Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply
Forum rules
ברוכים הבאים.
פורום זה מיועד לדיונים בנושאים הקשורים לערכים המופיעים ב- ווייזופדיה. כאן תוכלו להעלות הצעות לשיפור תוכן הערכים השונים או להציע ערך חדש.
שימו לב, הפורומים מנוהלים ע"י מתנדבים מקהילת משתמשי Waze בארץ.
אנא שמרו על חוקי הפורום.

אזור עריכה

Post by
לידיעתכם, בוויקי הוכנס דף חדש: אזור עריכה.
שאלות, הערות והארות יתקבלו בברכה.

POSTER_ID:16827022

1

Send a message

Post by cafri
כאשר נכנסים לעמוד, הדבר הראשון ש"קופץ" לעיניים זו הטבלה שמציינת את הרדיוס הזוויתי במעלות עבור כל רמת עריכה (ההגדרה ה"מדוייקת").
לעומת זאת, ההגדרה ה"פשוטה" מובאת רק בטקסט.

אני ממש חושב שכדאי להוסיף טבלה כזו גם עבור ההגדרה ה"פשוטה":

רמת העורך - רדיוס עריכה במטרים
.... 1 ..... - כ-800
.... 2 ..... - כ-1600
.... 3 ..... - כ-2400
.... 4 ..... - כ-3200

היות והטבלה הנ"ל תופיע כחלק מההגדרה הפשוטה, היא תהיה זו שהקורא יראה ראשונה (זו ש"תקפוץ" לו לעיניים), והיא זו שמסבירה (לדעתי) את מה שהקורא הממוצע (ששכח את לימודי התיכון) מחפש לדעת.
cafri
Has thanked: 249 times
Been thanked: 151 times
Send a message
----------------------
iPhone X, iOS 13.1, latest Waze beta
----------------------
https://s.waze.tools/c5.png

Post by cafri
אתחיל מהסוף:
yaacobyy wrote:הצעתי את זה כאן על בסיס ההצעה של zeze13 אבל אף אחד לא תמך ולכן לא הכנסתי עמודה נוספת לטבלה.
אם תהיה תמיכה בשיטה הזו אז אכניס את זה (ניתן לכתוב טווח של מרחקים או כפולות של 800 מטר) ואוריד את ההגדרה הפשוטה.
אני חושב שזה יהיה הרע במיעוטו, וההצעה הנ"ל היא המינימום הנדרש.
yaacobyy wrote:לא נראה לי שצריך טבלה רק כדי להדגיש.
לי דווקא כן נראה שצריך טבלה בשביל להדגיש.
(אבל יש רק אחד שקובע, נכון? אפילו לא ארבעה)
yaacobyy wrote:אם רוצים להדגיש אז עושים ב bold או בפונט גדול יותר. ניתן גם להכניס רווח לפני ההגדרה המדוייקת.
כולן אפשרויות לא רעות בכלל.
yaacobyy wrote:עריכה: הכנסתי קו תחתון והגדלת פונט. מקווה שזה מספיק בולט.
חבל שלא השתמשת באף אחת מהאפשרויות שאתה בעצמך הצעת (למעט הגדלת הפונט שבקושי רואים כיוון שהשינוי שבחרת לעשות מאוד קטן), ובחרת צורת הדגשה הרבה פחות טובה.
yaacobyy wrote:לגבי הטבלה המדוייקת, היא לא דורשת שום ידע מתיכון. מספיק בי"ס יסודי. מי שנכנס לעורך המפה ומצביע עם העכבר על נקודה כלשהי, רואה את הקואורדינטות שלה. קל לראות כשמתרחקים בקו הרוחב או קו האורך כיצד הזווית משתנה ומתי עוברים 0.008 מעלות למשל.
דווקא מרחק קשה מאד לראות במפה.
העניין הוא שאנחנו רגילים לעבוד במטרים ולכן קשה לנו להבין את ההתרחקות במעלות.
גם אם "יותר קל" לראות בעורך את הסטייה במעלות, האדם הממוצע לא מבין את זה / את המשמעות של זה.
אני חושב שכל אחד (גם כאלה שלא סיימו בי"ס תיכון) יבינו מה המשמעות שהם יכולים לערוך רק ברדיוס של 1600 מטר (הנחת עורך ברמה 2) ממקומות שהם היו בהם, גם אם יהיה להם "קשה" להבין עד איפה זה בעורך.
יחד אם זאת, אני לא יודע כמה ידעו להשתמש בעורך ולהבין שהשינוי בקואורדינטות של הנקודה, משמעותו השינוי ברדיוס הזויתי (או במילים אחרות ש"קל לראות כשמתרחקים בקו הרוחב או קו האורך כיצד הזווית משתנה ומתי עוברים 0.008 מעלות למשל").

