WAZE si vymýšlí

[ img ] [ img ]

Moderators: Unholy, guri211, GinBook

WAZE si vymýšlí

Postby brojosf » Fri Oct 04, 2019 9:20 am

Stojím na parkovišti mimo domov. Naplánuji trasu do místa N. Vyjedu a WAZE mě navádí na cestu domů! Pro krátké jízdě cca 2km navigace "pochopila", že opravdu nechci domů a přepočítala trasu do bodu N.
Toto se nikdy nedělo, stalo se mi to poprvé. Co si o tom myslet? Vypadá to tak, že WAZE si pamatuje trasy kudy jezdím a její umělá inteligence se do toho montuje...

Poznámka ke grafice: Trasa je vyznačena modrou barvou, občas se vedle trasy zobrazí název či číslo cesty v modrém obdélníku. Při zběžném pohledu to vypadá jako falešná odbočka z trasy. Mělo by toto zobrazení jinou barvu.
Poznámka k hláškám systému: na mém levném telefonu Umax občas vyskočí hláška nabízející ukončení WAZE. Musím ji ručně zrušit, občas zmizí sama. Problém nastane, když se hláška objeví ve složité dopravní situaci - zakryje velkou část mapy. Zkoušel jsme různá nastavení šetřičů baterie a dat na pozadí. Nic se nezlepšilo.
brojosf
 
Posts: 9
Joined: Sat Sep 01, 2018 4:04 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: WAZE si vymýšlí

Postby GinBook » Fri Oct 04, 2019 7:11 pm

Pokud to dobře chápu, tak máš zapnutou funkci návrhy cíle. Tedy jsis naplánoval jiný cíl a na pozadí se ti zrovna nahrál návrh cíle a přeplo se to.

na www.waze.com/account se přihlaš a zakaž navrhování cílů.
[ img ][ img ][ img ][ img ][ img ]
CM; Coordinator Czech Republic
iP 8+ / Huavej P8 Lite / iPAD v.2017
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
 
Posts: 6778
Joined: Tue Oct 12, 2010 8:35 am
Location: Czech Republic
Has thanked: 903 times
Been thanked: 1607 times

Re: WAZE si vymýšlí

Postby brojosf » Sat Oct 05, 2019 6:48 am

GinBook wrote:...máš zapnutou funkci návrhy cíle. Tedy jsis naplánoval jiný cíl a na pozadí se ti zrovna nahrál návrh cíle a přeplo se to.

Díky - funkci o které jsem neměl tušení, jsem vypnul.

Čím víc je v navigaci umělé inteligence, tím hůř. Je omezen vliv uživatele (některým to možná vyhovuje). Ale když algoritmus vnucuje nevyžádané cíle, to je katastrofa.
Jezdím s navigací teprve rok. Vždy používám aktualizovanou verzi. Ale podivné chování mě zaskočilo teprve nedávno. Kolem Příbora je silnice E462 staveništěm. Tam se WAZE dokonale ztrácí.
Příklad: nesprávně odbočím, navi se zacyklí v začarovaném kruhu a nedokáže mě z toho bludiště vyvést. Nezbývá než zastavit, navigování ukončit, WAZE restartovat a zadat cíl znovu.
brojosf
 
Posts: 9
Joined: Sat Sep 01, 2018 4:04 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: WAZE si vymýšlí

Postby porubcan » Mon Oct 07, 2019 5:46 pm

brojosf wrote:Poznámka k hláškám systému: na mém levném telefonu Umax občas vyskočí hláška nabízející ukončení WAZE. Musím ji ručně zrušit, občas zmizí sama. Problém nastane, když se hláška objeví ve složité dopravní situaci - zakryje velkou část mapy. Zkoušel jsme různá nastavení šetřičů baterie a dat na pozadí. Nic se nezlepšilo.

toto je vec systemu a nie aplikacie. skus na tom telefone pohladat nejaku optimalizaciu spotreby energie a to vypnut....
[ img ] [ img ] [ img ]
SK Country Coordinator, SK Country Manager, Global Champ, Waze Beta Tester
porubcan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
 
Posts: 6371
Joined: Mon Jan 02, 2012 9:13 am
Location: Slovakia
Has thanked: 789 times
Been thanked: 1871 times

Re: WAZE si vymýšlí

Postby josfbro » Tue Oct 08, 2019 2:03 pm

Nastavení PowerSaver nemá na výskyt uvedené hlášky vliv. Stejně tak nastavení dat na pozadí. Mám deaktivované nepoužívané služby GOOGLE. Odhaduji, že to může být reakce na zvýšenou teplotu uvnitř mobilu. Jsou preferované sítě 3G. Po volbě sítě 4G se hláška objevovala už po krátké jízdě (i mobil byl teplejší).
Screenshots okna s hláškou nemohu provést za jízdy v dnešním hustém provozu. Někdy okno samo zmizí po nějakém čase, jindy je musím zrušit ručně.

P.S.
Navrhování různých tras je pochopitelné, ale funkce navrhování cílů je mi neznámá: to má WAZE "usměrnit" nerozhodného uživatele?
P.P.S.
Proč musím před přihlášením do fóra odklikávat různé obrázky? Obvykle to je taková mazanina, kde na obrázku nejde poznat ani autobus!
Proč před odesláním příspěvku vyskakuje hlášení, že "formulář byl neplatný"?
josfbro
 
Posts: 4
Joined: Mon Apr 01, 2019 7:28 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: WAZE si vymýšlí

Postby MarekPavlik » Wed Oct 09, 2019 2:20 pm

Mě se funkce navrhování cílů líbí (pokud je to ta predikce pravděpodobného cíle na základě času kdy zapínám navigaci). Ráno sednu do auta a navigace si právem myslí že jedu do práce. Pokud ne, mám čas to zrušit. Stejně tak si poměrně dobře odečetla jiné cíle, např. dětské kroužky apod., které se dostatečně dlouho a často opakovaly.
A fajn je že to jde kdyžtak vypnout.
MarekPavlik
 
Posts: 31
Joined: Tue Jan 18, 2011 2:10 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times

Re: WAZE si vymýšlí

Postby josfbro » Wed Oct 09, 2019 4:34 pm

Mě se tato "funkce" snažila zavést na cíl, který jsem nežádal... Obvykle vyjíždím od garáže, kde i zadávám cíl cesty. Tentokrát jsem zadával cíl na jiném místě (popisuji to v prvním příspěvku).
A WAZE si usmyslela, že mám ke vzdálenému cíli jet kolem své garáže. To není dobrý nápad.
Pokud se pohybuji ve známém prostředí, lze takový návrh ignorovat. Ale jak se zachovat v cizině, kde to člověk nezná (a startuje z různých míst)? No, může tak poznávat novou krajinu!
Proto jsem uvítal radu od GinBooka a tu umělou inteligenci vypnul...
josfbro
 
Posts: 4
Joined: Mon Apr 01, 2019 7:28 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Return to Czech Republic and Slovakia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users