Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Algoritmus routovania - ako Waze vypočítava optimálnu trasu?

Post by bomeeck
Zaujímalo by ma, ako Waze vypočítava trasy, keďže niekedy mi to ukazuje riadne nezmysly.

Príklad 1: trasa z Račianskej do Pezinka, optimálna trasa by mala byť takáto: http://goo.gl/maps/Xb1LN - otočenie cez koľajisko na križovatke so Sliačskou. Ale Waze ma naviguje buď takto http://goo.gl/maps/vWb7k - s otočením na svetelnej križovatke (kde je to jednak zakázané a jednak nebezpečné), prípadne ma chce viesť nezmyselne tadiaľto: http://goo.gl/maps/dzHcG Pričom v editore vidím, že tam nie je zakázané odbočenie.

Príklad 2: Piatok poobede, trasa Pezinok > Štúrovo, optimálna trasa vedie po diaľnici smer Nitra (tak to vypočítajú aj iné navigácie, iGo, Sygic, Google...) http://goo.gl/maps/ENRks Ale Waze ma posiela nezmyselne cez Senec, kde je hustý traffic, a zápcha na min 20 min: http://goo.gl/maps/4dOhg Očakával by som, že diaľnice majú prednosť a takisto, že Waze zoberie do úvahy hlásené zápchy - v skutočnosti ma waze posielalo cez najhoršiu možnú trasu v danej chvíli ...

Príklad 3: Išiel som z bodu A do bodu B takto: http://goo.gl/maps/RfT7s A waze ma vytrvalo posielalo tadiaľto: http://goo.gl/maps/SG392 ... Podotýkam, že v okolí nebola hlásená žiadna nehoda ani žiaden traffic, ktorý by bránil Waze v navigácii najkratším spôsobom.

Príklad 4: Viď príloha, na mape vidno cieľ aj moju polohu, no vypočítaná cesta vedie niekam úplne inde :)

Spôsob navigácie mám nastavený ako "najrýchlejší".

A takýchto príkladov by bolo samozrejme viac, ale nemám screenshoty alebo si nepamätám cez akú divnú trasu ma Waze posielalo :) V mne neznámych mietach mám v aute pre istotu zapnutú vstavanú navigáciu, ktorá ma zatiaľ nikdy neposlala nijako nevhodne :)
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

POSTER_ID:14456569

1

Send a message
Attachments

Post by bomeeck
guri211 wrote:Ako mas nastavene nasledovne volby?
- Vyhnut sa dialniciam
- Vyhnut sa spoplatnenym cestam
Ani jedna voľba nie je zapnutá. Som skúsený používateľ navigácií :) A to by sa aj tak tých problémov v BA netýkalo :)
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by bomeeck
No som prekvapný, že sa mojimi postrehmi niekto zaoberal, takže vďaka.
Príklad 1 nie je žiadnym nezmyslom. Waze routuje presne tak ako je nám známe.
Eh, ale to bežného používateľa predsa nezaujíma, bežný používateľ vidí nezmysel, najmä ak vidí, že niekde sa dá otočiť bezpečne a podľa pravidel, ale Waze ho posiela inde, omnoho komplikovanejšiou cestou...
Príklad 2 popisuje problém, kedy vraj skolabovala doprava na D1 pre husté sneženie. Žiaľ neviem to posúdiť... užíval som si sneh na zjazdovke :lol:
Tak to určite nie, pretože to bolo počas piatku, kedy nebol žiaden sneh ani dážď, a aj tak som išiel po diaľnici, pretože tú cestu do Štúrova som už absolvoval veľakrát, diaľnica bola voľná - a Waze ma VŽDY posiela cez Senec.
Príklad 4 bude pravdepodobne z 2013-03-30 17:58. Na status page sa uvádza aktualizácia k 29.3. 19:05 UTC. Vychádza mi to na prebiehajúci update. Ako som písal vyššie, súvisí to s update.
Áno, screenshot je z toho dátum a času. Ale opäť - to bežného používateľa vôbec nezaujíma - je blbé, ak sa spoľahne na navigáciu v cudzom veľkom meste a navigácia ho zradí, lebo prebieha update :( Keby to aspoň vypísalo nejakú hlášku, že trasa nie je k dispozícii na x minút, lebo prebieha update, ale nie že zrazu to ukazuje nezmyselnú trasu na nezmyselné miesto :(
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by bomeeck
guri211 wrote:
bomeeck wrote:Waze ma VŽDY posiela cez Senec.
Keď sa ti to stane najbližšie, prosím zapíš si dátum a čas kedy si si dal naplánovať cestu, bod štartu, bod cieľa a username (ak je náhodou odlišný od toho tvojho ;) ). Dáme to preveriť. Ak sa ti to stáva vždy, nemal by byť problém zistiť dôvod.
Tak napríklad aj teraz. Z nejakého dôvodu si Waze myslí, že cez Senec je to rýchlejšie - viď screenshot (je to samozrejme nezmysel, ide sa cez niekoľko obcí, a navyše teraz poobede je to vždy upchaté).

