Διαχείριση καμερών

Image

Moderators: Unholy, JimmyK1, Mikempell

Re: Διαχείριση καμερών

Postby grkpete » Thu May 14, 2015 10:39 pm

Άποψή μου είναι πως η κάμερα πρέπει να είναι ρυθμισμένη στο όριο που ισχύει εκεί που είναι η κάμερα. Ο βασικός λόγος είναι γιατί έτσι θα μπορεί να υπάρχει κοινή ρύθμιση για όλες τις κάμερες μέσω τις εφαρμογής. Π.χ., μπορεί το waze να προειδοποιεί όταν η ταχύτητα πορείας είναι πάνω από το όριο εκεί που είναι η κάμερα. Επίσης όμως μπορεί να προειδοποιεί όταν το όριο είναι π.χ. 120% της ταχύτητας, ή μπορεί να προειδοποιεί, απλά εκεί όπου είναι η κάμερα. Ουσιαστικά, μηδενίζοντας την τιμή max speed στην κάμερα, εξαλείφουμε μια "διάσταση" της πληροφορίας που έχουμε, και όλες οι κάμερες ξαφνικά γίνονται ίδιες.

Για παράδειγμα, ξέρω για μία κάμερα στην περιοχή όπου κινούμαι που το όριο είναι 110 km/hr και ζήτημα αν πηγαίνει κανείς ποτέ πάνω από 90. Εκεί, ναι, προτιμώ να μην ακούω την προειδοποίηση όταν πηγαίνω με 80. Επιπλέον, αν βάλουμε 0 χλμ/ώρα σαν ρύθμιση, φανταστείτε να υπάρχει στην περιοχή της κάμερας μποτιλιάρισμα, και να ακούει ο οδηγός προειδοποίηση επανειλημμένα για κάμερα ενώ πηγαίνει 0-5 χλμ/ώρα.

Θεωρώ ότι μηδαμινή την πιθανότητα του να είναι κάποιος οδηγός που θα γκαζώσει και θα περάσει το όριο εκεί ακριβώς όπου είναι η κάμερα ενώ πριν το waze δεν τον έχει ενημερώσει (επειδή δεν είχε ξεπεράσει την ταχύτητα της κάμερας). Έπειτα η δουλειά του waze δεν είναι να προστατέψει πλήρως τον κάθε οδηγό αλλά να του δίνει πληροφορίες για να διευκολύνει την πορεία του στον δρόμο.

Αυτά! Χαιρετώ! :)
grkpete
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Postby grkpete » Wed May 27, 2015 9:16 pm

Jimmy δεν ξέρω τι και πως, αλλά δεν μου ήρθε ειδοποίηση για την απάντησή σου και την είδα τώρα τυχαία. Θα μπορέσω να συντάξω μια πρόταση για βέλτιστη πρακτική, αλλά καλό θα ήταν νομίζω να ακουστούν περισσότερες γνώμες. Θα προσπαθήσω να δω τι γίνεται σε άλλες χώρες και να σας ενημερώσω.

Σκέφτηκα έναν ακόμα λόγο για να ρυθμίζονται στο όριο: Στον ΒΟΑΚ επικρατεί η τακτική της τροχαίας να έχει μεν τα "κουφάρια" από τις κάμερες στημένα αλλά πραγματική κάμερα να έχουν μόνο σε ένα ποσοστό και να τις μετακινούν από θέση σε θέση. Δηλαδή ποτέ δεν ξέρεις αν κάποια κάμερα είναι dummy και ποια πραγματική. Αν ενημερώνεσαι μόνο για τις περιπτώσεις όπου είσαι κοντά στο όριο και πάνω από αυτό, ενημερώνεσαι μόνο εκεί που πιθανόν θα κάνει την διαφορά.

Παναγιώτης (grkpete)
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Postby grkpete » Sun Aug 16, 2015 3:44 pm

Καλησπέρα wag669!

Νομίζω πως στο pop up για τις κάμερες υπάρχει πάνω δεξιά ένα "χ" για κλείσιμο. Σε android που έχω εγώ, κλείνει και μόνο του μετά από μερικά μέτρα. Πέρα από αυτό, όπως λες και συ θα ήταν ίσως χρήσιμο νομίζω να υπάρχει το "not there" όπως υπάρχει για τα εμπόδια, που θα έδινε ή θα αφαιρούσε "εγκυρότητα" από τις κάμερες. Από την άλλη, οι κάμερες είναι υποτίθεται πιο σταθερά πράγματα από ότι είναι π.χ. ένα σταματημένο αμάξι. Επιπλέον, μπορεί οι κάμερες στις οποίες αναφέρεσαι να είναι ρυθμισμένες για ταχύτητα χαμηλότερη της επιτρεπτής και να προειδοποιεί παρόλο που δεν έχεις ξεπεράσει το όριο.

Στην περίπτωση που η κάμερα ΔΕΝ υπάρχει, νομίζω πως αρμόζει ένα "update request" από το κινητό σου για αναφορά προβλήματος, που θα εξηγεί πως σε εκείνο το σημείο δεν υπάρχει κάμερα. Μπορείς και να το κάνεις και από το "Live Map" στον υπολογιστή σου.

Πάντως, αν υπάρχει η κάμερα, προειδοποιεί όταν περνάς και πηγαίνεις κοντά στο όριο ή πάνω από αυτό, δεν νομίζω πως χρειάζεται κάτι διόρθωση, και ας βασανίζεσαι εσύ που περνάς 8-10 φορές εσύ την ημέρα. Θα πρέπει κάποιος που δεν ξέρει ότι εκεί υπάρχει κάμερα να προειδοποιηθεί εφόσον μπορεί να φωτογραφηθεί. Σε αυτή την περίπτωση, τι να πω, ίσως καλύτερα να κλείνεις τον ήχο.

grkpete
grkpete
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Postby irafan » Wed Jan 16, 2013 6:43 pm

Καλησπέρα!

