Tu su spisane vsetky otazky z novacikovskeho fora aj s odpovedami. Nedaval som tam otazky, ktore sa tykali nejakeho konkretneho problemu v mape. Prosim prezrite to niekto a "overte" ze odpovede su OK.
-Ako mozem zrusit stare a neaktualne hlasenie od “czech”? Kolko palcov musi dostat aby zmizlo?
”Czech” boli hlasenia z egaraz. Chvilu fungovalo na stare hlasenie dat palec hore a hlasenie zmizlo, no nie na hlasenia z “czech”. Tieto hlasenia boli uz vypnute a vymazane supportom. Standardna doba trvania hlasenia je 30 minut (platne od 03/2014).
-Je moznost editovat ceny PHM aj inak ako z klienta?
Nie, je to mozne iba z klienta pokial si v dostatocnej blizkosti cerpacej stanice.
-Ake rozne “nalady” existuju v klientovi?
Standardne: slnecnica, zombie, mnau, haf, usmievavy/a, pohodovy/a, nahnevany/a, stastny/a, zamilovany/a, kludny/a, smutny/a, unaveny/a, rychly/a, kacer, kacica, profik/cka, sarkasticky/a, plachy/a, chory/a, nindza
Historicke (uz sa nepouzivaju): zlaty, strieborny, bronzovy wazer, mega-editor, mega-driver, mega-reporter
Editorske: robot, 8-bit, t-rex
Zamestnanci waze: svatoziara/aura
Novacik: dudlik (do 160 km)
Specialne: purple monster
-Ako sa hladaju revcony? Ako sa opravuju?
Script Toolbox ich zobrazuje ako fialove/ruzove vykricniky, WME Color Highlight oznaci cely segment na fialovo/ruzovo. Standardne ich vidia az L3+, no vo vlakne je upravena verzia WME Color Highlight, tak aby revcony ukazoval uz od L1. Revcony sa opravuju kliknutim na krizovatku, stlacenim Q (zakazat odbocenia) a W (povolit vsetky). Potom upravit sipky podla reality.
-Je mozne nejak zmenit meno (login) a zachovat si body?
-Po akej dobe sa prejavi oprava mapy v mobile? Pripadne ako ju aktualizovat?
Opravene miesto sa v klientovi prejavi az ked su aktualizovane stvorce na serveroch. Niekedy to byva kazdy den, niekedy po tyzdni a v extremnych pripadoch to bolo aj 2 mesiace. Aktualny stav sa da skontrolovat na
http://status.waze.com/, my sme server INTL. Moze sa stat ze klient bude napriek tomu pouzivat este nakesovane udaje, vtedy pomaha dat sa navigovat na ciel v danom okoli a klient si stiahne upravenu mapu.
-Mal by som ziskat po dosiahnuti 1000 editov automaticky L2?
Support pise ze to je automaticky (od zmeny 04/2014). V minulosti to ale nebolo automaticky. Je potrebne napisat na support.
https://www.waze.com/support/question, tu polozit otazku ”change of level map editor”. Najdi “Click here to send us a request to upgrade your editing rank (do not send requests for level 2 - it's automatically updated)” a vypln formular. Rovnaky postup je aj na ziadost pre L3.
-Rozhoduje uhol napojenia ciest?
Ano, vzdy. Uhol napojenia rozhoduje o hlaske OVP/L alebo DSVP/L.
-Chcel by som vediet, ako ulozit aktualnu polohu medzi oblubene polozky?
-Ako vymazem zadane cielove adresy z adresara v klientovi (nie v sekcii oblubene)
Kliknes na to "i" za adresou a tam se ti zobrazi moznost odstranit.
-Keď niekto zadá napr. hliadku na ceste, ako dlho sa bude upozornenie zobrazovať?
Kedysi to bolo 15 minut, od 03/2014 to je predlzene na 30 minut. Kazdy palec hore to predlzi o dalsich 30 minut.
-Ked dam vsetky hlasenia, ukaze mi aj Varsavu, Budapest ci Moskvu. Okruh udalosti mam nastaveny na 25km. Preco?
