Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Napady na nove funkcionality Waze

Post by
Editor:

Zaviest rozsirene nastavenia pre kazdy usek cesty. Doplnit nasledovne info:

- maximalny povoleny rychlostny limit, ako standard 50, 90, 130 pre kazdy usek s moznostou zmeny
- zadat pocet jazdnych pruhov, default 1
- doplnit zvlastny typ cesty (napr. spojovacka) kde bude davat hlasku len na zaciatku useku ale nie na konci, takto sa mozu presne zakreslit prejazdy krizovatkou a nerobit zalomenia na konci koli hlaske,
- doplnit navigacne (smerove) tabule k usekom, prioritne zobrazovat pri navigacii navigacne tabule, ak nie su tak nazov cesty a alternativny nazov. Takto by suhlasila aj vizualna navigacia a vodic by sa riadil aj podla navigacnych tabul. Tieto tabule sa zobrazia len pri navigacii.
- dalej napr. zadat moznosti zakazania odbocenia pre nakladne auta, autobusy, atd. Niekde mozu napr. odbocit len osobne auta
- s tymto bodom suvisi aj zmena typu planovania pre rozne typy aut ako napr. osobne, nakladne, autobus, atd.

Moznost zadat priamo z aplikacie uzavierky, t.j. nemenit mapu, ale upozornit z aplikacie na uzavierku a po schvaleni AM ju potvrdit aby ta navigacia neviedla touto cestou (samozrejme zadat aj cas platnosti od-do) aby sa automaticky mohla skoncit a nemusela sa sledovat. Pripadne schvalenie ked ju potvrdia dvaja wazeri. Z aplikacie z dovodu pruznosti aby sa nemuselo cakat na update.

Povolit aj navigaciu do pesej zony s tym, ze waze upozorni ze ciel je v pesej zone a tuto cast trasy vyznaci inou farbou, pripadne ponuknut ako alternativu najblizsie parkovisko. Mne sa stalo, ze som mal hotel v pesej zone a iGo ma tam v pohode odnavigoval a spraval sa ako som popisal, pricom pre hotelovych hosti bol vjazd autom do pesej zony povoleny.

Ako default nastavit, ze cisla ciest budu pisane len v alternativnych nazvoch pricom na mape sa budu zobrazovat aj alt. nazvy. Takto zostane zachovana kontinuita cesty aj v mestach (nazov ulice+cislo cesty). Najlepsie asi premenovat alt. nazov na cislo cesty a k urcitemu datumu skriptom prehodit vsetky cisla ciest do alt. nazvov.

Rovnako zaviest alternativne nazvy aj pre mesta a tieto pouzit pre sidliska a lokalne usadlosti, ktore nie su mesto (napr. Petrzalka, Cerveny Majer, atd.)

Zaviest aj vyhladavanie podla typu landmarku napr. Ubytovanie, Benzinka, Zeleznicna stanica, teraz to sanujeme nazvami ŽST, atd. a nepouzivaju sa typy. Skontrolovat vyhladavaci algoritmus landmarkov. Mne napr. nenaslo Ikeu a letisko v Bratislave, obcas je problem pri hladani zlozeneho nazvu ako napr. OC MAX, letisko bratislava, atd.

Naimportovat z verejnych DB adresy uradov, alebo napr. mat moznost doplnit tento landmark nielen zakreslenim na mape ale len napr. len zadanim plnej adresy. Takto sa rychlo doplnia rozne landmarky do waze.

V aplikacii doplnit moznost zapnutia upozornenia pri prekroceni povolenej rychlosti.

Zjednotenie nazvoslovia:
- pre OC sa pouzivaju nazvy ako OC Avion, atd. (waze ma niekedy problem vyhladat takyto nazov, mne napr. nevyhladalo OC Max v Trencine ani ked som zadal Max, musel som vyslovene zadat OC Max, to iste bola Ikea v Bratislave, tu som zmazal a vytvoril nanovo, tak sa uvidi po update (3.5.2012), nevyhladalo ani nemocnicu v Trencine (Fakultná nemocnica) ked som zadal nemocnica, letisko Bratislava, atd.

