Post Reply

Global Meetup 2017 @ Tel Aviv

Post by irafan
Γεια σας Wazers!
Στα τέλη Οκτωβρίου, 27/10-29/10/2017 θα διεξαχθεί στο Τελ Αβιβ, στα HeadQuarteres της Waze, το 2ο Global Meetup, μια συνάντηση της εταιρίας με τους Global Champs από όλες τις χώρες του κόσμου.
Είναι το 2ο Global Meetup, ενώ θα είναι η πρώτη φορά που θα συμμετέχει η Χώρα μας, την οποία έχω προσκληθεί να εκπροσωπήσω.

Παρακάτω, σας παραθέτω την βασική ατζέντα που έχει ανακοινώσει η Waze

[*]Welcome to the Global Meetup Debbie
[*]Management Welcome & Updates Gai
[*]Community Numbers & Updates Karen,Fej
[*]Future of Community Fej, Karen, Irad, Shirli
[*]Product Current & Updates Yael Shwartzberg/Elad Tayar, Product
[*]WME Product & Back-end Chen Dan & Nir Shemy/Tamir, WME
[*]Expanding Localization Efforts Nir Levgo, Localization

Στην συνέχεια θα γίνουν 2 “Breakout Session” με 4 θεματολογίες το καθένα και ο κάθε champ, διαλέγει 2 από το καθένα. Αν θυμάμαι καλά, εγώ έχω επιλέξει τα bold:

Breakout Session A:
[*]Product
[*]Community & Education
[*]Map Safety & Map Quality
[*]ADS

Breakout Session B:
[*]Routing
[*]Beta Community
[*]Waze Partnerships
[*]IFS

και τέλος,

[*]Discussion Panel with ALL Waze Staff[/b]

Φυσικά, επιδίωξη μου θα είναι να στρέψω την προσοχή προς την χώρα μας, κυρίως στο θέμα της προώθησης του Waze μέσω κάποια καμπάνιας που είχαν υποσχεθεί στο παρελθόν, να διερευνήσω τα ελάχιστα κριτήρια τα οποία θα πρέπει να ικανοποιούμε για να αρχίσουμε συνεργασίες με Φορείς & Αυτοδιοίκηση καθώς και να ανταλλάξω απόψεις με άλλους Champs από άλλες χώρες με ιδιαιτερότητες σαν την Ελλάδα.
Παρακαλώ, διατυπώστε εδώ ελεύθερα θέματα τα οποία θα θέλατε να συζητήσω/αναδείξω με την ευκαιρία της συμμετοχής μου στο meetup

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times

POSTER_ID:8030876

1

Send a message

Post by C4YpNoS
irafan wrote:Γεια σας Wazers!
Στα τέλη Οκτωβρίου, 27/10-29/10/2017 θα διεξαχθεί στο Τελ Αβιβ, στα HeadQuarteres της Waze, το 2ο Global Meetup, μια συνάντηση της εταιρίας με τους Global Champs από όλες τις χώρες του κόσμου.
Είναι το 2ο Global Meetup, ενώ θα είναι η πρώτη φορά που θα συμμετέχει η Χώρα μας, την οποία έχω προσκληθεί να εκπροσωπήσω.

Παρακάτω, σας παραθέτω την βασική ατζέντα που έχει ανακοινώσει η Waze

[*]Welcome to the Global Meetup Debbie
[*]Management Welcome & Updates Gai
[*]Community Numbers & Updates Karen,Fej
[*]Future of Community Fej, Karen, Irad, Shirli
[*]Product Current & Updates Yael Shwartzberg/Elad Tayar, Product
[*]WME Product & Back-end Chen Dan & Nir Shemy/Tamir, WME
[*]Expanding Localization Efforts Nir Levgo, Localization

Στην συνέχεια θα γίνουν 2 “Breakout Session” με 4 θεματολογίες το καθένα και ο κάθε champ, διαλέγει 2 από το καθένα. Αν θυμάμαι καλά, εγώ έχω επιλέξει τα bold:

Breakout Session A:
[*]Product
[*]Community & Education
[*]Map Safety & Map Quality
[*]ADS

Breakout Session B:
[*]Routing
[*]Beta Community
[*]Waze Partnerships
[*]IFS

και τέλος,

[*]Discussion Panel with ALL Waze Staff[/b]

