България

Post Reply

Отбелязване на пътища в ремонт

Post by WazingArch
Здравейте,
тъй като има доста затворени поради ремонт пътища, бих искал да предложа метод за отбелязването им в картата, който мисля че работи добре в практиката. Ако го одобрявате, може го запишем в уики-то и да го приемем за правило, което да спазваме, за да ни е по-лесна работата, а новите редактори да не се чудят как се прави това.

Става въпрос за ремонтите, които продължават повече от месец. Кратките ремонти и затваряния от няколко дни или 1-2 седмици се докладват чрез мобилното приложение на място.

Мисля, че е добра идея да се използват "Turn restrictions" (Времевите забрани), с които да се зададе забрана за движение по пътя в съответните посоки за всички превозни средства. В обяснението към забраната се записва, че затварянето на пътя е поради "ремонт" и т.н., и се поставя датата на поставяне на забраната.

Посоките на кръстовищата, както и видът на пътя не трябва да се променят, тъй като в последствие би било трудно да се възстановят от всеки редактор и визуално нарушават пътната мрежа. Пътищата не трябва да се откачват едни от други, както имаше една практика преди време.

Към името на пътя е добре да се добави пояснение в скоби [РЕМОНТ]. Това се прави за визуално улеснение, за да е ясно на шофьорите, защо е затворен пътя, както и на редакторите, че затварянето на пътя не е случайна грешка. Избирането и преименуването впоследствие на пътя става лесно с един бутон.

В случай, че редакторът, създал забраната, забрави да отвори пътя, когато свърши ремонта, се предполага, че системата автоматично би разпознала движение по забранения път или някой шофьор би докладвал, че пътят вече не е в ремонт.

Някакви мнения?
WazingArch
Coordinators
Coordinators
Posts: 576
Has thanked: 251 times
Been thanked: 159 times

POSTER_ID:7544261

1

Send a message
Coordinator BG • Global Champ • CM Manager BG • Translator
https://www.waze.com/wiki/images/f/ff/W ... 00k_6c.png
Уики България | Best map editing practice

Post by atanas_
Как се трие отбелязан път в ремонт ?
atanas_
Area Manager
Area Manager
Posts: 55
Has thanked: 26 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by atanas_
42,4713266, 26,5035473 улица индже войвода 82 ямбол
atanas_
Area Manager
Area Manager
Posts: 55
Has thanked: 26 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by atanas_
Не там в момента има отбелязано че има ремонт... Но реално няма ремонт от поне 1 месец.
atanas_
Area Manager
Area Manager
Posts: 55
Has thanked: 26 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by mariyan77
В тази връзка, сега се връщам от Пловдив. След Шел Тракия Юг южното платно посока Бургас е затворено за ремонт до малко след Петрола на Царацово и изходът за Пловдив запад/Пампорово е недостъпен. Налага се да се влиза по Карловско шосе. Прави ли се нещо при тази ситуация или се оставя така и е ОК като не може да се мине по този маршрут и се подмине изхода Waze да си преизчисли и подаден нов?
mariyan77
Posts: 68
Has thanked: 8 times
Been thanked: 20 times
Send a message

Post by mariyan77
Мисля, че най-лесно е да се затвори рампата (цък). Няма смисъл да се затварят сегментите от южното платно на магистралата и да се вкарва движението по северното платно двупосочно, което всъщност би било корекцията отразяваща абсолютно точно ситуацията. Но просто не е практично. Лошото е, че нямам никаква информация колко ще трае ремонта, не откривам нищо и в публичното пространство. Не е фатално и да не се отрази. Единствено май изчисленото време за пътуване ще пострада.
mariyan77
Posts: 68
Has thanked: 8 times
Been thanked: 20 times
Send a message

Post by Orlinkata
Здравейте

Не искам да пускам нова тема, затова ще ползвам тази, понеже има връзка.

Става въпрос за ремонта по бул. Цариградско шосе от Плиска то Полиграфическия. Не е просто смяна на платното. Губят се няколко изхода в източна посока. Например, ако искаш да излезеш на зала Универсиада, ще трябва да хванеш локалното още от 4-ти км. Няма изход и към бул. Ситняково.

Нямам идея колко ще трае ремонта (не съм и търсил). Подобен ремонт имаше (и още има) в участъка на Цариградско шосе след 7-ми км в посока Пловдив. И там имаше промени по маршрутите, но реших, че ще е кратко. Е, оказа се бая дълго време вече трае този ремонт.

Моето разбиране за Waze е, че трябва да е максимално актуален.

Всеки ден минавам оттам и мога много точно да отразя промените. Пуснах няколко доклада днес, за да си видя точно GPS дирята. Утре ще мина още веднъж, за да съм сигурен за промените.

Все пак преди това бих искал да чуя "за" и "против" относно отразяването на такива временни (около месец) ремонти, като този конкретен случай.

Благодаря предварително!
Orlinkata
Area Manager
Area Manager
Posts: 16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times
Send a message

Post by sportsmanBG
Днес пуснах рипорт за този ремонт, който ще е около месец и "осигурява" ежедневни задръствания.
sportsmanBG
Posts: 2
Send a message

Post by WazingArch
@mariyan77,
мисля, че трябва да се отбележи затворения участък от магистралата, ако ремонтът ще продължи дълго - предполагам, че така скоростта за преминаване през участъка ще бъде реална. Това може ти да го направиш по гореописания начин или аз чрез "Временните затваряния", като затварянето ще стане моментално активно и видимо в уебкартата. Ако искаш аз да го направя трябва да ми изпратиш затворения сегмент и приблизителния срок на затваряне.

Също така, когато трябва да се обсъжда конкретна ситуация добре е да се дава "връзка" към сегментите, за да се ориентираме бързо в картата за какво става дума.
WazingArch
Coordinators
Coordinators
Posts: 576
Has thanked: 251 times
Been thanked: 159 times
Send a message
Coordinator BG • Global Champ • CM Manager BG • Translator
https://www.waze.com/wiki/images/f/ff/W ... 00k_6c.png
Уики България | Best map editing practice

Post by WazingArch
@Orlinkata,
Засега моето мнение клони към това на @mariyan77, т.е. да се отразяват само тези промени в пътната обстановка, които променят маршрутите. Прехвърлянето от платно в платно при двойните пътища, не променя маршрутите, а само времената на преминаване и моментната средна скорост по дадения път. Освен това не съм сигурен дали прекъсването на старите сегменти на пътя няма да наруши натрупаната пътна статистика до момента.

Подобен проблем не би се появявал, ако пътят беше от един, а не от два сегмента - в такъв случай, бихме затворили само изходите, които променят маршрутите, без да редактираме основния път. Затова за пореден път обръщам внимание, да не се раздвояват механично пътища, без да се помисли дали това опростява или усложнява ситуацията. Появяват се и проблеми с обратните завои при двойните пътища, както вече става ясно.

В дадения случай, може би е най добре да се затворят недостъпните изходи от Цариградско шосе, така че маршрутизиращата машина да не ги използва. Ако знаеш кои са, публикувай ги тук, или ми ги прати, или използвай формуляра за това.
WazingArch
Coordinators
Coordinators
Posts: 576
Has thanked: 251 times
Been thanked: 159 times
Send a message
Coordinator BG • Global Champ • CM Manager BG • Translator
https://www.waze.com/wiki/images/f/ff/W ... 00k_6c.png
Уики България | Best map editing practice