Post Reply

Elitarstvo v komunite

Post by hamilnes
EDIT (porubcan): temu elitarstva, ktoru hamilnes otvoril vo vlakne venovanom doporucenym skriptom som vyclenil do separatnej diskusie.
bebebrumik wrote:Můžeš to sepsat do prvního příspěvku :-) Nevim jestli je dobré zveřejňovat hned všechny skripty a doplňky. Nováčkům stačí ty co jsou sepsané ve školení a takový TB v rukou L1 by mohl napáchat dost škody. Možná nějaká stránka, na kterou by dostali odkaz až L3+ ?
Veľmi zaujímavé myšlienky.
Žiaľ z hisórie sa môžeme poučiť že práve takéto myšlienky zrealizované do absurdity prispeli k nárastu xenofóbie v spoločnosti a v konečnom dôsledku k šovinizmu či nacizmu.
Od skutočnosti, že nováčikovia robia vo Waze veľa chýb (nakoniec kde nerobia) ku tvrdeniu že páchajú veľa škody a môžu vážne poškodiť hotovú mapu je veľmi ďaleko. To druhé je len utkvelov predstavou možno vyvolanou strachom o svoju odvedenú prácu. Ako mi je známe, zatiaľ k ničomu takému u nás (CZ, SK) nedošlo.
Nedošlo k tomu jednak vďaka zodpovednému prístupu editorov počnúc L1-(!) a končiac GCH, ktorý neustále sledujú stav mapy.
Nemôžem nestranne súhlasiť s reštrikciami, či obmedzeniami, ktoré by editorov pripravovali o účinné nástroje editácie, len preto, že sa niekoľko top editorov nechalo nahovoriť, že sú niekým viac. Týmto nijak nechcem znižovať ich zásluhy pri tvorbe mapy.
Za podobnými myšlienkami nezmyselných reštrikcií a obmedzení cítiť podceňovanie všetkých nováčikov bez rozdielu. Dokážete ešte pripustiť, že tu na mape pracuje aj množstvo zodpovedných editorov, ktorí síce nemajú vaše bodové hodnotenie, ale sú prínosom pre mapové dielo alebo komunitu? Kto potrebuje zabrániť rastu tímto novým editorom, a to aj pomocou práve týchto rozširujúcich skriptov? Skutočne si myslíte že čo nováčik to nesvojprávny, čo nedokáže rozlíšiť dobré od zlého? Ide vám skutočne ešte o spoločné mapové dielo?
Obmedzenia nikdy neboli dobrou cestou! Nováčikov treba trpezlivo poučovať, naprávať a viesť k zodpovednosti a nespratníkov adresne riešiť. Ale to nedokáže každý. Vďaka niektorým za takúto prácu! (mali by mať po zásluhe badget Mentor).
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times

POSTER_ID:16993598

1

Send a message
Last edited by porubcan on Thu Apr 16, 2015 8:14 pm, edited 2 times in total.
Reason: inputting the information about topic split

Post by Grepa
hamilnes wrote:Je poľutovaniahodné .....
Ahoj, milý Hamilnes. Když se já dívám na oba zmíněné reporty nevidím mezi vyjádřením tvým o šovinistech a spol. jenž pokládáš hned bezprostředně za myšlenku (citaci) od Bebebrumika o opatrnosti se seznamem skriptů a mým vyjádřením o problémových rádoby diskutérech markantní rozdíl.
A když ty jsi nemyslel žádnou část editorů konkrétně a věříš tomu, že se to vyjádření nemůže, ani nikoho z nich dotknout, tak já také nepsal (aspoň takto jsem myšlenku chtěl vyjádřit) o nikom konkrétně a nechápu proč píšeš "hoc by si ma osočujúco škatuľkoval" :) => možná jazyková, nebo světonázorová bariera :).

BBB použil sice formulaci "... jestli je dobré zveřejňovat ...", ale to je prakticky jen slovní obrat, protože skripty a jejich seznam i s popisy (někdy horší a někdy lepší) jsou veřejně dostupné a ani technicky není možné je skrývat. BBB jen diskutoval o tom jestli je rozumné hned na VIP místě široký seznam vypisovat.

