אזור עריכה

Forum rules
ברוכים הבאים לפורום וייז. אנא שמרו על חוקי הפורום. כמו-כן מומלץ לקרוא על פורומי הקהילה כדי להכיר את הפורום באופן כללי.
שימו לב, הפורומים מנוהלים ע"י קהילת משתמשי ווייז בארץ.
פורום זה מיועד לדיונים בנושאים הקשורים ל- וויזופדיה.

Re: אזור עריכה

Postby yaacobyy » Thu Jan 17, 2019 8:54 pm

reuvenirony wrote:אם לעגל אז לא עדיף לרשום 900 ?

המרחק הוא בין 743 ל- 889 מטר (תלוי כיוון וקו רוחב), ולכן 800 זה מספר עגול באמצע.
yaacobyy
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 677 times
Been thanked: 2041 times

Postby yaacobyy » Thu Jan 17, 2019 8:59 pm

zeze13 wrote:הקורא הממוצע רק רוצה לדעת את הדבר הבסיסי ביותר שזה המרחק בו הוא יכול לערוך יחסית למסלול שבו נסע.

זה כתוב בצורה מאד ברורה וקלה להבנה לכל מי שגמר כיתה ג: המרחק הוא כ- 800 מטר כפול רמת העריכה.
למה צריך לסבך מעבר לזה? מה חשוב הדיוק עד למטר כאשר בכל מקרה זה תחום שלקורא הפשוט לא ברור היכן בתחום הזה נמצא המספר הנכון.
מעבר לכך הצעתי להוסיף בטבלה בהמשך עמודה עם מרחקים כך שמי שיציץ לטבלה יוכל להתרשם מהתחום כולו ואם זה יעניין אותו הוא יקרא את ההסבר שם.
zeze13 wrote:אני מציע להוסיף את הגרף הבא שממחיש בצורה ויזואלית את המרחקים בהם ניתן לערוך יחסית למסלול הנסיעה בהתאם לרמה, למיקום בארץ ובהתאם לאזימוט:

לדעתי זה מסובך מידיי ולא מוסיף הרבה.
yaacobyy
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby zeze13 » Thu Jan 17, 2019 9:06 pm

מה מסובך במעגלים עם מרחקים? (לומדים בכיתה ב' :-))
אם כבר מה שמסובך זה כל ההסבר עם הזויות וה LAT. אפשר לראות מהתגובות שהיו בשרשור שזה לא לגמרי ברור.
מרחקים זה דבר שברור לכולם.
Global Champ, Country Manager: Israel, Thailand, China
zeze13
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1201 times
Been thanked: 1242 times

Postby yaacobyy » Thu Jan 17, 2019 9:33 pm

לצערי לא ניתן לתת מרחקים מדוייקים לכל המקרים ולכל הכיוונים. גם הציור לא מספק אינפורמציה נוספת יעילה מעבר לטבלה. אף אחד לא ינסה למצוא מתוך הציור מה בדיוק המרחק עבור המקרה שלו כשנסע ליד ירושלים מצפון מזרח לדרום מערב. את אזור העריכה האמיתי הוא רואה בעורך המפה עצמו בהצגת השכבה של אזור העריכה.
ההכפלה ב- COS זווית קו הרוחב מובאת בוויקי רק לצורך הסבר איך נוצר אזור העריכה, ולא מיועד לשימוש אחר. את המרחקים בערך הוא רואה גם בהגדרה הפשוטה (וזה מספיק טוב), וגם אולי בעמודה הנוספת בטבלה כנזכר לעיל.
yaacobyy
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby zeze13 » Fri Jan 18, 2019 4:41 am

ציור ממחיש טוב יותר מאלף מילים.
אם אני הייתי הקורא, זה היה מספק לי אינפורמציה מועילה ואני מניח שגם לקוראים נוספים (גם אם לא לכולם). לדעתי הרבה יותר מועיל ממעגל ברדיוס 0.016 שלא מוסיף מידע מועיל.
zeze13
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby yaacobyy » Fri Jan 18, 2019 5:58 am

