Post Reply

Mentoring

Post by GinBook
Jelikož se nám objevuje mnoho nových editorů a snažíme se je "odchytnout" a seznámit s úplnými základy, otvírám toto vlákno.

Je skvělé, že se nám rozšiřuje v poslední době počet nových editorů znalých místních poměrů, ale tím začínáme mít problém toto ukočírovat. Začínající editoři páchají byť nechtíc neplechu v editoru.

Nové editory aspoň v ČR většinou kontaktujeme přes chat v editoru, méně přes PM a ještě méně pokud se někdo ozve do fóra sám.

Dovolím si shrnout postup, který jsme zvolili v ČR a to především v chatu:

1) asi nejhorší je, aby si nás nováček všimnul. To znamená, běháme okolo něj, kreslíme segment ve tvaru šipky přes panáčka s helmičkou s popisem "prosím chat vpravo dole" a snažíme se na sebe upozornit. Je to jeden z nejtěžších úkolů při této práci. Pokud se nám kontakt povede, je skoro vyhráno a nastupuje bod 2.
2) slušně musíme nového editora pozdravit a nevyplašit, neboť v té chvíli hrozí, že uteče.
Základní informaci kterou musíme poskytnout je existence fora a Wiki, to znamená přímo poskytnou odkazy na obě stránky a vysvětlit co tam je, co si mají na začátku přečíst (žádosti o připojený, vlákno pro nováčky, atd...) též zavést řeč na levely a zámky.
3) další důležitá věc jsou scripty. Základní je jistě script na opravu a vylepšení chatu "WME Chat addon". Také WME Validátor a WME Highlight. Ostatní scripty osobně nedoporučuji nabízet, protože pro začátek to úplně stačí.
Většinou uživatel vůbec netuší jak se tyto věci instalují a je potřeba začít od začátku a vysvětlit jak se scripty dostanou do editoru!
4) Zodpovědět základní otázky. Zkontrolovat jeho první práci a odstranit začátečnické chyby.

Dostávám se k tomu důležitému, pokud takového nováčka zaučujeme, potřebujeme všichni informaci, že se tak stalo. Když jsem rozjížděl tento mentoring stalo se mi po měsíci, že jsem zapomínal koho jsem vlastně již proškolil.

Proto jsem vytvořil jednoduchý formulář a s několika kolegy, kteří též zaučují nováčky, jsme vyzkoušeli jestli to bude fungovat. Formulář je dostupný všem: https://docs.google.com/forms/d/1wsCYfo ... M/viewform

Data jdou do sdíleného dokumentu (práva na úpravy na vyžádání). Tam je jednoduchá tabulka s "level"; "uživatel"; "seznámen se scripty"; "zná forum".


Připomínky?
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times

POSTER_ID:863001

1

Send a message
Last edited by GinBook on Tue Jul 22, 2014 5:46 pm, edited 1 time in total.
Reason: Doplněn odkaz na dokument

Post by d2-mac
pvo11 wrote:Tak jsem vytvořil slíbený dokument se stručným (snad :) ) školením pro editory nováčky.
Paráda! Dnes jsem smolil obsahově něco obdobného jednomu začínajícímu editorovi do PM. Strávil jsem nad tím snad hodinu :(
Jen drobnost, "odsud" zní nějak divně ;)
d2-mac
Area Manager
Area Manager
Posts: 882
Has thanked: 651 times
Been thanked: 245 times
Send a message

Post by GinBook
Omlouvam se, pozdeji opravim.


Komentář z telefonu.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
Ještě se k tomu vrátím...
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
do prvního postu doplněn odkaz na dokument pro prohlížení...
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
Lehce ucestat, doplnit odkazy a drobnosti a je to super.


Komentář z telefonu.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
d2-mac wrote:
pvo11 wrote:Tak jsem vytvořil slíbený dokument se stručným (snad :) ) školením pro editory nováčky.
Paráda! Dnes jsem smolil obsahově něco obdobného jednomu začínajícímu editorovi do PM. Strávil jsem nad tím snad hodinu :(
Jen drobnost, "odsud" zní nějak divně ;)
A protoze jsi mi to poslal do kopie, jsem to cetl. A tez se mi to libilo.

Vlastne se to da cele jakoby potom poslat jako jeden odkaz do PM.

Mimochodem, pokud neexistuje editujici uzivatel ve foru pro poslani PM, je jista moznost zazadat o pridani jeho nicku do databaze pres HQ. ;)


Komentář z telefonu.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
Doplnit do nadpisu: Nastroje (scripty)

U "levelu" bych mozna dal odkaz na anglickou stranku s tomto tematem jako doplnek.

Klidne bych dodal text koho primo kontaktovat nebo odkaz na stranku s Kontakty na CM,CC, GC...





Komentář z telefonu.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
Ok

Upravim nazev. ;) .... noo, jenže já vlastně nevím co tam napsat. Poradíte?


Komentář z telefonu.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
Ty dve posledni chyby s jejich odpovedi jsou prilis zavadejici.

Na tom muze nekdo vyhoret.


Komentář z telefonu.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message