Bulgaria България wazers

България

Moderators: Unholy, WazingArch, supervision38

Re: Bulgaria България wazers

Postby fampi » Thu Nov 01, 2012 10:22 am

bgarch wrote:gvamporov:
За междуградските пътища ще кажа, че тези предложения са отправна точка. Водещ принцип е, че вида на пътя се определя от неговата големина(!) и пропускателна способност. Възможно е да има третокласни пътища, които приличат на второкласни и е редно да се маркират като такива. Но ако бъдат маркирани по един и същ начин в общия случай, основното ми притеснение е, че си изравняват приоритетите при маршрутизиране. В повечето случаи, това май не е полезно.

До колкото разбрах от по-горен пост, при рутиране на "long distances" в един момент се ползват само highways & freeways - "30-200 km - Only Minor, Major, and Freeways." Аз го разбирам, че ако направим 3-то класен път (който е междуградски) "primary street", routing алгоритъма ще го избягва ако разстоянието е >30км, което, според мен ще е проблем (ще праска обиколни пътища). Това съм го виждал и в градове, където "правилния път" не е маркиран като "primary street" и дори като дам да ми изчисли различни "routes", пак не ми го дава като опция...

Колкото до приоритетите при маршрутизиране - основния приоритет е пропускателна способност/скорост. А точно това е идеята на този тип community: waze определя от къде е по-добре/бързо, на база инфото, което получава динамично от всеки wazer. Точно от това инфо, изчислява колко е средната скорост за даден участък и къде има задръстване (и внася корекции в маршрута, ако е необходимо). За съжаление в BG все още са малко хората, които го ползват и това не работи съвсем добре за нас... ;)

Та мисълта ми е, че ако се намалят алтернативните пътища за рутиране (като ги правим с по-нисък клас), ще се загуби част от смисъла на waze, защото той ще спре да ги ползва при рутиране, независимо от натоварването на другите пътища...

bgarch wrote:Колкото до пътищата "Major Highway" и "Freeway" - добре е да бъдат преквалифицирани в "Minor Highway" в населените места.

Мен лично малко ме дразни, като дам "zoom out" на картата и пътя да прекъсва някъде в нищото, щото е с по-нисък клас. И отново същия път продължава от нищото...
За града не е проблем, но на по-дълъг път, като искаш да разгледаш маршрута предварително, е малко объркващо...

П.П.: опцията "Avoid Highways" вече е "Avoid major highways" - сега го проверих, не си спомням как е била преди...
fampi
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Postby ystefanov » Fri Nov 02, 2012 7:51 pm

ystefanov

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby fampi » Sun Nov 04, 2012 12:06 pm

Като гледам, точно тази статия в wiki-то, само bgarch я попълва... ;)
fampi
Area Manager
Area Manager

Postby proseiko » Sat Dec 15, 2012 10:02 am

Аз лично може би прекалявам с слагането на Major и Minor HW.

Каква е разликата между Major и Minor?

Аз си ги класифицирам така:

Freeway са си само официалните автомагистрали

За Населени места:
Път подобен на Цариградско и новите отсечки на околовръсното както и бул. България са Major.
Пътища от вида на Сливница, Тодор александров, Княз Борис - демек 2 или повече ленти в посока, но със светофари и нормални скоростни ограничения.

Извън населени места:
Тука става мътна за мен.

ОК слагаме 1вокласната пътна мрежа да са Major - да де ама те са 9 пътчета
Minor остава за 2-рокласната мрежа ама те са 44 горе долу

И oстава почти цяла българия да е в primary roads ...

Според мен трябва да се остави Minor Highways да се слагат и на третокласни пътища, но само ако се прецени, че пътя е достатъчно основен. Понеже има региони в които повечето пътища са междуселски, но винаги има 1-2 които са Основните междуселски пътища.

Друг проблем е "Прекъсването"
Примерно когато правих пътя София-Русе когато пътят минава през села и малки градове го правя primary и при по голям zoom-out се получава накъсване. Може би варянта е да се правят като minor highways ... не знам
proseiko
Localizers
Localizers

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby fampi » Tue Dec 18, 2012 9:49 am

proseiko wrote:Аз лично може би прекалявам с слагането на Major и Minor HW.

Каква е разликата между Major и Minor?

Аз си ги класифицирам така:

Freeway са си само официалните автомагистрали

За Населени места:
Път подобен на Цариградско и новите отсечки на околовръсното както и бул. България са Major.
Пътища от вида на Сливница, Тодор александров, Княз Борис - демек 2 или повече ленти в посока, но със светофари и нормални скоростни ограничения.

Но така се получава "прекъсването" за което говориш по-долу. Например околовръсното - zoomout и вече не може да се ориентираш лесно от къде можеш да минеш от магистрала Люлин към м. Хемус... (това в момента го гледам на "Live Map". По незнайна причина, в момента, след определен zoom ми изчезват всички пътища на телефона ;))
proseiko wrote:Извън населени места:
Тука става мътна за мен.

ОК слагаме 1вокласната пътна мрежа да са Major - да де ама те са 9 пътчета
Minor остава за 2-рокласната мрежа ама те са 44 горе долу

И oстава почти цяла българия да е в primary roads ...

Според мен трябва да се остави Minor Highways да се слагат и на третокласни пътища, но само ако се прецени, че пътя е достатъчно основен. Понеже има региони в които повечето пътища са междуселски, но винаги има 1-2 които са Основните междуселски пътища.

Точно по тази причина, аз 3-то класните основни пътища ги слагам minor. Primary, по лична преценка... ;)
proseiko wrote:Друг проблем е "Прекъсването"
Примерно когато правих пътя София-Русе когато пътят минава през села и малки градове го правя primary и при по голям zoom-out се получава накъсване. Може би варянта е да се правят като minor highways ... не знам

Ако minor/major път минава през населено място, аз си го оставям така, точно за да няма "прекъсване".
fampi
Area Manager
Area Manager

Previous

Return to Bulgaria