אתה מוזמן לעשות את הניסוי הבא:
להציג את העמוד לאנשים אקראיים (עורכים בהווה, עורכים פוטנציאלים, קרובי משפחה, אנשים מהרחוב), ולשאול אותם מה הדבר הראשון שהם הסתכלו עליו בעמוד. אני מניח שהתשובה של הרוב תהיה הטבלה. אתה מוזמן גם לחפש מחקרים בנושא מעקב-אחר-העין באתרים / פרסומות / וכו'.

יש חשיבות, בעיני, שהדבר הראשון שהם יראו יהיה הדבר שהם יבינו.
כל הטקסט גורם לקורא "ללכת לאיבוד".

ולגבי השינוי שכבר עשית ("הכנסתי קו תחתון והגדלת פונט. מקווה שזה מספיק בולט.") - הנה צילומי מסך לפני ואחרי השינוי. אתה מוזמן לעשות עוד ניסוי - מצא את ההבדלים.

איני מתכוון להמשיך להשתתף בדיון זה.
אני חושב שאם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז ועושה קולות של ברווז - זה ברווז.

מספר חברים כתבו כאן את דעתם:
zeze13 wrote:כדי להקל על הקוראים ולהנגיש בצורה פשוטה יותר את המידע, אני מציע להוסיף בתחילת העמוד טבלה של מרחקי עריכה כתלות ברמת העורך.
sh-oded wrote:
zeze13 wrote:שלום,
כדי להקל על הקוראים ולהנגיש בצורה פשוטה יותר את המידע, אני מציע להוסיף בתחילת העמוד טבלה של מרחקי עריכה כתלות ברמת העורך.
...
מסכים ומפשט אפילו יותר.
למעט לאמת החישובית, הדיוק במטרים לא כל כך משנה למשתמשים (ממילא המיקום לא מדויק) ואפשר להסתפק ב-"כ 800 מטר" וכו'
zeze13 wrote:טבלה פשוטה של רמת עריכה והמרחק בו ניתן לערוך יחסית למסלול הנסיעה זה המידע החשוב ביותר לתת לקורא. הוא לא צריך לקרוא ולחפש משפטים או לעשות חישובים או ללכת לאיבוד בהסבר המפורט.
אני שיתפתי את דעתי:
cafri wrote:כאשר נכנסים לעמוד, הדבר הראשון ש"קופץ" לעיניים זו הטבלה שמציינת את הרדיוס הזוויתי במעלות עבור כל רמת עריכה (ההגדרה ה"מדוייקת").
לעומת זאת, ההגדרה ה"פשוטה" מובאת רק בטקסט.

אני ממש חושב שכדאי להוסיף טבלה כזו גם עבור ההגדרה ה"פשוטה":

רמת העורך - רדיוס עריכה במטרים
.... 1 ..... - כ-800
.... 2 ..... - כ-1600
.... 3 ..... - כ-2400
.... 4 ..... - כ-3200

היות והטבלה הנ"ל תופיע כחלק מההגדרה הפשוטה, היא תהיה זו שהקורא יראה ראשונה (זו ש"תקפוץ" לו לעיניים), והיא זו שמסבירה (לדעתי) את מה שהקורא הממוצע (ששכח את לימודי התיכון) מחפש לדעת.
אבל כמובן יש רק אחד שמחליט (או לפחות כך זה נראה - צדק צריך לא רק להיעשות אלא גם להיראות).
cafri
Has thanked: 249 times
Been thanked: 151 times
Send a message
----------------------
iPhone X, iOS 13.1, latest Waze beta
----------------------
https://s.waze.tools/c5.png

