Post by libora
Vznesl jsem dotaz na waze, jak je to správně a zde je odpověď:

Code: Select all

Hi Libor,

If they don't physically belong to a city - you can leave the city name
empty. For each country we have a specific city setting - one that allows
you to save roads / highwyas that do not belong to a specific city.
The 'empty' city is of course not a real one, so you don't see any polygon
on the map, but it does allow proper indexing and labeling of such roads.

Let me know if you have any more questions on these
thanks
dror

----------------------------------------------------------------
> Hi,
>
> I have a question to use of name of city. A lot of segments are in
> countryside (go thru forest, fiels etc.) and not in build-up area.
> First way is left empty field of City name. Second way is fill in
> field name of closest city. But what is right way for Waze?
>
> Regards
>
> Libor
Takže si vlastně můžeme vybrat :-D
libora
Area Manager
Area Manager
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Post by libora
Vikos wrote:
Zirland wrote:Jinak doporučuju taky přečíst http://world.waze.com/forum/viewtopic.p ... 44&#p40869 a udělat si představu, jaké důsledky může mít Liborův způsob.
Tak tím si jasně odpověděl na mou otázku, jasné je, že liborův způsob by měl za následek vnik nových chyb i v budoucnu a to přece nechceme ;)
Já myslel, že chyba není v tom, když je nějaký segment bez názvu obce, ale že někdo označí dva segmenty velmi daleko od sebe jako náležející do stejné obce - viz např. Dolany, Březová. Pak dochází k tomu, že systém automaticky nabízí název obce, o které si myslí že se na daném místě nachází, protože neví, že Březová u Karlových Varů není to samé jako Březová u Sokolova nebo Březová u Zlína či Uherského Hradiště. Pokud nebude doplněn název obce o nějaký další identifikátor viz např. jak uvádíme okres v závorce (což ale systémově není moc dobré řešení), poštovní číslo (Post Code) či okres (District), ale jen zemí tak tento problém bude přetrvávat. :!: :!: :!:
Nevadí mi přiřadit každý segment do nějaké obce, principiálně jsou v pořádku obě varianty. V ČR to však podle mně nejde. Zirland navrhuje vycházet z databáze územně správních celků - obcí.
Jsou 3 věci, které mi nesedí na tomto systému přiřazení každého segmentu do obce:
1. je fakt, že v ČR je sice více jak 6000 obcí dle ÚSC, ale v rámci nich je spoustu dalších obcí nebo budu raději říkat "sídel", které mají vlastní názvy a vlastní adresy. Jak budeme označovat tyhle sídla? Budou nám tak vznikat přesně ty problémy jako teď, protože vzniknou "ostrovy" obec uvnitř obce. Příklad obec Vysoká Jedle (http://world.waze.com/cartouche/?zoom=7 ... FTFFFFTTTT). Tato obec má svou vlastní značku začátku a okonce obce i poštovní adresy, ale dle USC je součástí "spádové" obce Místo.
2. Zatím nikdo nezmínil, že v databázi obcí dle ÚSC je mnoho obcí se stejným názvem, např. Březová 6x, Dolany 7x takže tím se problém NEŘEŠÍ :!: a na mapách budou dále Dolany a Březová od jedné hranice k druhé jako je to teď.
Můžeme namísto obcí používat katastry, ale to také má své chyby, protože v případě měst a městysů (ale i některých velkých obcí) je samotná zástavba obce rozprostřena na několik katastrů a v takovém případě mi připadá jako nesmysl označovat každou část obce jinak a to názvy navzájem dost odlišnými. Nehledě k tomu, že se názvy katastrů často liší od názvů obcí.
3. velikost obcí by byla dána jejich katastrální výměrou a nechceme snad tvrdit, že druhou největší obcí v ČR je Hradiště jenom proto, že obec leží ve vojenském újezdu velkém skoro jak Praha?

