България
Post by laster
Здравейте на всички използващи и участващи в екосистемата на WAZE.
Използвам програмата от доста време, като споредично я инсталирам и деинсталирам от телефона си, като основната причина за това е липсата на гласова навигация на български език. Сигурен съм че е така и с голяма част от българите пробвали програмата.
Искам да отбележа, че английският ми е на добро ниво, но си падам малко националист и предпочитам да слушам в колата си родния ми език, особено когато ме командва какво да направя и на къде да завия.
Срамота е да има гласова навигация за Румъния и Сърбия а ние да не можем да се организираме и да подадем необходимите отговарящи на изискванията звукови файлове за целта.
Сигурен съм, че включи ли се в програмата навигация на български език, обществото на ползващи WAZE в България ще се увеличи неимоверно, което никой не се съмнява, ще е от полза на всички.
Аз лично не разполагам с качествена звукозаписна техника, но съм готов да помогна по всякакъв възможен начин, например с предоставянето на записи (доколкото е възможно с по-високо качество) на мъжки и женски глас, които в последствие да бъдат обработени, или да помогна по някакъв друг начин, само кажете.
Моля за по-голяма ангажираност от всички, особено от модераторите и регионалните мениджъри, за да решим в най-скоро време този, ако мога така да го нареча ПРОБЛЕМ.
Благодаря предварително.
laster
Posts: 1
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by mariyan77
Със сигурност няма как всичко да е идеално от първия път. Постижение е, че все пак се стигна да има инструктаж на български. Аз лично ползвам иструктажа само в режим "alerts only", защото никога не съм изпитвал нужда да ми се бърбори постоянно, а и блутут връзката с инфотейнмънта постоянно ми прекъсва музиката, но за каузата ще се включа в тестването и ще рапортувам.
mariyan77
Posts: 68
Has thanked: 8 times
Been thanked: 20 times
Send a message

Post by mariyan77
Гласът е приятен (това разбира се е субективно) и разбираем. Фразите се произнасят отчетливо и с добра интонация. Въобще над очакванията ми. Нямам натрупани много впечатления от различните инструкции, тъй като реално покарах с навигацията само малко в града и констатирах същите неща като metal_dzhuma.
mariyan77
Posts: 68
Has thanked: 8 times
Been thanked: 20 times
Send a message

Post by metal_dzhuma
Аз вече го ползвам, но буквалния превод от английски на български е все едно да имаш цветен телевизор, но да гледаш черно-бяло. Например "Докладвана е камера в светофар напред" вместо него не е ли по-добре "Приближавате светофар с камера / камера в светофар / светофарна камера", камерите за скорост са преведени като "Полицейска засада"?!? И други по-дребни неща - "дръжте в дясно" вместо "Придържайте на дясно", "... кръговото кръстовище вземете N-тия изход" вместо "... кръговото кръстовище излезте от N-тия изход". Това се сещам в момента.
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by metal_dzhuma
Постът ми по-горе не беше с цел подигравка, а точно за изчистване на превода. Ако така си го разбрал - извинявай. Направил си си труда не само да го преведеш, но и да влезе във Waze, а това заслужава единствено адмирации! Колкото до гласа - идеално разбираем, с други думи - перфектен!
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message
Last edited by metal_dzhuma on Fri Mar 18, 2016 4:16 pm, edited 1 time in total.

Post by metal_dzhuma
Нов глас :? . Няма ли възможност да бъде ползван същия човек - дикцията и произношението и е страхотно - просто на по-добър до сега не съм попадал, и то не само български...
P.S. А може би новия ще бъде още по-добър...
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by metal_dzhuma
Аз лично смятам, че учтивата форма е малко суха, човек интуитивно се стяга (стресира се), защото след като му се говори в учтива форма, значи това не е близък човек, т.е тя държи хората на дистанция, а нашето съвремие страда много от прекалената дистанцираност между хората. Не бих имал нищо против една неформална, но по-близка форма на общуване, затова и част от преводите ми бяха именно такива - закачливи и разведряващи (или поне това е била целта ми), създаващи обстановка на непринуденост... В сегашния превод също има такива моменти (началото на пътуването има няколко реплики и някои от тях са именно такива) и жена ми и дъщеря ми винаги се развеселяват. Така че, моето мнение е да обърнем гръб на сухото делово общуване освен в случаите, когато се съобщава за опасност (така мозъкът ни ще получава още един сигнал за заостряне на вниманието, който ще замени нежеланата от повечето дума "внимание") и да подадем ръка на по приятелската обстановка, а това ще доведе и до сплотяване на нашето микрообщество. А може да спомогне и за разрастването му, знае ли човек...
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by metal_dzhuma
Да, активен е. От това, което чух (няколко реплики) гласът отново е на висота, ако и репликите са във варианта от файла, може спокойно да се пусне като официална версия. Няма смисъл да се бави още, защото има много хора, които имат нужда от него.
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by metal_dzhuma
WazingArch wrote:
fyanchev wrote:Здравейте,

получих уведомление, че новия глас Силвана е наличен, давам отваряне - и си остава до там, никаква реакция повече дори и след час. Опитах ръчно, но изобщо в менюто липсва - Звук -> Език на упътването, изобщо нямам такова меню?!? - при мен ли е проблема или? Сменях езиците и на Waze и на телефона, без промяна, ще се радвам, някой да даде предложение :) благодаря предварително
Не би трябвало даи има проблеми. Пробвай да рестартираш апликацията или да я преинсталираш, ако рестартирането не работи. Може би си с по-стара версия?

Менюто за езика се намира веднага в Настройки > Език на упътването.
За съжаление не е само при него. Преди няколко дни инсталирах на брат ми Waze (последна версия от Google Play) и същата работа - "Изтегляне на гласови инструкции - 0%", а в менюто Настройки -> Звук изобщо няма "Упътване при навигация". Езикът на упътванията беше английски, а той не го разбира...
metal_dzhuma
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 155
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times
Send a message

Post by penev75
Българският глас изчезна с новият ъпдейт на програмата. Защо така?
penev75
Posts: 29
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times
Send a message