments στο Google Play δυστυχώς υπάρχουν ακόμα 'υποψήφιοι' χρήστες οι οποίοι δεν καταφέρνουν να βρουν την ελληνική φωνή/οδηγίες μέσα στο μενού..

Σε κάποια διαλείμματα της εργασίας, μου αρέσει να ασχολούμαι με το editing από περιοχές που γνωρίζω καλά και κάποιες άλλες που βρέθηκαν στο δρόμο μου. Κυρίως Βόρεια Ελλάδα.

Την μαγεία του Waze την είδα σε πρόσφατο ταξίδι στη Σόφια/Βουλγαρία. Απίστευτη οργάνωση από τους εκεί wazers και πραγματική και συνεχής ενημέρωση για traffic/police αλλά και κάμερες/φανάρια. Θα μου άρεσε πολύ να γίνουμε τόσο ενεργοί και πολυπληθείς. Είναι πραγματικά ένα καλό παράδειγμα προς μίμηση.

Όπου μπορώ να συνεισφέρω περισσότερο, είμαι παρών και θα προσπαθήσω να βρω το χρόνο.

Ευχαριστώ πολύ τον συμπολίτη φίλο Ηρακλή για το καλωσόρισμα.

Νομίζω αυτά είναι αρκετά προς το παρόν.
Αν παρ'ελπίδα κάποιος επιθυμεί να με βρει και στο FB απλά βάζεις το /ypnos
Να έχετε μια καλή συνέχεια,
Δημήτρης
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by C4YpNoS
lazarosm7 wrote:Καλησπέρα! Ονομάζομαι Λάζαρος(dah!) aka lazarosm7. Τώρα ζω στο Κορδελιό, Θεσσαλονίκη. Gamer, μεταλλάς και drummer. Για επαγγελματικούς και προσωπικούς λόγους κάνω αρκετά χιλιόμετρα εντός και εκτός πόλης. Πρέπει να πάσχω από OCD(ψυχαναγκαστικός), γι'αυτό και αποφάσισα να ασχοληθώ με το editing!
Welcome Lazaros!
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by C4YpNoS
hariskar1 wrote:Καλημέρα, ασχολούμαι εδώ και μερικά χρόνια με openstreetmap editing και το πρόγραμμα Osmand και είπα να δω και εδώ τι γίνεται και να βοηθήσω. Μένω στην Καβάλα. Θα τα πούμε!
Καλώς όρισες και εδώ βεβαίως!
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by Constantine-Simos
Καλησπέρα, ονομάζομαι Κωνσταντίνος.

Γνώρισα και χρησιμοποιούσα το waze στην Μαλαισία.
Δραστηριοποιούμε στην Βόρειο Ελλάδα και ξεκινάω δειλά δειλά την ενημέρωση χαρτών.
Constantine-Simos
Posts: 1
Send a message