Je to chyba na strane Waze a nie na tvojej.
-Do akej miery detailov je potrebne ist pri zakreslovani segmentov a landmarkov?
Co sa tyka poctu geometrickych bodov na segmentoch, je idealne ich pouzivat s mierou. Klient aj tak nedokaze zobrazovat uplne detaily. Ak ich je niekde zbytocne vela, je mozne zredukovat ich pocet drzanim klavesy “D” a prejdenim mysou ponad body, ktore nechcem. Co sa tyka poctu landmarkov, opat s rozumom (nezakreslovat kazdy obchod). Support v buducnosti slubuje aj podporu POI.
-Dnes som uvidel v klientovi cerveny kusok cesty, v editore je ale vsetko ok. Co to je?
Klient pouziva nakesovane udaje s chybou este pred tym ako bola opravena v editore. Je potrebne aktualizovat mapu v klientovi.
-V nahlasenej chybe sa uzivatel stazuje na nespravne/zbytocne navigovanie (napriklad cez bocne ulice). Ako tento problem riesit?
Problemom moze byt chyba v mape (potrebne skontrolovat v editore), najdena lepsia/rychlejsia cesta, neznama chyba vo Waze.
-Dojde po opatovnom pripojeni k internetu k zapocitaniu bodov za kilometre, ktore boli prejdene “offline”?
Teoreticky by to malo tak fungovat, no realita je bohuzial ina. Ziadne body za “offline” kilometre sa nezapocitaju.
-Viackrat sa mi stalo ze som narazil na posunute cesty oproti podkladu. Ako sa mam zachovat?
Presnejsie sa jedna o posunute podklady oproti cestam. V CR by mali byt podklady v poriadku. No SR ma vela oblasti, kde su podklady posunute. Vtedy je potrebne si zapnut v editore GPS stopy a podla nich je potrebne posudit aky je posun snimkov. Pomocou skriptu Aerial Shifter je mozne nastavit posunutie snimkov tak, aby GPS stopy sedeli s podkladom a AZ POTOM editovat.
-Co znamena “upravit geometriu”? Su to uhly medzi cestami?
Pod “upravit geometriu” rozumieme upravu tvaru segmentu, pripadne upravenie poctu geometrickych bodov na segmente. Zmenu uhlov medzi cestami popisujeme skor ako “zmenu hlasok” alebo opravu krizovatky.
-Ako viem vyhladat problemy na mape (MP alebo UR)?
V editore je potrebne zapnut vrstvu “Update requests”, resp. “Map problems”. UR je vidiet iba v tvojej EA, MP aj mimo tvojej EA. Problemy, ktore nenahlasili uzivatelia dokaze zobrazit script WME Validator (
viewtopic.php?f=819&t=76488). Na spravne pouzivanie Validatora je potrebne poznat pravidla pre konkretnu krajinu, kedze nie kazda chyba vo Validatore je vzdy chybou.
-Existuje nejaka externa aplikacia na upravu map do Waze, aby som to nemusel robit v prehliadaci?
Nie. Jedina moznost je editor v prehliadaci.
-Ked je odbocka pripojena pod velmi malym uhlom, je potrebne to nejak upravovat alebo ponechat ostry uhol podla satelitneho podkladu?
Je potrebne sa zamysliet, aku hlasku chceme na danej krizovatke dostat, a podla toho je potrebne upravit uhol napojenia. Viac info na fore alebo vo wiki.
-Vsimol som si ze sa v aplikacii zobrazuju dve rozne ikony pre kruhovy objazd. Niekedy je tam “pouzite x-ty vyjazd” a inokedy “pokracujte rovno/odbocte vlavo/odbocte vpravo”.
Waze rozlisuje dva druhy kruhovych objazdov. “Normalny” je taky, ktory ma max 4 vetvy a su napojene pod +- pravym uhlom (+-15°). Vtedy sa pouziva OVL/OVP/rovno. X-ty vyjazd sa pouzije pri vsetkych ostatnych kruhacoch. Viac info vo
Wiki.
