Post Reply

Změna způsobu kategorizace silnic

Post by Zirland
V sobotu 27. dubna proběhlo v Praze setkání Global Champ uživatelů s vedením Waze HQ. Setkání bylo velmi podnětné a jistě se máme na co v budoucnu těšit.

Jedním z diskutovaných témat byla problematika routování, výpočtu preferovaných tras a alternativních tras (vyhýbání se kolonám). Toto téma bylo rovněž konzultováno s ohledem na vliv kategorie silnic na výpočet.

Routing mechanismus - i když se nám to nemusí líbit - předpokládá dodržování pravidel, které jsou zveřejneny na Wiki. Jedním ze souvisejících dopadů je preference "vysokých" kategorií, které na sebe uměle soustřeďují veškerou dopravu. Prostě jak je freeway, tak tam člověka naviguje, i kdyby trakaře padaly, zácpa nezácpa, nižší kategorie se neberou v potaz.
Waze také v minulosti řeklo, že silnice typu Highway pokud možno nepatří do města.

Skutečnost, že jsme si kategorizaci předělali podle sebe v konečném důsledku vede k tomu, že Waze není schopno (ochotno) uživatelům nabídnout trasu pryč z kolony. To nepochybně nemá pozitivní efekt na uživatele a na propagaci aplikace.

Problematiku jsem detailně konzultoval s CM Brazílie a Švýcarska, kde již byla provedena změna kategorizace ve městech, přičemž z dlouhodobého pozorování jednoznačně vyplývá významné zlepšení a diverzifikaci provozu s ohledem na aktuální situaci na cestě.

S ohledem na výsledky setkání bylo dohodnuto provedení pilotní změny kategorizace silnic na území Prahy. Změnu uživatelé zaznamenají vizuálně, přičemž v některých barevných profilech ani změna poznat nebude. Nicméně to co na první pohled vidět nebude, je očekávané zlepšení routingu.

Změna v routingu nebude ze dne na den, předpokládá se adaptace routing algoritmu během měsíce.
Pochopitelně pokud by dlouhodobě výsledky testu vykazovaly zhoršení, je jednoduché vrátit vše do současného stavu, ale nemyslím si že to bude třeba.

:!: Z důvodu zajištění funkčnosti změn budou rekategorizované úseky zamčeny, neboť je předpoklad, že se uživatelé nesledující fórum mohou pokoušet změny vrátit na vysoké kategorie :!:
Za problémy způsobené uzamčením se omlouvám. PROSÍM uživatele na úrovni L5, aby rekategorizované úseky nerevertovali.

Děkuji za Vaši pozornost.
Zirland
Posts: 1534
Has thanked: 29 times
Been thanked: 243 times

POSTER_ID:125125

1

Send a message
"The Wazebrity"

Post by Zirland
Vzhledem k tomu, že ideální trasa Google vede Praha - Brno - Uherské Hradiště - Trenčín - Žilina (411 km / 4h08min) zatímco trasa přes Zlín má 413 km / 4h18min bych se nebál zkusit rekategorizovat.

On ten Zlín z hlediska dálkového routingu až tak nepostradatelný zjevně není. Je to krajské statutární město, já bych netvrdil, že "se nevleze do tabulek".
Zirland
Posts: 1534
Has thanked: 29 times
Been thanked: 243 times
Send a message
"The Wazebrity"

Post by Zirland
mylan wrote:Zmenil by som Primary -> MinorHW na trase Rohanské nábřeží-Českomoravská-Poděbradská.
Rekategorizováno
Zirland
Posts: 1534
Has thanked: 29 times
Been thanked: 243 times
Send a message
"The Wazebrity"

Post by Zirland
Co se týká Prahy, tak stále jsem toho názoru, že dálkové trasy jsou naprosto v pořádku. Vedení dálkové dopravy po okruhu je záměr, nikoliv chyba.
Zirland
Posts: 1534
Has thanked: 29 times
Been thanked: 243 times
Send a message
"The Wazebrity"

Post by Zirland
Po tom, co jsem tento týden viděl běžnou americkou dálnici (šest pruhů v každém směru) musím uznat, že naše D1 se kvalifikuje někam mezi Primary Street a Minor HW.

Odesláno z mého A511 pomocí Tapatalk 4
Zirland
Posts: 1534
Has thanked: 29 times
Been thanked: 243 times
Send a message
"The Wazebrity"

Post by Zirland
Pro Brno a Ostravu dávám k dispozici referenční mapu.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/15217860/brno.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/152 ... strava.png

Kategorizace platí pouze pro území města.
Pro kategorie silnic MIMO území měst platí dříve dohodnutá pravidla, tzn. tyto nepředělávejte podle výše uvedených map.
Zirland
Posts: 1534
Has thanked: 29 times
Been thanked: 243 times
Send a message
"The Wazebrity"

Post by Zirland
Se omlouvám. Povodně a tak.

Tak to nějak spustíme? :-)

Odesláno z mého A511 pomocí Tapatalk 2
Zirland
Posts: 1534
Has thanked: 29 times
Been thanked: 243 times
Send a message
"The Wazebrity"

Post by Zirland
Po pilotním provozu nové kategorizace silnic v Praze, který byl vyhodnocen jako velmi úspěšný, navrhuji provést obdobnou úpravu v Brně a Ostravě.

Odemykám toto téma pro případné připomínky, prosím ale jen o komentáře k zásadním tématům.

Děkuji.
Zirland
Posts: 1534
Has thanked: 29 times
Been thanked: 243 times
Send a message
"The Wazebrity"

Post by weits
Překategorizoval jsem i České Budějovice. Protože se mi Praha zdála tak trochu "od oka", tak jsem to tak taky udělal. Může na to nějaký znalec kouknout a říct, zda je to ok, nebo případně co udělat jinak? Díky
weits
Area Manager
Area Manager
Posts: 32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by vlado_s
Tak tak, ale odvtedy niečo preprogramovali, ibaže o tom akože nevieme. Skutočne nevieme aký by to malo teraz dopad.Ak sa jedná iba o grafickú chybu, tak nemá zmysel sa tým zaoberať... lebo waze.
vlado_s
Area Manager
Area Manager
Posts: 3205
Has thanked: 134 times
Been thanked: 358 times
Send a message