- casto sa pouzivaju nazvy ČS Shell, atd. podla mna staci len Shell nakolko priznak je typ landmarku a nemusi tam ČS, OC, rovnako aj z dovodu, ze pripadny waze cudzinec nevie co je ČS, OC, atď.

- pouzivaju sa tiez nazvy Slovnaft Zelenec, Lidl Trnava podla mna staci len Slovnaft, Lidl bez lokalizacie miesta, pri navigacii je podstatna vzdialenost nie plny nazov landmarku

- niekto pise tieto nazvy velkymi pismenami napr. TESCO, LIDL, podla mna ich treba pisat normalne ako Tesco, Lidl, atd., TESCO ma velkymi pismenami len logo, ale ked sa pozries na ich stranku tak v texte uz pouzivaju Tesco (www.itesco.sk), to iste je Lidl (www.lidl.sk). Toto nam zjednodusi nazvoslovie aj pre dalsie oznacenia.

Milo :D

POSTER_ID:860453

1

Send a message

Post by Bajzik268
Jedna z fci ktoré mne osobne mimoriadne pomáhali na Sygicu, a nie sú vo Waze. Pre ozrejmenie

- aktuálna rýchlosť vpravo dole ako doteraz
- naľavo hore upozornenie v prípade +5 alebo +10 km/h podľa nastavenia uživateľa
- malá gulička označujúca počet hliadok na danej ceste
- krúžok s rýchlosťou v miestach kde sa rýchlosť mení a približovanie ako v Sygicu

http://imageshack.us/a/img849/9897/wazefast.th.jpg
Bajzik268
Posts: 103
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by Bajzik268
Myslím že pridať ku segmentovaniu max. povolenú rýchlosť pri editovaní by nebol problém pre kóderov Waze, dokonca som niekde tú funkcionalitu v testovaní alebo v US videl, alebo sa mi to iba snívalo :D
Bajzik268
Posts: 103
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by Bajzik268
shalafi wrote:Bolo by neunosne udrziavat MPR aktualne v celej mape .. mame pol roka stare snimky znaciek na Streetview, ale inak neviem o databaze znaciek, ktory by sme mohli pouzit (mapa CDB sice obsahuje znacky, ale nie MPR). Navyse by sme museli delit segmenty v mape v miestach kde sa meni MPR, co je dalsia obrovska praca navyse. Atd, Atd.
Určite, preto je to nápad pre nové fukncionality, nakoľko je to teraz nezrealizovateľné. Avšak, ja osobne ako dajme tomu niekto kto má vymyslieť novú funkcionalitu teda nezostávam pri tom čo je aktuálne funkčné, ale popri nápade premýšľam aj nad tým čo by sa v rámci toho mohlo doplniť. Tak napríklad, ak existuje nástroj na segmentáciu, nástroj na označenie určitého úseku A=>B , a následné automatické pridanie segmentov by určite nebol problém, nakoľko už editor vie segmentovať podľa usera, toto by bola opäť triviálna funkcia.

Čo sa týka podkladov, maximálne rýchlosti by som nechal na AM, je mi úplne jasné že by to bola otázka dlhého dlhého času na kompletnú aktualizáciu MPR, ale nič ani Waze na slovens sa pravdepodobne nevyvíjal extrémne rýchlo a všetko chcelo čas. Mne osobne podklady na MPR výborne stačí TomTom HOME, ktorý bez problémov dokáže na určitej trase rýchlosti ukazovať. A stiahnúť TomTom, či Sygic do telefónu a zobraziť MPR tiež nieje v dnešnej dobe problém.

Bolo by to určite zdĺhavé, plné chýb a omylov, ale posunulo by to Waze opäť o krok vpred, a to aj k uživatelovi :)
Bajzik268
Posts: 103
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by Bajzik268
Ale kopirovat cudzie dielo problem je, dokonca taky, ze by mohol viest nielen k zruseniu nasich kont vo Waze, ale aj k napadnutia firmy Waze ako takej zo strany TomTomu/Sygicu.
Neviem si predstaviť dokazovanie že označovanie MPR bolo podľa iného softwaru, nakoľko by to bolo robené v editore priamo vo Waze a nie formou importu/exportu nejakého súboru s kódovo označenými trasami a rýchlosťami.

