Το Waze στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

[ img ]

Moderators: dtsoukalas, JimmyK1, grkpete, irafan

Re: Το Waze στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Postby C4YpNoS » Thu Jun 08, 2017 1:31 pm

Νομίζω ποτέ δεν είναι αργά να πεις ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους εργάστηκαν για τη μετάφραση του Waze στα Ελληνικά αλλά και στον αδελφό Enfant_terrible για την καταπληκτική του δουλειά με τις φωνητικές οδηγίες.

Καθώς πλέον το Waze μας δίνει το δικαίωμα να ηχογραφήσουμε τις δικές μας οδηγίες, είναι ενδιαφέρον να δει κανείς τι ηχογραφήσεις θα προκύψουν. Αν και προσωπικά, ψηφίζω φωνή Χρήστου.

Τώρα μένει να μας δώσουν κανένα καλύτερο εικονίδιο οχημάτων ή έστω να προσθέσουν τη σκιά του βέλους και στα υπόλοιπα.. Νομίζω αυτό θα ήταν θετικό.

Στα της μετάφρασης, το μόνο που έχω να προσθέσω προς το παρόν είναι πως θα ήθελα πάρα πολύ αυτό το, αντιπαθητικό για τη δική μου αισθητική, "δουλειά" να μετονομαστεί σε "Εργασία" και αντιστοίχως το "Κοντέρ" σε "Ταχύμετρο".
Το "Σπίτι" είναι ΟΚ αν είναι μετάφραση από το "House". Αν το αρχικό στην αγγλική είναι το "Home" τότε, γνώμη μου, πρέπει να αλλάξει σε "Οικία".

Σχετικά με αυτό που έχετε ήδη μεταφέρει στο Waze, η ήπια κίνηση είναι ένα σκαλί πιο κάτω από το μέτρια κίνηση και αρκετά σκαλιά από το αυξημένη. Το μέτρια από το αυξημένη για μένα έχει μικρή απόσταση καθώς στους ελληνικούς δρόμους το αυξημένη, λόγω κακής παιδείας των οδηγών, ισοδυναμεί με στασιμότητα οχημάτων. Αντιθέτως το ήπια από το αυξημένη έχει μια απόσταση μεγαλύτερη. Λίγη αξία έχει, απλά παραθέτω τη γνώμη μου για όποιον έχει κέφι να διαβάσει.
C4YpNoS

Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times

Postby dtsoukalas » Thu Jun 08, 2017 3:04 pm

Προσωπικά δεν απορρίπτω καμία πρόταση για αλλαγή. Προτείνω κάθε νέα πρόταση για μπαίνει σε ψηφοφορία και με τα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας
[ img ][ img ][ img ]
Waze Local Champ - Country Manager, Greece
Mail Me
[ img ][ img ]
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Has thanked: 61 times
Been thanked: 38 times

Postby irafan » Fri Jun 09, 2017 7:55 am

Η μετάφραση της εφαρμογής στα Ελληνικά ήταν ένα πολύ σημαντικό milestone για την κοινότητα μας και τότε είχαμε επικεντρώσει όλες τις δυνάμεις μας στο συγκεκριμένο project το οποίο θεωρούσαμε και όντως αποδείχτηκε πολύ σημαντικό για τη διείσδυση της εφαρμογής στη χώρα μας.

Είμαι και εγώ ανοιχτός στο να συζητάμε προτάσεις όσο αφορά τη μετάφραση. Απλά θα ήθελα να παραθέσω και εδώ (το έχω κάνει και σε άλλο thread) κάποιες πολύ σημαντικές παραμέτρους:

1. Η μετάφραση της εφαρμογής θα πρέπει να είναι σε casual & informal αλλά όχι προσβλητικό ύφος. Αντίθετα η μετάφραση της web σελίδας πρέπει να είναι πιο formal. Εξ ού και η επιλογή του "Σπίτι" αντί του "Οικία" και του "κοντέρ" αντί του "ταχύμετρου".

2. Το ελληνικό κείμενο της εφαρμογής δεν χρειάζεται να είναι λέξη-προς-λέξη μετάφραση του Αγγλικού κειμένου (σε αρκετές περιπτώσεις στην αρχή τουλάγχιστον το κάναμε αυτό) αλλά να αποδίδει το νόημα με τρόπο που θα το διατύπωνε ένας Έλληνας

3. Σε αρκετές περιπτώσεις το ελληνικό κείμενο που επιλέχθηκε ήταν με κριτήριο να χωράει στο διαθέσιμο χώρο στην οθόνη και να μην κόβεται.