Ale závěrem doopravdy nemám zapotřebí a nechci nikoho osočovat. Tudíž omlouvám se Milý Hamilnes konkrétně Tobě slovy. Promiň mi prosím, že jsem Tvou obecnou zmínku o šovinistech vztáhl na aktivní část CZ LCH, kterých jsem součásti a cítil se díky této nekonkrétní poznámce nepochopen a ponížen, ač jsi takto nikoho z CZ LCH titulovat nechtěl, jak si následně vyjádřil. Pokud mi můžeš odpustit budu rád :) Grepa.
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message

Post by hamilnes
Tu sa ani tak nejedná o to, či existuje alebo neexistuje možnosť (hoc neúmyselne) poškodiť mapu, lebo koniec-koncov takáto možnosť pri komunitnej mape tu vždy bude.
Jedná sa o to či dáme svoju dôveru nováčikom a budeme ich povzbudzovať, alebo ich budeme od začiatku odsudzovať a riadne ich priškrtíme. (Sorrry, ale keď hneď v úvode napíšeš o mojej neskúsenosti, tak aj to o niečom svedčí. Pozn. na vysvetlenie - moj prvý účet vo Waze bol založený v r. 2010, ale to Waze vypadalo inak). :-)
Waze nie je pilotným projektom v komunitnej práci na webe/aplikácii. Ak som písal, že reštrikcie nie sú absolútnym riešením, tak práve na základe skúsenosti z predchádzajúcich komunitných projektov ako napr. Wkipedia určité skúsenosti mám. Veľké a nepremyslené okliešťovanie práv nováčikov vždy prinielo ich úbytok a to sa prejavilo na zmenšení počtu príspevkov a menšom raste projektu. A to asi nikto nechce.
Podľa mňa je teraz podstatnejšie stanoviť jasné a všetkým dostupné pravidlá ako robiť reštrikcie. Preto nie som zástancom plošných obmedzovaní editorov.
Nebo tu mam placnout vsech 45 scriptu? OK, co to pomuze novackovi?, akorat zmatek v kebuli a utece.
Doteraz boli predsa všetky skripty prístupné v angličtine a nikto z nováčikov (vrátane anglicky hovoriacich) zdravotnú újmu neutrpel. :-)
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
V kľude!
Možno som to nedostatočne vyjadril: Vďaka všetkým za mentoring!
Reč bola o obmedzovaní skriptov pre nováčikov a s tým nemôžem súhlasiť (bez rozdielu či v SK, CZ alebo UK).
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
grepa wrote:Už jsem chtěl předtím reagovat na to aby někdo LCH označoval byť obecně za xenofobní šovinisty či nacisty. Ale pak jsem to smazal a teď přece jenom už to musí z kozy ven :(.
Je poľutovaniahodné, ako si to pochopil a čo tu napísal, lebo je to zveličené a podsúva to niečo nepekné.
- Ak reguješ na tento príspevok, mal by si byť adresný a pridať aj presnú citáciu.
- Verím, že ak napíšem že podobná myšlienka "prispela k nárastu" nejakej ideológii ešte neznamená že označujem autora za zástancu akejkoľvek z ideológií. Čítaj správne! Ak sa adresát cíti takto dotknutý, tak to ľutujem. Môj cieľ nie je niekoho osočovať!
- Príspevok bol odpoveďou citovanému diskutérovi a nijak neznevažuje LCHs.
- Áno, mal som a mám výhrady voči elitárskym reakciám niektorých diskutujúcich, ktoré by mohli viesť k obmedzovaniu práv editorov, hoc by si ma osočujúco škatuľkoval za "problémové rádoby diskutéry".
- Čítaj pozorne! Môj príspevok nebol bez riešenia.