-Hlavne na cerpacich staniciach pri hraniciach sa stretavam s tym, ze je zadana nespravna cena. Napriklad v stovkach pri madarskych hraniciach. Zmazanie ceny a opatovne zadanie spravnej nefunguje. Da sa to nejak opravit?
Benzinky pri hraniciach su vseobecny problem, nema s tym nic ani krajina nastavena v popise landmarku. Momentalne na to nemame ani workaround. Problem je ohlaseny na support.
-V meste som nahodil jednotlive cisla domov no vyhladavanie podla cisla domu nefunguje. Spravil som nieco zle?
Vsetko je spravene ok, akurat Waze este nevie vyhladavat podla cisla domu. Nahodene cisla sa vsak nestratia. Testuje sa uz search, ktory to dokaze ale este nie je verejne dostupny v klientovi. Kym sa tak stane je mozne pouzivat zalozku Google (pri hladani je dole v klientovi tlacidlo “G”), ktory dokaze vyhladat aj cislo domu, no vyuziva svoju databazu.
-Túto oblasť nemôžem editovať lebo je zamknutá alebo za to že nemám ani jeden bod? Pobehal som trochu po mape GPS Simulátorom a stále žiadny bod prirátaný
resp. ako dlho trvá to prirátanie..
Pri novo zalozenom ucte trva aj niekolko dni, kym zacne plnohodnotne fungovat, teda napr. budu servermi reflektovane prejazdene useky a z toho vyplyvajuca Editable Area. Pockaj par dni.
Co sa tyka GPS simulatora, tak tam je teoreticky mozne, ze ti nejaku EA za to prideli a mala sanca je, ze aj body, no myslim, ze taketo pouzivanie simulatora je v rozpore s podmienkami vyuzivania Waze a teda ho neodporucam.
-Co je "Service Road"? Je to "Obslužná komunikace"? Mám totiž českej editor a nejsem si až tak jist.
Ano. A jazyk si můžeš měnit - v pravém horním rohu. Poznamka: Service road uz nepouzivame, nakolko bude spojena so Street.
-Existuje nejaky plugin ktory by vedel hlasom ovladat waze?
Je to uz roky vstavane priamo vo Waze, akurat na nasich uzemiach (CZ/SK) to este nie je aktivovane. Uprava “preferences” nepomoze, nakolko Waze musi “byt” za hranicami. Na skusku mozes Waze presvedcit ze je za hranicami, podhodenim “spravnych” GPS suradnic, no realne to nemas sancu vyuzit, kedze na vyuzivanie potrebujes prave GPS suradnice.
-Už týden se mi neaktualizoval počet editací, od 1000 editací to jelo na můj vkuz hrozně rychle, zaseklo se to něco kolem 7500 editací a ted nic. Máte někdo podobný problém?
Zaseklo se to všem. Po drobných úpravách systému se to vše dopočítá. O nic nepřijdeš.
-Připojený úsekový prvek => silnice, má pří připojení hlavní šipky ( rovně, doprava, doleva, červenou nebo zelenou podle funkčnosti) a šipku zpět (U-turn). Při připojeném prvku je šipka zpět červená, chápu. Ale na cestě bez ukončení (slepá) je většinou, šipka otočení také červená, to nechápu. Proc?
Je to prevencia voci chybe vo Waze, kedy sa moze stat, ze Waze pri pocitani trasy potencialne moze brat do uvahy aj trasu cez slepu ulicu kde sa na konci da otocit (lebo tam je povoleny u-turn). Aby sme tomu urcite predisli, NECHAVAME NA KONCI SLEPEJ ULICE CERVENY U-turn. Zatial jedinou nevyhodou cerveneho U-turn je nemoznost navigovania do tejto slepej ulice ako “Prechodny bod”, kedze tu sa waze nevie/nesmie na konci otocit a pokracovat dalej.
-Na cestách narážím na staré cesty, které nejsou připojené. Co s tím?: 1) ověřit, popsat, připojit 2) nechat tak 3) smazat, bo se tu nejezdí 4) jiná.
