Post Reply

Základní informace pro nováčky

Post by
Ahoj,

tento topic byl založen za účelem shrnout infromace pro nově příchozí - snad Vám to pomůže se zorientovat:
  1. Pojmy:
    • Dashboard, Live map a Cartouche jsou obnovovány každých cca 2-4 dní, proto nečekejte, že Vámi nahrané trasy/provedené změny uvidíte okamžite, je potřeba si vždy zkontrolovat datum poslední aktualizace.
    • Dashboard - Vaše nástěnka - zde se zobrazuje počet bodů, a detalily k Vašemu účtu na waze.
      adresa: http://world.waze.com/dashboard
    • Live map - Mapa již zeditovaných cest, tak jak ji vidíte v telefonu. Možnost vyhledávát spojení (trasy) obdobně jako např. na google mapách, nebo mapy.cz - ideální pro otestování správnosti propojení cest. Kliknutím je možno vložit do mapy také požadavek na opravu cesty s detaliním popisem (např. v případě nespojených cest, chyby v označení jednosměrnosti apod.).
      V live map je vidět také aktuální problémy na cestách.
      adresa: http://world.waze.com/livemap/
    • Cartouche - mapa všech (i nezpracovaných) cest, kde je možno přidávat názvy ulic, POI, popisky a mnoho dalšího. Zde se provádí všechno potřebné k tomu, aby se z čáry v telefonu stala cesta s nastavením možných směrů, odboček a názvů. ;) V Cartouche je možno editovat pouze v oblatech, kde jste již jeli (opět až poté co je tato cesta zaznamenána - tzn. s 2-4denním zpožděním) Mazat můžete pouze své cesty, ostatní musí schválit Area Manager.
      Pro snadnější editaci obsahuje cartouche několik vrstev, které je možno si zapínat a vypínat dle potřeb. Popisky cartouche se pokusím dodat do wiki.
    • Papyrus, neskor premenovany na WME (Waze Map Editor) - novsia verzia editora na upravu map, k dispozicii od zaciatku roka 2012. Starsi editor Cartouche bude pouzivatelom onedlho nepristupny.
  2. Waze v telefonu - nahrávání cest:
    • Pokud projíždíte místem, kde není zaznamenána cesta je dobré, zapnout si záznam cest - buldozer
    • Po dojetí do cíle je potřeba nahrávání ukončit - opět stiskem buldozeru. Teprve až poté se nanhrané cety odešlou na server
    • Pokud dojde k ukončení aplikace bez ukončení nahrávání, nahrané cesty se neodešlou.
    • Ulozia sa len tie useky, ktore aplikacia zobrazuje ako cervene. Pokial dojde k ukonceniu nahravania, kym je posledny nahravany usek cesty modry, dany usek sa neulozi - skuste sa kusok vratit, alebo napojit na uz existujucu cestu na mape, ci pockat, aby sa posledny modry usek zmenil na cerveny.
    • Nahrané trasy se zobrazí v Cartouche se zpožděním 2-4dny. (pozn.: V r. 2012 bol tento proces optimalizovany - oneskorenie je v idealnom pripade 1-2 hodiny, v praxi viac hodin az (vynimocne) mnoho dni. Trasy casto nepribudaju v chronologickom poradi.)
  3. Editace:
    • Téma editace cest je složité a proto doporučuju přečíst si následující odkazy:
      Česká Wiki
      Tipy pro editaci a problémy v Cartouche

      poznámka: Waze servery občas "překreslí" cesty, nebo změní orientaci (jednosměrná cesta -> obouseměr a naopak) podle toho, jak se dle signálu GPS pohybují auta po cestách :)
  4. Casto pouzivane skratky a pojmy:
    • NA (North America) - ta cast databazy a serverov, kam sa pristupuje pomocou http(s)://www.waze.com/...
    • INTL (International) = ROTW (Rest of the World, vratane Europy) - pristup pomocou http(s)://world.waze.com/...
    • UR (Update Request) - ziadost o upravu
    • MUK - mimourovnova krizovatka
    • DSVP, DSVL, OVP, OVL - skratky navigacnych hlasok - drzte sa vpravo/vlavo, odbocte vpravo/vlavo
    • HW/(FW/MaH/MiH) - skratky typov ciest Highways, podkategorie su Freeways, Major a Minor Highways
    • CS - cerpacia stanica
    • Waze API - komunikacny protokol pre pristup "tretich stran" na zadavanie udajov o zapchach a inych udalostiach do Waze databazy (vyuziva napr. portal egaraz.cz)

POSTER_ID:171629

1

Send a message
Last edited by foxitrot on Thu Sep 06, 2012 7:08 am, edited 2 times in total.
Reason: Pridane novsie informacie o editoroch a kategoria "casto pouzivane pojmy", niekolko zmien z posledneho roka, upravena graficka forma (zoznamy)

