MapRaid

[ img ] [ img ]

Moderators: Unholy, guri211, GinBook

MapRaid

Postby AgentW4C » Mon Jan 05, 2015 10:44 pm

Jak možná někteří víte, v uplynulých týdnech jsem se zúčastnil MapRaid Los Angeles.

Na začátek se hodí definice: MapRaid (doslova přeloženo Útok na mapu, v tomto případě v oblasti Los Angeles) je časově omezená spolupráce komunity s cílem vylepšit mapu v definované oblasti. Zkušenější editoři při tom pomáhají méně zkušeným a společně odstraňují problémy, řeší hlášení uživatelů a obecně vylepšují mapu.

Jinými slovy je to úplně normální editorská práce a zábava, jako děláme běžně v místech, která jsme osobně navštívili (EA) nebo tam, kde je nám to povoleno vyšší mocí (AM), jen se při tom klade větší důraz na koordinaci a komunikaci.

Musím říct, že jsem původně čekal trochu větší hukot, protože jsem si nevšiml, že i když je tak přesně určený začátek (21.12.2014 v 19:00 UTC), bude celá akce trvat dva týdny a pro zájemce ještě o něco déle. Navíc před začátkem chodily výstrahy typu "Opovažte se editovat, když jsme ještě neřekli krleš!", což mě poněkud znervózňovalo, ale nakonec to bylo všechno v naprostém klidu. Technicky je to provedeno tak, že každý účastník dostane AM v předmětné oblasti (ne u všech se to povedlo napoprvé ;) ), takže může upravovat objekty, jejichž zámek je menší nebo roven úrovni editora. Proto je důležité se včas přihlásit, aby příslušná místa mohla přidělit práva.

Ze začátku panoval trochu zmatek - nevím, kolik lidí bylo v chatu editoru, ale víc jsem tam v životě neviděl (přihlášených na MapRaid bylo skoro 200 lidí jestli se nepletu, oficiální statistika teprve bude) a chat byl skoro nesledovatelný. Byli jsme administrativně rozděleni do skupin a na poslední chvíli jsme dostali PM s emailovými adresami celé skupiny, jako že první kdo si to přečte má zahájit Google Hangout a přidat do něj všechny ostatní :) To je skvělé zejména v případech, kdy člověk nemá dedikovaný Google účet pro Waze, takže v hangoutu je pak místo AgentW4C vidět nějaký Jiri Kadlcik a nikdo pak neví kdo je kdo ;) Mírně jsem se zděsil, když jsem v chatu zahlédl prolétnout zprávu typu "Kdo je tu ze skupiny 6? Nevím, jak nastavit ten Hangout, prosím pomoc!", nevydržel jsem a zahájil HO (HangOut) - z 20 lidí jsme byli online tři ;) Pár dalších se naštestí přidalo časem, ale v maximálním obsazu nás byla sotva polovina skupiny online. Poznámka pro případné organizátory: vyplatí se nechat udělat ve fóru skupinu pro PM, dá se potom použít jako adresa pro spamy :) (chodila 1-2 PM denně s rúznými vysvětleními, upozorněními a novými nástroji atd...) Jo, a skript WME MapRaid Los Angeles Overlay (vyznačení ploch pro jednotlivé skupiny v editoru, aby si členové různých skupin nelezli do zelí) se taky může hodit.

Trochu mě pobavilo, že podle pokynů (nesahejte na geometrii :? , nedělejte žádné velké změny, bude na to čas ke konci, neměňte názvy, nedělte a neslučujte segmenty a jízdní směry, nekreslete parkoviště a prašné cesty) se mi na první pohled zdálo, že vlastně není co dělat. Povoleno bylo řešit problémy (MP) a hlášení uživatelů (UR) a popřípadě zpřesňovat plochy a body a doplňovat k nim informace. Jenže většina problémů byla typu "chybějící cesta" v horách, kde zjevně spousta zařízení pravidelně ztrácejí GPS signál, a tudíž řešení bylo typu "problém nenalezen", popřípadě u "menších" obchodů, kde jsme neměli kreslit "uličky na parkovišti" a tudíž vedly na stejné řešení. Jiný kraj, jiný mrav ;) Musím se přiznat, že asi dva problémy jsem zvládl vyřešit i nakreslením "soukromé cesty" nebo "uličky na parkovišti" v místech, kde jsem si řekl, že by se určitě problémy objevily znovu (průmyslový areál s výjezdy do ulic na opačných stranách bloku a podle GPS stop wazery docela používaný a čerpací stanice rovněž s několika výjezdy do různých ulic). Zatímco jsem se vypořádal se všemi MP, které se mi podařilo najít, objevily se v každém UR výzvy k doplnění informací. Standardizované texty většinou vyzdvihovaly dobrovolnost řešitelů a vzhledem k časovému omezení MapRaidu zdůrazňovaly nutnost podat vysvětlení do určitého časového limitu. Takže taky žádná činnost :( Začal jsem je sice systematicky prohlížet, ale nenarazil jsem na žádný, který by mělo smysl nějak řešit bez doplňujících informací.