Optimální by bylo mít buď dostupnou vrstvu jednotlivých obcí a tím myslím skutečně obcí ne územně správních celků o 6 tis. položkách a z této vrstvy vycházet, ale o takové vrstvě v ČR nevím. Jestli ji někdo znáte, tak sem s ní. Nebo opravdu doplnit další identifikátor k názvu obce - viz výše.
libora
Area Manager
Area Manager
HTC EVO 3D a Waze 3.6.0 for Android
Informace pro editory, Přehledné video v angličtině

Post by libora
Zirland wrote:
LiborA wrote:Pokud nebude doplněn název obce o nějaký další identifikátor viz např. jak uvádíme okres v závorce (což ale systémově není moc dobré řešení), poštovní číslo (Post Code) či okres (District), ale jen zemí tak tento problém bude přetrvávat. ... Nebo opravdu doplnit další identifikátor k názvu obce - viz výše.
Přidání identifikátoru okresu se dohodlo už dávno dávno, takže nevím k čemu tohle zamyšlení slouží. viz http://world.waze.com/forum/viewtopic.p ... 86&#p12945
Já se nebavím o identifikátoru napsaném do položky City, ale o úplně samostatném identifikátoru u každého segmentu, tj. zásah, který musí udělat na Waze. Omlouvám se, jestli jsi to nepochopil. To že přidáš název okresu jako doplněk k názvu obce neznamená, že je to správně. Je to z nouze ctnost, ke které jsme přistoupili, abychom aspoň částečně eliminovali ten zmatek, co stejné názvy působí. Jenže to je stejný "paskvil" jako když jsem museli na začátku přidávat za každou obec text ",Czech Republik" a to to tehdy chtěli aspoň z Waze.
Zirland wrote:
LiborA wrote:Nevadí mi přiřadit každý segment do nějaké obce, principiálně jsou v pořádku obě varianty. V ČR to však podle mně nejde.
Proč to nejde?
LiborA wrote:Budou nám tak vznikat přesně ty problémy jako teď, protože vzniknou "ostrovy" obec uvnitř obce. Příklad obec Vysoká Jedle (http://world.waze.com/cartouche/?zoom=7 ... FTFFFFTTTT). Tato obec má svou vlastní značku začátku a okonce obce i poštovní adresy, ale dle USC je součástí "spádové" obce Místo.
Asi nechápu jaké ostrovy máš na mysli. Pokud část Místo, část Blahuňov a část Vysoká Jedle označím dohromady jako obec Místo, tak nevím kde máš ostrov.
To je právě to, proč to nejde, protože to není jedna obec, ale podle mého jsou to 3, které spadají pod "spádovou obec". Protože každá má svoji značku začátku a konce obce, proč bych pro navigaci tedy měl území, které má na značce začátku a konce obce napsáno Vysoká Jedla psát Místo. Jak bys pak chtěl na Vysokou Jedli navigovat. Jo v případě Blahuňova mohu napsat "Místo Blahuňov" to má i na značce. Jak bys tedy chtěl Vysokou Jedli napsat, jako ulici Vysoká Jedle? Tahle logika mi nějak uniká. Mimochodem návrh použít části obce je také dobrý, akorát že jej zase musí připravit ve Waze což zatím není ale bylo by to fajn řešení.
Zirland wrote:
LiborA wrote:Zatím nikdo nezmínil, že v databázi obcí dle ÚSC je mnoho obcí se stejným názvem, např. Březová 6x, Dolany 7x takže tím se problém NEŘEŠÍ :!: a na mapách budou dále Dolany a Březová od jedné hranice k druhé jako je to teď.
Viz úvod příspěvku, identifikace okresu a odkazovaná diskuse. Nevím kde jsi od 9. ledna žil ;) Objevuješ dávno objevené.
Viz první část - řešení dospáním názvu okresu k názvu města je ze systémového hlediska chybně, ale zatím nám nic jiného nezbývá. Ta obec se nejmenuje "Březová (Karlovy Vary)" ale "Březová". Až doplní nějaký další identifikátor do Waze, tak to zase budeme ručně odmazávat (v zásah ze strany Waze po zkušennostech s Czech Republic už nevěřím).
Zirland wrote:
LiborA wrote:Velikost obcí by byla dána jejich katastrální výměrou a nechceme snad tvrdit, že druhou největší obcí v ČR je Hradiště jenom proto, že obec leží ve vojenském újezdu velkém skoro jak Praha?
Čemu vadí tvrdit, že Hradiště má stejnou plochu jako Praha, pokud tomu tak je? Ono ve Waze ta plocha bude významně menší, vzhledem k tomu, že ve vojenském újezdu nebudou žádné silnice, které by se daly k obci přičlenit.
Vojenský újezd je stejně jako zbytek území protkán silnicemi, jen to jsou všechno místní komunikace. A to že ke vstupu na ně musíš mít povolení újezdního úřadu neznamená, že se Ti do systému nedostanou. Ostatně co když si s Waze začnou hrát i příslušníci armády, kteří ani to povolení nepotřebují?
Zirland wrote:
LiborA wrote:... vrstvu jednotlivých obcí a tím myslím skutečně obcí ne územně správních celků o 6 tis. položkách
Tenhle rozdíl mi musíš vysvětlit asi. Já jsem do teďka žil v tom, že "Obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů; tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce." Které jsou "tvoje" skutečné obce, když ne územní celky?
Ano, pokud se na to díváš z pohledu zákona o obcích tak s Tebou souhlasím. Já se na to dívám z pohledu navigační aplikace. Takže když zadám do Waze Nové město a vím akorát, že ta zastrčená chalupa je někde na Teplicku, tak chci, aby mne navedl do Krušných hor. Pokud na té silnici u té chalupy budu mít uvedeno jako název obce Moldava (kam z pohledu územně správních celků patří), tak ji prostě nenajdu. A až přijedu na místo a uvidím ceduli Nové Město a za ní směrový ukazatel Moldava 6km tak akorát nahlásím chybu mapy.

