Post Reply

Google Traffic Feeds στο Ελληνικό Waze

Post by JimmyK1
Καλημέρα σε όλους.

Σύντομα θα είναι ορατές μέσα απο το Waze επιπλέον πληροφορίες για την κίνηση στους Ελληνικούς δρόμους από την Google, για όπου αυτές υπάρχουν.
Αυτό θα βοηθήσει να έχουμε περισσότερο ακριβείς πληροφορίες και να μη χρειάζεται να έχει περάσει ήδη κάποιος Wazer ώστε να "εντοπιστεί" η κίνηση.

Όπως με κάθε νέο χαρακτηριστικό, αν εντοπίσει κάποιος κάποιο πρόβλημα ας ενημερώσει!

Happy Wazing!
JimmyK1
EmeritusChamps
EmeritusChamps
Posts: 346
Has thanked: 84 times
Been thanked: 57 times

POSTER_ID:16195783

1

Send a message
Global Champ | Greece Country Manager
Map Editing | Junction Style Guide | FAQ

Post by grkpete
Γεια σας wazers! Εδώ και μερικές μέρες παρατηρώ τον χρωματισμό δρόμων (π.χ. κόκκινο, πορτοκαλί) στην περιοχή μου (Χανιά). Φαντάζομαι οι πληροφορίες αυτές να προέρχονται από το Google traffic γιατί αυτή την εποχή δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχουν τόσοι wazers στην περιοχή μου ώστε να βασίζεται σε εμάς μόνο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως υπολογίζονται η κίνηση γιατί συχνά δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Μήπως είναι βάση κάποιας "θεωρητικής" προσέγγισης και όχι από μετρήσεις;

Επιπλέον δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι όταν περνάει ένας wazer χωρίς κίνηση και άνετος από έναν δρόμο που είναι κόκκινος.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by irafan
Μανόλη,

έχει ήδη κάνει σχετική ερώτηση ο JimmyK1 στο Ori (aka Unholy) και αναμένουμε απάντηση

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Καλημέρα φίλοι Wazers!

Διατηρώ και εγώ μια επιφύλαξη για την ακρίβεια των δεδομένων του Google Traffic που απεικονίζονται και στο Waze. Για παράδειγμα, ένας primary δρόμος στην γειτονιά μου (25ης Μαρτίου, Θεσσαλονίκη) είναι σε μόνιμη βάση χρωματισμένος με moderate ή heavy traffic αλλά στην πραγματικότητα, σε ένα ποσοστό μεγαλύτερο του 50% αυτό δεν ισχύει, τουλάχιστον όταν διασχίζω εγώ τον δρόμο.

Αντιθέτως, συνάδελφος wazer από Αθήνα μου διαπιστώνει ακρίβεια στα δεδομένα από το Google Traffic. Κάποιοι λοιπόν διαπιστώνουμε ανακρίβειες και κάποιοι ότι δουλεύει σωστά...

Η απάντηση που σας υποσχέθηκα από τον Ori δεν ήταν διευκρινιστική και του ζήτησα μια πιο "επιστημονική" εξήγηση για το πως δουλεύει το Google Traffic (δεν ξέρω αν θα την πάρουμε). Ανέφερα και το γεγονός ότι διαπιστώνουμε και ανακρίβειες.

Μόλις έχω νέα θα ενημερώσω

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by manolisk
Έχει ενεργοποιηθεί εδώ και λίγες μέρες το traffic στο google maps για Ελλαδα. Το δοκίμασα Θεσσαλονίκη και οι πληροφορίες είναι σωστές.
Στο waze όμως δεν δείχνει κάτι. Ξέρουμε κάτι για αυτό; Δουλεύει τελικά το Google Traffic Feeds;
manolisk
Posts: 26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by manolisk
Επιβεβαιώνω για Θεσσαλονίκη κάτι παίζει. Στη Τούμπα δείχνει πως η προέκταση της Λαμπράκη στα Κωνστιντανουπολίτικα έχει πάντα κίνηση και η είσοδος από περιφεριακό και η λαμπράκη η ίδια που είναι μποτιλιαρισμένη δεν δείχνει τίποτα. Το google maps τα δείχνει σωστά.
manolisk
Posts: 26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times
Send a message