Post by fullmetalbaker
Καλησπέρα φίλοι wazers!
Ονομάζομαι γιώργος, και ειμαι απο κέρκυρα.
Όπως προδίδει το όνομα μου, είμαι αρτοποιός, και κάνω διανομή άρτου χειμώνα καλοκαίρι. Το waze προσπαθώ να το χρησημοποιώ καθημερινά, κατά τη διανομή αλλα και στις βόλτες μου με τη μοτοσυκλέτα, γιατι παρόλο που εχω χρησιμοποιήσει και εφαρμογές πλοήγησης επι πληρωμής, δεν με ικανοποίησαν στις μακρινές μου μετακινήσεις. Το waze μου έκανε το κλικ, λόγο του community που έχει, οπου ελπίζω μια μέρα να ανθίσει στην ελλάδα όπως στο εξωτερικό.
fullmetalbaker
Posts: 3
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Send a message

Post by furby8
Καλησπέρα και από εμένα , Ειρήνη λέγομαι και μένω Χίο . Ψάχνοντας ανακάλυψα την εφαρμογή . Μπορώ να πω ότι τη χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά , αλλά εδώ στο νησί δεν την χρησιμοποιούν . Προσπαθώ να λύσω ζητήματα χαρτών και να χαρτογραφώ μαγαζιά και χρήσιμες πληροφορίες κυρίως γι αυτούς που επισκέπτονται το νησί και ίσως χρησιμοποιούν την εφαρμογή .
furby8
Posts: 1
Send a message

Post by grkpete
Καλησπέρα, είμαι ο grkpete και ασχολούμαι περίπου 2 χρόνια με το waze. Είμαι πολιτικός μηχανικός και από μικρός αντί να ζωγραφίζω αυτά που συνήθως ζωγραφίζουν τα παιδάκια, μου άρεσε να ζωγραφίζω δρόμους, οπότε με προσέλκυσε το editing από την αρχή :) . Μένω Χανιά και τελευταία προσπαθώ να αναπτύξω τον χάρτη στην περιοχή μου και γενικότερα στην Κρήτη. Όπως ίσως να καταλαβαίνετε, έχω το μειονέκτημα ότι συνήθως δεν αντιλαμβάνομαι από νωρίς το πότε υπάρχει ένα νέο θέμα στα φόρουμ ;)
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Γειά σου Μιχάλη και καλώς όρισες στην κοινότητα μας! Ότι χρειαστείς, μη διαστάσεις να μας πεις. Είμαστε λίγοι, άλλα σίγουρα θα βρεθεί κάποιος από μας να βοηθήσει.
Παναγιώτης (grkpete)
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Καλώς όρισες Θανάση!
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Szata76, Iraklis,

I did a quick look at the Kerkira/Corfu news sites and found some indications of weather related landslides/road blockages around 10/10/2016 (the UR was on the 20th), but nothing since then. The problems on the 10th were corrected the same day. If there was an official closure or long term problem, I think it would have come up in my search, but one can never be 100% sure...
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Θα συμφωνήσω με τον Ηρακλή ότι είναι ευχάριστο ότι έχεις κάποιες γνώσεις από Πελοπόννησο γιατί από ότι έχω δει χρειάζεται αρκετή δουλειά εκεί. Πάω και εγώ ίσως μια φορά το χρόνο στην Αρκαδία και έχω κάνει κάποιες διορθώσεις εκεί, αλλά οι άλλες περιοχές δεν μου είναι πολύ γνώριμες. Καλώς ήρθες λοιπόν Νίκο! (καθώς και όλοι οι υπόλοιποι που έχουν συστηθεί παλαιότερα και δεν τους έχω χαιρετίσει).

Παναγιώτης (grkpete)
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Γεια σας Μανώλη και Κώστα και καλώς ορίσατε στην "παρέα" μας!

Κώστα, είμαι και εγώ στα Χανιά και μπορώ να σε βοηθήσω αν θες να κάνεις μόνος σου την αλλαγή στον editor ή και να το φτιάξω εγώ αν δυσκολευτείς. Αν την έχεις προσπαθήσει ήδη, μπορώ να δω ότι όλα έγιναν οκ.

Το πρώτο βήμα είναι να δούμε που ακριβώς υπήρξε το πρόβλημα. Θα πρέπει να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα, ή και σαν απάντηση εδώ στο forum αν προτιμάς, το permalink* του τμήματος του δρόμου που είχε το πρόβλημα.

*Το permalink το βρίσκουμε ως εξής: Πρώτα μπαίνεις μέσω υπολογιστή στον χάρτη ώστε να βλέπεις την περιοχή όπου υπάρχει το πρόβλημα, και επιλέξεις τα τμήματα του δρόμου που θέλεις να επισημάνεις. Με επιλεγμένα τα τμήματα, πατάς κάτω δεξιά στην οθόνη το εικονίδιο που μοιάζει με 2 κρίκους αλυσίδας και αντιγράφεις την διεύθυνση που θα προκύψει στον διακομιστή (browser στα Ελληνικά) σου. Έτσι εγώ (ή ο οποιοσδήποτε) που θα έχω πλέον το permalink θα ξέρω που ακριβώς είναι το πρόβλημα.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Καλώς όρισες Κυριάκο! Εγώ κινούμαι στα Χανιά και ότι χρειαστείς μη διστάσεις. Το Ηράκλειο είναι μια μεγάλη πόλη με πολλά "κόλπα" στους δρόμους της πόλης όπου απαιτείται τοπική γνώση. Γεια σου και σένα Λάζαρε!
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Karasavv wrote:Καλησπέρα και από μένα, είμαι ο Κωνσταντίνος και χρησιμοποιώ το waze τους τελευταίους έξι μήνες και μόλις την περασμένη εβδομάδα ανακάλυψα πως μπορώ να φτιάξω και χάρτες και κόλλησα το μικρόβιο. Έχω ξεκινήσει να κάνω edit στους χάρτες της Αριδαίας από όπου και κατάγομαι.
Καλώς όρισες Κωνσταντίνε, μη διστάσεις να έως ρωτήσεις αν υπάρχουν απορίες! Είμαστε μικρή αλλά δραστήρια κοινότητα και θα βρεις πολλούς πρόθυμους να σε βοηθήσουν αν χρειαστεί.

Sent from my Hisense C20 using Tapatalk
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message