Post Reply

Kruhové objezdy

Post by
Vsadil bych se, že někde na fóru už debata k tomu je, ale nedaří se mi ji najít, tak si dovolím založit vlastní.

Jde mi o instrukce na kruháčích.

Momentálně platí dva stavy hlasových instrukcí:
A) kruhové objezdy s rameny klasické pravoúhlé "+" křižovatky dávají také stejné instrukce, tzn. "odbočte vpravo/pokračujte rovně/odbočte vlevo"
B) u kruhových objezdů, které neodpovídají situaci A, jsou počítány výjezdy

Aktuálně platná dohoda zní, že u velkých a méně přehledných kruháčů (typicky těch, co navrhoval myšlenkově nedostatečný architekt a uprostřed umístil mohylu/piedestal/sochu svobody), u nichž řidič zběžným pohledem neobsáhne celou organizaci dopravy, si pomáháme berličkami, abychom docílili počítání výjezdů (typicky se vytvoří "vidlička" na minimálně jednom rameni).

Můj názor je takový, že VŠECHNY kruháče bez ohledu na přehlednost by měly poskytovat informaci o tom, který výjezd použít, tzn. bych úplně odstranil situaci A popsanou výše.

Důvody?

1. Přehlednost kruháče není konstantní - na neznámé trase v noci nemá řidič zdaleka tak rychlou orientaci
2. Stejně tak ve dne je situace ztížena proudy vozidel, pokud do toho navíc vstoupí autobus v kruháči nebo kroutící se kamion pak jde přehlednost už úplně do kytek
3. Instrukce "na kruhovém objezdu odbočte vlevo" je šílená a nechal bych ji pouze pro situace, kdy bude existovat kruháč z nějakého důvodu projízdný nikoliv doprava, ale doleva. Nevím, jestli v ČR takový je standardně, už jsem ale měl tu čest jezdit kruháčem na druhou stranu během výluk. Stejně tak existují i kruháče, kde vozidlo na kruhovém objezdu nemá přednost před najíždějícími vozidly. To jen tak mimo záznam.
4. Bez ohledu na tvar kruháče jsou si všechny "před zákonem rovny" a přijde mi lepší to respektovat i v navigaci. Třeba když přestane navigace říkat "odbočte vlevo" tak přestanou někteří řidiči na vjezdu blinkrovat levým blikačem (což je v rozporu s vyhláškou)
5. Už jsem viděl řádku UR s tím, že "navigace by měla hlásit 'Použijte třetí výjezd' místo 'Odbočte vlevo'". A zatím jsem neviděl ani jedno UR, kde by řidič požadoval opak. Počítání výjezdu na kruháčích je zkrátka přirozené a řidič blížící se ke kruháči to očekává.

Jistě se najdou i důvody pro zachování současného stavu. Napadá mě:
1. Takto to vymyslelo Waze - což už vzhledem k tomu, že si stejně řadu kruháčů přiohýbáme, není až tak podstatné. Waze navíc neřeší velikost a přehlednost kruháčů, jen úhly.
2. Znamenalo by to práci navíc - upravit dotčené kruháče. Tam je otázka, kolik jich je a jestli by někdo z kouzelníků (pvo11) dokázal z db vyplivnout seznam kruháčů, které by bylo třeba upravit.
3. Již jsem zadal do centercode dříve návrh, aby si v klientu uživatel mohl vybrat, jaký styl navigačních instrukcí preferuje. Nikdo se k tomu zatím nicméně nevyjádřil, takže je téměř jisté, že této funkcionality se v následujících deseti letech nedočkáme

Dokáži si představit hlasování na úrovni fóra, kde by se uživatelé rozhodnuli. Než však něco takového rozjedeme, tak bych chtěl nechat nějakou dobu bublat debatu - jsa si vědom vlastní omylnosti a možnosti přehlédnout nějaký zásadní důvod, proč je současný stav lepší.

