България

Post Reply

Развива ли се според Вас Waze в България?

Post by TodorManev
Въпросът ми е насочен в две посоки. Дали се развива като навигационна система и дали се развива като редакционна система. Как мислите Вие?

Моето наблюдение е, че като навигационна система Waze е изгубил част от уейзърите си. Наблюдението ми се базира на няколко фактора. Първият е, че като стартирам приложението в пиков час около 17ч в София ми изписва че има около 120-130 уейзъри около мен, докато преди броят им беше към 200. Другият е, че преди наблюдавах много доклади в пиков час, а сега почти няма. Също така като пуснех доклад за задръстване примерно, след това получавах благодарности от поне двама уейзъри, а сега, нищо...

Относно редакционната система на Waze мисля, че е деградирала. Редакторите са намалели до не повече от 5 човека. Не само, че не идват нови редактори, но и старите спират да редактират.

Как мислите Вие? Ако сте на моето мнение, на какво се дължи това според Вас и ако не сте на моето мнение, моля, да го споделите. Ще се радвам ако наблюдението ми е грешно
TodorManev
Posts: 46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 9 times

POSTER_ID:17373279

1

Send a message

Post by DataMatrix47
На мен лично много ми харесва приложението и идеята зад него. От сравнително скоро го ползвам и се старая да рапортувам възможно, макар да е малко по-трудно карайки мотор. Това което аз намирам за голям проблем е потреблението на батерията, при мен е около 1%/1мин, което е повече отколкото при Google Maps или Here. Това означава, че за 2те ми пътувания от работа до дома и обратно ми трябват 60% батерия, което често ме спира да го пускам ежедневно. Много мои познати не ползват app-a поради същата причина. Другото нещо, което според мен е недостатък е технологичното време за маргиране на събитие - сутринта исках да маркирам полицейска кола, което успях да направя след около 200м след мястото на което е, което би направило доклада ми за останалите по-скоро вреден, отколкото полезен.
DataMatrix47
Posts: 75
Has thanked: 28 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by metal_dzhuma
Най-вероятно си прав - аз самият не бях влизал около два месеца както в редактора, така и във форума. Колкото до приложението - ползвам го активно като навигация и средство за информиране на другите шофьори, както и за получаване на информация. За другото - почти не. Причините ми са две:
1) Липсата на каквото и да е свободно време
2) Неудовлетворението от тази дейност. И тук причините са две:
А) От една страна приложението, редактора и скриптовете. Докладвам от приложението ограничение на скоростта, камера или някоя грешка - не ми излизат в редактора. За какво да докладвам, като не излизат и не могат да бъдат нанесени. Скриптовете са ми като цветомузика - при всяко едно влизане в редактора все някои липсват.
Б) Извънредно малкия брой и ниската активност на колегите във форума! Една от основните му функции е обсъждане на нови идеи и изясняване на неясноти. Пуснах тема с предложение за единна система за чертане на кръстовища - отговаря ми се, че съм допуснал грешка в конкретното кръстовище, което съм дал за пример. Лошо няма - допуснал съм грешка, оправя се. Дали от мен или от някой друг, това е без значение, но по главното предназначение на темата - правилата, които предлагам - нито дума! Нито одобрение, нито несъгласие (аргументирано обаче). Оставам с убеждението, че на никой не му пука, след като не изразява мнението си... Излиза че всеки предпочита да си го прави така, както го е правил до сега, без да си направи труда обясни какви според него са недостатъците, поради които той предпочита неговия си начин. Ако пък е съгласен - да изрази подкрепата си, за да знам, че и други са на моето мнение. Но понеже това не се случи, аз не съм редактирал нито едно кръстовище от тогава, защото не знам дали го одобрявате! А да се блъскам и да губя и без това малкото си свободно време да правя нещо, което вероятно някой след мен ще преправи, не е сред представите ми за полезна и приятна дейност. Ако всеки ще си дърпа чергата към него си (обща болест на всички подобни проекти) - не благодаря - имам си по-приятни занимания!
P.S. За двата месеца през които не съм влизал - два нови поста. Както казва WazingArch, омръзна ми да си виждам само моето име. Разбира се, ще има и такива дето ще ме репликират с нещо от сорта "Защо се сърдиш на другите, че не пишат, като и ти самия си спрял", но повечето теми на първа страница са или започнати или завършени от мен, а в почти всички останали съм взел участие, така че - имам нужда от малко почивка ;)
P.S.2 Ако погледнем по-назад във форума ще видим и други такива редактори, които са били доста активни в някакъв период от време, а после са се загубили в мъглата...
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by metal_dzhuma
Добре дошъл!
Форума
Уикито
Чата на редактора
Дано да съм разбрал правилно въпроса и да съм бил полезен. Приятен и ползотворен ден!
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by metal_dzhuma
Що се отнася до харченето на батерията - това се дължи на ползването на интернет връзката значително по-често, заради данните, които предава на сървърите си - маршрут и скорост на движение, докладите... Маршрутът ти го записва и можеш да си го видиш в редактора, а скоростта - трупа статистика за средната скорост на преминаване на всеки един сегмент за всеки един половин часов интервал всеки ден, благодарение, на което изчислението на най-бързия маршрут и на времето на пристигане е доста точно. Що се отнася до вторият ти проблем, това не е точно така. Приложението прихваща координатите ти в момента, в който натиснеш бутон "Докладвай" и иконата за доклада излиза на това място. Ако е имало разлика , то тя се дължи на неточност и грешка на GPS-а. Що се отнася до докладването по време на движение с мотор - по добре недей! Лично мнение, разбира се.
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by PiferS
Здравейте ! Коя програма се ползва за чат ?
Аз съм новак с желание, но без опит.
Имам доста въпроси.
PiferS
Posts: 3
Has thanked: 1 time
Send a message