ניקח למשל עורך ברמה 1 (אלה רוב העורכים), והוא מסתכל בעורך המפה ורואה שתי נקודות: האחת A שהוא ביקר בה, והשניה B שנמצאת בתוך אזור העריכה שלו או מחוצה לו או בדיוק על הגבול. הוא מבין אם B בתוך האזור העריכה שלו או לא (כי את זה הוא רואה בהדלקת שכבת אזור העריכה). אם אותו עורך רוצה להבין למה נקודה B נמצאת או לא בתוך אזור העריכה אז הוא פונה לוויקי (או שאנחנו מפנים אותו לשם). במקרה הזה הכי קל עבורו לקבל תשובה לשאלה שלו זה להסתכל מה הקואורדינטות של כל נקודה ולחשב מה ההפרש של כל קואורדינטה ועם הנתונים האלה הוא מסתכל בוויקי וצריך לבדוק את התשובה, והתשובה היא פשוטה ביותר: אם ההפרש של LAT בריבוע ועוד ההפרש של LON בריבוע קטן מ 0.008 בריבוע אז נק' B בתוך אזור העריכה, ואם זה גדול יותר והוא לא ביקר בנק' קרובה יותר ל- B עם ווייז פתוח אז B לא באזור העריכה שלו.

כעת נניח שהוא לא רוצה לעשות את החישוב הנ"ל (או לא מבין אותו), אז הוא קורא בוויקי שאם המרחק של B מהנק' בה ביקר (הכי קרובה) הוא עד כ- 800 מטר אז B בתוך האזור שלו ואחרת מחוצה לו (עם שגיאה של כמה עשרות מטרים). בכל מקרה קשה לו להבין מה המרחק בין A ל- B על פי הסתכלות במפה, והוא יכול רק להעריך, ולכן גם חוסר הדיוק במספר 800 אינו חשוב כלל.

אשמח להבין איך אותו עורך ייעזר בציור ויבין את התשובה לשאלתו.
yaacobyy
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby zeze13 » Fri Jan 18, 2019 7:53 am

זה בדיוק העניין. עורך מזדמן שיגיע לוויקי לא רוצה לבזבז זמנו בקריאה (אנו יודעים זאת היטב...)ובטח לא בחישובים (רק אם במקרה זה מסקרן אותו). הדבר הראשון שגולשים רואים בדף זה תמיד את הציורים (יש הרבה מאמרים על זה בהנדסת אנוש של עיצוב דפים באינטרנט). הוא מיד רואה מעגלים עם מרחקים ומבין בערך אם הוא היה אמור להצליח לערוך או לא בהתאם למעגל המתאים לרמתו. הוא לא צריך לקרוא אפילו מילה אחת בדף כדי להבין.
zeze13
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby reuvenirony » Fri Jan 18, 2019 8:25 am

yaacobyy wrote:
reuvenirony wrote:מה זה LAT בנוסחה: COS(LAT)*889m ? זה קו רוחב (למשל 32 מעלות בישראל)? אם כן אז ככל שמצפינים רוחב אזור העריכה בכיוון צפון דרום קטן (ולקראת הקטבים מגיע לאפס)? מדוע?

כן, LAT הוא קו הרוחב שבו נמצאים. אזור העריכה אמנת מצטמצם ככל שמצפינים (הצמצום הוא לא בכיוון צפון/דרום אלא בשאר הכיוונים כשהמקסימום של הצמצום הוא למזרח/מערב).
זה נובע מההסבר לעיל של ההגדרה המדוייקת.
אני לא יודע למה הם עשו דווקא ככה. בכל מקרה זה נכון לישראל ולא נכון בשאר העולם (אני יודע שבעולם אזור העריכה גדול יותר בכל רמה אבל אני לא יודע את הנוסחה בכל מקום).

