Post by hsoc
Σε θεωρητικό επίπεδο, μπορούν να γίνουν import χάρτες ελεύθερης χρήσης. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για την Ελλάδα. Θα βόλευε πολύ να γλιτώναμε την χαρτογράφηση. Η ουσία του προγράμματος είναι μετά (δηλαδή να σε ενημερώνει για την κίνηση στους δρόμους). Θα πρέπει βέβαια να το χρησιμοποιούν πολλοί.
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by hsoc
Πληροφοριακά για τους καινούριους χρήστες:
α. Όταν οδηγούμε σε δρόμους που δεν εμφανίζονται στον χάρτη πατάμε το κουμπί της μπουλντόζας για να τους "χαράξει". Χρειάζεται ως 2 μέρες για να εμφανιστούν στην σελίδα. ΑΝ οδηγούμε σε δρόμους που εμφανίζονται απενεργοποιούμε την μπουλντόζα για να μην γίνουν πολλαπλές χαράξεις.
(hint: παρατήρησα ότι η συσκευή "σώζει" την διαδρομή μέχρι το προτελευταίο κομμάτι (αυτά που φαίνονται κόκκινα στην συσκευή, δηλαδή αν έχετε χαράξει μια τεράστια ευθεία η οποία εμφανίζεται με χρώμα μπλε στην συσκευή σας, αν δεν στρίψετε πρώτα κάπου και απλά κλείσετε το πρόγραμμα η διαδρομή θα "χαθεί"
β. Μόλις εμφανιστούν, μπορούμε να μπούμε στην σελίδα για να κάνουμε τις απαραίτητες διορθώσεις (γεωμετρία, όνομα οδού, διασταυρώσεις) Χρειάζεται άλλες 2-3 ημέρες για να ενημερωθεί ο χάρτης.

Το πρόγραμμα λέει ότι ανανεώνει αυτόματα τους χάρτες. Αυτό δεν συμβαίνει (τουλάχιστον) στην δικιά μου συσκευή, οπότε ίσως χρειαστεί να τους ανανεώσετε χειροκίνητα (settings -> data usage -> refresh map tiles)

φιλικά
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by hsoc
Καλησπέρες,
Για Θεσσαλονίκη (ισχύει και στις υπόλοιπες περιοχές, αλλά δεν έχω εικόνα για να πω):
Αν θέλουμε να λειτουργεί το πρόγραμμα όπως πρέπει κάποια στιγμή, θα πρέπει αφού χαράξουμε νέους δρόμους, να τους _διορθώσουμε_ (γεωμετρία, κατεύθυνση δρόμου, διασταυρώσεις, όνομα δρόμου) στο
cartouche (http://world.waze.com/cartouche/). Είναι αδύνατον να τα κάνουν όλα οι area manager.
Ευχαριστώ.
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by hsoc
Καταρχήν τα συγχαρητήρια μου προς την μεριά της Αθήνας. Μόλις είδα το live map και πιστεύω ότι κάνετε άριστη δουλειά. Είχα στεναχωρηθεί γιατί όταν κατέβηκα το Σαββατοκύριακο και άνοιξα λίγο το πρόγραμμα στο ταξί που πήρα από το κέντρο (είχα ξεχάσει να κάνω χειροκίνητα refresh ta tiles) μου εμφάνιζε κενό χάρτη. Anyway, good job!
Μια βοήθεια στο κομμάτι των περιοχών/Δήμων που όπως βλέπω το δουλεύετε καλά (εννοώ πχ Χαλάνδρι,Φιλοθέη,Αγ.Παρασκευή). Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για την δημιουργία? Πρέπει να κλικάρω όλους τους δρόμους και μαζικό edit?
Επίσης τα ακριβή όρια των περιοχών τα παίρνετε από κάποιον άλλο χάρτη η κατ'εκτίμηση;
Ευχαριστώ!
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by hsoc
Καλημέρα :-)
Στην έκδοση που έχω για windows mobile οι χάρτες δεν ενημερώνονται πάντα αυτόματα (στην συσκευή), οπότε πηγαίνω στο settings->data usage->refresh map on my area
Για την δημιουργία περιοχών ακόμα παιδεύομαι (ξεκίνησα να τις αλλάζω μια-μια)
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by hsoc
Καμιά ψυχή να βοηθήσει με τους χάρτες από Θεσσαλονίκη μεριά; Καλές οι χαράξεις, αλλά και οι διορθώσεις χρειάζονται :-)
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by hsoc
@kazaline
Δεν θα σου πρότεινα να το ξεκινήσεις για τους εξής λόγους:
α. τρελή δουλειά και χρόνος.
β. δεν θα το εκτιμήσει κανείς
γ. η γνώμη μου είναι ότι οι πιο πολλοί δεν μπαίνουν καν στο forum για να διαβάσουν.
δ. εύκολα μπορούμε να τους βοηθήσουμε από εδώ.

