[KOORDINÁCIA] Číslovanie domov

Moderators: Unholy, GinBook, guri211

Re: [KOORDINÁCIA] Číslovanie domov

Postby skubko » Mon May 14, 2018 2:34 pm

Ahojte,

mam dilemu ohladom pouzivania orientacnych cisel... Ano, viem, ze sa dohodlo, ze sa budu pouzivat prave tie. Pozrel som si namatkovo BA, TT, NR, vsade to pekne sedi, pouzivaju sa orientacne (cervene) cisla a ludia su aj zvyknuti sa takto navigovat. Napriklad v BA, clovek ma postovu adresu Tupolevova 1, kazdy sa naviguje na Tupolevova 1 a vsetko je v poriadku. Nikoho by ani nenapadlo pouzit supisne (cierne) cislo na postu/navigaciu (zovseobecnujem, tak poprosim nechytat za slovicka)...

AVSAK - v mojom rodnom meste - Topolcany - mam dilemu. Tu sa cisla pouzivaju presne naopak. Cisla domov poznam takmer v celom meste naspamat (kedysi som po celom meste roznasal adresovane zasielky, nie letaky), ked niekto niekomu hovori kde byva, v rozhovore by nikdy nepouzil cervene cislo, vzdy cierne. Taktiez ked mi chodi posta domov, nikdy neuvadzam cervene cislo, ale prave naopak, cierne. Doteraz som ani nevedel, ze cervene cisla su v nasom meste (v ramci ulice) jedinecne, myslel som, ze su vsade rovnake. Skratka, tu je to zauzivane uplne opacne ako inde.

Ano, jasne vidim vyhodu pouzitia cervenych cisel na navigaciu - posle vas priamo ku vchodu daneho cinziaku. Avsak, keby mne ako domacemu poviete, ze sa navigujete napr. na D. Jurkovica 1 (cervene), tak netusim kam chcete ist. Ked vsak poviete, ze idete na D.Jurkovica 2419 (cierne), tak kazdy vie o com hovorite. Tento zvyk pouzivania ciernych cisel ako navigacnych/adresnych "podporuje" vlastne aj mesto, kedze prave toto cislo maju vsetky cinziaky zvyraznene (metrovy napis na kazdom dome).

Samozrejme pri cinziakoch, ktore maju viacero vchodov je situacia rovnaka - ludia cisla vchodov na navigaciu nepouzivaju, resp. iba ako dodatok k hlavnemu cislu domu. A vacsina panelakov ma vchody aj opismenkovane, takze napriklad tu - od cesty jasne vidite vchody B a C. Cize, ak niekomu budem hovorit kam sa ma navigovat, poviem mu P.O.Hviezdoslava 2262/C. Cervene cislo by som urcite nepouzil...

Zjednodusene povedane, cervene cisla v TO ludia vo vseobecnosti nevedia a nepouzivaju, cize mi pride absurdne zadavat prave tieto do Waze pre navigovanie....

Zjavne niekomu v minulosti sa toto tiez nepozdavalo a preto napriklad na tejto ulici zadaval obe cisla cez lomitko. S takymto niecim by som si vedel predstavit existovat urcite viac ako iba s cervenymi - ak by vyhladavanie cez lomitka fungovalo :lol: . Ak jedno cislo, tak urcite pre Topolcany iba cierne... Ale vravim, viem aka je dohoda, len tu mi to vobec na pouzivanie nesedi...

Viem, ze som sa trochu rozpisal, chcel som, aby ste pochopili moju dilemu skor nez ma automaticky zrusite, ze pouzivame cervene a hotovo :roll: ... Takze co s tym? :|

Martin
skubko
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 62 times
Been thanked: 48 times

Postby skubko » Tue May 15, 2018 6:50 am

Vadi58 wrote:A ako teraz fungujú ostatné navigácie do TO?
edit:
zaujímavý galimatiáš - napr.:
- ÚPSVaR Škultétyho 1577/8, 955 01 Topoľčany
-Okresný úrad Topoľčany Nám. Ľ. Štúra 1738, 955 40 Topoľčany
- FARNOSŤ TOPOĽČANY nám. M.R.Štefánika 61, 955 01 Topoľčany

Ano, mas pravdu, galimatias... Ja som vo svojom poste apeloval hlavne na adresy obytnych domov, ale ako vidis, ani "uradne" adresy v tom nemaju jasno :)... Co sa tyka inych navigacii, ehm, doteraz som ziadne ine v TO neskusal, tak som som povedal, ze idem pozriet na nete - vyhladaval som nahodne cez Google, Here a Bing. Here vyzera, ze pracuje s orientacnymi, supisne spravne nenajde. Bing najde rovnako dobre aj orientacne a rovnako aj supisne. A Google? Cakal by som, ze tam to bude korekt, ale ten tam ma najvacsi bordel... Neukazuje spravne ani supisne, ani orientacne, takze tak :lol: ... Ale ked v Google kliknem priamo na bytovku, tak tam to ukaze spravne a je tam cez lomitko supisne/orientacne. A ked vyhladam adresu supisne/orientacne, tak ju Google ukaze spravne. Ak vsak vyhladam adresu IBA s orientacnym alebo IBA so supisnym, tak obe ukaze na mape zle. Cize aby to ukazal spravne, treba vyhladat cez lomitko supisna/orientacna... :lol:
skubko
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 62 times
Been thanked: 48 times

Postby Vadi58 » Mon May 14, 2018 2:47 pm

A ako teraz fungujú ostatné navigácie do TO?
edit:
zaujímavý galimatiáš - napr.:
- ÚPSVaR Škultétyho 1577/8, 955 01 Topoľčany
-Okresný úrad Topoľčany Nám. Ľ. Štúra 1738, 955 40 Topoľčany
- FARNOSŤ TOPOĽČANY nám. M.R.Štefánika 61, 955 01 Topoľčany
Vadi58
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 124 times
Been thanked: 81 times

Return to SK: Žiadosti o úpravu ciest na Slovensku