Φυσικά, επιδίωξη μου θα είναι να στρέψω την προσοχή προς την χώρα μας, κυρίως στο θέμα της προώθησης του Waze μέσω κάποια καμπάνιας που είχαν υποσχεθεί στο παρελθόν, να διερευνήσω τα ελάχιστα κριτήρια τα οποία θα πρέπει να ικανοποιούμε για να αρχίσουμε συνεργασίες με Φορείς & Αυτοδιοίκηση καθώς και να ανταλλάξω απόψεις με άλλους Champs από άλλες χώρες με ιδιαιτερότητες σαν την Ελλάδα.
Παρακαλώ, διατυπώστε εδώ ελεύθερα θέματα τα οποία θα θέλατε να συζητήσω/αναδείξω με την ευκαιρία της συμμετοχής μου στο meetup

Ηρακλής
Επιγραμματικά κάποιες σκέψεις σε τυχαία σειρά,
1) Βελτίωση της εφαρμογής καθαυτής: α) ενσωμάτωση του waze speed limit button ενδεχομένως στο ταχύμετρο, β) tone down το πορτοκαλί button των ρηπόρτς καθώς καταλήγει 100% σε burned out οθόνες AMOLED (παθών), γ) ο αλγόριθμος κάποιες φορές μπερδεύεται και δε μας δίνει την αναμενόμενη διαδρομή αλλά κάνει κύκλους ή επιλέγει μια μεγαλύτερη χωρίς να κερδίζεις σε χρόνο.
2) ανανέωση maps σε τακτικά διαστήματα (τώρα τελευταία είναι πολύ συνεπείς).
3) Προσέλκυση νέων χρηστών: α) διαφήμιση σε facebook/instagram/ραδιόφωνο? β) συνεργασία με φορείς (πχ uber/taxi/bus/αστυνομία όπως στο εξωτερικό)
4) Διατήρηση χρηστών: κίνητρα για τους χρήστες να παραμένουν ενεργοί
5) Editing: α) τα editing tools (WME editor) χρειάζονται άμεση διόρθωση και προσοχή καθώς με την αλλαγή του url system δε δουλεύουν σωστά, β) στην περίπτωση πολύπλοκων διασταυρώσεων το junction box είναι μονόδρομος. Θα πρέπει να απελευθερωθεί τουλάχιστον σε λ4.
6) Βελτίωση του UR συστήματος: α) το UR θα πρέπει να περιλαμβάνει περισσότερες πληροφορίες β) ως volunteers δεν έχουμε πρόσβαση σε ολόκληρη τη διαδρομή του reporter γ) θα ήταν καλό να εμφανίζεται το username για άμεση επικοινωνία.

Έχοντας δει τι μπορεί να κάνει το Waze για τον οδηγό (όταν οδήγησα στη Σόφια - μόνο να φανταστώ μπορώ τι κάνουν για παράδειγμα οι Γάλλοι..!) , ανυπομονώ να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο. Δεν αρκούν όμως 3-5 άτομα να τρέχουν. Χρειάζεται η έννοια και η ύπαρξη της Ελληνικής κοινότητας οδηγών-χρηστών. Ίσως αυτός θα ήταν ο αρχικός μου στόχος.
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by C4YpNoS
irafan wrote: Πρέπει να νοιώσουμε ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε το Waze στην Ελλάδα[/color]
Όλα ξεκινούν και τελειώνουν εδώ. Να είμαστε όλοι γεροί και διαθετημένοι να προσφέρουμε, όσο μπορεί ο καθένας. Είμαι αισιόδοξος πως θα πάει πολύ καλά.
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Noted ;)

Ελπίζω να γίνουμε σύντομα Βουκουρέστι ή Σόφια σε επίπεδο συμμετοχής και γιατί όχι,
κάποια μέρα να κοντράρουμε και το Παρίσι.
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by C4YpNoS
irafan wrote: Επίσης, η Waze αφαίρεσε τη δυνατότητα να βάζεις speed limits από το μενού του κοντέρ κατόπιν αιτήματος κοινοτήτων που ανέφεραν ότι δημιουργούσε μεγάλο και ανούσιο φόρτο στους editors.

Αναφέρθηκε ότι τα όρια ταχύτητας είναι ο top λόγος που κάποιος κατεβάζει την εφαρμογή
Ευχαριστούμε Ηρακλή!