Jednoznačně varianta 1. Ideál je editovat kdekoli tak, aby tam po tobě nikdo nemusel nic dodělávat (občas to nemusí být snadné, a občas je to bez znalosti místa nemožné). Pokud možno prosím nic nemazat, spolu se smazaným segmentem se smažou i historická data o průjezdech a o rychlostech těch průjezdů. Takže mazat opravdu jenom nesmysly, nebo "ustřelené válcování" podél reálné cesty atp.
-Pojmenování místních části je to Valašské Meziříčí - Hrachovec nebo, Hrachovec [Valašské Meziříčí] či, jiná varianta. Určitě se kolektivní názor nějak sjednotil.
-Vyuzivam istu trasu castejsie, napriek tomu ze mi Waze odporuca inu a prejdem tu trasu rychlejsie ako povodnu ponukanu. Waze si zaznamenava priemerne rychlosti. Ked rychlosti budu rychlejsie mojou trasou, bude navigovat tadial aj ostatnych?
Suvisi to s mytom, ze “Waze sa uci oblubene trasy”. Nie je to tak, uci sa iba oblubene ciele. To ze waze ukazes, ze je nejaka trasa rychlejsia neznamena automaticky, ze bude tadial posielat aj ostatnych. Je mnoho dalsich faktorov, ktore vplyvaju na vyber trasy. Uplne detaily vsak vedia iba vyvojari.
-Ptal se mne jeden nový editor kdy že můzě zadávat ceny benzínu. Jak je to? Od kdy se to povolí?
Až bude bez dudlíku.
-V mapě jsou záznamy o průjezdech “Vrstva GPS body”. Chtěl bych vědět, proč jsou různě barevné a jak rychle a jak dlouho jsou na Live mapě vidět.
Roznofarebnost zavisi od azimutu daneho GPS bodu, napr. vsetky smerujuce na sever su rovnakej farby. "Otázka stáří" je "čím starší tím bledší"
GPS vrstva sa kedysi (davno) nacitavala spolu s prejdenymi trasami, tj. rano si siel do prace a na druhy den si videl v editore svoju cestu a v GPS vrstve pribudla ekvivalentna seria GPS sipiek. Sudruhom sa ale tento proces uz myslim trochu rozsynchronizoval, takze by som pocital skor s oneskorenim tyzden-mesiac-bulharska_konstanta.
Ako dlho vydrzia je "anyone's guess", cize tazko povedat.
-V editoru je vrstva "správci oblasti" (Area Manager), najdu prosím někde komu která zahrádka patří? A co jsou jeho práva a povinnosti?
V strede kazdej vyfarbenej oblasti je meno "spravcu", takze musis poriadne odzoomovat a hladat stred. A(rea)M(anager) moze kdekolvek v danej oblasti editovat ale iba max po svoj Level. Pri ziskani AM je automaticky povyseny na L3, pokial taky Level este nema. Povinnosti - "moralna zodpovednost" za kvalitu danej oblasti a hlavne nutnost odvadzat kvalitnu pracu.
-Pokial pocas cesty narazim na nejaky problem, je v poriadku, ze si tam zapichnem UR, aby som nezabudol kde a aka chyba bola?
Rozhodne ano, je to v poriadku. A pokial to neopravis sam, spravi to nejaky iny editor.
-Maju automaticky nahlasene chyby nejaku moznost pomoci? U nahlasenych uzivatelom, je mozne sa ho spytat v diskusii k tejto chybe.
Automat neodpovie/nepomoze.
-Ked napisem komentar do diskusie k nahlasenemu problemu, a problem oznacim ako opraveny alebo neidentifikovany a hned ulozim, dostane sa ta sprava k uzivatelovi co ju nahlasil? Alebo je potrebne chvilu cakat aby ju najprv dostal a potom ulozit?
Všechno co napíšeš do komentare (at uz z klienta nebo v editoru) odejde po odkliknuti vsem kdo dane UR sleduji/založili/prispeli do nej ... to same jim prijde jak do klienta, tak i do jejich mailu. Zavírat lze tak rychle jak to umíš naklikat
-Jaký je rozdíl mezi segmentem pěší zóna a stezka pro chodce?
