Denna avfart https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... s=58488630 är ju permanent stängd, ska vi inte radera den avfarten från Waze kartan då? Eller finns det någon speciell anledning till varför den är kvar, men med vägavstängning inlagd?
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Enligt så frågade en i kommentarerna "Kommer den stängas permanent eller är det en tillfällig avstängning?" och fick svaret "Hej. Ja. Det är en permanent avstängning. Mvh Katarina"avozetta wrote:Senaste informationen om avstängningen säger inte tydligt att den är permanent avstängd för all framtid. Därav har jag låtit den ligga kvar. Har du andra uppgifter?jnsson wrote:Denna avfart https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... s=58488630 är ju permanent stängd, ska vi inte radera den avfarten från Waze kartan då? Eller finns det någon speciell anledning till varför den är kvar, men med vägavstängning inlagd?
Vägsegmenten innehåller historiska data kring trafikflöden och vi ska därför alltid vara försiktiga med att ta bort vägsegmenten.
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Ja så skulle jag tolka det, det är e4forbifartstockholm instagram, vilket hanteras av Trafikverket. Ser ut så häravozetta wrote:Får tyvärr inte läsa innehåll på Instagram. Var det Trafikverkets Instagram?
Edit: Varför får du inte läsa innehåll på Instagram?
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Skulle behöva hjälp och uppdatera en avstängning. Jag försöker ändra datumet för när en avstängning slutar, men när jag ska spara det nya datumet får jag följande felmeddelande: Road Closure time is overlapped 11731537.117249839.30543088 Länk till den väg som jag får felmeddelandet på https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... s=90796198 Jag vill ha vägen avstängd fram tills den sista (31) augusti
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Ok. då gör jag så. Det gick utan problem o uppdatera den andra avstängning som ligger precis bredvid så märkligt, men testar det. Edit: Ja, det gick. Tog bort helt och la in en ny.avozetta wrote:Intressant, samma för mig. Ser inte att det ligger fler än en inlagd. Prova att ta bort den helt och lägg in en ny.jnsson wrote:Skulle behöva hjälp och uppdatera en avstängning. Jag försöker ändra datumet för när en avstängning slutar, men när jag ska spara det nya datumet får jag följande felmeddelande: Road Closure time is overlapped 11731537.117249839.30543088 Länk till den väg som jag får felmeddelandet på https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... s=90796198 Jag vill ha vägen avstängd fram tills den sista (31) augusti
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Någon som kan hjälpa mig med korsning runt Ängbyplan. Rondellen är nu borttagen och om man kommer från Islandstorgets korsning mot Ängbyplan kan man bara köra rakt igenom, så som det var innan rondellen kom dit (under arbetet som håller på i området). Jag/min far kan inte helt hundra säga om man kan svänga till höger om man kommer från Åkeshov mot Islandstorget/Vällingby, däremot går det att köra rakt igenom mot Islandstorget/Vällingby. Länk till där rondellen som inte längre finns är inlagd https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... =401425658
Edit: Detta är fixat
Edit: Detta är fixat
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Bara för att dubbelkolla, ska inte denna del av Ekerövägen (https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... =305662019) vara avstängd också i o med att omledningsväg finns, denna omledningsväg https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... ,402409827 För den väg som jag länkar till först är inte avstängd, och det är inte heller omledningsvägen, så finns 2 vägar som är öppna samtidigt
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Enligt https://www.ellevio.se/om-oss/vara-proj ... a-bredang/ så kommer det att bli en tillfällig rondell i Ängbyplanskorsningen igen från och med 30:e november eller 1: december. "Ängbyplanskorsningen kommer sedan att vara öppen med tillfällig rondell, och det kommer vara framkomligt i alla riktningar på platsen." Någon som kan hjälpa till och fixa detta? Det gäller denna korsning https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... =404252215 Vet ej hur länge rondellen kommer vara på plats, det står inte på hemsidan.
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Såg denna skylt i mitt område idag.https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... =387017555
Är detta något som går att lösa i Waze? Vägen ifråga: Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Ah, tänkte inte på den blåa delen. Den säger att det är återvändsgata, däremot säger den orange skylten att genomfart är förbjuden. Vet dock ej hur länge det gäller heller.avozetta wrote: ↑Fri Jul 07, 2023 4:08 pmTyvärr syns inte hela skyltningen på bilden, är det en skylt om återvändsgata?jnsson wrote: ↑Tue Jul 04, 2023 6:27 pm Såg denna skylt i mitt område idag.IMG_20230704_194331.jpg
Är detta något som går att lösa i Waze? Vägen ifråga: https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... =387017555
Har mycket redigeringsmöjligheter inom Stockholmsområdet.
Beta testare för Waze Android
Beta testare för Waze Android
Re: Stockholmstråden