A k ostatnému, viem si predstaviť že takto nejako sa začínali Gas Prices na Waze :)
Bajzik268
Posts: 103
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by Bajzik268
No to je pravda, bol to len nápad, do dokonalosti tomu chýba dosť ;)

Ale tak ma napadlo že to by napríklad natankuj.sk mohlo obviniť Waze že hodnoty ktoré si natankuj.sk platí aby im sťahovalo z nejakého feedu im uživatelia kopírujú do Waze. Ale to už mystifikujem ;)
Bajzik268
Posts: 103
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by Bajzik268
fotrik wrote:No ja nevim, ale kdyz nekdo sam od sebe nevi, jaka je kde MPR, mel by vubec sedat za volant?
Načo je potom vo Waze tachometer ? :roll: ... niektoré fcie sú proste bonus na viac. Kto ich využije, využije, kto nie, turn off ;)
Bajzik268
Posts: 103
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by duky5
milo12 wrote: Lidl bez lokalizacie miesta, pri navigacii je podstatna vzdialenost nie plny nazov landmarku
Absolútne nesúhlasím!

Minule som sa chcel dať z lamača navigovať do tesca v petržalke.

Dal som hľadať Tesco petržalka. Nenašlo.
Dal som hľadať Tesco a našlo Tesco 14 km a Tesco 12 km (plus ďalšie iné vzdialenosti...)....takže super, vzdialenosť poznám (je mi nahovno), ale ktoré z nich je v petržalke a ktoré na zlatých pieskoch ?
Jasné, mohol som si na každé kliknúť a pozrieť okolie...ale to nie je user friendly :(

A ostatné funkcie, nápady fajn, bolo by to ako u ostatných navigácii...ale myslím že zo začiatku by stačilo, keby fungovalo aspoň to čo tam teraz je :)
duky5
Posts: 213
Been thanked: 10 times
Send a message

Post by duky5
Som za to, aby sa človek pri jazde venoval vozidlu a okolitej premávke a aby nekontroloval vyskakujúce okno vo waze, neporovnával a nezadával ceny. To nech si robí po zastavení na pumpe, mimo premávky, kde nebude nikoho ohrozovať.

Inak s tým krížikom súhlasím, mám problém ho trafiť aj keď stojím :).
duky5
Posts: 213
Been thanked: 10 times
Send a message

Post by duky5
Ja by som ocenil, keby sa waze vedelo po rozbehnutí auta vrátiť na základnú obrazovku s mapou...Tak ako to má sygic.

Napríklad niekam sa navigujem, cestou zastavím na červenej a chcem pridať prejazdný bod, otvorím si obrazovku s obľúbenými cieľmi...ale hopla, naskočila zelená, som v pohybe, nestačil som zadať cieľ a namiesto toho, aby sa obrazovka vrátila na mapu s trasou, stále visím v okne s cieľmi a nevidím kam idem.

To isté sa stane na pumpe keď zadám ceny. Okno s cenami zmizne až po stlačení X. Oveľa prívetivejšie by bolo, keby to okno po rozjazde zmizlo.
duky5
Posts: 213
Been thanked: 10 times
Send a message

Post by duky5
fotrik wrote:Jenom to ne! Staci, ze se Waze snazi byt chytrejsi nez ja v ramci mapy samotne a vraci me na mou pozici i kdyz to zrovna nechci. Kdyby se vracel i z menu, hodne lidi by to nastvalo. Zvlaste v situaci, kterou popisujes, bude hodne lidi vcetne me chtit pokracovat v zapocate cinnosti hned na dalsich svetlech. Kdyz se chces vratit do mapy, staci tlacitko back.
Funkcia sa dá samozrejme ovládať zaškrtnutím voľby v menu, čiže kto radšej počas jazdy čumí na okno s cenami, môže v tom pokračovať.

V sygicu je to nastavené tak, že sa to vráti na navigačnú obrazovku po pár sekundách jazdy. V podstate to funguje podobne ako teraz zadávanie zápchy alebo havárie a pod., kedy beží v okienku "ok" čas a keď do toho času nestlačíš ok, tak zadávaná udalosť ide na "pozadie" a obrazovka sa vráti na navigovanie.
duky5
Posts: 213
Been thanked: 10 times
Send a message