Post by cnor_il
אפשר בבקשה דוגמה? לזה:
בכל נקודה בתוך אזור העריכה שנוצר מסביב לנקודה במסלול הנסיעה מתקיים שהפרש ה- LAT בריבוע ועוד הפרש ה- LON בריבוע קטן ממגבלת ההפרש הזוויתי בריבוע, כאשר ההפרש הזוויתי תלוי ברמת העריכה כמוגדר בטבלה להלן.
הפרש הזווית בתלות ברמת העריכה הוא:
רמת העורך רדיוס זוויתי (במעלות)
1 0.008
2 0.016
3 0.024
4-6 0.032
נניח נקודה 0.012,0.008 מה מוסבר לגבי הנקודה (נקודה בתוך אזור העריכה) הזאת ?
cnor_il
Has thanked: 1781 times
Been thanked: 504 times
Send a message
Attachments
קנור - מתנדב בקהילת עורכי המפה
Cnor - A volunteer in the Israeli community of Waze map editors
https://s.waze.tools/c5s.pngהודעה ראשונה בפורום הנחיות להוספת מקום כללים לפתיחת בקשות עדכון בפורום עדכון מפה

Post by fun7om
if i may....
כאחד שהוא הקורא הממוצע, לקח לי איזה 2 דקות להבין שהמרחק של 800 מטר הוא רק בערך, צריך להוסיף ב"קירוב".
כאשר המקסימלי הוא 889 והמינימלי בכלל לא רשום.
ואת כל זה אני צריך להכפיל ב ברמה.

והטבלה עם הזוית התזזיתית כמעט גרמה לי לוותר על קריאה, כי זה נראה לי מסובך מדי.
fun7om
Map Editor - level 2
Map Editor - level 2
Has thanked: 162 times
Been thanked: 112 times
Send a message

Post by reuvenirony
אם הבנתי נכון אז:
כדאי להסביר ש 889מטר מתקבל מטנגנס הזוית כפול רדיוס כדור הארץ:
Tan(0.008)*6371km=0.889km
לא ברור לי מדוע יש הבדל בין רדיוס אזור העריכה בכיוון צפון דרום לכיוון מזרח מערב.
מה זה LAT בנוסחה: COS(LAT)*889m ? זה קו רוחב (למשל 32 מעלות בישראל)? אם כן אז ככל שמצפינים רוחב אזור העריכה בכיוון צפון דרום קטן (ולקראת הקטבים מגיע לאפס)? מדוע?
reuvenirony
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 992 times
Send a message
https://s.waze.tools/c6s.png https://i.imgur.com/1bWNUcHs.jpg
רחובות וקיבוץ גבעת ברנר

Post by reuvenirony
yaacobyy wrote:
yaacobyy wrote:אני מסכים שהדיוק בהגדרה הפשוטה אינו חשוב וניתן לכתוב שזה כ- 800 מטר כפול רמת העריכה מסביב לנקודה במסלול.
אני בדעה שהכנסת טבלה כזו:
zeze13 wrote:רמה - מרחק עריכה במטרים(כתלות בכיוון ובקו הרוחב)
1 - 743-889
2 - 1,486-1,778
3 - 2,229-2,667
4-6 - 2,971-3,556
מסבכת את הקורא שלא מכיר את הנושא וזה לא נחוץ. הקורא לא מבין מה זה "מרחק עריכה", ולמה יש טווח של מספרים, ואיך ולמה זה תלוי בקו הרוחב, ואם נכניס את כל ההסברים לשאלות האלה זה יהפוך את ההגדרה הפשוטה למשהו מסובך כמעט כמו ההגדרה המדוייקת. מה הרווח מעבר להגדרה הפשוטה שכתובה כרגע (אולי עם תיקון כנאמר לעיל)?
כפי שהציע sh-oded עדכנתי את הרדיוס בהגדרה הפשוטה שיהיה כ-800 מ' במקום 889 מ'. זה הרי בכל מקרה לא מדוייק אז שיהיה עגול.

