Post by pvo11
Smejci wrote: Pánové, jen bych rád upozornil, že z pohledu zákona jde o značku úsekovou, tj. je platná v celé délce úseku nehledě na počet křižovatek.
Sice jsem podpořil tvoje řešení, ale vidím tam jeden problém a to, že značka konec úseku neexistuje. To zda je nebo není něco v protisměru je dost irelevantní, protože řidič není povinen sledovat značky v protisměru. Neboli člověk to tam musí dobře znát, aby věděl, kde takto definovaný úsek končí.
Smejci wrote: Nelze tady brát fakt, že vjedu do ulice, před nejbližší křižovatkou zastavím (což většinou nejde, kvůli zákazu stání či zastavení) a rozjedu se a jedu dál. Musím splnit definici účelu, a to že tuto ulici projíždím z objektivních důvodů (bydlím zde, mám zde garáž, vezu sem pizzu, jsem zásobování pro lékárnu, atp...)
Účel je splněn i tím, že tam jedu zaparkovat. Než tam nadělali modré zóny, tak jsem konkrétně v této ulici parkoval dost často, jen ne mezi C a D :) .
Smejci wrote: Názor:
Z pohledu navigace je dle mého názoru nesmyslné značku tohoto typu řešit. Je jen a pouze na řidiči, je to jeho povinnost, aby sledoval dopravní značení a věnoval se jízdě. Dle svého uvážení dále pokračuje. Z praxe se lidé běžně vymlouvaní (sjela jsem do rybníku, jelikož mi navigace řekla ať odbočím, atp...) Dokud se na tohle budeme dívat, tak že je vinou navigace, že někdo dostal pokutu za vjetí do jednosměrné ulice (navigace řekla, tak přes to nejede vlak), či za to že někdo spadl z mostu, (protože navigace řekla, odbočte vpravo), tak tahle lidská demence nikdy nezmizí.

Navigace mi má ukázat cestu a já sám vyhodnotím co je nejlepší...
Souhlasím s tím, že za dodržování předpisů je zodpovědný řidič, ale to nezmámená, že nemá smysl to řešit. Pokud my mě navigace často posílala do míst kam nesmím, tak ji tak bych brzo také poslal někam :D .
pvo11
Map Editor - Level 5
Map Editor - Level 5
Posts: 1763
Has thanked: 263 times
Been thanked: 1014 times
Send a message

Post by pvo11
grepa wrote:A teď ještě co dál s řešením.
X4: nemám jiný návrh :)
Jiný návrh jsem psal já, ale ten má smysl je v tom případě, že připustíme, že mezi C a D se dá zastavit a tím pádem má smysl tam povolit přejezd i od západu.
pvo11
Map Editor - Level 5
Map Editor - Level 5
Posts: 1763
Has thanked: 263 times
Been thanked: 1014 times
Send a message

Post by pvo11
vitj wrote:Zkuste tudy pravidelně projíždět a jsem zvědavej co Vám řekne policajt, pokud se tam bude náhodně vyskytovat :-) Rozhodně to bude brát jako celou zónu.
No přesně to jsem psal, to je ale výhodnější pro řidiče :).
Bohužel praxe bude asi jiná. Posílal ten článek z Blanska i tam kde není spor se můžou policajti snažit dát pokutu, s tím, že když nesouhlasíš můžeš argumentovat ve správním řízení.
vitj wrote: "křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci"
Nevím jestli je to v současných předpisech, ale nás v autoškole kdysi učili, že mimo obec je křižovatka jen tam, kde je to označené dopravní značkou, takže je to paradoxně jednodušší poznat než v obci.
pvo11
Map Editor - Level 5
Map Editor - Level 5
Posts: 1763
Has thanked: 263 times
Been thanked: 1014 times
Send a message

Post by pvo11
vitj wrote: O značce zde není ani čárka ...
Pokud jsou tam značky, tak je to jednoduché, ale pokud nejsou, nemusí být úplně jisté jestli nemáš dát přednost zprava. Samozřejmě ve většině případů to není problém rozeznat, ale ...
Nicméně mimo obec se tam dávé minimálně značka A3 - Křižovatka
(kapitola 9.2.1.5 v docela zajímavém dokumentu)

K kapitole 9.2.3.38 Jiný zákaz (č. B 32) tam také mluví o oblasti, ale píšou: "V takovém případě se značky zpravidla umísťují nejen při vjezdu, ale i uvnitř dotčené oblasti", ale to se asi týká nápisu SMOG.

Celý problém je v tom, že zákony jsou napsané 1) vágně a 2) nelogicky, takže umožňují různé výklady. Koneckonců se říká, že když se sejde N právníků, tak mají N+1 různých názorů :). O těch co zákony schvalují a doplňují raději ani nemluvím :D.
pvo11
Map Editor - Level 5
Map Editor - Level 5
Posts: 1763
Has thanked: 263 times
Been thanked: 1014 times
Send a message

Post by Smejci
Pánové, jen bych rád upozornil, že z pohledu zákona jde o značku úsekovou, tj. je platná v celé délce úseku nehledě na počet křižovatek.

Dále pak, s ohledem na to, že tato značka se užívá výhradně jako morální apel na řidiče, aby si nezkracovali cestu skrz vilové čtvrti, sídliště, apod..., tak zpravidla není konec úseku vyznačen..

Dále pak v případě užití úsekových značek, kde není dodatkovou tabulkou úsek přesně vymezen, se bere dotčený úsek jako komunikace, pro kterou značka byla umístěna, tj. dokud nedojde ke změně úseku, tj. konec ulice, změna ulice, konec komunikace dotčeného čísla, stavební překážka, apod...

