Post Reply

Waze Aerial Shifter

Post by
Ahojte, mám zásadnú otázku ku skriptu Waze Aerial Shifter

Nejaký čas skript požívam, z praxe musím povedať že je to užitočná vec. Nemusím zdôrazňovať že citlivá a použitie má byť zodpovedné.

Nateraz som nemal situáciu kedy by mapový podklad bolo potrebné posúvať o viac ako 10 metrov v niektorej osi, opätovnú kalibráciu bolo potrebné urobiť približne každých 10~15km (to sa ale líši podľa oblasti a času vyhotovenia satelitného snímku), každopádne pokyn je: riadiť sa pri kalibrácii treba GPS bodmi (to je to čo Waze naozaj vidí). Avšak v posledných rokoch (myslím že je to od 2014r) je k dispozícii aj street view.

Prečítal som a zhrnul o použití skriptu väčšinu dostupných podkladov (nižšie). Nikde som však nedostal odpoveď na otázku ako postupovať s ohľadom na streetview.

No a sem smeruje moja otázka. Tu je možné vidieť v nasledujúcich screenshotoch sc1 os X, sc2 os XY, sc3 os Y, ako som nakalibroval mapu "najmä" podľa ukazateľa streetview s prihliadnutím na GPS body (-8x-3y, kompromis). Teória by mala byť taká že meranie GPS pozície pri snímaní streetview by malo byť výrazne presnejšie ako merania wazerov pomocou mobilov. Otázka teda znie, je uvedená kalibrácia v poriadku? Je potrebné prihliadať viac na ukazateľ street view (a je ho presnejšiu pozíciu) alebo prihliadať viac na výsledky meraní waze (menej presné, často v odľahlých oblastiach niekoľkoročná história, s vekom menej presná)?

Ďakujem za stanoviská..

návod, fórum 2010 - GinBook, fórum 2012 - porubcan, forum 2012 - porubcan, fórum 2013 - ma5jkl / porubcan

POSTER_ID:17206685

1

Send a message

Post by foxitrot
hamilnes wrote:Tu prikladám ukážku ako môžu byť nepresné GPS stopy v lese, kde je slabý príjem. Moja trasa tam úplne chýba. Nová cesta je vytvorená sledovaním SV ukazovateľa. Podľa čoho by ste na takomto mieste radšej kalibrovali podkladovú Google mapu?
Asi by som ju skúšal kalibrovať niekde v okolí.

Skúšali ste už niekto posúdiť nejakú koreláciu medzi Waze GPS stopami, GSV kurzorom a modrými GSV čiarami?

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
Ozval som sa aj kvôli tomu, že Google polohy sa asi viažu na trasu, kadiaľ šlo fotiace auto, čiže raz to môže byť v strede, inokedy úplne na niektorom okraji cesty.

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
Áno aj. Sú aj nie sú. Ako som poznamenal, asi by bol problém pokúšať sa kresliť cesty podľa tých modrých čiar, hlavne na jedmosmerkách s viacerými jazdnými pruhmi, alebo na obojsmerkách, kde fotiace auto prešlo jedným smerom. Určite by to ani Waze nepovažoval za kóšer. Ale posunutie ortofoto tak, aby sa "v priemere" zhodovalo s modrými prejazdovými čiarami, v tom osobne nevidím problém. (A otestoval som, lupa Streetview sa naozaj pohybuje práve po tých čiarach.) Toto by mohlo byť nápomocné: WME Street View Availability

Sent from a touch display, which took care of perfectly scrambling my thoughts.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
Turrican7 wrote:
Spocklw wrote:V editoru nám to asi moc k ničemu nebude, protože družicové snímky se používají jen jako podklady malého měřítka, pro větší přiblížení se používají letecké snímky. Pokud tedy změní jen ty družicové snímky, bude to vidět jen při "oddálené" mapě. Nejsem si jistý při jakém levelu přiblížení se používají družicové snímky, zdá se mi ale že jen při ZL 0.
kde je taka info, z krorej prameni mne zatial nezaznamenane, hore uvedene tvrdenie prosim? rad si dostudujem...
Ved sam si ten clanok cital. Toto v je typicky doterajsi satelitny grc od Googla: http://androidportal.zoznam.sk/wp-conte ... ndsat8.jpg
a tento ^ je ten o nieco lepsejsi.