לגבי ההצעה השניה עלה לי רעיון להוסיף עוד עמודה בטבלה שכבר קיימת בהמשך ובעמודה הזו להכניס את המרחקים במטרים כפי שהציע zeze13.
אם לעגל אז לא עדיף לרשום 900 ?
reuvenirony
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Send a message
רחובות וקיבוץ גבעת ברנר

Post by reuvenirony
yaacobyy wrote:
reuvenirony wrote:מה זה LAT בנוסחה: COS(LAT)*889m ? זה קו רוחב (למשל 32 מעלות בישראל)? אם כן אז ככל שמצפינים רוחב אזור העריכה בכיוון צפון דרום קטן (ולקראת הקטבים מגיע לאפס)? מדוע?
כן, LAT הוא קו הרוחב שבו נמצאים. אזור העריכה אמנת מצטמצם ככל שמצפינים (הצמצום הוא לא בכיוון צפון/דרום אלא בשאר הכיוונים כשהמקסימום של הצמצום הוא למזרח/מערב).
זה נובע מההסבר לעיל של ההגדרה המדוייקת.
אני לא יודע למה הם עשו דווקא ככה. בכל מקרה זה נכון לישראל ולא נכון בשאר העולם (אני יודע שבעולם אזור העריכה גדול יותר בכל רמה אבל אני לא יודע את הנוסחה בכל מקום).
עכשיו ברור לי למה מכפילים ב COS(LAT). זה מכיוון שככל שמתקרבים לקטבים אורך קו הרוחב הולך ומתקצר עד שבקוטב הוא מתאפס. לכן כנראה בחברה רצו שהגיזרה תהיה פרופורציונלית לאורך קו הרוחב.
zeze13 wrote:זה בדיוק העניין. עורך מזדמן שיגיע לוויקי לא רוצה לבזבז זמנו בקריאה (אנו יודעים זאת היטב...)ובטח לא בחישובים (רק אם במקרה זה מסקרן אותו). הדבר הראשון שגולשים רואים בדף זה תמיד את הציורים (יש הרבה מאמרים על זה בהנדסת אנוש של עיצוב דפים באינטרנט). הוא מיד רואה מעגלים עם מרחקים ומבין בערך אם הוא היה אמור להצליח לערוך או לא בהתאם למעגל המתאים לרמתו. הוא לא צריך לקרוא אפילו מילה אחת בדף כדי להבין.
גם אני בעד להוסיף תמונה עם מרחקים. זה נותן הסבר מאד אינטואיטיבי ומיידי.
reuvenirony
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Send a message
רחובות וקיבוץ גבעת ברנר

Post by Rill
KISS במידת האפשר?
Rill
Area Manager
Area Manager
Has thanked: 175 times
Been thanked: 139 times
Send a message

Post by sh-oded
zeze13 wrote:שלום,
כדי להקל על הקוראים ולהנגיש בצורה פשוטה יותר את המידע, אני מציע להוסיף בתחילת העמוד טבלה של מרחקי עריכה כתלות ברמת העורך.
...
מסכים ומפשט אפילו יותר.
למעט לאמת החישובית, הדיוק במטרים לא כל כך משנה למשתמשים (ממילא המיקום לא מדויק) ואפשר להסתפק ב-"כ 800 מטר" וכו'
sh-oded
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Has thanked: 314 times
Been thanked: 1017 times
Send a message
מנהל מתנדב, גבעת-שמואל, קרית-אונו ובקעת אונו
LC: Israel, CM: Israel, Jordan
הוספת קישור(פרמלינק) מדריך לעריכת המפה הוספת/עדכון מקום
Galaxy S10-SM-G973F, Android 12.0, Waze latest Beta

Post by sh-oded
אם כבר יש טבלה (אני בעד), אני לא רואה הבדל בין הצורך להצגת זוויות או הצגת מרחקים.
בטבלה הנוכחית יש בסה"כ כפולה של הפרשי זוויות כתלות ברמה. גם כאן ניתן היה לרשום רק את הבסיס (0.008).
לכן, אני מציע לעדכן את כותרת הטבלה ולהוסיף גם עמודה של המרחקים המקורבים.
sh-oded
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Has thanked: 314 times
Been thanked: 1017 times
Send a message
מנהל מתנדב, גבעת-שמואל, קרית-אונו ובקעת אונו
LC: Israel, CM: Israel, Jordan
הוספת קישור(פרמלינק) מדריך לעריכת המפה הוספת/עדכון מקום
Galaxy S10-SM-G973F, Android 12.0, Waze latest Beta