Post Reply

4th Int. Thessaloniki Half Marathon - Major Traffic Event

Post by irafan
Καλησπέρα σε όλους!

Το ερχόμενο Σάββατο 10/10/2015, διεξάγεται στην Θεσσαλονίκης ο 4ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος. Ένα γεγονός με συνεχώς αυξανόμενη συμμετοχή δρομέων, εκτεταμένους αποκλεισμούς δρόμων και αρκετή ταλαιπωρία για τους οδηγούς στο κέντρο της πόλης

Ο συγκεκριμένος Μαραθώνιος έχει ενταχθεί στην κατηγορία Major Traffic Events της Waze, στην διεύθυνση https://www.waze.com/events/the-great-marathon ενώ όλα τα road closures είναι σε ετοιμότητα:
(https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... 445&zoom=2 )

Έχουμε ζητήσει από την Waze και θα στείλει push notification στο inbox του client ενημερώνοντας τους wazers ότι μπορούν να αποφύγουν την κίνηση κατά την διάρκεια του event, στα Ελληνικά.

Σκοπεύω επίσης να κάνω σχετικά post-αρίσματα και στην σελίδα μας στο FB (https://www.facebook.com/WazeGreece) ώστε να το “διαφημίσουμε”.
Κάνετε Like & Share ώστε να φτάσει σε όσο δυντόν περισσότερα μάτια.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times

POSTER_ID:8030876

1

Send a message
Last edited by irafan on Fri Oct 09, 2015 12:39 pm, edited 1 time in total.

Post by irafan
Καλησπέρα σε όλους και πάλι,

Αυτό είναι το Push notification που αρχίσει να φτάνει στο inbox της εφαρμογής από σήμερα το απόγευμα.
Σκοπεύω να κάνω αντίστοιχο post του μηνύματος και στο Facebook.
Με την ευκαιρία, θέλω να σας παροτρύνω όλους, αν έχετε στην περιοχή σας κάποιο γεγονός που επιβάλει κλεισίματα δρόμων να το εξετάζουμε αν αξίζει να το κατατάσσουμε στα Major Traffic Events της Waze. Προσωπικά, είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω αν παραστεί ανάγκη

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Καλησπέρα σε όλους,

Μετά την ολοκλήρωση του Major Traffic Event του συγκεκριμένου Μαραθωνίου, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου σχετικά με αυτό.

1. Από την αρχή της διαδικασίας της αρχικής έγκρισης του MTE ώς το τελικό ΟΚ είχα εμπλέξει στην αλληλογραφία μου τον Ori (aka Unholy, community manager) ώστε να εξασφαλίσω ότι δεν υπήρχε περίπτωση να παραβλεφθεί. Προτείνω το ίδιο να κάνει και όποιος άλλος σκοπεύει να ασχοληθεί με κάποιο MTE της περιοχής του.

2. Νομίζω ήταν η πρώτη φορά που στάλθηκε push notification στα κινητά/tablets των χρηστών και μάλιστα στα Ελληνικά (βλ attachment). Αλήθεια, υπήρχαν κάποιοι από εσάς που δεν το έλαβαν?

3. Το post-αρισμα στην σελίδα μας στο FB πήγε σχετικά καλά. Έφτασε σε περισσότερες από 600 οθόνες κινητών/tablets/pc.

4. Έκανα και ένα post-αρισμα στην FB σελίδα του Μαραθωνίου (βλ attachment) για να φτάσει σε περισσότερα μάτια

5. Έστειλα ένα “χαλαρό” e-mail σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό της πόλης που δείχνει ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα κίνησης αναφέροντας τους για το πως έχει προετοιμαστεί το waze για τον μαραθώνιο, παροτρύνοντας τους επίσης να επισκεφτούν την σελίδα μας. (τους έστειλα και ένα link του livemap από την Ρώμη για να πάρουν μια γεύση). Δεν είχα καμία αντίδραση.

6. Πρόβλημα παρουσιάστηκε στην ώρα έναρξης των road closures που αντί για 16:00 ξεκίνησαν μία ώρα αργότερα, στις 17:00, λόγω κάποιου bug που διαπίστωσαν όπως με ενημέρωσε η αρμόδια Ομάδα και μου διαβεβαίωσε ότι δεν θα ξανασυμβεί. Όποιος ασχοληθεί με MTE ας το έχει υπόψη του.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message
Attachments

Post by JimmyK1
Μπράβο irafan, εξαιρετική κίνηση! Έτσι οι Wazers της Θεσσαλονίκης θα μπορέσουν να κινηθούν χωρίς προβλήματα!!

Θα το κάνουμε και στον Κλασικό ;->
JimmyK1
EmeritusChamps
EmeritusChamps
Posts: 346
Has thanked: 84 times
Been thanked: 57 times
Send a message
Global Champ | Greece Country Manager
Map Editing | Junction Style Guide | FAQ

Post by manolisk
Ωραία! Όταν μπει FB θα κάνω share
manolisk
Posts: 26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times
Send a message