A neboj žiju celou dobu tady :lol: dokonce i na fóru

EDIT: teď jsem dostal mail od Drora, že by měli dodat novou položku State/Provinces v nějaké snad ne příliš vzdálené budoucnosti. Nebude to sice optimální řešení, protože to odpovídá spíše našim krajům, ale požádal jsem jej, aby dodali i části obcí tak snad to vyjde.
libora
Area Manager
Area Manager

Post by libora
Zirland wrote:
LiborA wrote:Teď jsem dostal mail od Drora, že by měli dodat novou položku State/Provinces v nějaké snad ne příliš vzdálené budoucnosti.
Tak si rovnou řekněme....a my do té položky budeme brát co?
Nejbližší je kraj, ale ten nám nevyřeší duplicitu obcí, protože obce se stejným názvem jsou často v jednom kraji, ale aspoň těch duplicit by nebylo tolik. Optimální by byl okres, ten ale odpovídá pojmu district, ty bychom ale byly asi příliš daleko od ostatních zemí v chápání pojmu State/Provinces :cry:
libora
Area Manager
Area Manager

Post by ventilCZ
ad částí obce:

Označování, tak jak doporučují registry (číselníky) UIR-ADR a DDM, tj. "Místo", "Místo - Vysoká Jedle", "Místo - Blahuňov".

ad okresy:

Souhlasím s Vikosem, nevím proč bychom v tomto měli brát ohled na ostatní státy, holt pokud se v rámci ČR domluvíme, že "State/Provinces" budeme používat pro okresy, tak to bude OK. Ikdyž ověření u waze zda nehodlají v "nejbližší" době přidat i "District" by nebylo od věci :-)
ventilCZ
HTC Desire | Android 2.2 | Waze 2.2.0.0
Vyskytuji se pravidelně: Praha - D1/R35 - Opavsko - Novojičínsko - Ostravsko
Area Manager: Novojičínsko, Opavsko

Post by maop
Ahoj,

puvodne jsem nechtel zapojovat, ale priznam se ze me prinutily zmeny ktere jsem zaznamenal na silnici kterou jsem kdysi "valcoval" a editoval a nekdy pozdeji byla editovana Zirlandem.