עכשיו ברור לי למה מכפילים ב COS(LAT). זה מכיוון שככל שמתקרבים לקטבים אורך קו הרוחב הולך ומתקצר עד שבקוטב הוא מתאפס. לכן כנראה בחברה רצו שהגיזרה תהיה פרופורציונלית לאורך קו הרוחב.
zeze13 wrote:זה בדיוק העניין. עורך מזדמן שיגיע לוויקי לא רוצה לבזבז זמנו בקריאה (אנו יודעים זאת היטב...)ובטח לא בחישובים (רק אם במקרה זה מסקרן אותו). הדבר הראשון שגולשים רואים בדף זה תמיד את הציורים (יש הרבה מאמרים על זה בהנדסת אנוש של עיצוב דפים באינטרנט). הוא מיד רואה מעגלים עם מרחקים ומבין בערך אם הוא היה אמור להצליח לערוך או לא בהתאם למעגל המתאים לרמתו. הוא לא צריך לקרוא אפילו מילה אחת בדף כדי להבין.
גם אני בעד להוסיף תמונה עם מרחקים. זה נותן הסבר מאד אינטואיטיבי ומיידי.
[ img ] [ img ]
רחובות, קריית עקרון וקיבוץ גבעת ברנר
reuvenirony
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Has thanked: 758 times
Been thanked: 560 times

Postby yaacobyy » Fri Jan 18, 2019 9:58 am

zeze13 wrote:זה בדיוק העניין. עורך מזדמן שיגיע לוויקי לא רוצה לבזבז זמנו בקריאה (אנו יודעים זאת היטב...)ובטח לא בחישובים (רק אם במקרה זה מסקרן אותו). הדבר הראשון שגולשים רואים בדף זה תמיד את הציורים (יש הרבה מאמרים על זה בהנדסת אנוש של עיצוב דפים באינטרנט). הוא מיד רואה מעגלים עם מרחקים ומבין בערך אם הוא היה אמור להצליח לערוך או לא בהתאם למעגל המתאים לרמתו. הוא לא צריך לקרוא אפילו מילה אחת בדף כדי להבין.

1. "להבין אם הוא אמור להצליח לערוך או לא" זו לא מטרת הדף הזה בכלל. כדי להבין את זה הוא לא צריך את הוויקי. הוא פשוט נכנס לעורך המפה ומדליק את שכבת אזור העריכה ורואה בעיניים היכן הוא יכול לערוך והיכן לא.
2. אפילו נניח שזו הייתה מטרת הדף (כדי שהעורך לא יצטרך להסתכל בשכבת אזור העריכה), גם אז הוא לא יכול להבין מתוך הציור (היפה) האם הוא יכול לערוך. למשל כמקרה פשוט אם היה עם ווייז פתוח כאן ורוצה לדעת אם יוכל לערוך כאן, איך הוא אמור לדעת? הוא יצטרך לעבוד קשה מאד ולשאול הרבה שאלות כדי לקבל תשובה לשאלה הזו (גם בגלל שהוא לא יודע היכן בציור עליו להסתכל וגם איך הוא יכול לדעת את המרחק בין הצומת בה היה לבין הסגמנט שהוא רוצה לערוך).
3. המצב בפועל שקל מאד לדעת מה ה- נ.צ של כל נקודה במפה (זוויות), אבל קשה לדעת מרחק מדוייק בין נקודות (לעורך המצוי), וכמו כן אזור העריכה לא מוגדר בכלל ע"י מרחק אלא ע"י זווית ולכן הציור אינו רלוונטי אלא דווקא יסבך את העורך. אם בכלל יש ציור רלוונטי אז זה הציור לפי זוויות שקיים בדף ומסביר בצורה ברורה איך נקבע אזור העריכה.
4. אם עורך מתחיל קורא רק את ההגדרה הפשוטה, הוא מקבל מושג מספיק טוב לגבי מרחקים שהוא יכול לערוך, או מה יהיה השינוי שצפוי לו כשיעלה ברמה.
yaacobyy
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby zeze13 » Fri Jan 18, 2019 10:27 am

כפי שכתבתי מספר פעמים, זה מנגיש את המידע בצורה מיידית, ברורה ופשוטה. מעבר לזה אין לי מה להוסיף.
zeze13
Waze Global Champs
Waze Global Champs

PreviousNext

Return to וויזופדיה (Wazeopedia)