Post by WazingArch
metal_dzhuma wrote: А) От една страна приложението, редактора и скриптовете. Докладвам от приложението ограничение на скоростта, камера или някоя грешка - не ми излизат в редактора. За какво да докладвам, като не излизат и не могат да бъдат нанесени. Скриптовете са ми като цветомузика - при всяко едно влизане в редактора все някои липсват.
Б) Извънредно малкия брой и ниската активност на колегите във форума!
Винаги чета интерес написаното от Metal Dzhuma, той е един от активните редактори във форума, с голям опит и логична преценка по проблемите. Това важи и за други редактори, разбира се, които гледат отговорно на работата си по картата и на участието си в Уейз. Всеки допуска някакви грешки, въпросът е да се поучава и да се подобрява с времето. За съжаление не са много хората, които могат да отделят достатъчно време и енергия, за да постигнат по-високи нива и да участва навсякъде. Някои хора въобще не съм ги виждал в редактора, не знам дали защото седят скрити или просто влизат по друго време. Ако някой смята, че заслужава по-високо ниво, или иска да се занимава с нещо, има някаква идея за развитието и подобряването на Уейз, е добре да пише във форума или на мен.

Невъзможно е човек да знае всичко, както и да направи всичко сам. Затова е добре да се разпределят задачите между различни хора и да се поддържат максимално благоприятна среда. Мисля че Area Managers могат да отделят време да нанасят затваряния в районите, за които отговарят. Просто трябва да се свържат с мен, защото това е допълнително право, което вече може да се заявява.

По отношение на вградената функция за докладването на скоростта от приложението - функцията е деактивирана, защото връща много невалидни доклади. Доколкото знам, работи се по подобряване на функционалността и ще бъде пусната, затова по-добре използвайте допълнителните програми за докладване на скоростта. За други грешки трябва да докладвате във форума.

Скриптовете не се поддържат от Уейз, те също се правят от доброволци, ако има грешки трябва да пишете по темите и да ги уведомявате, но обикновено вече някой е направил това.

Статистика за уейзърите в София има на този адрес: http://wazestats.com/. Възможно е да се направи и за други градове, но е въпрос на организация от наша страна.

Ако смятате, че ще се подобри комуникацията, може да се направи чат в друга програма - например Slack. Въобще колкото повече се обсъждат нещата, толкова по-добре биха се получавали. Смисълът, все пак, е да създаваме нещо качествено заедно.
WazingArch
Coordinators
Coordinators
Posts: 576
Has thanked: 252 times
Been thanked: 159 times
Send a message
Coordinator BG • Global Champ • CM Manager BG • Translator
https://www.waze.com/wiki/images/f/ff/W ... 00k_6c.png
Уики България | Best map editing practice