Hellenic (Greek) forum

[ img ]

Moderators: grkpete, irafan, dtsoukalas, JimmyK1

Re: Hellenic (Greek) forum

Postby irafan » Fri Dec 21, 2012 7:52 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα, το σύστημα με αντιμετωπίζει σαν χρήστη που έχω κάνει για πρώτη φορά login στο waze.
Μηδενικούς πόντους, καθόλου Drives ή περιοχές που έχω ανοίξει.

Έχετε και άλλοι αυτό το πρόβλημα?

Ηρακλής
[ img ][ img ][ img ]
Global Champ | Greece Country Manager
Community FB page
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 106 times
Been thanked: 183 times

Postby irafan » Sat Dec 22, 2012 5:38 pm

@GilBaxton.
Ευχαριστώ πολύ!. Δεν ξέρω για ποιο λόγο, το τελευταίο 24ωρο το world.waze.com μου κάνει redirect στο http://www.waze.com (χωρίς να το προσέξω). Επομένως δεν υπάρχει θέμα με τους πόντους, τα drives κλπ.

Χαιρετώ λοιπόν όλους του wazer στην Ελλάδα.
(Συγνώμη που η πρώτη εμφάνιση στο forum ήταν με μία ερώτηση...)

Χρησιμοποιώ το waze τους τελευταίος 6.5 μήνες. "Φρέσκος" θα λέγατε κάποιοι από εσάς που το χρησιμοποιείται από το 2010, αλλά και "γοητευμένος" από αυτά που μπορεί να προσφέρει, οπότε και "αφοσιωμένος" χρήστης αυτό το διάστημα, πρόθυμος να συνεισφέρω. Κινούμαι στην Θεσσαλονίκη σε καθημερινή βάση, και περιστασιακά σε αρκετές περιοχές της Β. Ελλάδος. Είναι κρίμα που δεν υπάρχουν αρκετοί χρήστες, ακόμη και στην Θεσσαλονίκη, έτσι ώστε να εκμεταλλευόμαστε αυτά που προσφέρει η εφαρμογή. Προσωπικά, προσπαθώ να "μυήσω" όσο περισσότερους φίλους μπορώ.

Ηρακλής
[ img ][ img ][ img ]
Community FB page
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby irafan » Fri Oct 17, 2014 2:00 pm

Καλωσήρθες στην παρέα του waze στην Ελλάδα manolisk!

Το waze βασίζεται στην προσφορά του κάθε χρήστη του και όσοι περισσότεροι είμαστε τόσο περισσότερο κερδίζουμε όλοι μας.
Από ότι έχω διαπιστώσει έχεις ενεργοποιηθείς ήδη στο editing το οποίο είναι πολύ σημαντικό και προς το όφελος όλης της κοινότητας.
Στο forum θα βρεις απαντήσεις σχετικά με το ότι σε απασχολεί όσο αφορά στο editing, αλλά και να θέσεις θέματα που δεν έχουν θιχτεί ως τώρα.

Καλή αρχή και τα λέμε στους δρόμους wazer…
[ img ][ img ][ img ]
Community FB page
irafan
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby JimmyK1 » Sun Oct 19, 2014 1:12 pm

Καλως ήρθες και απο εμένα Μανώλη, συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε ο irafan!
Ότι πληροφορίες χρειάζεσαι υπάρχουν στο forum και στο wiki, αλλά ότι απορίες έχεις, ρώτα και θα σου απαντήσουμε.

Να ρωτήσω σε ποιές περιοχές κινείσαι και πως έμαθες για το forum?
Map Editing | Junction Style Guide | FAQ
JimmyK1
EmeritusChamps
EmeritusChamps

Been thanked: 81 times

Postby karapan » Mon Dec 03, 2012 4:30 pm

Καλησπέρα στους συντρόφους έλληνες Wazers! :)

Είμαι μέλος από το Σεπτέμβριο του 2012 και είμαι ενεργός όσο προλαβαίνω. Κινούμαι σε Θεσσαλονικη και Γιάννενα και προφανώς και Εγνατία, πιο συχνά, αλλά ενίοτε και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας.

Έχω φτιάξει ως τώρα αρκετό μέρος του Ευόσμου (της Νέας Πολιτείας ιδίως, προς τον περιφερειακό), όπως και το μεγαλύτερο μέρος ως τώρα στα Γιάννενα.

Ελπίζω να σάς πετύχω και στο δρόμο!