Ak je uzky, tak chodnik, ak je to siroka promenada, tak pesia zona. Je to na rozhodnuti editora. Viac treba davat bacha na spravne nastavenie sipok odboceni (vjazd ma byt zakazany, vyjazd povoleny).
-Validator pinda na vsetky chodniky pripojene k ceste. Ako to riesite? Zmazat vsetky chodniky, alebo ich odpojit?
NEODPAJAT.Nastavit cervene sipky na vjazd, zelene na vyjazd a ignorovat. V idealnom pripade nekreslit chodnik, pokial to nie je potrebne. Existuje minimalne 1 dobry dovod, preco ma byt chodnik pripojeny k ceste. Ak sa totiz dam navigovat na presne miesto (v buducnosti povedzme aj Waze cislo domu) a cielove miesto bude vchod do baraku ku ktoremu vedie iba chodnik, ako ciel navigacie je pouzity junction medzi cestou a chodnikom - teda napr. parkovisko za bytovkou, odkial sa po chodniku prejdem ku vchodu s presnym cislom.
-Mají chodníky, když je vše OK, být podsvícené ve VALIDATORU žlutě?
Ano. Iba je potrebne skontrolovat cervene sipky na vjazd, zelene na vyjazd a ignorovat.
-UR je User Report => zpráva hlášená uživatelem?
-Nebylo by praktické neprůjezdní segmenty (např. chodník) přepnout na SMĚR "NEZNÁMY"? Jsou v editoru a myslím i v LIVE MAPĚ, rozeznatelné na dálku. V klientu je chodník tenká linka, ale pěší zóna má grafiku klasické cesty a pokud nebude mít zadaný směr budou na ní i v klientu červené křížky.
Jedine z estetickeho hladiska, no co sa tyka funkcnosti mapy, nema to ziadny vplyv.
-Asi po instalaci jednoho ze třech script (WME Validator, WME Toolbox [loader], WME Color Highlights), mi přestala reagovat klávesa "Q - zakázat všechna odbočení" , "W - povolení" je OK.
Junction Node Fixer. Ukradne 'Q' a robí opravy v blízkom okolí. Ak ten skript nemáš, možno niektorý iný obsahuje jeho funkcionalitu.
-Co znamena, ked je po editovani uzol alebo cely segment oranzovy?
Lebo sa ho tyka nejaka tebou spravena zmena (napr. zmena sipky v tom uzle). Po “Save” sfarbenie vacsinou zmizne, no sem tam sa stane, ze zostane oranzove. Netreba si to vsimat, je to drobny bug, ktory okrem vizualneho zobrazenia nema nejake dalsie negativne dopady.
-Co na mape sposobuje ze navigacia hlasi “drzte sa vpravo” a kedy hlasi “odbocte vpravo”?
Zalezi to od uhla napojenia tej ktorej cesty.
-Existuje nebo existoval skrip na potůčky, říčky, toky a veletoky?
http://userscripts.org/scripts/show/169608 Dáš instalovat. bude to kopat že nee, povolíš stáhnout. Jak ho budeš mít stáhnutý, dáš si soubor na plochu třeba. Poté otevřeš v chrome nové okno. Nastavení (3 vodorovné čárky vpravo nahoře)- nástroje - rozšíření. Otevře se seznam (když už tam něco máš.) A tam ten soubor z plochy přetáhneš. A nadá ti to něco o instalaci. Restartuješ okno s editorem a voalá!
-Existují někde pravidla pro řešení UR?
-Ak je zjavne v com spociva nahlasena chyba a na zaklade dostupnych informacii (poznas miesto, streetview a pod.) sa z tou chybou stotoznis, opravis ju a zatvoris ako vyriesene. No este predtym mozes napisat do UR spravu o tom, ze si to opravil a v aplikacii sa to prejavi o niekolko dni.
-Ak nie je zjavne v com je chyba, tak sa spytaj. Mozno sa prida aj iny editor s napadom. Ak odpoved nepride do tyzdna, tak to zatvor ako “Not identified”.
-Ak si myslis, ze tam chyba nie je, tak napis vysvetlenie do spravy. Idealne daj tomu tyzden, ci sa niekto iny neozve, ze tam nejaku chybu vidi. Pokial nikto nic, tak zavri.