Όλα κατανοητά και καλοδεχούμενα, μόνο το παραπάνω με μπερδεύει.. από τη μια είναι πολύ σημαντικό αλλά από την άλλη δε θέλουμε να δώσουμε φόρτο στους editors.. Θα μπορούσε να βρεθεί μια ενδιάμεση λύση νομίζω (τόσες γραμμές κώδικα, δεν μπορεί).
C4YpNoS
Posts: 124
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times
Send a message

Post by dtsoukalas
karapan wrote:Γειά σε όλους. :)

Πέρα από τα διάφορα τεχνικής φύσης θέματα που έχουν αναλυθεί ήδη για τον editor και για την εφαρμογή, θεωρώ ότι αξίζει να επικεντρωθούμε στις δύο πιο στρατηγικές επιλογές που αναφέρθηκαν ήδη.

1) Το μάρκετινγκ του Waze στη χώρα.
2) Τη συνεργασία με φορείς.
Στην δική μου κατάταξη, πρώτο είναι η υποστήριξη και η εξυπηρέτηση των αιτημάτων της κοινότητας, που εκεί χρειάζεται σημαντική βελτίωση από μεριά τους…
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 208
Has thanked: 61 times
Been thanked: 40 times
Send a message

Post by irafan
C4YpNoS wrote:
irafan wrote:Γεια σας Wazers!
Στα τέλη Οκτωβρίου, 27/10-29/10/2017 θα διεξαχθεί στο Τελ Αβιβ, στα HeadQuarteres της Waze, το 2ο Global Meetup, μια συνάντηση της εταιρίας με τους Global Champs από όλες τις χώρες του κόσμου.
Είναι το 2ο Global Meetup, ενώ θα είναι η πρώτη φορά που θα συμμετέχει η Χώρα μας, την οποία έχω προσκληθεί να εκπροσωπήσω.

Παρακάτω, σας παραθέτω την βασική ατζέντα που έχει ανακοινώσει η Waze

[*]Welcome to the Global Meetup Debbie
[*]Management Welcome & Updates Gai
[*]Community Numbers & Updates Karen,Fej
[*]Future of Community Fej, Karen, Irad, Shirli
[*]Product Current & Updates Yael Shwartzberg/Elad Tayar, Product
[*]WME Product & Back-end Chen Dan & Nir Shemy/Tamir, WME
[*]Expanding Localization Efforts Nir Levgo, Localization

Στην συνέχεια θα γίνουν 2 “Breakout Session” με 4 θεματολογίες το καθένα και ο κάθε champ, διαλέγει 2 από το καθένα. Αν θυμάμαι καλά, εγώ έχω επιλέξει τα bold:

Breakout Session A:
[*]Product
[*]Community & Education
[*]Map Safety & Map Quality
[*]ADS

Breakout Session B:
[*]Routing
[*]Beta Community
[*]Waze Partnerships
[*]IFS

και τέλος,

[*]Discussion Panel with ALL Waze Staff[/b]

Φυσικά, επιδίωξη μου θα είναι να στρέψω την προσοχή προς την χώρα μας, κυρίως στο θέμα της προώθησης του Waze μέσω κάποια καμπάνιας που είχαν υποσχεθεί στο παρελθόν, να διερευνήσω τα ελάχιστα κριτήρια τα οποία θα πρέπει να ικανοποιούμε για να αρχίσουμε συνεργασίες με Φορείς & Αυτοδιοίκηση καθώς και να ανταλλάξω απόψεις με άλλους Champs από άλλες χώρες με ιδιαιτερότητες σαν την Ελλάδα.
Παρακαλώ, διατυπώστε εδώ ελεύθερα θέματα τα οποία θα θέλατε να συζητήσω/αναδείξω με την ευκαιρία της συμμετοχής μου στο meetup