ΥΓ ως τώρα δεν βλέπω κόσμο στο δρόμο έξω, ακόμα και στη Θεσσαλονίκη (καλά Εγνατία με τίποτα ....) που σημαίνει ότι είμαστε ακόμα λίγοι! ας το διαδώσουμε και σε άλλους!
[ img ][ img ]ѧѦ ѧ ︵͡︵ ̢ ̱ ̧̱ι̵̱̊ι̶̨̱ ̶̱ ︵ Ѧѧ ︵͡ ︵ ѧ Ѧ ̵̗̊o̵̖ ︵ ѦѦ ѧ ... "Life is too short for traffic."
karapan

Has thanked: 14 times
Been thanked: 24 times

Postby karapan » Sun Dec 23, 2012 2:09 pm

Γειά και πάλι!

Προτείνω να παραμείνουμε πιστοί ακόμα κι αν δεν πετυχαίνουμε ακόμα πολύ κόσμο στο δρόμο (ήδη στη Θεσσαλονίκη βλέπω μια μικρή αύξηση), γιατί είναι ο μόνος τρόπος να μην πτοηθούν τα νέα μέλη που τυχόν θα μπουν στο επόμενο διάστημα.

Πιστεύω πως και με τη μεγαλύτερη διείσδυση της κινητής ευρυζωνικότητας μέσα στο 2013 θα αρχίσει ακόμα περισσότερος κόσμος να εισάγει ενδιαφέροντα τεχνολογικά εργαλεία στην καθημερινότητά του.

Καλά μελομακάρονα όσο δεν οδηγάτε. 8-)
[ img ][ img ]ѧѦ ѧ ︵͡︵ ̢ ̱ ̧̱ι̵̱̊ι̶̨̱ ̶̱ ︵ Ѧѧ ︵͡ ︵ ѧ Ѧ ̵̗̊o̵̖ ︵ ѦѦ ѧ ... "Life is too short for traffic."
karapan

Postby karapan » Sun Feb 24, 2013 10:07 pm

Γειά χαρά φίλε. :)

Εύχομαι καλές διαδρομές και καλές χαράξεις. Αν τυχόν έχεις απορίες ειδικά με το map editor, ρώτα ελεύθερα εδώ μέσα, υπάρχει εμπειρία από αρκετά παιδιά.
karapan

Hellenic (Greek) forum

Postby kazaline » Thu Nov 11, 2010 10:57 pm

Απαντώ για δυο λόγους:
- Για να σ ευχαριστήσω &
- για να μην νομίζεις ότι δεν το διαβάζει κανείς και ο κόπος σου παει χαμένος...
:)
Kazaline
kazaline

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby kazaline » Sun Jan 09, 2011 10:03 pm

@manemoi
Βλέπω οτι άρχισες να κάνεις διορθώσεις στο χάρτη!
Μπράβο! Χρειαζόμαστε τολμηρούς σαν και σένα!
Οτι χρειαστεί είμαι στη διάθεσή σου. :-)
kazaline

Postby kazaline » Tue Jan 18, 2011 4:25 pm

Καλησπέρα @manemoi

Δράττομαι της ευκαιρίας της απάντησής σου να εκφράσω μια διαφορετική προσέγγιση.

Οπως και συ λες, "Αν ήταν γεμάτοι οι χάρτες και το χρησιμοποιούσε ο κόσμος θα ήταν πολύ χρήσιμο...".
Για να γεμίσουν οι χάρτες χρειάζεται εθελοντική εργασία.

Την εργασία αυτή προσφέρουν άτομα όπως ο αρχαιότερος wazer και area Manager HSOC στην Θεσσαλονίκη που έχει κάνει εξαιρετική δουλειά, οι cbtr, cirrus και mcx στο Ψυχικό και όχι μόνο, ο Panda_25 στην Ηλιούπολη, dtsoukalas στην Νεα Ιωνία και Νέα Φιλαδέλφεια, zgargant Μαρούσι και Ηράκλειο, o Paolo_GR στο Ελληνικό, ο shakm στην Αγία Παρασκευή, ο Zefremi στην Ανω Γλυφάδα, ο manoskap στο Π.Φάληρο, το Αιγάλεω και σε άλλες περιοχές, ο lekes στο Π.Φάληρο, ο costas3 στην Κηφισιά ο CrazyNick στις κεντρικές αρτηρίες της Αττικής και πολλοί άλλοι users όπως ο ermns, ο mafias, ο babbos, ο iason, ο fhatz, ο kostas23, ο ivas75, ο paris007, ο dmika, ο gcapnias και άλλοι (με συγχωρούν αν δεν τους ανέφερα όλους- δειγματοληπτικά σημείωσα κάποιους).
Ολοι εμείς, που κατ' άλλους μπορεί να χαρακτηριστούμε και ώς βλάκες επειδή δεν κερδίζουμε τίποτα απο το έργο που παράγουμε, στον ελεύθερό μας χρόνο, έχουμε ήδη αφιερώσει εδώ και μήνες ενέργεια και φαιά ουσία.
Κάνοντας για παράδειγμα ένα σπόρ, δεν κερδίζεις μόνο ένα κύπελλο αν κάνεις πρωταθλητισμό αλλά κυρίως την ικανοποίηση του αποτελέσματος και την ευχάριστη ώρα που ξόδεψε ο καθένας μας σε κάτι που του αρέσει. Ετσι και δώ! Πόντοι ή όχι, δεν είναι το σημαντικότερο. Η κοινωνική συναναστροφή, οι νέοι φίλοι, οι πληροφορίες για την κίνηση, η έλλειψη βαρεμάρας την ώρα που οδηγείς, και πολλά άλλα μας κρατάνε στο "παιχνίδι" αυτό.

