Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Diaľničné známky v Európe od 12.12.2018

Post by
Ahojte,
zn__mky1__1_.png
Dnes sa podarilo posunúť projekt diaľničných známok do ďalšej fázy. Pred samotným spustením je ale najprv nutné oboznámiť všetkých o čo vlastne ide, aby bol prechod na nový spôsob voľby spoplatnenia plynulý.

Mení sa spôsob voľby používania spoplatnených ciest v jednotlivých štátoch. Doteraz bolo možné si zvoliť iba či chcem využívať spoplatnené úseky bez ohľadu na štát. Čoskoro ale bude možnosť si vybrať jednotlivé krajiny (s elektronickými diaľničnými známkami alebo nálepkami) v ktorých mám zakúpenú známku a využívať spoplatnené cesty iba v týchto štátoch.

Nakoľko doteraz fungujúci prepínač na vyhnutie sa spoplatneným úsekom (premenovaný na "Vyhnúť sa mýtnym poplatkom"/"Vyhnout se placení mýta") čiastočne zmení svoju funkciu (funguje už iba na mýtne poplatky pre osobné autá, tj kdekoľvek kde sa platí v mýtnej búdke), je potrebné si nastaviť diaľničnú známku pre Slovensko, resp. pre Česko čo najskôr. Po úprave mapy totiž Waze nebude navigovať po našich spoplatnených cestách, ak nebudete mať pridanú známku.

Funkcionalita je dostupná od Waze verzie 4.25 a známky si môžete pridať v nastaveniach -> Povolenia a diaľničné známky resp. nastavenia -> Dálniční známky a povolení
iOS: Nastavenia > Navigácia > Diaľničné známky a poplatky

CZ vidí vybrané známky zo štátov: Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko
SK vidí vybrané známky zo štátov: Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko

Do projektu sa zapojili okrem horeuvedených štátov ešte Bulharsko. Moldavsko a Rumunsko sa pridajú trochu neskôr.

Konkrétny dátum zmeny bude závisieť od počtu ľudí, ktorí si pridajú aspoň svoju známku, preto tak spravte čo najskôr a povedzte to aj všetkým v okolí.

UPDATE

Kvôli hraničným časom aktualizácie mapových dlaždíc sa dátum spustenia posúva o jeden deň na utorok 11.12.2018
Keďže nastala v noci na dnes (11.12.2018) chyba v procese aktualizácie dlaždíc a teda proces zlyhal, opäť sa posúva spustenie známok o ďalší deň.

POSTER_ID:16806214

1

Send a message
Last edited by ma5jkl on Tue Jun 25, 2019 9:14 pm, edited 3 times in total.
Reason: upravil som preklady podľa aktuálnej situácie

Post by 04eada6d2a534c26986f756d9a70dd2a
Jak se dá vyhledádat ve vyhledávači (firefox) optimální cesta ještě před jízdou? Od úpravy na dálniční známky Waze ukazuje jen trasy bez dálnice (na webu se k waze nepřihlašuji). Je to tedy značně delší a horší cesta. Lze nějak v prohlížeči zadat, že mám známku?
04eada6d2a534c26986f756d9a70dd2a
Posts: 1
Send a message

Post by Alfino2
Dobrý deň, neviem, kam to zadať, tak skúsim sem.
Skúšal som si naplánovať trasu prostredníctvom waze live map (desktop) a zistil som, že nech robím, čo robím, stále sa výpočet trasy vyhýba diaľniciam a spoplatneným cestám. V mobile (android) to je v poriadku, mám tam zadané aj diaľničné známky a povolené diaľnice a spoplatnené cesty a ponúknuté trasy sú v poriadku. Ale na "live map" to vôbec neviem nastaviť a stále používa všetky možné cesty, len nie spoplatnené. Aj keď mu nastavím ako cieľ miesto na diaľnici (spoplatnenej ceste), stále ponúka trasu mimo tejto cesty a len príjazd k najbližšiemu bodu, k tomu, ktorý som určil.
Neviem toto nikde "vygoogliť", má niekto podobný problém, prípadne pozná niekto riešenie?
Ďakujem za odpoveď.
Alfino2
Posts: 1
Send a message