Trasa PK > Štúrovo, Waze vs. Google:
Waze - diaľnica 2:19, cez Senec 2:05
GMaps - diaľnica 2:03, cez Senec 2:10

Nechce sa mi štartovať iGo ani ísť teraz do auta pozrieť vstavanú navigáciu, ale viem, že tie ma navigujú rovnako po diaľnici, pretože je to je jednochu rýchlejšie.

Vtipné je, že Waze tvrdí, že opakovaným jazdením ho naučím, ktorá je moja preferovaná trasa. Ani náhodou - je veľa trás, ktoré jazdím inak ako odporúča Waze, ktorý aj po x prejazdoch mojou trasou tvrdohlavo nástojí na svojej trase a na moju kašle :)
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times
Send a message
Attachments

Post by bomeeck
guri211 wrote:Keď pôjdeš tú trasu najbližšie, choď cez diaľnicu tak ako to je najlepšie, a skús si dať niekde v mieste križovania D1 / R1 znovu vypočítať trasu. Odtiaľ by to už mala byť menšia vzdialenosť, pri ktorej mu cesty 2. triedy nevadia.
Tak k tomuto môžem povedať len, že 1) mne to nepomôže, ja tú cestu dôverne poznám, (2) bežnému používateľovi to tiež nepomôže, pretože ak tú cestu nepozná, tak sa bude riadiť pokynmi Waze, t.j. už od začiatku pôjde po inej ceste (dlhšej, s viacerými ucpatými miestami : )
Takže uzavriem Príklad 2: Chyba je na strane Waze routingu a už sa pracuje na odstránení.
Takýchto príkladov ale bude asi na (nielen) na Slovensku asi viac, či?
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by bomeeck
guri211 wrote:To čo radím nie je riešenie, len som chcel aby si to otestoval :)
Aha, ok skúsim :)
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by bomeeck
A čo tie preferované trasy? Waze tvrdí, že opakovým jazdením po mojej trase mi bude vedieť odporučiť preferovanú trasu... Koľkokrát je potrebné prejsť po "mojej" trase, aby Waze pochopil, že mi nemá ponúkať tú svoju na prvom mieste?
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by bomeeck
MagicOfLA wrote:To si akurat casto pouzivany ciel. Ergo rano ti ponukne cestu do prace, vecer domov.
No podľa tohto screenshotu, teda podľa toho, že ten TIP je umiestnený pod alternatívnymi trasami, som to pochopil tak, že ak nejakú trasu jazdím pravidelne, tak Waze mi na základe toho ponúkne tú mnou najčastejšie jazdenú ako prioritnú...
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times
Send a message
Attachments

Post by bomeeck
guri211 wrote:Zmenil som preklad textu na:
Časté ciele
Tip: Naučte Waze kedy kam jazdíte opakovanou navigáciou. Automaticky vám cieľ ponúkne po štarte aplikácie.
Dovoľujem si navrhnúť menšiu úpravu, aby to nemalo takú kostrbatú slovenčinu:

Tip: Opakovanou navigáciou naučíte Waze, kedy a kam najčastejšie jazdíte. Po štarte aplikácie Vám potom automaticky navrhne cieľ.
bomeeck
Posts: 30
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by Erin0147
par URiek som videl kde si uzivatelia stazovali ze ich nenaviguje cez freeway
/Presovska v kosiciach / jedina cesta do ciela aj ked dany segment nie je spoplatnovany usek.
/ma to aj tak nastavene/

ci chyba vznika nahodne /pri updatoch map/ alebo je to celkova chyba neviem.
vypnuta volba -> vyhnut sa spoplatnenym usekom nepomohla pri navigovani ak islo o cestu dialnice.
pomohlo az vypnutie aj volby ->vyhnut sa dialniciam /povolit aj dialnice/

pozn.
dialnica je spoplatnovana, ak je bez uhrady tak by malo cez nu navigovat najma ked tento usek sluzi ako "hlavna" cesta alebo obchvat mesta.
inak to "posle" uzivatela po sidliskach dookola blizsie.
Erin0147
Area Manager
Area Manager
Posts: 597
Has thanked: 85 times
Been thanked: 87 times
Send a message
Waze 3.7.8.0 & Samsung Galaxy S Duos 2 & stock rom 4.2.1 + root & Seat Ibiza 6L blue
neaktualne-Waze Android 3.7.3.0 & Samsung Galaxy Ace 2 (Android 4.1.2, rooted)