Nelze tady brát fakt, že vjedu do ulice, před nejbližší křižovatkou zastavím (což většinou nejde, kvůli zákazu stání či zastavení) a rozjedu se a jedu dál. Musím splnit definici účelu, a to že tuto ulici projíždím z objektivních důvodů (bydlím zde, mám zde garáž, vezu sem pizzu, jsem zásobování pro lékárnu, atp...)

Shrnuto: Pokud tedy do dotyčné ulice nejedu s účelem, že tam můj cíl z jakýchkoliv důvodů končí, tak do ní vůbec vjet nesmím. :-) Rozumíme si?

A pokud se někdo rozčiluje, že z druhé strany ta značka není, tak je to proto, jelikož konec úseku je z druhé strany jednosměrný, proto již nebylo nutné úsek osadit značkou tohoto typu, jelikož dost silným argumentem pro neprojetí úseku z druhé strany je značka "Zákaz vjezdu všech vozidel".

Dále doplňuji k "Průjezd zakázán":
V případě kontroly policistou, jsem na vyzvání povinen prokázat důvod (trvalý pobyt, dodací list, garáž, atp...)

Názor:
Z pohledu navigace je dle mého názoru nesmyslné značku tohoto typu řešit. Je jen a pouze na řidiči, je to jeho povinnost, aby sledoval dopravní značení a věnoval se jízdě. Dle svého uvážení dále pokračuje. Z praxe se lidé běžně vymlouvaní (sjela jsem do rybníku, jelikož mi navigace řekla ať odbočím, atp...) Dokud se na tohle budeme dívat, tak že je vinou navigace, že někdo dostal pokutu za vjetí do jednosměrné ulice (navigace řekla, tak přes to nejede vlak), či za to že někdo spadl z mostu, (protože navigace řekla, odbočte vpravo), tak tahle lidská demence nikdy nezmizí.

Navigace mi má ukázat cestu a já sám vyhodnotím co je nejlepší...

Pěkný večer přeje všem Smejci :-)
Smejci
Posts: 56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times
Send a message

Post by Smejci
Dnes jsem to konzultoval s kolegou z dopravní policie. Referát pošlu později.

Dále pak jsem se obrátil na úřad Praha 10, který má značení v kompetenci. Pověřený pracovník mi dnes bude volat, prověří místní situaci. Při hovoru mi uvedl, že nechápe nad čím špekuluji, že značka platí pro celou ulici, ale hodlá to ověřit, a případně doplní dodatkovou tabulku, s vyznačením úseku, jeví-li se jako nejasný. Takže si počkám s čím přijde. Poté budu informovat.

Každopádně mi potvrdil jednu informaci, a to tu, že by rozhodně značka není platná po křižovatku, ale pro celou ulici Šrobárova, až k Vinohradské.
A umístěna tam byla na základě stížností občanů, kterým vadilo, že tam lidé objíždějí kolony a zkracují si cestu.
Smejci
Posts: 56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times
Send a message

Post by vitj
Diskuze odkud kam v tomto případě je bezpředmětná, protože Šrobárova, U vinohradské nemocnice a Hollarovo náměstí jsou osazeny značkou Průjezd zakázán, ostatní ulice jsou jednosměrné ven, tedy do celé oblasti není možno vjet za účelem průjezdu. Kdekoliv v této oblasti když zastavím, tak je to dostatečné, protože není možné do ní vjet jinak než přes diskutovanou značku. Pokud by v oblasti byla jen jedna značka, tak samozřejmě Průjezd zakázán platí jen po nejbližší křižovatku, protože ten, kdo na silnici vjíždí nemá šanci zjistit, že tam ta značka je. Ovšem co je křižovatka je někdy složité zjistit, protože to není např. polní cesta. Někdy se to pozná až z katastru ...

V tomto případě podle našich pravidel by měla být celá oblast jako Private.

Jen pro úplnost, kdyby další značky nebyly osazeny, tak značka bude nejspíš platit po bod G (možná i F, ale to není moc pravděpodobné, záleží na katastru).
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Zkuste tudy pravidelně projíždět a jsem zvědavej co Vám řekne policajt, pokud se tam bude náhodně vyskytovat :-) Rozhodně to bude brát jako celou zónu.

A co se týká katastru, tak je to sice nepochopitelné, ale pokud dojde k soudu, tak soud bude zkoumat jestli je to křižovatka nebo ne a to podle katastru. Bohužel vetšinou mimo města může být obtížné poznat jestli to křižovatka je nebo není. Jen z katastru na 100% poznáš jestli jde o účelovou komunikaci nebo o pozemní komunikaci ...

"křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci"
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
V předpisech je toto:
w) křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci,
x) hranice křižovatky je místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!" nebo "Příčná čára souvislá s nápisem STOP"; kde taková dopravní značka není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení okraje vozovky,
y) křižovatka s řízeným provozem je křižovatka, na které je provoz řízen světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály nebo příslušníkem policie ve stejnokroji (dále jen "policista"), příslušníkem Vojenské policie ve stejnokroji (dále jen "vojenský policista") nebo usměrňován strážníkem obecní policie,

O značce zde není ani čárka ...
Pokud jsou tam značky, tak je to jednoduché, ale pokud nejsou, nemusí být úplně jisté jestli nemáš dát přednost zprava. Samozřejmě ve většině případů to není problém rozeznat, ale ...
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Jasně, předpis to říká a souhlasím, že to tak většinou je. Přesto se najdou místa, kde to tak není a problém může nastat ...
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message