България
Post by supervision38
Благодаря , погледнах го
Това е само рипорт, реално няма рестрикции по картата на Waze
Предполагам че това е някакво приложение което е интегрирано с Waze , или ползва неговите данни
това което намерих на пръв прочит е:
http://www.trafficnav.eu/

без да съм сигурен че е същото разбира се . утре ще прочета за това
Но ако е реален проблем трябва да го апдейтне някой който познава реалната обстановка на това място
Наскоро /януари/ свалих заключването на А1 на ниво 2 , за да могат повече хора да се включат в апдейта на картата, а не само богоизбрани :)
След 2 седмици ще имам възможнст да го видя лично , ако до тогава някой не го апдейтне или го оправят.
supervision38
Posts: 164
Has thanked: 46 times
Been thanked: 52 times
Send a message

Post by WazingArch
slowtraveler wrote:Все повече се отчайвам от 'професионализма' на WAZE... :oops:
Последен опит да си изясня нещата - дали в нас е проблема (начина на правене на картата) или в логиката на WAZE...
Например вчера пуснах да ми направи маршрут от Берковица до Варна...
Където многократно използвания и тестван 'най-кратък' маршрут е през Монтана, Криводол, Плевен, Бяла, Попово,Варна. И алтернативата Враца-Ботевград и от там - 'царския' път през Велико Търново...
Между другото и двата маршрута се генерират веднага като приоритетни от Гугъл....
Какво бе удивлението ми, когато WAZE ми предложи маршрути:
1. Берковица, Монтана, Враца-Ботевград-Плевен-Русе-Варна
и алтернативите :evil: :evil: :evil:
2. Берковица, Видин, Питещи(Румъния), Букурещ, Русе, Варна
3. Берковица, Видин, Румъния покрай Дунава покрай Турну-Магурели и от там - към Букурещ!!!
Здравейте slowtraveler и всички останали участници в темата,
към момента Waze ми дава следния маршрут Берковица-Варна (в 11:00), като първият маршрут изглежда реален, вторият по-малко, а третият е нереален като излиза извън държавата. По принцип от известно време третият маршрут заобикаля значително, а когато излиза извън държавата, може да се превърне в проблем.

Като гледам тези маршрути се различават от описаните от теб, може би има някакво натрупване на пътни данни и подобрение.

За да не получаваме желания оптималния маршрут може да има различни причини - недостатъчно пътни данни, нееднородна карта или проблем с логиката на алгоритъма. Може да използваш този формуляр, за да докладваш неправилен маршрут или ЕТА.

За съжаление не можем да кажем със сигурност как работи алгоритъма за маршрутизиране на Waze, защото няма официална информация. Това което знаем е, въз основа на наблюдения и опити, а затова се изисква време и спазване на правила. В уикито има известна информация, както и разпръсната по форумите. Знаем, че разделя маршрутите на къси и дълги, но точните разстояния не са известни. Прави впечатление, че на дълги разстояния първо взима предвид вида на пътищата (защото не е възможно да изчислява всички възможни пътища) като игнорира "улиците и "главните улици", ако не са в края или началото на маршрута и предпочита предимно "главни шосета" и "автомагистрали" за най-дългите разстояния. Вероятно маршрутизирането зависи както от вида на пътищата, така и от натрупаните пътни данни, завои, главни и алтернативни имена на пътищата, но в каква степен не е ясно.

Като цяло дългите маршрути не са силната страна на Waze, все още, поради факта, че приложението беше замислено за избягване на трафика в градовете, както и че трудно се прави еднородна карта от много хора. Предполагам, че непрекъснато работят по неговото подобряване, както и ние по картата, а Waze, като всеки отворен проект, винаги ще бъде в развитие.
Ако проблема е в нас - дайте предложение как да го оправя (минавал съм многократно маршрута през Плевен и мога да го коригирам)... А ако проблема не е в нас - вдигам ръце от Waze - не може да се влага личен труд в идиотски реализирана и непрактична/неизползваема кауза....
Това, което можем да направим към момента, е да повишим приоритета на път II-51 в Major Highway, щом като е толкова важен за дългите маршрути. Така със сигурност ще участва в изчисленията на маршрутите на дълги разстояния. Все пак се надявам пътя да си работи във вида, в който си е, при натрупани достатъчно пътни данни.