U prohlížení UR bez editace jsem vydržel ještě následující den, a pak jsem začal studovat pravidla pro mapování v Kalifornii a další pokyny. Trochu mě zarazil institut zvaný Private Installations :shock: Jedná se o skupinu ulic, čtvrť, vojenskou základnu, nebo celé město s omezeným vjezdem jen pro rezidenty a ohlášené návštěvy, většinou s nějakými hlídanými vjezdy. Při editaci jsem se tomu pro jistotu pokud možno vyhnul ;) S hlavou nafouklou jako pátrací balón jsem dohledal chybějící informace k prvnímu místu (byla to tuším benzínka) - adresa, otvírací doba, telefon, web, služby... nezapomenout uložit... a hurá na kontrolu pomocí nástroje Place Browser - to jsem předtím nikdy neviděl, ale vypadá to jako šikovná věcička, jen trochu moc úzce zaměřená, nicméně změny jsou vidět hned :o Zajímavá mi přijdou i validační pravidla... nicméně pokud něco takového někdy časem formalizujeme, asi by se hodilo mít tu validaci i přímo v editoru, jako máme segmenty. Dál je to na vyprávění celkem nuda, zbytek MapRaidu jsem strávil buď s rodinou nebo s náhradní rodinou (chat ve WME nebo GHO), upravoval školy v San Bernardino a okolí (PUR area 3b v Place Browseru) a postupně si dodával odvahu i na úpravu geometrie přilehlých ulic :twisted: (pole neorané, orat se nedoporučuje, ale konec se kvapem blížil).

Ke konci přišlo nečekané hlasování, jestli prodloužit čas MapRaidu o týden (vzhledem k release WME a následné nefunkčnosti ledasčeho), které mělo kompromisní závěr - MapRaid skončil po 14 dnech v neděli 4.1.2015 v 19:00, nicméně těm, kteří hlasovali pro prodloužení je platnost AM ještě o týden až 10 dní (jak zní oficiální informace ;)) prodloužena. Zároveň přichází informace, že Google Hangout se jako komunikační prostředek neosvědčil a napříště zkoušíme něco jiného - Slack - tady se mi žádný ze slovníkových významů tohoto slova pro český překlad nelíbí, takže vyzkoušejte sami ;) (popř. orbitc jistě poradí a pomůže)

Hodně užitečné mi přišlo rozdělení lidí do skupin tak, aby v každé skupině byl někdo místní, kdo by měl lokální znalost, popřípadě se může na místo samé vydat osobně, plus jistá formalizace téhož zvaná Boots on the Ground (boty v terénu)
Navíc v menší skupině se lidi mnohem lépe pamatují, i když mají jiná jména ;) A člověk se někdy dozví i věci, které vlastně ani vědět nechtěl ;)

Pokud to někoho zaujalo, může se zaregistrovat a pomoci s dalším MapRaidem, tentokrát jde o Houston v Texasu a okolí... a v přípravě jsou i další (někde v Kanadě), ale o těch nevím nic bližšího :(

P.S. Omlouvám se za případné překlepy a nesmysly, už jsem to přečetl tolikrát, že je nevidím :oops:
Last edited by AgentW4C on Tue Jan 06, 2015 10:39 pm, edited 1 time in total.
[ img ][ img ][ img ][ img ]
AM: Czechia; Beta tester; Android 5.0 (ASUS ZenFone 2)
AgentW4C
Map Editor - Level 4
Map Editor - Level 4

Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Re: MapRaid

Postby AgentW4C » Tue Jan 06, 2015 12:04 am

O nikom dalším nevím...
AgentW4C
Map Editor - Level 4
Map Editor - Level 4

Postby AgentW4C » Tue Jan 06, 2015 10:33 pm

Některé věci jdou strašně rychle :o, takže kdo chcete vyzkoušet Slack zmiňovaný výše, použijte prosím tento formulář, jak je psáno v oficiálním oznámení.
AgentW4C
Map Editor - Level 4
Map Editor - Level 4

Postby d2-mac » Tue Jan 06, 2015 6:47 am

AgentW4C wrote:Jak možná někteří víte, v uplynulých týdnech jsem se zúčastnil MapRaid Los Angeles.

Výživné čtení, díky!
d2-mac
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 656 times
Been thanked: 245 times

Postby foxitrot » Tue Jan 06, 2015 8:14 pm

Veľmi pekne si to opísal :)

Ja som tam bol tiež, okrem štúdia Raid wiki som nad mapou strávil asi dva krát 3/4 hodiny a akurát tak dopisoval do URiek žiadosti o podrobnejšie informácie, prípadne reportérovi popisoval, čo to vlastne pred tým pol rokom hlásil a kade sa pohyboval a aká bola navrhovaná trasa (lebo ako vieme, klient také veci zásadne neprezradí). Viac času som žiaľ nemal a asi som nezakopol o žiaden segment alebo landmark :( Ešte som možno skúmal zo desať PUR...

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 2685 times
Been thanked: 1172 times

Postby ma5jkl » Mon Jan 05, 2015 11:55 pm

Bol tam od nas este aj niekto dalsi?
AgentW4C(3) [PM] 06 - San Bernardino
foxitrot(6) [PM] 09 - LA
Zirland(6) [PM] 16 - PUR Area 5
«Waze Global Champ» «Country Coordinator Slovakia» «Waze α, β» «WME β» «Localization Coordinator»
«L6 editor» «Monster» «T Rex» «Area Manager Slovakia»

«Samsung Note 8» «VW Golf 6 Cabrio»
ma5jkl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 922 times
Been thanked: 823 times

Postby MagicOfLA » Thu Feb 26, 2015 1:36 pm

... takze... co ste tam vlastne na tej mape spravili? :)
MagicOfLA
Map Editor - Level 5
Map Editor - Level 5

Has thanked: 82 times
Been thanked: 178 times

Postby nocommenta » Thu Feb 26, 2015 12:25 pm

Je tu ďalší MapRaid, tentoraz Mega MapRaid! - (Together in one region):

Calling All Map Editors Of All Levels!

SIGN UP: http://bit.ly/MegaMapRaid
nocommenta
Beta tester