Post by audis
zdravím, něco málo jsem naeditoval a mám dotazy:
1) jak spojovat cesty do křižovatky? doposavad se mi osvědčili dva postupy,
a) případně odstranit z stávajích cest v místě křížení junction > pomocí edit geometry natáhnout cestu přes křížení na druhou stranu > vložit juction do místa křížení > přebytky z křížení delete road > kontrola > enable all about round

b) mám již vytvořenou cestu s juction kde má být připojení další cesty > jako první označit cestu která se má připojovat > jako druhou přes crtl označit tu stávající > connect > konec první cesty se připojí k začátku kde je junction druhé cesty. > kontrola all enable aroud

nevýhoda1: polkud tam není na stávající juction, první cesta se napojí k příštímu dalšímu jucntion na stávající cestě, čímž se celá mapa rozmrdá.

nevýhoda2: pokud napojuju (první cesta) silnici nižší třídy na vyšší (stávající třídy), obě cesty mají jinou barvu, právě připojovaná cesta nižší třidy udělá do stávající v místě křížení jinobarevný diblík, což nevypadá moc dobře.

nějaké alternativy, jak efektivně a jednodušše spojovat cesty?

2) a opačny dotaz: narazím na špatnou geometri v křižovatce jedné silnice. chci to opravit. (např. silnice je napojena do kříže s protisilnicí, ale realita je taková, že jedna komunikace se napojuje kolmo třeba 30 m před první kolmou na druhé straně

což když potřebuju změnit delší usek, napojený do složité křižovatky, který je třeba napojen o 30m vedle? když začnu hýbat s geometry silnice, celou křižovatku rozmrdám. blbý je, že u edit geometry není tlačítko zpět jako u delete road.

doposavad jsem vymyslel, že těsně před začátkem špatné geomerie komunikace vytvořím junction, silnici tím rozdělím, delete road smažu usek s špatnou geometrií (křižovatka zustane zachována!!), správnou geometrii nějak dotvořím následně.

nějaké jednodušší alternativy?


děkuji za rady nebo link jak na to.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
luko:
mrkal, asi na polovinu z nich. kouknu znova a na vše.

oběma děkuju za rady.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
jak mohu nějakému uživateli poslat PM přes forum? najedu na homepage fora, hledám nějaký uživatelský panel nebo zprávy a nenacházím.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
vzkaz do vzduchu:
Shorny nebo Svobik: prosím, editujte s citem a pokud přesně nevíš, co děláš, edituj jen po malých kouskách. právě opravuji v HK celou Koutníkova a Antonína Dvořáka. zdrojené silnice, občas špatně napojované, nesmyslný tvar křižovatek. neboj se zeptat a hlavně po malých kouskách, až získáš praxi, tak větší. taky sem tím prošel a něco pomrdal, ale podařilo se mi to dát do kupy po sobě. Antonína Dvořáka x Na okrouhlíku, tak jsem před časem z hlavy vytvořil křižovatku a je pomrdaná.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
Shorny Shorny, achjo. v dubnu 2010 hezky tebou vytvořené silnice a v listopadu rozmrdaný složitý křižovatky, zbytečně separované rychlotahy prujezdy obcí... proč? vždyt před měsícem to bylo OK a funkční :-(
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
proč je kruhák na Benešárně nesmysl? (ten jsem vytvářel sám a současné provedení je moje beze změn ostatních skoro - už opraveno) . connect jednotlivých dílčích useků je blbě?
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
audis wrote:jak mohu nějakému uživateli poslat PM přes forum? najedu na homepage fora, hledám nějaký uživatelský panel nebo zprávy a nenacházím.
občas vidím na foru USE CONTROL PANEL. OK, BERU ZPĚT.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
zdravím, nechci rýpat do zaběhnutých zvyklostí, ale nějak mi vrtá hlavou značení silnic.

dle http://www.waze.com/wiki/index.php/Zna% ... _republice jste si jistí, že PRIMARY STREET jsou skutečně silnice třetí třídy? translator říká "primární ulice". a kouknete sem http://world.waze.com/cartouche/?zoom=4 ... =101920455 Opravdu by ulice "Za škodovkou" měla mít stejnou barvu a význam jako nějaká méně významná ulice (např. "Dvorská) na ní navazující? gm lokace http://maps.google.cz/maps?f=q&source=s ... 2&t=h&z=17

když kouknu na hradec králové a porovnám v waze zatříděné ulice, s mapou dopravníinfo.cz, tak z toho vyplývá, že tam je spousty velkých ulic chybně označeno PRIMARY STREET, cozž se mi nechce věřit, že to je blbě.

další příklad: http://world.waze.com/cartouche/?zoom=5 ... FFFFFFTTTT gm: http://maps.google.cz/maps?f=q&source=s ... 1&t=h&z=18 mohu vás ujistit, že Pouchovská že mnohem širší a frekventovanější ulice než Vrázova! Pouchovská je tranzitní do dalších čtvrtí ve městě, Vrázovou jezdí jen ti, kdo v ní a přilehlých bydlí.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
nojo, Pouchovská je fakt dle RSD třetí třídy. OK, vše chápu. tak já postupně poopravuju hradec z Primary street na Street dle RDS.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.

Post by audis
pepino34 wrote:Už to je druhý den co mám ujeto 80+km, tady v My Dashboard už nejsem začátečník ale v telefonu pořád jo. Jaká tam je prodleva než budu "normální" i v telefonu ??
až 5 dní.
audis
Posts: 323
Been thanked: 8 times
Send a message
S Waze od roku 2010. Bývalý area manager.