Možno sa to niekomu bude zdať mimo tému, ale ja odporúčam pred ďalšou wardiskusiou pozrieť tento autentický film. Potom možno niektorí viac porozumejú aké krehké sú hranice medzi slobodou a totalitou a dúfam, že lepšie porozumejú aj mojim motívom.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hh2ok
Milí přátelé,
jsem wazerem 3 měsíce i s cestou a do editování mne vtáhl můj desetiletý syn. On mi napřed říkal o nějakých skriptech a já mu dal jen za úkol mi je nainstalovat do chrome. Moje práce mne docela vytěžuje a editovat jdu, abych odlehčil hlavě od tvorby studijních materiálů pro moje klienty, psaní různých projektů a sbírání dat ze šetření.
Jsem rád, že jsem se naučil jednoduše editovat a jsem rád, že nemohu jen tak něco pokazit. Beru to tak, že když se naučím více, projdu sítem, a bude.
Kdybych byl studentíkem, mohl bych waze dát více, ale jsem tatík, vlastník firmy a nemohu. Jsem rád, že to po mne nikdo nechce.
Jsem rád, že mohu ovlivnit to, jak navigace, která je u mne v autě, naviguje.
Vím, že je spousta práce udělaná a strašně by mne mrzelo, kdybych něčí práci s dobrým úmyslem pokazil.
Zatím více skriptů nepotřebuji. Když budu potřebovat, zajdu za někým zkušenějším na pivo nebo na kávu a naučím se to ovládat. Strašně se mi líbí freeedity, i když jsem je sám neupotřebil. Mentor pak může sledovat práci konkrétního nováčka.
Kluci, nechte to tak. Věřím, že když budu potřebovat, naučím se více a naučím se užívat i další skripty. Taky mne ten, kdo mi je ukáže vysvětlí, co mohu skriptem opravit a co s ním mohu posrat. Nepotřebuji přeskakovat levely, ale při špatném pokynu v navigaci, mohu zjistit, kdo to blbě napojil. Při tom si aspoň virtuálně s někým pokecám. Dobrý.
Díky
Honza
hh2ok
Posts: 122
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times
Send a message
hh2ok a klidně zatrubte ;-) :mrgreen:

Post by Kebb01
Něco málo taky přihodím.
Nemyslím si, že by celkový seznam scriptů byl pozitivním přínosem. Dá se jimi napáchat spousta přínosů, ale i škody! Proto si myslím, že je mnohem lepší, když si aktivní editor, který u práce vydrží tři měsíce, půl roku, rok, sám dodatečné skripty najde tak, jak sám cítí, že by je potřeboval. Sám vím, že při editaci jsem narazil na něco, co mě napadlo, že by šlo zjednodušit a na ten popud jsem zapátral, jestli takový skript existuje. Konkrétně jsem se věnoval URkům... a našel jsem! Tehdy to byl UR-MP Tracker, který je teď téměř standardem. Teď bych rád našel něco podobného na vyhledávání Place Updates...

Celkově jsem tím chtěl říci, že si myslím, že mnohem lepší je, když se scripty dostávají editorům do rukou postupně, vývojem a potřebou než jim "dát rovnou do rukou granát" a starej se, jak tady někdo napsal.

Odesláno z mého HTC One S
Kebb01
Area Manager
Area Manager
Posts: 707
Has thanked: 224 times
Been thanked: 247 times
Send a message
Oficiální web CZ Waze komunity

------------------------------------------------------------------------------------------------
Sleeping editor for Silesia & West of the Northen Moravia ║ Xiaomi Redmi Note 10 on the board of Renault Mégane

Post by Kebb01
Offtopic:
foxitrot wrote:
Kebb01 wrote:Tehdy to byl UR-MP Tracker, který je teď téměř standardem. Teď bych rád našel něco podobného na vyhledávání Place Updates...
Nie priamo v editore ako UR-MP T., ale pomôže LMUR.