-Dole vpravo je push okno chatu. Když se objeví kolega s přilbičkou, tak si můžeme otevřít okno a komunikovat? Nekříží se pak chat více dvojic?
Ano mozete, pokial si otvori okno chatu. Pises to ale vsetkym ktory su tam, ziadny sukromny rozhovor to nedokaze.
-V případě, že jsme na obrazovce dva, odpovídá pozice méno wazika poloze mého kurzoru? A když tak stojím bokem nemá s tím kolega nějakou komplikaci, neboli je nutno se odsunout?
Ano ikonka je tam kde je kurzor. Ak niekomu zavadzias tak si vie vypnut “Live Users” vo vrstvach editora a uz ta nebude vidiet.
-Je problém, aby dva editoři se pohybovaly v jedné dědině?
Pokial obaja needituju uplne rovnaky segment tak to nevadi.
-Ako nahlásiť úzavierku? Waze po kliknutí na úzavierka ponúkal možnosť: Kliknite na šípku, ale keď som klikol na šípku alebo hocikde inde, tak som uzávierku nenahlásil, nereagovalo to.
Z klienta to nefunguje. Uzávierky z klienta sú žiaľ nedotiahnutý nepodarok a vyžaduje to koordinované úsilie viacerých wazerov, aby nejaká odbočka skutočne zamkla aj pre ostatných. Cesta, na ktorej už si, sa zamknúť nedá.
Uzavírky zapište jako požadavek do "CZ: Žádosti o úpravu cest v ČR" alebo “SK: Žiadosti o úpravu ciest na Slovensku” s co nejpřesnějším popisem času od do, silnice odkud kam a směru. Bude to pak zaneseno do mapy. Vhodné je zanechat na místě také report (UR).
- Da sa nejako vo waze nastavit, ze presne tu mam pracu (a oznacil by som si napr. parkovisko kde parkujem)? Alebo musi byt zadana len adresa?
Podrzet presne na to misto kam chci jezdit. Objevi se spendlik a okynko. Tam tapnu na "i" a potom oblibene a ulozit jako "Práce".Nutnou podmienkou je mat to "Práca" neobsadene, inak to prida dalsiu oblubenu lokalitu s nazvom "Práca".
-Kedy kreslit trojuholnikove krizovatky ako trojuholik a nie ako T a ako je potrebne nastavit sipky?
Ak nie je pri zoome=6 viditelna medzera medzi gps stopami pre oba smery, tak vo vela pripadoch bude stacit jednoduche T. V pripade trojuholnikovej krizovatky nastavujeme vnutorne sipky cervene, aj ak to dopravne znacenie nezakazuje, pokial sa tam vyslovene neodbocuje v praxi. Treba sa snazit uvedomit si hlasky - najjednoduchsie to vyriesi obycajne T. Nebudes musiet bojovat so zdvojenymi drzte sa/odbocte v P/L... tiez netreba opominat vcasnost hlasiek.
-Preco sa pouzivaju cele nazvy ulic ako napr. SLOVENSKEHO NARODNEHO POVSTANIA a nie skratky SNP?
Zatiaľ platí, ze používame oficiálne názvy ulíc, no v tejto oblasti by sme mohli v ymyslieť nejaké pravidlo pre používanie skratiek. Podmienkou by malo byť, ze bude platné pre všetky dlhé názvy, čo môže byť trošku náročnejšie pri tvorbe pravidla. Viac:
viewtopic.php?f=22&t=90084
-Zabýval se někdo jak aspoň trochu systematicky ošetřit větší počet instalovaných retardéru?
V podstate waze potrebuje dostatok dat aby system zistil, ze nejaka trasa je pomalsia (napr. kvoli retarderom) ked bude mat dostatok dat, tak to moze skoncit dvomi sposobmi:
1. aj napriek pomalej jazde a retarderom bude trasa 1 stale rychlejsia
2. na zaklade dat vyhodnoti ako najlepsiu trasu 2 a tu bude v buducnosti ponukat ako prvu alternativu