Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

WAZE si vymýšlí

Post by brojosf
Stojím na parkovišti mimo domov. Naplánuji trasu do místa N. Vyjedu a WAZE mě navádí na cestu domů! Pro krátké jízdě cca 2km navigace "pochopila", že opravdu nechci domů a přepočítala trasu do bodu N.
Toto se nikdy nedělo, stalo se mi to poprvé. Co si o tom myslet? Vypadá to tak, že WAZE si pamatuje trasy kudy jezdím a její umělá inteligence se do toho montuje...

Poznámka ke grafice: Trasa je vyznačena modrou barvou, občas se vedle trasy zobrazí název či číslo cesty v modrém obdélníku. Při zběžném pohledu to vypadá jako falešná odbočka z trasy. Mělo by toto zobrazení jinou barvu.
Poznámka k hláškám systému: na mém levném telefonu Umax občas vyskočí hláška nabízející ukončení WAZE. Musím ji ručně zrušit, občas zmizí sama. Problém nastane, když se hláška objeví ve složité dopravní situaci - zakryje velkou část mapy. Zkoušel jsme různá nastavení šetřičů baterie a dat na pozadí. Nic se nezlepšilo.
brojosf
Posts: 9

POSTER_ID:17595460

1

Send a message

Post by audis
Zdravím, plánuji cestu v live map v ČR pardubice Lovosice, livemap se vyhýbá dálnicim. Pokud vím volba vyhnout se dalnicim v livemap nebyla. Něco dělám špatně? Je někde chyba v systému?
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
Změna : trasa Lovosice Pardubice, po dálnici, na d11 exit8 Jirny sjezd z dálnice. D11 km 8 až 90 na livemap nevidím žádné uzavírky nebo kolony.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by brojosf
GinBook wrote:...máš zapnutou funkci návrhy cíle. Tedy jsis naplánoval jiný cíl a na pozadí se ti zrovna nahrál návrh cíle a přeplo se to.
Díky - funkci o které jsem neměl tušení, jsem vypnul.

Čím víc je v navigaci umělé inteligence, tím hůř. Je omezen vliv uživatele (některým to možná vyhovuje). Ale když algoritmus vnucuje nevyžádané cíle, to je katastrofa.
Jezdím s navigací teprve rok. Vždy používám aktualizovanou verzi. Ale podivné chování mě zaskočilo teprve nedávno. Kolem Příbora je silnice E462 staveništěm. Tam se WAZE dokonale ztrácí.
Příklad: nesprávně odbočím, navi se zacyklí v začarovaném kruhu a nedokáže mě z toho bludiště vyvést. Nezbývá než zastavit, navigování ukončit, WAZE restartovat a zadat cíl znovu.
brojosf
Posts: 9
Send a message

Post by GinBook
Pokud to dobře chápu, tak máš zapnutou funkci návrhy cíle. Tedy jsis naplánoval jiný cíl a na pozadí se ti zrovna nahrál návrh cíle a přeplo se to.

na www.waze.com/account se přihlaš a zakaž navrhování cílů.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by josfbro
Nastavení PowerSaver nemá na výskyt uvedené hlášky vliv. Stejně tak nastavení dat na pozadí. Mám deaktivované nepoužívané služby GOOGLE. Odhaduji, že to může být reakce na zvýšenou teplotu uvnitř mobilu. Jsou preferované sítě 3G. Po volbě sítě 4G se hláška objevovala už po krátké jízdě (i mobil byl teplejší).
Screenshots okna s hláškou nemohu provést za jízdy v dnešním hustém provozu. Někdy okno samo zmizí po nějakém čase, jindy je musím zrušit ručně.

P.S.
Navrhování různých tras je pochopitelné, ale funkce navrhování cílů je mi neznámá: to má WAZE "usměrnit" nerozhodného uživatele?
P.P.S.
Proč musím před přihlášením do fóra odklikávat různé obrázky? Obvykle to je taková mazanina, kde na obrázku nejde poznat ani autobus!
Proč před odesláním příspěvku vyskakuje hlášení, že "formulář byl neplatný"?
josfbro
Posts: 4
Send a message

Post by josfbro
Mě se tato "funkce" snažila zavést na cíl, který jsem nežádal... Obvykle vyjíždím od garáže, kde i zadávám cíl cesty. Tentokrát jsem zadával cíl na jiném místě (popisuji to v prvním příspěvku).
A WAZE si usmyslela, že mám ke vzdálenému cíli jet kolem své garáže. To není dobrý nápad.
Pokud se pohybuji ve známém prostředí, lze takový návrh ignorovat. Ale jak se zachovat v cizině, kde to člověk nezná (a startuje z různých míst)? No, může tak poznávat novou krajinu!
Proto jsem uvítal radu od GinBooka a tu umělou inteligenci vypnul...
josfbro
Posts: 4
Send a message

Post by ma5jkl
audis wrote:Zdravím, plánuji cestu v live map v ČR pardubice Lovosice, livemap se vyhýbá dálnicim. Pokud vím volba vyhnout se dalnicim v livemap nebyla. Něco dělám špatně? Je někde chyba v systému?
Ved si reagoval aj na prispevky ked sa zavadzali znamky a tam sa to riesilo niekolko krat. Dokonca tu porubcan daval odkaz na livemapu tesne pred tvojim prispevkom takze predpokladam ze si si vlakno cital. https://www.waze.com/forum/viewtopic.ph ... 0#p1927416
ma5jkl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3319
Has thanked: 635 times
Been thanked: 719 times
Send a message
«Waze Global Champ» «Country Coordinator Slovakia» «Waze α, β» «WME β» «Localization Coordinator»
«L6 editor» «Monster» «T Rex» «Area Manager Slovakia»

«iPhone 13 mini»«Tesla Model 3»


Post by MarekPavlik
Mě se funkce navrhování cílů líbí (pokud je to ta predikce pravděpodobného cíle na základě času kdy zapínám navigaci). Ráno sednu do auta a navigace si právem myslí že jedu do práce. Pokud ne, mám čas to zrušit. Stejně tak si poměrně dobře odečetla jiné cíle, např. dětské kroužky apod., které se dostatečně dlouho a často opakovaly.
A fajn je že to jde kdyžtak vypnout.
MarekPavlik
Posts: 49
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Send a message