Οι μεταφράσεις βέβαια του προγράμματος ίσως να βοηθούσαν. Αν θέλεις το κοιτάμε και μαζί. :-)
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by hsoc
Για τις μεταφράσεις έβαλα το αντίγραφο του excel στο
https://spreadsheets.google.com/ccc?key ... y=CPnf9sYD

Από 5 λέξεις να μεταφράσουμε την ημέρα σε ένα μήνα έχουμε τελειώσει.
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by hsoc
Αποκτήσαμε νέο editor για το cartouche στην Θεσσαλονίκη (ceasar4)!!!
hsoc
Posts: 41
Send a message

Post by IcePowerGR
Μετά απο σχεδόν 2 χρόνια χρήστης του Waze νομίζω οτι είναι καιρός να συστηθώ σε όλους σας.
(Αφού ξεπέρασα την απογοήτευση λόγω ανυπαρξίας χαρτών στην αρχή, αν και προσπάθησα να χαράξω - δημιουργήσω τα κομμάτια που με ενδιαφέρανε περισσότερο, νομίζω οτι το waze στην Ελλάδα έχει αρχίσει να λειτουργεί αρκετά πλέον [τουλάχιστον σε κάποια κομμάτια της Ελλάδας]).

Χαιρετώ λοιπόν όλους τους Έλληνες Wazers.

Καταρχήν Κινούμαι σε καθημερινή βάση στην Θεσσαλονίκη όπως και σε άλλες περιοχές της Β. Ελλάδος κύρια, Ακόμα αρκετά συχνά κινούμαι στην Βουλγαρία (με αρκετές αλλαγές - χαράξεις παλιές και νέες στην Εθνική).

Θα ήθελα να βοηθήσω και εγώ πλέον πιο ενεργά (λόγω χρόνου), φυσικά μπορώ να σας πω οτι έχω αρκετές απορίες σχετικά με τους κανόνες σχεδίασης, προβλήματα του waze ( π.χ. μέχρι πριν το πολύ 10 μέρες έβλεπα στο map edit - HOUSE NUMBERS όπου και ξεκίνησα να περνάω κάποια ξεκινώντας απο την Διεύθυνση κατοικίας μου, και σήμερα δεν υπάρχει καν στον Editor ). --> Η απάντηση στην απορία μου :lol:
" Add house number
We closed the option to update house numbers, we're currently working on a new scheme for updating numbers and currently in beta stage.

It will be released soon. "

:?: Ακόμα σχετικά με το localization του waze στα ελληνικά έχω δει οτι υπάρχει έχει γίνει ένα μεγάλο μέρος αλλά μέχρι εκεί, κανένας δεν ενδιαφέρεται στην Ελληνικοποίηση του Waze????

:arrow: Ελπίζω οτι όλοι όσοι έχουμε διάθεση - θέληση - χρόνο μπορούμε να βοηθήσουμε αλλήλους αλλά και να βάλουμε και άλλους στο Waze.

Φιλικά Γιώργος.
IcePowerGR
Posts: 3
Send a message
Last edited by IcePowerGR on Tue Mar 12, 2013 3:20 pm, edited 1 time in total.