Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by foxitrot
ArgiCZ wrote:
foxitrot wrote:A MPR 7 m pred križovatkou som ešte nevidel. :)
https://i.imgsafe.org/a2f12df.png

:mrgreen:
OK, tak to je asi značka hneď za predošlou križovatkou, umiestnená kvôli ožratej zebre, čo leží na zemi, takže má dôvod a platnosť na celý ten krátky segment medzi križovatkami. Ale vďaka za foto, to je asi úsek s najkratšou platnosťou MPR, aký som kedy videl :-)

Inak keby Waze chcel využiť svoj potenciál, na zníženie MPR by mohol (nejakým nevtieravým spôsobom) upozorňovať už vopred. Návrh majú na stole už dlhšiu dobu.

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
CyrilKubrt wrote:O smyluplnosti například plné čáry mimo obec by se daly vést dlouhé diskuse, často zybtečná, někde chybějící...
?? Zmysel má perfektný, len musí byť v zhode so situáciou na ceste. Keď chýba alebo je tam, kde ju netreba, tak by som pochyboval o zmysluplnosti "orgánu", ktorý o nej rozhodol alebo firmy, ktorá ju namaľovala.

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
TeXi, možno si myslel na to isté, ale napísal si pravý opak ;-)

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
Súhlasím že také značky nedokážeme použiť. Potrebovalo by to krátky segment pred križovatkou, ten by potreboval Junction Box (kvôli zberu prejazdových dát pre rôzne smery) a aby aplikácia takú MPR v trvaní stotín sekundy stihla oznámiť, musela by to robiť v predstihu niekoľkých sekúnd. Momentálne sci-fi.

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by GinBook
CyrilKubrt wrote:Chci vyjádřit přesvědčení, že editace ve WAZE postupně nedopadne tak, jako na jistém zájmovém serveru o zájmových bodech, kde se to stalo serverem několika málo lidí /cca do deseti/, kdy ostatní přispívatelé byli postupně vytlačeni tím, jak bylo všechno přeorganizováno a přeřízeno, a občas jsme byli s vysokou dávkou arogance poučeni, že pouze vládce náš, slunce naše jasné to zde má pod palcem.
Že by Pán Gumajz? ;-)
Až se dostanu do jeho stavu, prosím, flákněte mne trubkou průměr 50mm, stěna 4mm, délka 1500mm mezi uši. Děkuji.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
kolik že to je metrů do křižovatky ta 50ka? A platí ta značka vůbec?
Jak to zakreslit? Z druhé strany je to samé.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message
Attachments

Post by Grepa
jumbo78: Ano :). Myslím, že celkem jasné stanovisko a příznivcům Waze blízké ;)

jardacz: Ano a nedávno to zmiňoval pvo11. Ve volné citaci a nevím jestli je autorem ;) "WAZE není aplikace pro každého". Mně připadá, že pro mne je super. Tobě nesedí, OK.

Je pravda, že očekávaní některých uživatelů jsou a nebo se stávají nereálná. Některé funkce, jako MPR (další takovou osobně vidí typy vozidel, hlavně TIR) je možné brát jen, jako doplňkové. A to právě z opačného důvodu, který je silnou stránkou WAZE => iniciativa editorů.

V předešlé verzi (3.9) byl tachometr a teď je možnost mít aktivní i s MPR funkci, ale to je jen možnost. Komu nevyhovuje, může vypnou zvuk, nebo i celou MPR a nechat jen tachometr, nebo nic.

Ve skutečnosti MPR nebude nikdy 100%. Protože se dotazuje serveru na atribut MPR, nebude bez serveru fungovat a bude mít vždy zpoždění. Je to podobná polívka, jako přání některých klientů na offline mapy, když princip je právě v online datech :). Jiné offline navigace mají uloženou rychlost přímo v samotných offline datech => přesnost zobrazení může (zadané MPR) být ovlivněná nakonec jen nepřesností GPS => cca 5-20m. Ale Waze se server ptá, jaká je MPR? => a výsledkem je cca 2-3 sec. zpoždění. Ve městě je pak nepřesnost cca 30-50 metrů a mimo město cca dvojnásobek. Proto také je nereálné očekávat, že aplikace na takto krátkých úsecích stihne na MPR upozornit i kdyby byla správně zadaná. Podle pravidlech řešíme to tak, že takový kousek přidáme k jiné, vhodné MPR. Další problém, kde vůbec vzít aktuální MPR, když aktivní editoři nemůžou vše projet. Výsledkem obou problému bude, že na hlavních tazích bude spolehlivost třeba 99% na vedlejších 90% a jinde bude ještě nižší, nebo žádné MPR. Ale to mají komerční Navi také, jen se jim daří (z principu) přesněji zadat začátky a hlásit i velmi krátké úseky.

