Post Reply

Bow tie intersections { Junction Style Guide }

Post by dtsoukalas
Καλησπέρα,
Παρακαλώ από εδώ και πέρα, οι διασταυρώσεις να γίνονται σύμφωνα με την παρακάτω λογική του wiki, που μας δίνει απλότητα και πλήρη έλεγχο της διασταύρωσης, αποφυγή αναστροφής κ.λπ.

https://www.waze.com/wiki/Junction_Style_Guide
https://www.waze.com/wiki/File:Jct_bowtie.png

Μερικά παραδείγματα διασταυρώσεων που έχω αλλάξει:
https://www.waze.com/editor/?lon=23.760 ... =154615795
https://www.waze.com/editor/?lon=23.751 ... =110733747
https://www.waze.com/editor/?lon=23.776 ... =111729542

Σχόλια ευπρόσδεκτα.
Φιλικά
Δημήτρης
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 208
Has thanked: 61 times
Been thanked: 40 times

POSTER_ID:1013889

1

Send a message

Post by dtsoukalas
Φίλε JimmyK1,
Σχετικά με τις επιφυλάξεις σου… πιστεύεις ότι υπάρχει τρόπος με τα εργαλεία που δίνει αυτή την στιγμή το waze να αποφύγουμε την χρίση «bow tie» διασταυρώσεων (π.χ. Λεωφόρος Κύμης με Σπύρου Λούη) και ταυτόχρονα να έχουμε πλήρη έλεγχο της διασταύρωσης;
Παρακαλώ πρότεινε μια «προσεκτική» σχεδίαση όπως λες για τους παραπάνω κόμβους και στείλε να την δούμε.
Προτιμητέο είναι κατά την γνώμη μου να αποφύγουμε μια λάθος αναστροφή, από το να μας πει keep left/right (και αυτό μόνο στην περίπτωση που η γωνία δεν είναι σωστή…) ειδικά όταν μας εμφανίζει κατά την πλοήγηση την ροζ γραμμή της πορείας που θα πρέπει να ακολουθήσουμε…
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, ποια είναι η πολυπλοκότητα που εισάγει η χρίση των «bow tie».
Δεν λέω ότι όλες οι διασταυρώσεις πρέπει να γίνονται με αυτό τον τρόπο, αλλά σε κάποιες πολύπλοκες διασταυρώσεις, αυτός ο τρόπος μας λύνει τα χέρια, και θα πρέπει να χρησιμοποιείται κατά περίπτωση.

Φιλικά
Δημήτρης
dtsoukalas
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 208
Has thanked: 61 times
Been thanked: 40 times
Send a message

Post by JimmyK1
Καλά κάνεις και το αναφέρεις και εδώ Δημήτρη (το είχα δει στο ξένο).

Νομίζω πως πρέπει να δούμε λίγο και το τι γίνεται με τις ramps καθώς νομίζω πως χρησιμοποιούνται αυθαίρετα τις περισσότερες φορές όπου υπάρχει γενικότερα κάποιος μεγάλος κόμβος, χωρίς όμως να δικαιολογείται απαραίτητα η έξοδος/είσοδος και οι αντίστοιχες φωνητικές οδηγίες.
JimmyK1
EmeritusChamps
EmeritusChamps
Posts: 346
Has thanked: 84 times
Been thanked: 57 times
Send a message
Global Champ | Greece Country Manager
Map Editing | Junction Style Guide | FAQ

Post by JimmyK1
Edit:

Καλησπέρα και πάλι.
Διάβασα κάποια πράγματα στο wiki και τελικά έχω αρκετές επιφυλάξεις αναφορικά με το κατα πόσο θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε γενικά Bowtie στις διασταυρώσεις.

Δημήτρη, δες τα παρακάτω και πες μου τι νομίζεις.


Αντιγράφω απο εδώ: https://wiki.waze.com/wiki/Junction_Sty ... ersections
Δικά μου Highlights με bold.
Bow tie
The "bow tie" intersection method allows the restriction of U turns without restricting the left turns that make up the U turn.
Use the bow tie intersection only where necessary, and only at 4-way split road intersections (between two split roads, or between a split road and an unsplit road).
By reducing the intersection to a single point, we gain control over U-turns.
Άρα ουσιαστικά το μόνο που μας προσφέρουν είναι καλύτερο έλεγχο στις αναστροφές (που αν τις προσέξουμε λίγο απο μόνοι μας μπορούμε να τις διορθώσουμε).

Στη συνέχεια αναφέρει πιθανά προβλήματα:
Additionally, the center segment of the H may introduce complexity to the map. If the cross street changes names at the junction, care must be taken to make the center segment have no name assigned. This will cause the segment to inherit the appropriate name depending on the direction of travel. This center segment is then different from either side so future "select all segments" operations in the editor will not capture this segment which may complicate editing.

