Post Reply

Αλγόριθμος / Α-->Β μέσω δύο επιλογών

Post by karapan
Καλησπέρα στην παρέα,

Ήθελα να μεταφέρω ένα προβληματισμό μου κατά το σχεδιασμό των δρόμων, που αφορά τον αλγόριθμο δρομολόγησης. Τον οποίο, να είμαι ειλικρινής, δεν έχω ξεκάθαρα σε μαθηματικό επίπεδο στο μυαλό μου.

Έχεις να πας από το σημείο Α στο σημείο Β σε επικλινές έδαφος. Έχεις την επιλογή να πας με μικρού μήκους ανηφορικό δρόμο μεγάλης κλίσης και έχεις και την επιλογή να πας με ομαλή κλίση με δρόμο μεγαλύτερου μήκους τύπου «φίδι».

Η καθημερινή οδηγητική πρακτική λέει ότι το 99% του οδηγητικού πληθυσμού ακολουθεί τη δεύτερη επιλογή για να μην «κάψει» το όχημα.

Στο Waze ποιά είναι η βέλτιστη πρακτική ως τώρα, για να κάνουμε force το routing από τη 2η επιλογή, αφού με «στεγνά μαθηματικά» είτε shortest είτε fastest ο αλγόριθμος θα πρότεινε την 1η επιλογή, αφού δεν γνωρίζει την ακαταλληλότητα του δρόμου.

Tο πρώτο πράγμα που μού έρχεται στο μυαλό είναι να δηλώσει κανείς τον ανηφορικό δρόμο ως "off-road/not maintained".

Θα χαρώ να ακούσεις τις απόψεις σας επί του θέματος. 8-)
karapan
Posts: 167
Has thanked: 14 times
Been thanked: 24 times

POSTER_ID:10743763

1

Send a message
[img]https://s.waze.tools/c3s.png[/img][img]https://s.waze.tools/s0025.png[/img]ѧѦ ѧ ︵͡︵ ̢ ̱ ̧̱ι̵̱̊ι̶̨̱ ̶̱ ︵ Ѧѧ ︵͡ ︵ ѧ Ѧ ̵̗̊o̵̖ ︵ ѦѦ ѧ ... [i]"Life is too short for traffic."[/i]

Post by dtsoukalas
Αν ο συγκεκριμένος δρόμος είναι πραγματικά επικίνδυνος, εγώ θα έβαζα restriction.
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 208
Has thanked: 61 times
Been thanked: 40 times
Send a message

Post by dtsoukalas
grkpete wrote:Irafan,

Νομίζω πως αυτό το "unfavored" αν δουλεύει για σένα, είναι λόγω level. Σε μένα είναι γκριζαρισμένο.
Παναγιώτη δουλεύει από Primary Street και πάνω, και ουσιαστικά του κατεβάζει ένα level.
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 208
Has thanked: 61 times
Been thanked: 40 times
Send a message

Post by grkpete
Irafan,

Νομίζω πως αυτό το "unfavored" αν δουλεύει για σένα, είναι λόγω level. Σε μένα είναι γκριζαρισμένο.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Ok Δημήτρη, σωστός.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by grkpete
Επί της ουσίας, σε παρόμοια περίπτωση έχω βάλει ένα μικρό τμήμα του δρόμου σαν "χωματόδρομο" και πρακτικά αποφεύγεται, αλλά αυτό είναι workaround.
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 150
Has thanked: 33 times
Been thanked: 30 times
Send a message

Post by irafan
Κώστα, όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο viewtopic.php?f=1304&t=209710&start=10#p1544151] thread, το Waze χρησιμοποιεί ως βασικό κριτήριο για την επιλογή της βέλτιστης διαδρομής, το Ranking των δρόμων αλλά και ιστορικά δεδομένα του μέσου όρου ταχύτητας στα εμπλεκόμενα road segments.

Προσωπικά αν θα ήθελα να αποτρέψω το Waze να χρησιμοποιήσει ένα συγκεκριμένο κομμάτι δρόμο, γιατί αντικειμενικά είναι πολύ προβληματικό αν και συντομότερο, θα το χαρακτήριζα ως "not prefered" και θα το υποβάθμιζα. Ίσως θα έβαζα και ένα note στο χάρτη (υπάρχει πλέον η δυνατότητα) όπου θα εξηγούσα στους άλλους editors για την αλλαγή.

Για μικρά στενάκια μέσα σε πόλη που ουσιαστικά πρέπει να τα αποφύγει κάποιος, ίσως επέλεγα το restriction.

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
karapan wrote:Restriction θα βάζατε τεχνητά για όλες τις μέρες και ώρες; Αυτό εμποδίζει κάποιον να πλοηγηθεί προς το σπίτι του αν μένει σε ένα τέτοιο δρόμο;

Το "not preferred" πώς το εννοείς;
Sorry, ήμουν λίγο ασαφής ;)
Routing -->"unfavored"
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by karapan
Restriction θα βάζατε τεχνητά για όλες τις μέρες και ώρες; Αυτό εμποδίζει κάποιον να πλοηγηθεί προς το σπίτι του αν μένει σε ένα τέτοιο δρόμο;

Το "not preferred" πώς το εννοείς;
karapan
Posts: 167
Has thanked: 14 times
Been thanked: 24 times
Send a message
[img]https://s.waze.tools/c3s.png[/img][img]https://s.waze.tools/s0025.png[/img]ѧѦ ѧ ︵͡︵ ̢ ̱ ̧̱ι̵̱̊ι̶̨̱ ̶̱ ︵ Ѧѧ ︵͡ ︵ ѧ Ѧ ̵̗̊o̵̖ ︵ ѦѦ ѧ ... [i]"Life is too short for traffic."[/i]