Základní informace pro nováčky

Image Image

Moderators: Unholy, Zirland, guri211, GinBook

Základní informace pro nováčky

Postby vikos » Tue Aug 10, 2010 9:54 am

Ahoj,

tento topic byl založen za účelem shrnout infromace pro nově příchozí - snad Vám to pomůže se zorientovat:

1. Pojmy:
      Dashboard, Live map a Cartouche jsou obnovovány každých cca 2-4 dní, proto nečekejte, že Vámi nahrané trasy/provedené změny uvidíte okamžite, je potřeba si vždy zkontrolovat datum poslední aktualizace.
    • Dashboard - Vaše nástěnka - zde se zobrazuje počet bodů, a detalily k Vašemu účtu na waze.
      adresa: http://world.waze.com/dashboard
    • Live map - Mapa již zeditovaných cest, tak jak ji vidíte v telefonu. Možnost vyhledávát spojení (trasy) obdobně jako např. na google mapách, nebo mapy.cz - ideální pro otestování správnosti propojení cest. Kliknutím je možno vložit do mapy také požadavek na opravu cesty s detaliním popisem (např. v případě nespojených cest, chyby v označení jednosměrnosti apod.).
      V live map je vidět také aktuální problémy na cestách.
      adresa: http://world.waze.com/livemap/
    • Cartouche - mapa všech (i nezpracovaných) cest, kde je možno přidávat názvy ulic, POI, popisky a mnoho dalšího. Zde se provádí všechno potřebné k tomu, aby se z čáry v telefonu stala cesta s nastavením možných směrů, odboček a názvů. ;) V Cartouche je možno editovat pouze v oblatech, kde jste již jeli (opět až poté co je tato cesta zaznamenána - tzn. s 2-4denním zpožděním) Mazat můžete pouze své cesty, ostatní musí schválit Area Manager.
      Pro snadnější editaci obsahuje cartouche několik vrstev, které je možno si zapínat a vypínat dle potřeb. Popisky cartouche se pokusím dodat do wiki.
    • Papyrus, neskor premenovany na WME (Waze Map Editor) - novsia verzia editora na upravu map, k dispozicii od zaciatku roka 2012. Starsi editor Cartouche bude pouzivatelom onedlho nepristupny.
  2. Waze v telefonu - nahrávání cest:
    • Pokud projíždíte místem, kde není zaznamenána cesta je dobré, zapnout si záznam cest - buldozer
    • Po dojetí do cíle je potřeba nahrávání ukončit - opět stiskem buldozeru. Teprve až poté se nanhrané cety odešlou na server
    • Pokud dojde k ukončení aplikace bez ukončení nahrávání, nahrané cesty se neodešlou.
    • Ulozia sa len tie useky, ktore aplikacia zobrazuje ako cervene. Pokial dojde k ukonceniu nahravania, kym je posledny nahravany usek cesty modry, dany usek sa neulozi - skuste sa kusok vratit, alebo napojit na uz existujucu cestu na mape, ci pockat, aby sa posledny modry usek zmenil na cerveny.
    • Nahrané trasy se zobrazí v Cartouche se zpožděním 2-4dny. (pozn.: V r. 2012 bol tento proces optimalizovany - oneskorenie je v idealnom pripade 1-2 hodiny, v praxi viac hodin az (vynimocne) mnoho dni. Trasy casto nepribudaju v chronologickom poradi.)
  3. Editace:
      Téma editace cest je složité a proto doporučuju přečíst si následující odkazy:
      Česká Wiki
      Tipy pro editaci a problémy v Cartouche

poznámka: Waze servery občas "překreslí" cesty, nebo změní orientaci (jednosměrná cesta -> obouseměr a naopak) podle toho, jak se dle signálu GPS pohybují auta po cestách :)
  4. Casto pouzivane skratky a pojmy:
    • NA (North America) - ta cast databazy a serverov, kam sa pristupuje pomocou http(s)://www.waze.com/...
    • INTL (International) = ROTW (Rest of the World, vratane Europy) - pristup pomocou http(s)://world.waze.com/...
    • UR (Update Request) - ziadost o upravu
    • MUK - mimourovnova krizovatka
    • DSVP, DSVL, OVP, OVL - skratky navigacnych hlasok - drzte sa vpravo/vlavo, odbocte vpravo/vlavo
    • HW/(FW/MaH/MiH) - skratky typov ciest Highways, podkategorie su Freeways, Major a Minor Highways
    • CS - cerpacia stanica
    • Waze API - komunikacny protokol pre pristup "tretich stran" na zadavanie udajov o zapchach a inych udalostiach do Waze databazy (vyuziva napr. portal egaraz.cz)
Last edited by foxitrot on Thu Sep 06, 2012 7:08 am, edited 2 times in total.
Reason: Pridane novsie informacie o editoroch a kategoria "casto pouzivane pojmy", niekolko zmien z posledneho roka, upravena graficka forma (zoznamy)
:!: Než začnete editovat: :!:
* Waze Czech wiki / Editace / Značení cest / POI - překlad / video návody *

HTC Desire (Android 2.2) + Waze release 2.0.2.4 (Beta :) )
Area manager: Ostravsko, Opavsko a Frýdecko
vikos

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Základní informace pro nováčky

Postby Zirland » Tue Aug 10, 2010 10:37 am

K nahrávání vybuldozerovaných cest upřesním... při válcování se mi nová cesta zaznamenává jako modrá čára. V lomových bodech (typicky křižovatky) dojde ke zčervenání čáry. Taková cesta je pak na serveru již nahrána. GPS body jsou na serveru zaznamenány vždy.