Ηρακλής
Επιγραμματικά κάποιες σκέψεις σε τυχαία σειρά,
1) Βελτίωση της εφαρμογής καθαυτής: α) ενσωμάτωση του waze speed limit button ενδεχομένως στο ταχύμετρο, (irafan: Έχει αναδειχτεί από την κοινότητα στη Waze) β) tone down το πορτοκαλί button των ρηπόρτς καθώς καταλήγει 100% σε burned out οθόνες AMOLED (παθών), γ) ο αλγόριθμος κάποιες φορές μπερδεύεται και δε μας δίνει την αναμενόμενη διαδρομή αλλά κάνει κύκλους ή επιλέγει μια μεγαλύτερη χωρίς να κερδίζεις σε χρόνο.(irafan:Θέματα Routing πάντα αναφέρονται προς τη Waze και δεν θα κάνουμε κάποια εξαίρεση και αυτή τη φορά)
2) ανανέωση maps σε τακτικά διαστήματα (τώρα τελευταία είναι πολύ συνεπείς).
3) Προσέλκυση νέων χρηστών: α) διαφήμιση σε facebook/instagram/ραδιόφωνο? β) συνεργασία με φορείς (πχ uber/taxi/bus/αστυνομία όπως στο εξωτερικό) ( irafan:Θέμα μείζονος σημασίας,
πιέζουμε την waze προς αυτή τη κατεύθυνση, υποδεικνύοντας το gmaps ώς παράδειγμα που περιοδικά βλέπουμε προωθητικές ενέργειες στα media. Σίγουρα έχουν βάλει σε google adds να προτείνεται το Waze, όταν κάποιος Έλληνας χρήστης κάνει αναζήτηση με συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά (π.χ κίνηση, μπλόκα αστυνομίας, πλοηγός, κλπ). Μας είχαν υποσχεθεί ένα press release και συνεχώς τους ενοχλούμε για αυτό. Στο μεταξύ, έχουμε δημιουργήσει τη σελίδα της Κοινότητα στο FB μέσα από την οποία προσπαθούμε να προωθήσουμε τη δουλειά μας)

4) Διατήρηση χρηστών: κίνητρα για τους χρήστες να παραμένουν ενεργοί (irafan:
Τώρα που αυξάνεται , θεωρώ, η βάση των editors θα κάνω σχετικό post στο φόρουμ συγκεντρώνοντας πράγματα που υπάρχουν στο Wiki για τα editing ranks και τους ρόλους μέσα στην κοινότητα.

5) Editing: α) τα editing tools (WME editor) χρειάζονται άμεση διόρθωση και προσοχή καθώς με την αλλαγή του url system δε δουλεύουν σωστά, β) στην περίπτωση πολύπλοκων διασταυρώσεων το junction box είναι μονόδρομος. Θα πρέπει να απελευθερωθεί τουλάχιστον σε λ4. irafan: Έχει "τρέξει" ένα poll μεταξύ των Global Champs για το αν πρέπει να κατέβει στο lvl4 και η πρόταση πλειοψήφησε. Την στήριξα και εγώ
6) Βελτίωση του UR συστήματος: α) το UR θα πρέπει να περιλαμβάνει περισσότερες πληροφορίες β) ως volunteers δεν έχουμε πρόσβαση σε ολόκληρη τη διαδρομή του reporter γ) θα ήταν καλό να εμφανίζεται το username για άμεση επικοινωνία. irafan: Έχει τεθεί το θέμα στη Waze η οποία επικαλείται την προστασία των προσωπικών δεδομένων των χρηστών. Βέβαια, ο αντίλογος είναι ότι εφόσον ένας Wazer επιλέγει και κινείται επωνύμως (δεν έχει επιλέξει "anonymous) γιατί να μην φαίνεται και το username στο UR?