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
Jj, tuto kombinaci používám, ale není to úplně ono :)

Ale dokud se nevynoří nic lepšího, dá se tahle kombinace doporučit --> v LiveMap sledovat PlaceUpdate pomocí LMUR a nalezené aktualizace upravit přepnutím do WME.
Kebb01
Area Manager
Area Manager
Posts: 707
Has thanked: 224 times
Been thanked: 247 times
Send a message
Oficiální web CZ Waze komunity

------------------------------------------------------------------------------------------------
Sleeping editor for Silesia & West of the Northen Moravia ║ Xiaomi Redmi Note 10 on the board of Renault Mégane

Post by nocommenta
DaV_003 wrote: Take bych uvital prehledny soupis scriptu, kde by mohl byt popis funkcnosti, ucel i rizika.
Pripájam sa k DaV_003-ovi s požiadavkou.
nocommenta
Posts: 1825
Has thanked: 90 times
Been thanked: 343 times
Send a message
https://s.waze.tools/s0300.pnghttps://s.waze.tools/c4s.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/MapRaider_Badge_63px.pnghttps://s.waze.tools/beta.png

Post by porubcan
myslim, ze sa tu zbytocne ide od temy a s uplne zbytocnymi vasnami.
keby Waze chcelo dat vsetkym editorom do ruky silne nastroje, tak to spravi. no vieme aka je realita.

skripty su dielom sikovnych (a skusenych) uzivatelov a su nieco navyse. obsahuju take moznosti, ktore samotne WME nema.
aj niektori autori skriptov v ramci ich funkcionality diferenciu spristupnenu fukncionalitu na zaklade levelu editora.
naozaj su niektore pomocky pri nespravnom sposobe pouzivania nebezpecne a vedia napachat skodu.
celkovo akykolvek skript, ktory umoznuje mass-editing je nebezpecny a to dokonca aj v rukach skuseneho editora (ak si neda dobry pozor, pripadne na nieco zabudne)

nikto z local (ci nebodaj global) champs neznevazuje pracu tisicov editorov. kazdy, kto upravil co len jednu ulicu alebo place, je uzitocny a patri mu vdaka. tu vsak nejde o elitarstvo. tu ide o sposob ako mapu manazovat tak, aby bola spolahliva a funkcna pre tisice uzivatelov. skody napachane novacikmi (ci uz z nevedomosti alebo nedbanlivosti, pripadne z neznalosti pravidiel alebo uplatnenim "vlastnych" pravidiel) sme tu viac krat videli. viacere pripady tu boli zverejnene. nie preto, ze by sme chceli niekoho lyncovat ale preto, aby sme poukazali na nebezpecenstvo, ktore realne hrozi a skody v urcitom rozsahu uz nastali.

a ano, situacia v CZ a SK je hodne odlisna. rozdiely su v samotnej kvalite mapy (hoci mozno dnes uz nie velky), CZ je vacsia krajina, CZ komunita ma niektore pravidla ine ako SK a hlavne v nastrahach, ktore si bezny uzivatel nema preco uvedomit (posunute satelitne snimky na SK uzemi, ktore nam sposobuju asi najvacsi problem). osobne nevidim lepsiu alternativu riesenia situacie ako to co sme spachali - t.j. zamykanie s moznostou byt povyseny na vyssi level pre takych editorov, ktori zvladaju kvalitnu pracu.

je mi jasne, ze nie kazdy zacinajuci editor je ochotny/schopny prekusnut bariery, ktore zamykanie sposobuje. na druhej strane, nie je to tak davno, co aktivny zaciatocnik "upratal" nove zamky podla posunutych snimok. spravil chybu. nechtiac. poucil sa a dnes je uz AM a mozno robi lepsiu robotu ako niektori sluzobne starsi L3 editori... system je nejako nastaveny a ak ma niekto potrebu prediskutovat toto nastavenie, tak forum tu mame prave od toho.

pridi s lepsim navrhom. potesim sa.
porubcan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6829
Answers: 1
Has thanked: 635 times
Been thanked: 1861 times
Send a message
https://storage.googleapis.com/wazeoped ... 00k_6c.pnghttps://storage.googleapis.com/wazeoped ... onster.png
SK Country Coordinator, SK Country Manager, Global Champ, Waze Beta Tester