POSTER_ID:872432

1

Send a message

Post by bebebrumik
Mluvíte každý o něčem jiném :-) Gin o vidličkách, Vit o kategorii kruháče. Každopádně o těch kategoriiích už jsem na to upozorňoval, že je to doporučeno jinak než se dělá a minimálně jeden kruháč už jsem tak dělal, ale stávající nepředělávám.
bebebrumik
Area Manager
Area Manager
Posts: 1014
Has thanked: 140 times
Been thanked: 192 times
Send a message
Editor L5

Post by bures
Je to sice kapku OT, ale nedávno otevřeli nový kruháč v Rudné. Už pár dní hledám nějaké výkresy, abych to mohl zvěčnit na mapě, ale marně. Prý je to nějaký atypický kousek. Neví někdo, kde splašit nějaký "obrázek"?
bures
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 993
Has thanked: 288 times
Been thanked: 345 times
Send a message

Post by bures
Tohle IMHO nejde vyřešit, aby byli všichni spokojení.
bures
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 993
Has thanked: 288 times
Been thanked: 345 times
Send a message

Post by bures
Na kruhovém objezdu použijte 27. výjezd. :)
bures
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 993
Has thanked: 288 times
Been thanked: 345 times
Send a message

Post by d2-mac
Není oproti reálu moc malý? :)
d2-mac
Area Manager
Area Manager
Posts: 882
Has thanked: 651 times
Been thanked: 245 times
Send a message

Post by d2-mac
A nebylo by tedy lepší změnit pro pravoúhlé kruháče hlášku v kilentovi? Například místo Na kruhovém objezdu odbočte vlevo použít hlášku Z kruhového objezdu vyjeďte levým výjezdem. Je to jen rychle vysypané z rukávu, určitě by se podařilo najít i lepší variantu ;)
d2-mac
Area Manager
Area Manager
Posts: 882
Has thanked: 651 times
Been thanked: 245 times
Send a message

Post by DaV_003
nazor siroke verejnosti:
hlavne to sjednotte, moje siroka verejnost se kloni k pocitani vyjezdu, ale hlavne at je to jednotne! :))

abych vysvetlil svuj vylev, vratil jsem se z cest po holandsku a myslel jsem ze vyrostu. kazdych par metru kruhac a ze jich tam maji.A i kdyz jsem jel vsemi rovne tak jsem dostal stejnou hlasku max. 2x po sobe (rovne - druhy vyjezd - druhy vyjezd - rovne - rovne - druhy vyjezd -...). vylozene na palici:(

A abych nebyl jen negativni: kam se na ceske waze hrabou. Permanentne me nejrychlejsi cesta hnala pres obytne ctvrti a jina lahudkova zakouti:) Ne ze by mi to vadilo, ja rad mista, kam turisti nechodi, ale ridici tam maji peklo.
DaV_003
Posts: 154
Has thanked: 41 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by GinBook
Tady není potřeba hlasovat. Jakmile někdo nahlásí chybu Vpravo-Vlevo se takový kruháč opravuje.

Snad jediná možnost udělat kruháč Vpravo-Vlevo se řeší, pokud je to něco menšího nakreslené na zemi. Tuším někde v Plzni to bylo.... a se dívám, už to někdo překreslil na běžné křižovatky.

Kruháče jsem většinou řešil kdysi dávno, dnes Tex, BB, Grapa, všichni to opravujeme.

Jedna perlička. V Ostravě mne jeden kruháč hlásil každý den jinou verzi hlášek při stejném zakreslení. Rozmluvil jsem mu to.

Jak takové kruháče opravovat víme. Na jedné větvi je potřeba rozdělit segment na dva.

A ano, zamykat na L3, ale to děláme běžně.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
To je divne, sem tu psal a nejak se to tu nezobrazilo.

Ja preferuji pocitani vetvi, L4, skutecnost dle znacek ikdyz je to kruhac pidi.

Takze ano, jak jsi to psal.

Daleko zajimavejsi otazka od Grepy je, kde ty vydlicky delat.
A jeho logika ma neco dosebe.
Davat to na co nejnizsi tridu cesty. ...


Komentář z telefonu.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
Je to k diskuzi.
Sam jsem preferoval a vsechny ucil na nejvyssi tridu.
Z druhe stranky take porusujeme pravidlo dle ori. Wiki v jakem pripade zvolit tridu kruhace kde se to bije v tridach napojenych cest.

Tez jedna zvlastnost. Tam kde vidlicka je, to hlasi za 1000m....., tam kde neni vydlicka hlasi za 800m.....


Komentář z telefonu.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message