Možná to platí jen pro iPhone, nevím, nemám možnost to otestovat na jiném telefonu.
"The Wazebrity"
Zirland
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 35 times
Been thanked: 274 times

Postby vikos » Tue Aug 10, 2010 11:19 am

Zirland wrote:K nahrávání vybuldozerovaných cest upřesním... při válcování se mi nová cesta zaznamenává jako modrá čára. V lomových bodech (typicky křižovatky) dojde ke zčervenání čáry. Taková cesta je pak na serveru již nahrána. GPS body jsou na serveru zaznamenány vždy.

Možná to platí jen pro iPhone, nevím, nemám možnost to otestovat na jiném telefonu.

Na androidu i WM je to tak, že když spadne aplikace, nebo se třeba vybije telefon, nejsou tam ani GPS body, ani cesty - zmizí i ty červené - pokud jsem před tím neukončil nahrávání. (už mě to stálo několik cest :()

vikos

Postby libora » Tue Aug 10, 2010 12:25 pm

Mně zmizí i poslední modrý nahraný segment, pokud nedojde k jeho zčervenání. Tj, když ukončím válcování, tak poslední vyválcovaný dosud modrý segment zmizí. Bohužel mi nepomáhá, ani když nechám zapnuté válcování nějakou dobu po zastavení auta.
Jinak chování na Symbianu je stejné jako popisujete na ostatních OS.
HTC EVO 3D a Waze 3.6.0 for Android
Informace pro editory, Přehledné video v angličtině
libora
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Postby Krystl » Wed Aug 11, 2010 5:04 pm

To s tim poslednim segmentem se mi stava taky. Navic posledi dobou mam problemy i s editaci mist, kteryma jsem projel. Kdyz uz muzu upravit cestu, tak mi nefunguje jeji napojeni na okolni cesty. Take je to posledi dobou dost pomale.

Krystl
HTC Touch HD, WM6.5, Laurentius26 HD LEO_V4
Krystl

Been thanked: 0 time

Postby vikos » Thu Aug 12, 2010 6:37 am

LiborA wrote:Mně zmizí i poslední modrý nahraný segment, pokud nedojde k jeho zčervenání. Tj, když ukončím válcování, tak poslední vyválcovaný dosud modrý segment zmizí. Bohužel mi nepomáhá, ani když nechám zapnuté válcování nějakou dobu po zastavení auta.
Jinak chování na Symbianu je stejné jako popisujete na ostatních OS.

mě na andoidu pomáhá to, že to nechám běžet dále na pozadí/s vyplou GPS a on ten segment časem zčervená...pak vypnu nahrávání a je to tam celé

vikos

Postby libora » Mon Aug 23, 2010 5:54 am

Vikos wrote:mě na andoidu pomáhá to, že to nechám běžet dále na pozadí/s vyplou GPS a on ten segment časem zčervená...pak vypnu nahrávání a je to tam celé

Neví někdo jak vypnout GPS na Symbianu?
libora
Area Manager
Area Manager

Postby vikos » Mon Aug 23, 2010 6:30 am

No tak to netuším, ale napadá mě, že když vypneš nahrávání, sice ztratíš poslední nahraný segment, ale v archivu v cartouche by měla být celá cesta (i včetně toho posledního segmentu, jen z něj není uděláná cesta a je potřeba to udělat ručně)... zatím jsem nezkoušel, takže je to jen takový tip.. (zatím to ještě ověřuju v praxi, až se mi včerejší cesta nahraje do cartouche, dám vědět) ;)

vikos

Postby libora » Mon Aug 23, 2010 10:23 am

V Cartouche to většinou je (i když ne vždycky), ale než se mi zobrazí cesta v archívu, tak většinou zapomenu, že mám doplnit nějaký segment :oops:
V Poslední době se mi při válcování nových tras nevytváří nody, nejdřív jsem myslel, že to dělá jen při doplňování segmentů z archívu, ale teď koukám, že je to i v případě válcovaných cest. Vzniká tak obrovský potenciál na nepropojení některých úseků a dost se tím zvyšují požadavky na násl :evil: edné editace
libora
Area Manager
Area Manager

Postby cestovatel » Fri Aug 27, 2010 11:26 am

Som z toho pridavania novych ciest puk. Vyvalcovane cesty sa na cartouche vobec nezobrazuju. Preto som vybral a upravil tie z archivu. Upravy som robil pred par dnami, ale stale na mape nie su. Dnes je 27.8. ale na livemap sa mi zobrazuje, ze updated 22.8. Cize oneskorenie 5 dni?

Mam este dve zaciatocnicke otazky:
2) Ak nejake uzemie nema area managera, tak updaty nikto nespracovava? Znamena to, ze ak je nakreslena nejaka ulica a ja som ju chcel dorobit ale kvoli pravam som ich nemohol spojit - nema kto taky problem opravit?

3) Ak sa stanem area managerom, tak ziskam prava opravovat chyby v mape na tom uzemi pre ktore som managerom?

Diky.
cestovatel

Been thanked: 0 time

Next

Return to Czech Republic and Slovakia