Jedna se o silnici 107 mezi D1 a Velkymi Popovicemi http://world.waze.com/cartouche/?zoom=3 ... 1=90501973

To je podle meho nazoru odstrasujici priklad vytvareni obci podle hranic katastralnich uzemi. Silnice 107 vede mezi poli a lesem ale kazdy jeji usek je na Waze mape oznacen nejakou obci. To mi z logickeho pohledu pripada jako nesmysl. Zvlaste do oci bijici je cast silnice ktera je prirazena obci Petrikovice (pomijim ze zadna takova obec v okoli neni, a podle KN silnice patri do KU Kunice). Kdyz to pak vidite v realu na displeji telefonu ...

Sam se snazim editovat hranice obci priblizne tak jak jsou oznaceny znackami zacatek/konec obce, pripade, v nouzi, podle zastaveneho uzemi. Prijde mi to logictejsi vzhledem k tomu ze Waze je o navigaci pro motoristy a nikoliv geograficka aplikace. V pripade jako je tento bych rozhodne nechval pole "city" nevyplnene.
maop

Post by ventilCZ
Já mám stejný názor a v rámci svých cest to taky tak označuji: U ohraničených obcí (ať už značkou či zástavbou) v details název obce a mezi samotnými obcemi (cesta v lesích, polích ale i normální silnice mezi 2 obcemi) nemám v details žádný název obce, pouze číslo silnice ve street. Takto to v mobilní aplikaci vypadá naprosto srozumitelně.

Evidence dle katastrů, kdy každý kousek cesty u lesa patří nějaké obci, která je ale třeba za lesem za kopcem - to je hodně matoucí a uživatele waze si to nezíská.
ventilCZ
HTC Desire | Android 2.2 | Waze 2.2.0.0
Vyskytuji se pravidelně: Praha - D1/R35 - Opavsko - Novojičínsko - Ostravsko
Area Manager: Novojičínsko, Opavsko

Post by shalafi
honzappp wrote:v místě značky konec nebo začátek obce vloží "junction" a v části silnice náležící obci se vyplní pole 'city' a v části mimo obec se nechá prázdné
Presne tak (:
shalafi
EmeritusChamps
EmeritusChamps
Has thanked: 158 times
Been thanked: 176 times

Post by Lu-Ko
Copilot a dozajista spousta dalších navigací upozorňuje na rychlostní limit po vjezdu do obce. Až se toto naučí i Waze, bude docela sranda, až bude hlásit na okresce mezi poli, že jedu moc rychle, protože jsem v obci (v katastrálním území obce někde za kopcem) :roll: Taky označuji podle značek začátek a konec obce.

Trochu nesouvisející dotaz: jak je to s pojmenováním obce, která je v Česku vícekrát? Například Chlum je zatím 3x a jeho území tak tvoří docela velký trojúhelník. Všiml jsem si zápisu: Obec (Okres) - lze to brát za standard? Nebo existuje nějaké lepší řešení?
Lu-Ko

Post by libora
Lu-Ko wrote:Trochu nesouvisející dotaz: jak je to s pojmenováním obce, která je v Česku vícekrát? Například Chlum je zatím 3x a jeho území tak tvoří docela velký trojúhelník. Všiml jsem si zápisu: Obec (Okres) - lze to brát za standard? Nebo existuje nějaké lepší řešení?
Zatím lepší řešení neexistuje :(
libora
Area Manager
Area Manager