Cokolvek blizsie, kde sa uz daju rozoznat jednotlive ulice, resp. auta, su letecke snimky.
(Mozno by im dokazali konkurovat nejake spionazne satelity, ale z takych sa k nam fotky asi nedostanu.)
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by hamilnes
Mne sa tvoja metóda kalibrácie veľmi páči. V niektorých prípadoch, napr. v lesoch, kde slabšie prijímače GPS strácajú presnosnosť, bude takáto kalibrácia presnejšia ako podľa Waze GPS stôp.
Otázkou je len, či SV ikona zobrazuje presnú polohu, alebo napr. nie je "prichytávaná" ku digitálnym cestám Google mapy (clasic), ktoré môžu byť niekde upravené (posunuté).

Teraz ma napadá, že keď to tak zoberieme do dôsledkov, tak by sa cesta teoreticky dala vyklikať iba podľa presúvaného kurzora SV (bez kalibrácie) :twisted: ;-).
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message
Last edited by hamilnes on Sat May 07, 2016 9:09 am, edited 1 time in total.

Post by hamilnes
Tu prikladám ukážku ako môžu byť nepresné GPS stopy v lese, kde je slabý príjem. Moja trasa tam úplne chýba. Nová cesta je vytvorená sledovaním SV ukazovateľa. Podľa čoho by ste na takomto mieste radšej kalibrovali podkladovú Google mapu?
presnostGPS.png
(159 KiB) Downloaded 646 times
presnostGPS2.jpg
(115.56 KiB) Downloaded 637 times
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
Čo sú modré GSV čiary?

Edit: Ahaa, už vidím, na instatnstreetview sa zobrazujú cez podkladovú mapu pri umiestnení panáčika. A ako vidno, súhlasia s cestami GM mapy.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message
Last edited by hamilnes on Sat May 07, 2016 7:08 am, edited 2 times in total.

Post by hamilnes
Pekne si to porovnal.
Myslím, že pre zodpovedné kalibrovanie mapy bude vhodné používať obidve metódy - podľa Waze GPS stôp aj podľa SV ukazovateľa.
Pri tej druhej ale bude vždy nutné odkontrolovať presnosť na instantstreetview.com.

Tu je ukážka, že aj Google mapy sa môžu na niektorých miestach rozchádzať.
nepresnostSV.png
(194.87 KiB) Downloaded 486 times
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
Turrican7 wrote: To co pise nocommenta by defakto znamenalo uplnu nemoznost pouzuvat SV ukazatel, kedze ten vlastne vychadza z "modrych ciar" :( Tuto otazku nam mozno mozu potvrdit champs?
Podľa toho anglického originálu tomu rozumiem tak, že všetko čo je súčasťou WME môžu editori používať na tvorbu mapy, vrátane ukazateľa SV. Vyslovene nie je dovolené prekreslovať externé mapy tretích strán, ktoré sú licencované.
Vo WME žiadne modré čiary nie sú. Ako sa presne pohybuje SV ukazateľ v WME nikde oficiálne nie je uvádzané, môžeme to len odhadnúť z pozorovaní, ako si si to sám vyskúšal.
Vzhľadom na uvedené nevidím dôvod, prečo by nobolo možné využiť polohu SV ukazovateľa v WME na korekciu posunutia mapových podkladov.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
Vytvorená nová stránka na wiki Zarovnanie podkladovej mapy.
Veľká vďaka Turricanovi7 za prípravu textov a obrázkov.

Petk0 máš pravdu, asi by sa hodilo celú túto tému presunúť do samostatného topicu.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message