EDIT:
"DEDUKCI O OVĚŘOVÁNÍ ATRIBUTU RYCHLOSTI JSEM CHYBNĚ POPSAL, NÁSLEDNĚ MNE KOLEGOVÉ OPRAVILI A JÁ POCHOPIL KDE JSEM UDĚLAL CHYBU V ÚVAZE. MPR SE NAČTE DO CACHE PAMĚTI SOUČASNĚ S AKTUALIZACÍ MAP V OKOLÍ TRASY."


Ale jak jsem psal výše, nikdo nikoho nenutí jezdit s MPR, ani s tachometrem a vlastně ani Waze. Ale chápu rozladění jardacz a lidí, kteří mají od Waze, nebo jiné aplikace, či techniky nějaké očekáváni a je otázka jestli není nereálné. Waze není v konečném pohledu komerční aplikace a IMHO za tu cenu dává neuvěřitelné informace.

PS: I když v důsledku, ta cena není zase tak malá, je to práce komunity příznivců a editorů. Je to jak doma, relativně zadarmo, ale stojí to strašné úsilí a postupem času, čím dál tím více ;).
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message
Last edited by Grepa on Sun Apr 10, 2016 8:05 am, edited 1 time in total.

Post by Grepa
CyrilKubrt wrote: .... aby needitoval z mapy, ale pokud možno podle skutečnosti..... ..... Pokud dané údaje nemá, pak raději ať nevnáší do mapy nesmysly.
Ještě informace k chybám na MPR. HQ měly pro spuštění logickou podmínku: dostatečné procento segmentů s nastavený MPR. To, že to v CZ a SK je zapnuté jej jen díky tomu, že jsme, jako editoři tuto stihli splnit a ručně. Jinak by MPR nebylo spuštěné a nebyl by ani, některým uživatelům moc chybějící rychloměr :?. A HQ požadoval splnit tuto podmínku, hlavně na páteřních komunikacích (to jsou zámky L3 a výše).

Proč jsou vlastně zámky pvo11 popsal. Já jen přidám, že editace funguji naostro => vše co kdokoliv v mapě změní, jde rovnou v aktualizačním cyklu do mapy. Ač je dneska WME (i díky skriptum) hodně přívětivý (mimo slabé chvilky ;) ) přesto se do mapy nedá kreslit bez znalostí. I tak se stane, že zkušení editoři se zhádají nad křižovatkou, roztrhají si občanky, aby se pak shodli nad tím, že se vlastně neshodnou :D. A to se opakuje šestkrát do roka ;), ale nakonec (protože co já vím, všichni editoři) chceme jen a jen funkční a co nejvíce kvalitní mapu, tak se dohodneme.

A neznalý nováček, otevře editor: Jéé, co to tu máme za nesmysl, tam to znám a toto tak není. Většina ( mrkni doma v koupelně jednoho takového máš, v žertu :) ) hned, kdyby mohla, by to podle zdánlivé skutečnosti i opravila => a tím, velmi pravděpodobně i pokazila => a na druhý den by se waze v tomto místě možná i sekl. Stačí malá červená šipečka, kterou nevidí a hups => ale abych byl spravedlivý toto se stane z jiných důvodů, nebo i neúmyslně zkušenějšímu editorovi (v promile případů). Taky to pak mrzí trápí . Kdežto nováček naopak v dobré víře a s nadšením spasitel, je schopen, za noc (kdyby mohl) zbořit celou centrální Prahu. Protože se třeba rozhodne, že to není Praha ale "Praha 1" (nebo "Praha - Stodůlky" :D) a začne pomáhat. Zkušenější editoři, už takové syndromy "zpravidla" nemají. Dneska je celkem dost (a v CZ relativně hodně) editorů a CZ je celkem po několika sanacích vyčištěna vod RED a U-tuns (což jsou nejčastější chyby nováčků), ale i tak v méně frekventovaných místech ještě na malé a čerstvé RED a U-turns políčka se narazí. Také je fakt, že je to taky díky stylu a množství práce místní komunity, která se hned zajímá o každého nováčka, hned jak se v chatu objeví. IMHO razíme zásadu, raději pomoc a ukázat místnímu než následně opravovat s omezenými informacemi :).