Finally, the Waze systems also have difficulty in capturing average speeds for short segments, especially when traffic does not travel across a majority of the segment which may happen in a wide intersection. The center of the H would be totally vertical in the example above, but turning traffic would be traveling in more of a 45 degree angle. Add in the inaccuracy of many consumer GPS chips and wide intersections and you may have traffic never actually driving over the segment for certain movements.
Άρα ενδεχομένως να δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απο όσα λύνει. Αλλά το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι το παρακάτω:
NOTE: Be aware of the geometry used in the bow tie. If the angles are too steep (45 degrees or greater) a driver traveling along one of the one-way segments may be told to "turn" or "stay" at the intersection instead of receiving no instruction.
Δηλαδή κινδυνεύουμε να δίνονται λάθος οδηγίες.
NOTE: If the center of the physical "H" is long and/or allows traffic to stop and queue within the median of the divided roadway, a bow tie may not be appropriate. In these cases the segment may be long enough to justify being mapped especially if the one-way roads would have to deviate greatly from their physical location to meet in a single point.
Γεγονός που δυστυχώς συμβαίνει αρκετά συχνά σε Ελληνικές διασταυρώσεις.

Κοίταξα τις διασταυρώσεις που έδωσε για παραδειγμα ο dtsoukalas και παρατήρησα πως το πρώτο πρόβλημα (με τις λάθος οδηγίες) εμφανίζεται και εκεί.
Δλδ, εδώ: https://www.waze.com/livemap?lon=23.760 ... 55&zoom=17

Ο οδηγός αν και θέλει τυπικά να περάσει απέναντι, ενώ είναι στη μέση της διασταύρωσης θα πάρει οδηγία να στρίψει δεξιά:
BowTieError.jpg
(57.46 KiB) Downloaded 640 times
Βέβαια αυτό μπορεί να διορθωθεί αν η γωνία είναι μικρή (κάτω απο 40-45 μοίρες) αλλά αυτό απλά το κάνει ακόμα πιο περίπλοκό.

Κλείνοντας, θεωρώ πως λίγο περισσότερη προσοχή στα restrictions ώστε να μην επιτρέπεται αναστροφή όπου δεν επιτρέπεται είναι πολύ προτιμότερη απο την πολυπλοκότητα που εισαγάγει το bowtie αν και σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις, θα ενδύκνειται.

Comments welcome ;->
JimmyK1
EmeritusChamps
EmeritusChamps
Posts: 346
Has thanked: 84 times
Been thanked: 57 times
Send a message
Global Champ | Greece Country Manager
Map Editing | Junction Style Guide | FAQ

Post by JimmyK1
Χαίρομαι για την κουβέντα, Δημήτρη ;->
Έχω κάποιες προτάσεις οι οποίες περιλαμβάνουν μια ευρύτερη επαναπροσέγγιση του σχεδιασμού, πχ με τον αριθμό των ρευμάτων που φτάνουν εκεί.
Θα το δω συγκεκριμένα και θα σου πω (απλά έχω μπλέξει λίγο με τη δουλειά).
JimmyK1
EmeritusChamps
EmeritusChamps
Posts: 346
Has thanked: 84 times
Been thanked: 57 times
Send a message
Global Champ | Greece Country Manager
Map Editing | Junction Style Guide | FAQ

Post by JimmyK1
Καλημέρα manolisk,
Είναι υπο συζήτηση το θέμα των ρευμάτων (Πρόταση για Βέλτιστη Πρακτική: Two Way Roads vs One Way Road) και οι διασταυρώσεις έχουν άμεση σχέση με αυτό.
Σύντομα θα υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για τα θέματα αυτά.
JimmyK1
EmeritusChamps
EmeritusChamps
Posts: 346
Has thanked: 84 times
Been thanked: 57 times
Send a message
Global Champ | Greece Country Manager
Map Editing | Junction Style Guide | FAQ

Post by manolisk
Έχω την εντύπωση πως λίγο το παρακάνουμε με τις bow tie intersections αλλά κυρίως γιατί πιστεύω πως κάποιοι δρόμοι δεν έχει νόημα να είναι split μόνο και μόνο επειδή έχουν διαχωριστικό.

Υπάρχουν οδηγίες για αυτό;
manolisk
Posts: 26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by manolisk
JimmyK1 wrote:Καλημέρα manolisk,
Είναι υπο συζήτηση το θέμα των ρευμάτων (Πρόταση για Βέλτιστη Πρακτική: Two Way Roads vs One Way Road) και οι διασταυρώσεις έχουν άμεση σχέση με αυτό.
Σύντομα θα υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για τα θέματα αυτά.
Thanks
manolisk
Posts: 26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times
Send a message