Συμφωνώ με την πρόταση του karapan για τις speed cameras. Παράλληλα, αυτό που εντοπίζω στην πόλη της Θεσσαλονίκης, είναι το ξαφνικό "ξεφύτρωμα" red-light cameras. Πραγματικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει στην πραγματικότητα τέτοιου τύπου κάμερα μέσα στην πόλη, σίγουρα πάντως όχι σε όλα αυτά τα σημεία που εμφανίζονται. Ενδεχομένως κάποιος να τις έχει μπερδέψει με τους σηματοδότες (traffic lights). Προτείνω να τις σβήσουμε όλες για να καθαρίσει και ο χάρτης. Ούτως ή άλλως trigg-αρουν τον οδηγώ καθώς περνάει από δίπλα τους.

Ηρακλής
ImageImage
Local Champ | Greece Country Manager
irafan
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Been thanked: 26 times

Postby irafan » Sun Mar 22, 2015 3:09 pm

mernion wrote:Μπορεί κάποιος να σβήσει αυτή την κάμερα;
https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=23.83975&lat=38.01731&layers=65&zoom=9&cameras=3643702

done

mernion wrote:και να μεταφέρει αυτή την κάμερα:
https://www.waze.com/editor/?env=row&lon=23.84364&lat=38.01136&layers=65&zoom=8&cameras=3492811
στο άλλο ρεύμα; (Προς Εθνική και όχι προς Περιφερειακή Υμηττου)

Updated: March 16, 2015 by A3R0P0R0S(4) αλλά ο συγκεκριμένος χρήστης έχει να μπει στο forum από το 2014 οπότε ότι pm και να έχω στείλει δεν τα διαβάζει.

Δεν μου εμφανίζει σωστά τον χάρτη, ο editor.
Καλύτερα ας το κάνει κάποιος Area Manager της περιοχής.

Ηρακλής
ImageImage
Local Champ | Greece Country Manager
irafan
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Been thanked: 26 times

Postby JimmyK1 » Fri Feb 06, 2015 4:15 pm

Είδα πως κάποιες τις έχουν ήδη κάνει edit άλλοι wazers.

Δεν πείραξα τίποτα αλλά προσωπικά βάζω το όριο στις κάμερες στο 0 ώστε να ενημερωθεί ο χρήστης έτσι και αλλιώς. Εναλλακτικά αν το όριο είναι 100 και εσυ πας με 90 και "γκαζώσεις" 100 μέτρα πριν θα λάβεις ενημέρωση πως σε 70-80 μέτρα έχει κάμερα, που δεν είναι και ότι καλύτερο.

Θα πρέπει να κοιτάξουμε να βγάλουμε μια κοινά αποδεκτή βέλτιστη πρακτική σχετικά.

Υ.Γ. Κανένα πρόβλημα στο "ξεθάψιμο", dig away :)
Greece Country Manager / Global Champ
Map Editing | Junction Style Guide | FAQ
JimmyK1
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 64 times
Been thanked: 55 times

Postby JimmyK1 » Mon Apr 13, 2015 6:51 am

Done. Check και πες μου.
JimmyK1
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby JimmyK1 » Tue Apr 14, 2015 8:07 pm

Το έβαλα 0.
Μέχρι να καταλήξουμε σε μια κοινή πρακτική προτιμώ να λαμβάνουν όλοι οι χρήστες την ενημερώση παρά κάποιος που περνάει το όριο 100 μέτρα πριν να λαμβάνει "Κάμερα σε 100 μέτρα" και να τσεκουρώνει τα φρένα.
JimmyK1
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby JimmyK1 » Mon May 18, 2015 2:26 am

Δε συμφωνώ απόλυτα αλλα καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Ισως το 0 να ειναι υπερβολικό αλλα νομιζω πως δεν πρεπει να ειναι ακριβώς πανω στο όριο, για τον λόγο που περιέγραψα. Ισως κατι πιο γενικό, πχ στα 50 να ειναι καλυτερο.

Θες να γράψεις μια πρόταση για βέλτιστη πρακτική, ειδικά για τις κάμερες; Λογικά θα ειναι μικρή.
JimmyK1
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby JimmyK1 » Wed May 27, 2015 10:42 pm

No prob Παναγιώτη.
Συμφωνώ και εγώ, καλό θα ήταν να ακούσουμε και άλλες γνώμες.
Το θέμα με dummy ή όχι είναι διαφορετικό και δεν νομίζω πως μπορούμε να το αντιμετώπισουμε μέσω waze εκτός αν ένας local champ (στη συγκεκριμένη περίπτωση εσύ) μπορεί να βεβαιώσει 100% ότι μια κάμερα είναι dummy.

Για τις ενημερώσεις, η μόνη ένσταση μου είναι στο πόσο μακρυά θα λαμβάνεις την ενημέρωση για αυτό τελικά προτείνω το όριο (της κάμερας) να είναι πχ 50Km κάτω απο το όριο της περιοχής. Θα κοιτάξω μήπως μάθω κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες και θα επανέλθω.

Ευελπιστώ μέχρι τότε σε απόψεις και άλλων wazers!
JimmyK1
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Next

Return to Greece [Ελλάδα]