Zpět k MPR. Vlastně jsme jako LC měli jednu nabídku plus další možnosti:
1/ nechat nastavit MPR centrálně podle atributů segmentů (IMHO některé země to použily)
2/ udělat to jen podle fyzické informace => doufám, že je jasné, že to by nebylo nikdy :) a navíc než by uběhl rok, dva či více, některé první MPR by stejně neplatili.
3/ použít Street View a jiné možnosti, ale protože tyto zdroje jsou často 2-3 i více let staré, opakuje se omezení na aktuálnost viz bod 2/ ;)
4/ udělat to více či méně vod voka, protože problém omezené aktuálnosti viz 2/ a 3/ stejně značku naeditovanou v roce 2016 stejně zub času vokouše a když ne za měsíc tak v roce 2019 tam bude jiná, pěknější.

Ač se LC radili, jak chtějí kvalitu dosáhnout nepamatuji, že by vymysleli něco jiného. Pokud jsem na něčí, důležitou myšlenku zapomněl, omlouvám se, připíšu ;

Nakonec jsme pochopitelně pro nejdůležitější komunikace (L3+) vybrali, jako hlavní metodu 3/ s kombinací (když to jde a nebo se to tam zdá divné), nebo je možnost tak 2/. Pro méně důležité místa (L2-) jsme a asi pochopitelně (jako LC s výhradami) tolerovali i metodu 4/. Pochop, že třeba v tom Hodoníně (protože si to napsal) jsem omezeně nějakou dobu schopný usoudit, že jsi něco změnil. Můžu odtušit, že to bylo nejspíše MPR, ale nevím jestli jsi použil metodu 2/ nebo 3/ nebo 4/ :? a pokud na Street View vidí něco jiného, tak mám dilema. Jak z druhé strany republiky mám záležitost vlastně vyhodnotit a správně uzavřít? Ty víš, já ne, ani netuším. Leda zamknou na L4, bo téměř všechny L4+ znám osobně, nebo mám na ně kontakt a VÍM, ŽE BUDOU KOMUNIKOVAT => to je nesmysl. Odemknout na 1/2 roku, nebo na pořád všechno na L1 => IMHO TAKÉ NESMYSL. Navíc protože 1/2 nováčku L1 otevře, zkusí (čti v dobré víře, posere) a už se nevrátí, není s kým komunikovat => není jak zjisti proč. Byl to test, chyba, snaha? Bylo to reality, nebo ne a jen to zkoušel? Jediné co vím, že je to teď špatně a že to přestalo fungovat. A vidím to, protože mám zkušenosti a také vyladěný editor. Což zase není pro každého, protože nemá TY ZKUŠENOSTI a zase dokola ;). Protože vytunit editor :D, 20, 30, i více skripty si může každý, jen je nutné pochopit co, jak a proč ;)

Jak jsem psal v dřívějším reportu nikdy (i jiné Navi) nebude MPR 100%. Protože co teď platí, příští měsíc je jinak a dokud (rok, dva, tři) to někdo neopraví, bude špatně. Zadat nové silnice není tak velký problém => jsou více vidět a časem se propíši do leteckých snímku => takže i kdyby tam žádný wazer nejel v mapě časem budou. Správná MPR třeba nikdy :).