Έχοντας δει τι μπορεί να κάνει το Waze για τον οδηγό (όταν οδήγησα στη Σόφια - μόνο να φανταστώ μπορώ τι κάνουν για παράδειγμα οι Γάλλοι..!) , ανυπομονώ να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο. Δεν αρκούν όμως 3-5 άτομα να τρέχουν. Χρειάζεται η έννοια και η ύπαρξη της Ελληνικής κοινότητας οδηγών-χρηστών. Ίσως αυτός θα ήταν ο αρχικός μου στόχος.
irafan:Αυτός είναι ο διαρκής μας στόχος μας. Να μεγαλώσουμε την χρήση του Waze στην Ελλάδα, όχι γιατί έχουμε να κερδίσουμε κάτι σε χρήματα, αλλά γιατί θέλουμε να νοιώσουμε όλα τα benefits που μπορεί να μας προσφέρει η συγκεκριμένη εφαρμογή, γιατί μας αρέσουμε να συνεισφέρουμε στον συνάνθρωπό μας και ότι μια αναφορά μας θα βοηθήσει κάποιον άλλον και αυτό θα μας κάνει να νοιώσουμε ικανοποίηση.
Σε αυτή την κατεύθυνση έχουμε δημιουργήσει την Ομάδα στο slack για άμεση επικοινωνία των editors, ενώ μέσα από τα URs προσπαθούμε να προσελκύσουμε κόσμο στο editing και να τον φέρουμε και στο slack. Μέσα από το FB, χρήστες και editors. Δεν είναι πάντα εύκολο αυτό. Δεν υπάρχει πάντα η ανταπόκριση που θέλουμε. Ζητήσαμε από την Waze, να μας στέλνει περιοδικά στοιχεία (usernames) για νεοεμφανιζόμενους editors ώστε να τους προσελκύσουμε στο forum & στο Slack. Από στατιστικά στοιχεία για την Αθήνα φαίνεται ότι υπάρχει σταθερή αύξηση χρήσης τα τελευταία 2 χρόνια (2015-->2016: +65% & 2016-->2017: +120%). Ναι, τα νούμερα είναι μικρά αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να τα αυξήσουμε. Ίσως να φταίει η νοοτροπία του Έλληνα γενικά. Αναλογιστείτε ότι στο Παρίσι κυκλοφορούν καθημερινά ταυτόχρονα 100.000 wazers, στο Βουκουρέστι 15000!
Προτάσεις για συνεργασίες με φορείς είναι καλοδεχούμενες και πρέπει να στοχεύσουμε προς αυτή την κοινωνική πλευρά της εφαρμογής. Σε άλλες χώρες υπάρχουν συνεργασίες όπου ο Δήμος ενημερώνεται για τα χαλασμένα φανάρια ή τρύπες στο οδόστρωμα και δεσμεύεται να τις φτιάξει. Χρειαζόμαστε μια κρίσιμη μάζα για αυτό και θέλω να διερευνήσω κατά τη συνάντηση αυτή. Εν τω μεταξύ έχουμε ζητήσει από τη Waze να εμφανίζονται οι "Wazers γύρω σου" εφαρμογή και σε άλλες 4 μεγάλες πόλεις της Χώρας (Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα & Ηράκλειο) για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας. Τυχόν γνωριμίες σας με media, bloggers κλπ μπορούν να αποδειχτούν χρήσιμες στην προώθηση της χρήσης της εφαρμογής και είναι ευπρόσδεκτες.

Πρέπει να νοιώσουμε ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε το Waze στην Ελλάδα
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by irafan
Με καθυστέρηση, και συγνώμη για αυτό, καταγράφω παρακάτω τι συζητήθηκε στο Waze Global meetup του 2017.

Εφαρμογή

Αναφέρθηκαν οι βασικές βελτιώσεις που θα γίνουν καθώς και νέα features
- “Where did my waze data go” – Θα δώσουν έμφαση στο restore των accounts
- Personalization στο sign-in
- Αφαίρεση της «Αναφοράς κάμερας»
- Ο χρήστης θα μπορεί να αναφέρει «δύσκολες τροφές»
- Η εφαρμογή θα γίνει ποιο προσωποποιημένη, θα παρουσιάζει προσωπικά στατιστικά για τα
drives του κάθε χρήστη που θα του στέλνονται με e-mail. Θα δηλώνεις π.χ τι τύπου καύσιμο
χρησιμοποιείς, τι τύπου αυτοκίνητο οδηγείς (π.χ ταξί, ηλεκτροκίνητο κλπ)
- Lane guidance – οδηγίες λαμβάνοντας υπόψη σε ποια λωρίδα κινείσαι
- Αυτόματη εναλλαγή από 3D view σε 2D view όταν πλησιάζεις σε διασταυρώσεις & σημεία
αναφοράς
- Πρατήρια καυσίμων και POIs θα είναι ορατά στο χάρτη συνεχώς, με δυνατότητα να επιλέγει ο
χρήστης ποια θέλει να βλέπει
- Καλύτερο animation
- Θα βελτιωθεί και εμπλουτιστεί το “Overview” (επισκόπηση) της διαδρομής
- Η είσοδος και η έξοδος μιας τοποθεσίας θα είναι ορατές στο χάρτη της εφαρμογής
- Έμφαση στο Parking, (parking finder, οδοί που είναι πιο πιθανό να βρεις θέση στάθμευσης
- Οι ενημερώσεις για κινδύνους όπως σχολείο, γραμμές τρένου, κλπ θα εμφανίζονται δίπλα από
το κοντέρ την ώρα που πλησιάζεις.
- Θα ζητηθούν προδιαγραφές από κάθε χώρα για την ενσωμάτωση στην εφαρμογή ενημέρωση για
ύπαρξη Δακτυλίου (licensed plate restrictions)

Επίσης, η Waze αφαίρεσε τη δυνατότητα να βάζεις speed limits από το μενού του κοντέρ κατόπιν αιτήματος κοινοτήτων που ανέφεραν ότι δημιουργούσε μεγάλο και ανούσιο φόρτο στους editors.