EDIT: Междувременно открих техническа грешка по маршрута, която най-вероятно оказва влияние. Публикувам връзка към нея, за да може автора да си я оправи и да не я допуска вече. По ирония, авторът на грешката е колегата повдигнал темата, надявам се да не се засегне. Оправих и една друга грешка в алтернативните имена на шосетата. Интересно дали това ще подобри въпросния маршрут.
WazingArch
Coordinators
Coordinators
Posts: 576
Has thanked: 252 times
Been thanked: 159 times
Send a message
Coordinator BG • Global Champ • CM Manager BG • Translator
https://www.waze.com/wiki/images/f/ff/W ... 00k_6c.png
Уики България | Best map editing practice

Post by WazingArch
@slowtraveler,
не съм сигурен, че в Гугъл Карти времената са реални, а не са просто изчислени въз основа на разстоянието и някаква средна скорост на движение. Дори гледам, че отдолу имат предупреждение, че времената може да са различни от актуалните поради различни фактори, което значи, че Гугъл едва ли отчитат трафика и други фактори като Waze - по скоро взимат някои от тях наготово от Waze ;)
WazingArch
Coordinators
Coordinators
Posts: 576
Has thanked: 252 times
Been thanked: 159 times
Send a message
Coordinator BG • Global Champ • CM Manager BG • Translator
https://www.waze.com/wiki/images/f/ff/W ... 00k_6c.png
Уики България | Best map editing practice

Post by WazingArch
slowtraveler wrote: Доста по-притеснително е профилирането с други персонални данни..
Но споделянето на скорост и местоположение може много да спомогне на автомобилистите и избора на правилен/бърз маршрут...
...Поне големите компании се кълнят, че не ги интересува самоличността на потребителите, а събирането на данни става чрез анонимен номер и най-вероятно е така, защото те често са обект на разни проверки...

И тъй като си говорим по принцип, ми се иска да напомня целите, които зависят най-вече от нас - установяване на добри практики за картографиране и сътрудничество в рамките на Waze. В тази връзка е добре да споделяме наблюденията си и да спазваме съществуващите правила, а ако мислим, че нещо може да се подобри, да правим предложения.

Що се отнася до маршрутите, прави ми впечатление, че на големи разстояния (които не са известни), Waze предпочита главно Freeway и Major Highway, а направо "забравя" за Minor Highway - като се закачи за Freeway и Major Highway, върви по тях, дори и да заобикалят през друга държава. Дали това се дължи на пътната статистика или на вида на пътищата не може да се каже.

Ако зависи от първото, ще трябва да изчакаме известно време, за да видим дали маршрутите на дълги разстояния се подобряват, с натрупване на пътни данни. Ако зависи от второто, някои важни второкласни републикански пътища трябва да променят вида си в Major Highway, особено, ако са част от европейската пътна мрежа.

Междувременно призовавам да спазваме обозначенията на републиканската пътна мрежа, и да обсъдим употребата на имена на рампите по магистралите, които се появяват напоследък - струва ми се, че ако имат главно име, трябва да имат и въведени алтернативни имена на номерата на пътищата, които свързват, иначе са възможни неочаквани маршрути.
WazingArch
Coordinators
Coordinators
Posts: 576
Has thanked: 252 times
Been thanked: 159 times
Send a message
Coordinator BG • Global Champ • CM Manager BG • Translator
https://www.waze.com/wiki/images/f/ff/W ... 00k_6c.png
Уики България | Best map editing practice

Post by WazingArch
Бих искал да споделя някои мои наблюдения относно маршрутите на дълги разстояния. Досегашната практика да правим второкласните пътища от републиканската пътна мрежа "Minor Highway" не даваше достоверни алтернативни маршрути, освен това пътищата не се виждаха при умалена карта. Необходимо е второкласните пътища да бъдат повишени от "Minor Highway" в "Major Highway", за да получаваме достоверни алтернативни маршрути на дълги разстояния. В момента се занимавам с това, и мисля че маршрутите на дълги разстояния и техните алтернативи се подобриха значително. Добре е, ако някой може да каже, дали в момента картата пропуска основни дълги маршрути.

В тази връзка, може би, преводът на Major Highway/Minor Highway в уебредактора (Голямо шосе/Малко шосе) вече не е актуален. Мисля че трябва да се промени на Главно шосе/Второстепенно шосе, Главен път/Второстепенен път, т.е. да отразява предназначението на пътя в картата, а не неговата големина. Разбира се, случаите, където физическото състоянието на пътя съществено се различава от предназначението му, трябва да се разглеждат отделно.
WazingArch
Coordinators
Coordinators
Posts: 576
Has thanked: 252 times
Been thanked: 159 times
Send a message
Coordinator BG • Global Champ • CM Manager BG • Translator
https://www.waze.com/wiki/images/f/ff/W ... 00k_6c.png
Уики България | Best map editing practice