Ale aby to neznělo tak pesimisticky. Teď máme významnou část MPR nastavenou s nějakou chybovostí, protože jsme často na L3+ segmentech použili 2-3 roky staré Street View. Pokud (a já tomu věřím) kolegové a klienti budou dále pokračovat, tak na těch důležitých a hodně perforovaných místech bude chybovost rychle klesat a možná se dostaneme i na reálné absolutní číslo "skoro vše". No a na těch ostatních chyby zůstanou dlouho a nikdy to nebude ideální, ale kdo ví možná za několik let bude mít každá oblast nějakého svého místního nicka.
CyrilKubrt wrote: ..... Najdu si čas, chuť a energii na opravu chyby .... ....To levelování mi v tomto případě přijde jako kontraproduktivní ... .... kde se to stalo serverem několika málo lidí ....
Popravdě pokud si najdeš, čas a pochopíš CZ/SK sekci Wiki a na nějakém setkání uděláš pár vzorových křižovatek s vysvětlením co, jak a proč. Troufnu si říci, že máš L3 prakticky v kapse. Pokud takto nastuduje někdo ENG verzi a vysvětlí některé nejasnosti místním Local Champs (L4+) tak tě komunita vcucne jak malinu :D. A možná i (ale to nechci slibovat bo vo tom nerozhoduji) by takový expert dosáhl i na L5+, co by dup ;). Takže nechceš-li editovat, nemusíš, ale nastudovat musíš. My plebejci studujeme pravidla při editacích => proto pro běžného editora je editační čas nějakou takovou orientační mírou :). Fakt je, že někdo i po desítkách tisic editů, by na důležité věci raději neměl sahat, bo neví co činí. Nezajímá se o pravidla, souvislosti a jen čmárá. Někdy to v komunitě řešíme a snažíme se spíše pomoc, než rozdávat košíky s banány :?. Stáva se to občas, když někdo editoval před léty. Pak se o editor nezajímal a teď zjisti, že se to zdá jednoduší, než dříve a prásk, bo netuší, že to jen vypadá jednodušeji a není :(.

V CZ je velmi otevřený přístup k znalým kolegům. CZ komunita se hodně snaží získávat a školit nové editory. Nevím ale myslím, že se stačí podívat a nějakém elitářství se dá v CZ těžko hovořit. V podstatě by jsme jako komunita byli rádi, kdyby editor otvírali jen samí takoví editoři co mají znalosti na úrovní L3+. Ne počet editů, ale znalosti jsou klič pro vyšší Level.

Jeje to jsem se zase rozepsal :?, to zase dostanu sprduňk na schůzce LC :D. Ne, ještě jedno a veřejně mohu prohlásit, že pokud nějaký nováček, prokáže, že má vícero znalosti než já a nedostane L3+ do 2 měsíců a klidně i s minimem editací, tak "ať se propadnu do západního Německa".
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message
Last edited by Grepa on Thu Mar 31, 2016 11:42 pm, edited 6 times in total.

Post by Grepa
GinBook wrote: ... Že by Pán Gumajz?
Trubku neřeš ;). Eeee, není Gumajz slečna? :). Já jen, aby nedošlo k trapnému omylu.
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message

Post by Grepa
CyrilKubrt wrote:.... v tuto chvíli je můj problém, že nemám oprávnění ...
Budeme rádi za každou pomoc =>
1/ Ideální je sednout si k editoru a v chatu někoho najdeš a pokud máš aspoň minimum zkušeností tak ti L2 odemkne kolega třeba hned, L3 pokud si bud jistý, nebo se bude dívat pře rameno. A pokud slíbíš na psí uši, že nesmažeš a neposuneš, tak pod dohledem i tu L4 se dá zmáknout.
2/ Super je permalinky s popisem do žádosti o připojení.
3/ Nu poslední jsou URka, ale ty anonymní nejsou moc velká sranda => občas tvrdí, něco co se nedá ověřit a ani není 100%, že URko leží tam kde si autor myslí, že by mělo být. A jezdit deset minut v Street View, abych zjistil, že tam aktuálně nic není :?, hrozně zdržuje.

Někdy si klienti myslí, že v URku vidíme vše i co měl minulý týden jeho pes k snídani ;). A věta ta nahlášená chyba je tam co jezdím pořád, mi pak zní v uších dlouho :). Nebo o víkendu jsem byl u rybníku a ten se špatně jmenuje a teprve po křížovém výslechu a třech nekonkrétních odpovědí na konkrétní otázky se dovím, že to bylo od hlášky 40km někde za Prahou a 15 minut života v háji :(.
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message