България

Post Reply

Въпроси и предложения със социална насоченост

Post by constan1in
Здравейте,

От няколко дни използвам активно Waze в Пловдив. Концептуално всичко изглежда жестоко, сега остава и на практика да работи. С две думи готино е и ме кефи. Всъщност, работя в сферата на IT технологиите и имам претенции, че разбирам от направата на мобилни приложения, така че искам да споделя някои съвсем леки дерзания относно социалната част на нещата...

Въпросът ми е защо на картата другите уейзърчета се появяват спорадично и не се движат? В повечето случаи когато разглеждам някоя карта безцелно, не мога да преценя за реалния брой на потребителите, защото ту се появи потребител на картата, ту изчезне. А също така установих, че под iOS няма начин да се види броят на онлайн потребителите около теб. Нещо което под Android разбрах, че е възможно. Като потребител, това е нещо, което ми липсва, защото така някак се чувствам "самотен" и не усещам мощта на комюнитито онлайн в реално време.

Моето мнение е че Waze е продукт с много добра концепция, който не оползотворява социалните възможности напълно. Разбира се, може и да бъркам в разсъжденията си, защото това е продукт зад който стоят наистина много пари и съответно хора, които би следвало да си знаят работата. Все пак според мен потребителите трябва да могат да следят на картата в реално време всички останали потребители, които са избрали да са видими, без никакъв лаг. По този начин потребителите ще отварят приложението, дори когато не пътуват, ей така за да видят приятелите си къде са и къде отиват, с опция да им изпратят и съобщение. При мен на моя iPhone 6 чат пат се появява по някое уейзерче на картата (което стои статично или изчезва след секунди и после пак се появи), като в по-голямата част от времето броят клони към нула. Бъг ли е, аз ли нещо не разбирам или така си работи по принцип?

Освен това не мисля, че възможността да "бибипкаш" на други потребители, които са на другия край на града е уместна, просто защото са онлайн и те. По-скоро мисля, че за да е по-реалистично потребителското изживяване, опцията за "бибип" трябва да е активна само към потребители, които са ти в полизрението или с които се разминаваш. Ей така просто за да кажеш здрасти на някой. Все пак като натиснеш клаксона, няма как да те чуе някой на 10 км. от теб, пък и не е забавно така.

Друго... Защо когато кликна върху друг потребител не ми вади профилната му снимка и никнейма му, след като точно с тази цел се задава в настройките? Показва ми само"уейзърче" и нищо повече. Да не би да е защото съм много нисък ранг? Търсих инфо по въпроса в Google, но не намерих отговор.

Идеята за интерактивна карта и на декстоп версия е супер готина, обаче там дори не е възможен клика върху някой, а аз например с кеф бих влезнал да клюкаря приятелите си през компютъра в офиса.

Опцията за предефиниран фейсбук шеър на апп-а също не е окей. Тя просто споделя публикация на фейсбук стената ти с името на приложението и по никакъв начин не приканва другите да си го свалят, както и не дава информация какво точно представлява. Според мен публикацията трябва да има и някво готино предефинирано текстово послание на български като например "Свалих си Wazer, което прави бла, бла, бла... За да бъде по-ефективна общността го свали и ти!". Просто пример...

Още един въпрос... При появяване на уведомление, че има "2 доклада наоколо" в бара долу, не мога да кликна и да видя какво точно е докладвано, а дизайна на самата зона си крещи "кликни ме". Не е готино да искаш да кликнеш върху нещо и да не се случва нищо.

Бих добавил също допълнителна информация към профила като пол, марка автомобил, и др...

Всъщност бях мернал някъде, че в Бг има доста бета тестери и в този ред на мисли, възможно ли е подобен вид предложения да бъдат придвижени за обсъждане и валидиране по някакъв начин?

Извинявам се предварително за подробните писания, просто тези въпроси представляват интерес за мен и ще се радвам да влезна в дискусия...
constan1in
Posts: 1

POSTER_ID:17399197

1

Send a message

Post by metal_dzhuma
TodorManev wrote:
Извинявам се предварително за подробните писания, просто тези въпроси представляват интерес за мен и ще се радвам да влезна в дискусия...
Хи-хи... тези подробни писания и множество въпроси доведоха дотам, че няма много желаещи за такава дълга дискусия. Аз си отнех около 40-50 минути, за да отговоря на част от въпросите ти само защото харесах ентусиазмът ти. Не исках да се почувстваш сякаш си самотен и да те загубим. За да се предпазиш занапред от подобна самота, бъди по-кратък ;)
Това е причината и аз да не отговоря... Канех се няколко пъти, но все си казвах "това ще отнеме много време, а сега нямам... Друг път..." И така и не отговорих... Но пък колегата ми е взел думите от устата ;), така че считай го за отговор и от мен
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by TodorManev
Здравей.
Въпросът ми е защо на картата другите уейзърчета се появяват спорадично и не се движат?...... Все пак според мен потребителите трябва да могат да следят на картата в реално време всички останали потребители, които са избрали да са видими, без никакъв лаг. По този начин потребителите ще отварят приложението, дори когато не пътуват, ей така за да видят приятелите си къде са и къде отиват
Може би, защото целта на уейз не е да се следят потребителите един друг. Така се запазва личното им пространство. За да видиш къде са приятелите ти, има други приложения.
Освен това не мисля, че възможността да "бибипкаш" на други потребители, които са на другия край на града е уместна, просто защото са онлайн и те. По-скоро мисля, че за да е по-реалистично потребителското изживяване, опцията за "бибип" трябва да е активна само към потребители, които са ти в полизрението или с които се разминаваш. Ей така просто за да кажеш здрасти на някой. Все пак като натиснеш клаксона, няма как да те чуе някой на 10 км. от теб, пък и не е забавно така.
Аз мисля, че това с бибкането е просто лека заигравка която няма претенции да се разработва допълнително. Все пак това е навигационна система и вниманието на шофьора трябва да е върху пътя.
Друго... Защо когато кликна върху друг потребител не ми вади профилната му снимка и никнейма му......
Първа причина: още е уейзърче (шофирал е под 160км към момента) Втора причина: не е свързал уейз с фейсбук.
Опцията за предефиниран фейсбук шеър на апп-а също не е окей. Тя просто споделя публикация на фейсбук стената ти с името на приложението и по никакъв начин не приканва другите да си го свалят
Нямам "вътрешна информация", но мисля, че се придържат към Принципа KISS :D ;)
Още един въпрос... При появяване на уведомление, че има "2 доклада наоколо" в бара долу, не мога да кликна и да видя какво точно е докладвано
Споделям изцяло мъките ти! Аз също искам да я има тази функция и се надявам скоро да бъде достъпна.
Бих добавил също допълнителна информация към профила като пол, марка автомобил, и др...
Мисля, че така ще спочелят една част от потребителите, но ще загубят друга... Така че съм неутрален по този въпрос.
Извинявам се предварително за подробните писания, просто тези въпроси представляват интерес за мен и ще се радвам да влезна в дискусия...
Хи-хи... тези подробни писания и множество въпроси доведоха дотам, че няма много желаещи за такава дълга дискусия. Аз си отнех около 40-50 минути, за да отговоря на част от въпросите ти само защото харесах ентусиазмът ти. Не исках да се почувстваш сякаш си самотен и да те загубим. За да се предпазиш занапред от подобна самота, бъди по-кратък ;)

Ще подчертая, че отговорите ми са мое лично мнение и не са базирани на официална информация.

Надявам се да съм бил полезен! ;)
TodorManev
Posts: 46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 9 times
Send a message