Post by audis
Než přišel tento systém dálničních známek (stridam dvě auto), pokud jsem chtěl jet po dálnici nebo mimo, vždy jsem jen zaklikl nebo vyklikl "nepoužívat placené...".
jak to mám používat teď jednoduše? Děkuji za radu.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by badzinka
Ahoj,
chcem sa k nasadeniu "diaľničných známok" len spýtať - bolo napísané, že prepínač na vyhnutie sa spoplatneným úsekom zmení svoju funkciu a zrejme teda bude vypínať/zapínať mýtny systém a pod.
Zaujíma ma, akým spôsobom si budem vedieť regulovať jazdu cez diaľnice, keď jazdím viacerými autami a niektoré majú diaľničnú známku a iné nie? Budem si, v prípade, že nechcem ísť po diaľniciach, musieť odstrániť diaľničnú známku zo zoznamu pridaných a následne si ju zase pridať, keď budem chcieť využiť diaľnicu, alebo tam zostane prepínač "Vyhnúť sa diaľniciam", ktorý tam je aj teraz a budem používať ten, pričom diaľničnú známku budem mať stále pridanú v zozname?
badzinka
Posts: 17
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Send a message

Post by badzinka
porubcan wrote:netreba vsak zabudat, ze ten prepinac sa vyhne vsetkym dialniciam a rychlostnym cestam (aj takym, ktore nie su spoplatnene, napr. D a RC v Bratislave, Banskej Bystrici, Kosiciach a pod.)
Tak toto je dobrá poznámka, že by sa tým vypli aj "diaľnice v meste". Ak teda uvažujeme o jazde v SK a nemám diaľničnú známku, ale chcem využívať nespoplatnené D a RC, tak si zrejme budem musieť vymazať diaľničnú známku zo zoznamu pridaných. A v prípade, že známku mám, tak si ju zase pridám. Nastavenie je na pár klikov - nevidím v tom problém, akurát na to treba myslieť a nezabudnúť to správne nastaviť ;) .
badzinka
Posts: 17
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Send a message

Post by Bew1One
MTB_Petik wrote:Ok. Ale proč mně to tedy dnes vyzvalo, abych si nastavil známky které mám koupené?
Nic tě ale taky zároveň nevyzvalo aby jsi měnil jakýkoliv jiný přepínač. Waze tě pouze vyzvalo ohledně nastavení známek ...
Bew1One
Posts: 2091
Answers: 2
Has thanked: 122 times
Been thanked: 312 times
Send a message

Post by Bew1One
Známky, resp. dálniční segmenty na kterých jsou známky nastaveny se pro Waze-aplikaci bez přidaných známek chovají víceméně jako nesjízdné segmenty, proto po nich není Waze schopno navigovat a snaží se při jízdě buď přichytávat k nejbližším sjízdným segmentům a/nebo naplánuje trasu od nějakého bodu a zobrazí "najeďte na vyznačenou trasu" - což asi bude to, co jsi potkal právě Ty.
Bew1One
Posts: 2091
Answers: 2
Has thanked: 122 times
Been thanked: 312 times
Send a message

Post by Bew1One
Odebrat / přidat známku z menu nastavení. To je vše.
Bew1One
Posts: 2091
Answers: 2
Has thanked: 122 times
Been thanked: 312 times
Send a message

Post by Bew1One
Dmrazor wrote: Mon Aug 29, 2022 6:36 am V appke mi neponúka žiadne diaľničné známky... Stretol sa už s tým niekto? Dám zobraziť všetky známky a appka nereaguje nič nevyhľadá
.
 

 
Došlo k nějaké chybě na straně serverů Waze (možná související se změnou názvů známek), teď už by měla být podle všeho opravena. Prosím vyzkoušej zda se známky zobrazují, díky.
 
Bew1One
Posts: 2091
Answers: 2
Has thanked: 122 times
Been thanked: 312 times
Send a message

Post by Bigmen_cz
Nevím, kdo ovlivňuje, jak se známky, které chcete v aplikaci přidat, v seznamu zobrazují. Ale současné zobrazení seznamu je dost nepřehledné. Přehlednější by bylo třídění podle země a v případě, že lze vybrat jednotlivé regiony, si vybrat tu správnou.
Bigmen_cz
Posts: 49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times
Send a message
Poco X3 NFC, android 12; Xiaomi Note 4, android 7.0; WAZE vždy aktuální verze; Opel Zafira-nafta, Ford Focus-nafta