Αναφέρθηκε ότι τα όρια ταχύτητας είναι ο top λόγος που κάποιος κατεβάζει την εφαρμογή

Routing
- Δεν θα επιτρέπεται στο εγγύς μέλλον, η δρομολόγηση μέσω parkings (parking lot road) και η
χρήση των dirt roads
- Εξετάζονται οι δυνατότητες για εποχιακά road restrictions και μεταβλητά όρια ταχύτητας
- Smart verify route: έλεγχος εναλλακτικών διαδρομών
* πριν από μεγάλους κόμβους
* σημεία που ο Wazer δεν ακολουθεί τις οδηγίες της εφαρμογής
* σημεία όπου οι wazers συχνά ελέγχουν για εναλλακτικούς δρόμους
* πριν από detours
- Long Distance Routing Support: Κάνουν σημαντική προσπάθεια να το επιλύσουν

New road types

Εξετάζεται η εισαγωγή νέων τύπων δρόμων:
- Alley (στενά δρομάκια)
- Shared road (οχήματα & παιδιά)
- Main street σε πόλεις, για να μην χρειάζεται να αναβαθμίζεται το ranking των δρόμων μέσα στις
πόλεις

WME

- Welcome videos & info για νέους editor
- Δυνατότητα για συγχώνευση τοποθεσιών
- Walking trails – προσθήκη χωρίς να γίνεται split το segment
- Συγχώνευση ονομάτων πόλεων – Θα γίνει αργότερα (δεν υπάρχει διαθέσιμη ημερομηνία)

Στο περιθώριο της συνάντησης:

[Campaign] - ξαναέθεσα το θέμα της καμπάνιας στην Ελλάδα. Είπαν ότι θα το ξαναδούν, και στην ουσία υπονόησαν ότι καλό θα ήταν να υπάρχει κάποιο “story” που θα μπορούσε να αναδειχτεί (π.χ ενεργοποίηση στη χώρα μας κάποιου νέου feature)

[Gas Stations] – Ζήτησα διευκρινήσεις γιατί δεν έχει προχωρήσει το θέμα. Αναμένουμε ενέργειες από τη Waze

[CCP – Συνεργασίες με φορείς] – Δεν υπάρχει κάποια «κρίσιμη» μάζα χρηστών για να ξεκινήσει μια συνεργασία αν υπάρχει επιθυμία από τον φορέα.

[Google] – Μόνιμος μου προβληματισμός, το μέλλον του Waze στο πλαίσιο της Google. Σε χαλαρή συζήτηση που έκανα με τον CEO της εταιρίας για το θέμα μου, είπε ενδεικτικά ότι «είναι περισσότερα από 4 χρόνια που εξαγοράστηκε η εταιρία και είμαι ακόμη εδώ.» Δείχνοντας μου στους άλλους Wazers Global Champs μου είπε «Κοίταξε γύρω σου, αυτό είναι το Waze, εσείς, η κοινότητα». Τέλος στον χαιρετισμό του στο άνοιγμα του meetup ανέφερε ότι “η Google μας εξαγόρασε για να συνεχίσουμε να είμαστε αυτοί που είμαστε”

Καλή Χρονιά σε όλους!
Keep Wazing!

Ηρακλής
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 493
Has thanked: 76 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by karapan
Γειά σε όλους. :)

Πέρα από τα διάφορα τεχνικής φύσης θέματα που έχουν αναλυθεί ήδη για τον editor και για την εφαρμογή, θεωρώ ότι αξίζει να επικεντρωθούμε στις δύο πιο στρατηγικές επιλογές που αναφέρθηκαν ήδη.

1) Το μάρκετινγκ του Waze στη χώρα.
2) Τη συνεργασία με φορείς.
karapan
Posts: 167
Has thanked: 14 times
Been thanked: 24 times
Send a message
[img]https://s.waze.tools/c3s.png[/img][img]https://s.waze.tools/s0025.png[/img]ѧѦ ѧ ︵͡︵ ̢ ̱ ̧̱ι̵̱̊ι̶̨̱ ̶̱ ︵ Ѧѧ ︵͡ ︵ ѧ Ѧ ̵̗̊o̵̖ ︵ ѦѦ ѧ ... [i]"Life is too short for traffic."[/i]