Θα αναρωτιέσαι γιατί τα γράφω όλα αυτά.

Γιατί η απάντησή σου "@kazaline σίγουρα θα τη χρειαστώ τη βοήθειά σου μιας και ελέγχεις την περιοχή μου!" με στενοχώρησε λιγάκι. Αν σου προσφέρω την βοήθειά μου δεν είναι γιατί την έχεις ανάγκη (που δεν την έχεις) και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς αλλά γιατί προσφέρομαι οικειοθελώς μιας και ώς νεώτερος στον χώρο θα μπορούσες να εκμεταλευτείς γνώσεις που αποκτήσαμε και εγώ και άλλοι wazers τόσον καιρό που δουλεύουμε τους χάρτες.
Μέχρι σήμερα, δεν υπήρχε user ο οποίος να ασχολείται με τον Πειραιά. Για να είναι "γεμάτοι οι χάρτες..." κάποιος έπρεπε να ασχοληθεί!
Θα δεις ότι σε νωρίτερο comment μου στο forum αναζητούσα μήπως βρούμε κάποιον.
Δεν έχεις ανάγκη κανένα Area manager για να κάνεις τις διορθώσεις που θέλεις στο χάρτη. Αλλά και πάλι, αν το να είσαι Area Manager θεωρείς ότι είναι τιμή και αξίωση, δεν έχεις παρά να υποβάλλεις ένα αίτημα στο alpha@waze.com με το SuperPermalink του χώρου που επιθυμείς να διαχειριστείς.
Αυτό κάνε το αν είσαι σίγουρος ότι μετά μερικές εβδομάδες δεν θα βαρεθείς και θα αλλάξεις παιχνίδι, γιατί οι δουλειές ενός Area Manager προϋποθέτουν την συνεχή παρακολούθηση και επέμβαση σε όσα ζητούν οι υπόλοιποι wazers και όχι μόνο. Το να ασχοληθείς για μια δυο εβδομάδες και μετά να εγκαταλείψεις, μόνο πρόβλημα θα δημιουργήσει. Θα χρειαστεί να ξοδέψεις αρκετές ώρες στο να διαβάσεις στα διάφορα κεφάλαια του forum τρόπους αντιμετώπισης δυσκολιών, λύσεις και ιδέες τυποποίησης και άλλα με απώτερο σκοπό να μπορέσεις να εργαστείς μαζί με τους υπόλοιπους Area Managers της περιοχής σου σαν ομάδα.
Τέλος, πολύ ευχαρίστως, αν θέλεις ή εάν σε ενοχλεί, να παραιτηθώ της δικαιοδοσία μου από την "περιοχή σου". Θα μου δώσεις όμως λίγο χρόνο να σιγουρευτώ ότι δεν είσαι περαστικός.
Και κάτι ακόμα, το να υπάρχει αλληλοκάλυψη από 2 Area Managers σε μία περιοχή, αφαιρεί το άγχος και μοιράζει την δουλειά. Για παράδειγμα Ο Νίκος (CrazyNick) για κάποιους δικούς του λόγους τις τελευταίες μέρες δεν μπορεί να λειτουργήσει όπως θα έπρεπε και θα ήθελε. Σε κάποια σημεία τον καλύπτω εγώ, σε κάποια ο zgargant και σε κάποια άλλα ο dtsoukalas και το αντίστροφα άλλες φορές.
Σε περίπτωση που σου αρνηθούν γιατί υπάρχουν ήδη 2 Area Managers για την περιοχή του Πειραιά, πες μου να ζητήσω εγώ το swap μεταξύ μας, οπότε θα γίνει δεκτό.

Καλώς ήλθες στην ομάδα μας. Πραγματικά έχουμε ανάγκη από users σαν και σένα.

Φιλικότατα

Δημοσθένης
kazaline

PreviousNext

Return to Greece [Ελλάδα]