Με την ευκαιρία, κάνω ένα κάλεσμα σε όλους όσους δεν έχουν ασχοληθεί με την μετάφραση, καθώς και τώρα μπορούμε να συμβάλουμε στο συγκεκριμένο έργο, αφού:
- το μενού της εφαρμογής συνεχώς ανανεώνεται και μπαίνουν διαρκώς νέα strings για μετάφραση (όπως π.χ τελευταία για την δυνατότητα ηχογράφησης για φωνητικές οδηγίες).
- Τα κείμενα των AppStore & GooglePlay ανανεώνονται συχνά
- Η μετάφραση του WME είναι σε χαμηλό ποσοστό (οπότε παραμένει στα Αγγλικά)

How to become a Greek Translator

Ηρακλής
[ img ][ img ][ img ]
Global Champ | Greece Country Manager
Community FB page
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 104 times
Been thanked: 183 times

Postby C4YpNoS » Fri Jun 09, 2017 10:11 am

Έχω στείλει request ακολουθώντας τις οδηγίες του συνδέσμου
C4YpNoS

Postby irafan » Tue Jun 13, 2017 7:51 am

Καλημέρα,

έχουν γίνει approve τα requests
Ηρακλής

C4YpNoS wrote:Έχω στείλει request ακολουθώντας τις οδηγίες του συνδέσμου
[ img ][ img ][ img ]
Global Champ | Greece Country Manager
Community FB page
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 104 times
Been thanked: 183 times

Postby C4YpNoS » Tue Jun 13, 2017 1:06 pm

irafan wrote:Καλημέρα,

έχουν γίνει approve τα requests
Ηρακλής

C4YpNoS wrote:Έχω στείλει request ακολουθώντας τις οδηγίες του συνδέσμου

Ηρακλή σε ευχαριστώ. Θα μπω μέσα με την πρώτη ευκαιρία (η εβδομάδα αυτή είναι αρκετά δύσκολη).
C4YpNoS

Postby world_hm02qot5 » Wed Oct 24, 2018 3:09 am

Γεια σας! Ευχαριστώ για την ελληνική εκδοχή του Waze.
Ελπίζοντας να βρίσκομαι στο σωστό thread, θα ήθελα να επισημάνω ότι παρατήρησα τα εξής λάθη:

- στις φωνητικές οδηγίες, μερικές φορές ακούγεται "στα 800 μέτρα" ενώ στην οθόνη γράφει (και είναι το σωστό...) 400. Συμβαίνει και το αντίθετο: να ακούγετε 400 αντί για 800. Αυτό συμβαίνει μα κάποιο ramdom τρόπο... κάποιες φορές γίνεται αυτό, και άλλες φορές οι αποστάσεις είναι ορθές.Το παρατηρώ πάνω από 6 μήνες τώρα... και εξακολουθεί να με ξαφνιάζει.

- στην ένδειξη που αντιστοιχεί στο turn lights on που εμφανίζεται όταν πρόκειται να μπούμε σε αυτοκινητόδρομο δεν διαβάζεται "ανάψτε τα φώτα" αλλά "σβήστε τα φώτα" :shock:

Κατά τα άλλα, είμαι πολύ ευχαριστημένη με τη δουλειά που έχετε κάνει. :) Μακάρι να μπορεί κάποιος να διορθώνει αυτά τα μικρά λαθάκια.
Φιλικά
Βηβή
world_hm02qot5

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Postby grkpete » Wed Oct 24, 2018 5:00 am

Ευχαριστούμε Βηβή για τις επισημάνσεις! Θα το διερευνήσουμε και επανέλθουμε!
Greece Country Manager, Area Manager Κρήτη, Waze Local Champ
[ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ]
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Has thanked: 44 times
Been thanked: 37 times

Postby hariskar_ » Thu Oct 25, 2018 5:17 pm

Ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις! Το 2ο πρόβλημα ("σβήστε τα φώτα"), διορθώθηκε. Λογικά θα το δούμε στην επόμενη αναβάθμιση;
hariskar_
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 38 times
Been thanked: 4 times

Previous

Return to Greece [Ελλάδα]